DANVILLE ALLCOMERS TRACK MEET

ADMIRAL STADIUM

TUESDAY APRIL 24, 2001

BOYS

 

 

BOYS TEAM RESULTS

 

 

4X800 RELAY

 

1. Lex. Cath. 8:56.22 10

2. Woodford Co. 8:59.58 8

3. L.C.A. 9:14.11 6

4. Frankfort 9:17.40 4

5. Boyle Co. 9:36.03 2

6. Danville 9:51.89 1

 

110 Hurdles

 

1. Alcorn Danville 15.55 10

2. Bartleson Harrodsburg 15.72 8

3. Hatchett Frankfort 17.73 6

4. Fitzgerald Lex. Cath. 18.43 4

5. Denton Boyle Co. 18.44 2

6. Blankenship Tates Creek 18.50 1

 

100 Dash

 

1. Mulder Woodford Co. 11.41 10

2. Wright L.C.A. 11.45 8

3. Simpson Danville 11.63 6

4. Richardson E. Jess. 11.64 4

5. Woods Danville 11.87 2

6. Fields Frankfort 11.90 1

 

4x200 Relay

 

1. Woodford Co. 1:34.50 10

2. Tates Creek 1:38.83 8

3. E. Jess. 1:38.87 6

4. Harrodsburg 1:43.46 4

5. Casey Co. 1:45.18 2

 

 

 

 

1600 Run

 

1. Morgan Boyle Co. 4:44.23 10

2. Wilder Woodford. Co. 4:47.86 8

3. Garrison Frankfort 4:53.41 6

4. Kinchelor Lex. Cath. 4:56.71 4

5. Shuff L.C.A. 4:57.65 2

6. Currue Lex. Cath. 4:58.97 1

 

4x100 Relay

 

1. Woodford Co. 44.26 10

2. Danville 45.13 8

3. Tates Creek 45.51 6

4. Boyle Co. 47.16 4

5. L.C.A. 47.63 2

6. Lex. Cath. 48.95 1

 

400 Run

 

1. Hatchett Frankfort 54.53 10

2. Saunders Lex. Cath. 55.71 8

3. Fields Frankfort 55.83 6

4. Canavera Boyle Co. 56.41 4

5. Wagner L.C.A. 56.78 2

6. Kincheloe Lex. Cath. 56.99 1

 

300 Hurdles

 

1. Alcorn Danville 42.49 10

2. Hatchett Frankfort 43.10 8

3. Blankenship Tates Creek 44.30 6

4. Denton Boyle Co. 45.33 4

5. McCorkle L.C.A. 47.36 2

6. Oliver Woodford Co. 47.58 1

 

800 Run

 

1. Shuff L.C.A. 2:07.48 10

2. Garrison Frankfort 2:08.29 8

3. Clear Woodford Co. 2:09.22 6

4. Mason Tates Creek 2:11.19 4

5. Vonckx Boyle Co. 2:11.51 2

6. Saunders Lex. Cath. 2:12.28 1

 

 

200 Dash

 

1. Wright L.C.A. 22.96 10

2. Mulder Woodford Co. 23.16 8

3. Clark Woodford Co. 23.63 6

4. Dicks Tates Creek 23.65 4

5. Simpson Danville 23.81 2

6. Gannon E. Jess. 23.85 1

 

3200 Run

 

1. Morgan Boyle Co. 10:25.56 10

2. Kincheloe Lex. Cath. 11:09.21 8

3. Moore Lex. Cath. 11:17.11 6

4. Pennington L.C.A. 11:17.55 4

5. Gooden Woodford Co. 11:32.72 2

6. Renstel Woodford Co. 11:34.86 1

 

4x400 Relay

 

1. L.C.A. 3:45.30 10

2. Boyle Co. 3:47.00 8

3. Harrodsburg 3:57.10 6

4. Danville 3:57.40 4

5. Woodford Co. 3:58.2 2

 

Pole Vault

 

1. Stechschulte Woodford Co. 12 0 10

2. Dixon Casey Co. 11 0 8

3. Bastin Boyle Co. 96 6

4. Passmore Casey Co. 90 4

5. Sutton Woodford Co. 90 2

6. Denton Boyle Co. 90 1

 

Shot Put

 

1. Neal Tates Creek 465 10

2. Bartleson Harrodsburg 4311 8

3. Benassi Frankfort 4310.5 5

3. Leffew Boyle Co. 4310.5 5

5. Bradley Woodford Co. 429 2

6. Livingtons Woodford Co. 415 1

 

 

 

Discus

 

1. Benassi Frankfort 1468 10

2. Neal Tates Creek 1299.5 8

3. Knapp Woodford Co. 1285.5 6

4. James Woodford Co. 11910 4

5. Jennings Boyle Co. 1182.5 2

6. Atkins Danville 1156.5 1

 

High Jump

 

1. Duke E. Jess. 60 10

2. Fitzgerald Lex. Cath. 58 7

2. Baldock Casey Co. 58 7

4. McFarland E. Jess. 54 4

5. Hatter Woodford Co. 54 2

6. Davis Danville 54 1

 

Triple Jump

 

1. Bartleson Harrodsburg 4311 10

2.Wilson Woodford Co. 434 8

3. Pean Boyle Co. 423 6

4. Davis Danville 378 4

5. Caverna Boyle Co. 362 2

6. Higgenbotham E. Jess. 3511 1

 

Long Jump

 

1. Coleman E. Jess. 206.5 10

2. Pean Boyle Co. 203 8

3. Bartleson Harrodsburg 187.5 6

4. Davis Danville 181.5 4

5. Wilson Woodford Co. 175 2

6. Slusher E. Jess. 167 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM STANDINGS

 

1. WOODFORD COUNTY 109

2. BOYLE COUNTY 76

3. FRANKFORT 64

4. LEX. CHRISTIAN 56

5. DANVILLE 53

6. LEX. CATHOLIC 52

7. TATES CREEK 47

8. HARRODSBURG 44

9. EAST JESSAMINE 37

10. CASEY COUNTY 2