Clay County Cross Country Invitational

Saturday, September 29, 2001

 

Results

 

Varsity Girls (5000 M): Perry Co. Central (PCC) 17, Evarts (E) 64, Cordia (C) 74,

Clay Co. ( CC) 74, Bell Co. (BC), Barbourville (B), Owsley Co. (OC), Knox Central (KC)

 

Individual Results: Laura Caudill (PCC) 21:52, Elisabeth Melton (PCC) 21:54, Leslie Caudill (PCC) 22:44, Christa Philpot (BC) 24:09, Jessica Monhollen (E) 24:23, Brooke White (B) 24:43, Brittany Dykes (PCC) 24:45, Patricia Terry (OC) 24:56, Toni Smith (OC) 25:26, Nancy Joseph (PCC) 25:39, Patty Jenkins (C) 25:41, Karon Stacy (PCC) 25:49, Susan Henson (CC) 25:50, Kayla Swafford (CC) 26:22, Whitney Kelly (E) 26:37, Leann Roy (E) 26:42, Susan Welch (B) 26:49, Angie Collins (C) 27:00, Laurel Davis (E) 27:04, Sonya Asher (CC) 27:16, Teagen Brock (BC) 27:16, Taran Cody (C) 27:27, Fenicha Mulls (PCC) 27:27, Alicia Collins (C) 27:36, Katie Burns (CC) 27:45, Sarah Combs (C) 28:21, Brittany Collins (CC) 28:42, Dena Noble (C) 28:57, Jennifer Ledford (E) 29:30, Ericka McCreary (E) 29:59, Vanessa McLain (E) 30:09, Marie Reid (KC) 31:37, April Caudill (C) 31:46

 

Varsity Boys (5000 M): Owsley Co. (OC) 67, Perry Co. Central (PCC) 73,

Barbourville (B) 92, Clay Co. (CC) 94, Bell Co. (BC) 102, Cordia (C) 112,

Jackson Co. (JC) 115

 

Individual Results: Michael Congleton (OC) 16:55, Kevin Cory (PCC) 17:19, Nathanial Blank (BC) 17:41, Doug Chamberabin (BC) 18:55, Stephen Dezarn (JC) 19:11, Cameron Owens (C) 19:42, Marcus Mullins (C) 19:46, Jonathan Chappel (JC) 19:51, John L. Smith (CC) 19:54, Billy White (OC) 20:19, Daniel Dunlop (PCC) 20:23, Adam Reid (CC) 20:34, James Morgan (B) 20:37, Zach Warriner (B) 20:37, Joe Brunk (OC) 20:37, William Walker (CC) 20:41, Rodney Foster (PCC) 20:44, Walter Dodd (OC) 20:47, Mike Kunkel (B) 20:57, Eric Joseph (PCC) 21:03, Josh Matlock (B) 21:22, Brandon Carmack (BC) 21:33, Nicholas Cory (PCC) 21:38, Bryan Gabbard (OC) 21:41, Matthew Warren (B) 21:50, Drew Couch (CC) 22:04, Chris Boggs (JC) 22:06, Brent Perkins (C) 22:15, B.J. Brock (BC) 22:17, Robert Smith (OC) 22:20, Justin Smith (CC) 22:25, Glenn Cornett (PCC) 22:27, Chris Yost (CC) 22:36, Michael Slorer (C) 22:43, Jon Epperson (PCC) 22:43, Michael Rose (JC) 23:07, Clinton Stacy (C) 23:09, Dustin Epperson (B) 23:20, Travis Carter (JC) 23:31, Billy Truett (JC) 23:39, David Miller (C) 23:56, Matt Hurt (C) 23:57, Michael Stephens (JC) 24:13, Jeremiah Gibson (BC) 24:16, Clyde Robbins (BC) 25:51, Jeffrey Robbins (BC) 26:04

 

Junior Varsity Girls (4000 M): NTS Sarah Bailey (Perry Co. Central) 24:34,

Becky Jenkins (Cordia) 25:14, Dora Barrett (Owsley County) 26:19

 

Junior Varsity Boys (4000 M): Knox Central (KC) 32, Cordia (C) 37, Clay County

(CC) 55, Bell Co. (BC), Perry Co. Central (PCC) Jackson Co. (JC)

 

Individual Results: Chris Ross (KC) 15:49, Mark Fugate (C) 15:51, Andrew Moore (C) 16:47, Walter Walsteolt (KC) 17:03, Josh McCreary (KC) 17:25, Dwight Scalf (CC) 17:59, Josh Bowling (CC) 18:19, Shaun Ritchie (C) 18:58, Charlie Bowling (CC) 19:07, Keith Sauwdler (KC) 19:20, Zack Hurt (C) 19:21, Kyle Hart (KC) 19:22, Dennis Farley (C) 19:56, Brian Hobbs (CC) 19:57, Adam Jackson (BC) 20:36, William Collins (C) 20:44, Daniel Dobson (C) 20:48, Shane Engle (PCC) 21:11, Wendall Davis (JC) 21:20, John Gray (KC) 21:31, R.J. Jackson (KC) 21:32, Ryan Hail (PCC) 22:04, Nickolas Vickers (JC) 23:07, Christopher Dezarn (23:57)

 

Middle School Girls (3000 M): Rebecca Dodd (Owsley Co.) 15:12, Bethany Bailey

(Perry Co. Central) 17:50, Melinda Hibbard (Clay Co.) 19:18, Rebecca

Lagsdon (Owsley Co.) 20:09, Sarah Sizemore (Clay Co.) 22:01

 

Middle School Boys (3000 M): Owsley Co. (OC) 15, Barbourville (B), Clay Co.(CC),

Perry Co. Central (PCC), Whitley Co. (WC)

 

Individual Results: Tony Gibson (OC) 12:51, Marc Steelman (B) 13:01, Eric Payne (B) 13:12, Daniel Alsip (B) 13:50, Ben Prewitt (WC) 14:25, Josh Brown (B) 15:00, Jeffery White (OC) 15:07, Chris Cory (PCC) 15:36, Joe Mazurek (OC) 17:42, Johnny Logsdon (OC) 18:17, Lucas Mazurek (OC) 18:51, Ben Turner (OC) 18:54, Dustin Scalf (CC) 19:16