Dunbar High School                                        Hy-Tek's MEET MANAGER
 10/13/01 3:55 PM          Woodford County Invitational                   
                     Woodford County Park - Saturday 10/13/01                   
                                                                                
                        Event 1 Women's 1.1 Mile Run Elem                       
                               WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
    1 Liberty Elementary         23    1    3    4    7    8   10   11          
    2 Harrison Co. High Schoo    48    5    6    9   13   15   16   18          
    3 Danville HS                64    2   12   14   17   19                    
 
 
                                                                                
                         Event 2 Men's 1.1 Mile Run Elem                        
                                MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
    1 Woodford County HS         33    4    5    6    8   10   11   13          
    2 West Jessamine HS          60    2    9   15   16   18   20               
    3 Frankfort Christian Aca    67    3    7   17   19   21   22   23          
    4 Liberty Elementary         76    1   12   14   24   25                    
 
 
                                                                                
                       Event 3 Women's 2.2 Mile Run Middle                      
                               WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
    1 Paul Laurence Dunbar HS    26    2    3    5    7    9   10   11          
    2 Woodford County HS         31    1    4    6    8   12   13   14          
 
 
                                                                                
                        Event 4 Men's 2.2 Mile Run Middle                       
                                MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
    1 West Jessamine HS          26    1    3    4    6   12   14   15          
    2 Paul Laurence Dunbar HS    38    2    7    8   10   11   13   17          
    3 Burgin Ind. School         67    5    9   16   18   19                    
 
 
                                                                                
                     Event 5 Women's 5,000 Meter Run Reserve                    
                               WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====

    1 Paul Laurence Dunbar HS    54    5    9   12   13   15   17   18          
    2 Danville HS                62    4    6   11   14   27   33               
    3 Powell Co.                 73    1    7   16   20   29   30   31          
    4 Mason Co.                  73    2    3   19   24   25   32   36          
    5 St. Patricks              100    8   21   22   23   26                    
    6 Ballard High School       159   10   35   37   38   39   43               
    7 Lexington Catholic HS     185   28   34   40   41   42                    
 
 
                                                                                
                      Event 6 Men's 5,000 Meter Run Reserve                     
                                MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
    1 Paul Laurence Dunbar HS    23    1    4    5    6    7    8   13          
    2 Ballard High School        73    2   14   16   20   21   32               
    3 Pleasure Ridge Park        73    3    9   12   22   27                    
    4 Woodford County HS        102   11   18   19   24   30   31   33          
    5 Danville HS               114   10   17   25   26   36                    
    6 Lexington Catholic HS     129   15   23   28   29   34   35               
 
 
                                                                                
                     Event 7 Women's 5,000 Meter Run Varsity                    
                               WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
    1 Paul Laurence Dunbar HS    58    2   10   11   15   20   22   31          
    2 Shelby Co.                 69    3    8   17   18   23   25   35          
    3 Woodford County HS        106    4    5   12   39   46   53               
    4 Lexington Catholic HS     136    6    7   27   40   56   60   63          
    5 Tates Creek HS            161   14   16   28   44   59   65   75          
    6 Scott County HS           185    9   13   34   58   71                    
    7 Boyle County HS           187   24   29   32   41   61   69               
    8 Pleasure Ridge Park       192   21   33   43   45   50   51               
    9 Henry Clay HS             204   26   30   36   55   57                    
   10 Mercer County             228   19   38   42   52   77                    
   11 Ballard High School       244    1   47   62   66   68                    
   12 Lafayette HS              285   48   49   54   64   70   74               
   13 Franklin County HS        325   37   67   72   73   76                    
 
 
                                                                                
                      Event 8 Men's 5,000 Meter Run Varsity                     
                                MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                                
 Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
 ==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
    1 Paul Laurence Dunbar HS    62    3   11   13   15   20   22   29          
    2 Woodford County HS         91    7   10   16   28   30   37   64          
    3 Henry Clay HS             100    8    9   24   26   33   65   70          
    4 Boyle County HS           118    1   18   25   31   43   54   66          
    5 Lexington Catholic HS     127    5    6   19   48   49   60   63          
    6 Rowan County              145   14   17   21   46   47   59               
    7 West Jessamine HS         148   12   23   27   36   50                    
    8 Powell Co.                205    4   34   45   53   69   80               
    9 Harrison Co. High Schoo   225   32   42   44   52   55   67   71          
   10 Scott County HS           233    2   39   57   58   77                    
   11 Mason Co.                 279   38   41   51   74   75                    
   12 Franklin County HS        301   35   40   72   76   78   79               
   13 Lexington Catholic "b"    320   56   61   62   68   73                    


 
                                                                                
                            RESULTS BY ORDER OF FINISH                          
                                                                                
                            Women's 1.1 Mile Run Elem                           
                                                                                
          % Meet: 7:49.00 Alison Hamilton (Frankfort Good Shep) 10/13/00        
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Annie Barry                5 Unattached                 7:23.00 %      
       2 Finnja Ramcke              5 Capital Day                7:41.00 %      
       3 Beth Crist                 5 West Jessamine HS          8:11.00        
       4 Shelby Clifford            5 Liberty Elementary         8:12.00       1
       5 Amber Tyler                5 Mercer County              8:12.60        
       6 Shayla Stratton            6 Anderson Independent       8:14.00        
       7 Mattie Meckes              5 Danville HS                8:24.00       2
       8 Cammie Jones               5 Liberty Elementary         8:26.00       3
       9 Ashley Tyler               5 Liberty Elementary         8:30.00       4
      10 Duke Johnson               6 Woodford County HS         8:35.00        
      11 Alex Walters                 Scott County HS            8:41.00        
      12 Mary Stewart               6 Harrison Co. High School   8:47.00       5
      13 Ashley Radar                 Scott County HS            8:51.00        
      14 Shelley Crist              4 West Jessamine HS          8:56.00        
      15 Ashley Ford                6 Harrison Co. High School   9:00.00       6
      16 Jacqueline Rayle           5 Liberty Elementary         9:04.00       7
      17 Dabney Clore               5 Liberty Elementary         9:15.00       8
      18 Stephanie Stokes           6 Harrison Co. High School   9:17.00       9
      19 Hollis Gargala             5 Liberty Elementary         9:20.00      10
      20 Cheyenne Cornett           4 Liberty Elementary         9:23.00      11
      21 Shawna St. Clair           2 Liberty Elementary         9:25.00        
      22 Victoria Rowland           6 Danville HS                9:34.00      12
      23 Kayla Watkins              6 Harrison Co. High School   9:36.00      13
      24 Lauren Lesse               5 Shelby Co.                 9:38.00        
      25 Liz Bartelt                2 Liberty Elementary         9:39.00        
      26 Andrea Ash                 5 Liberty Elementary         9:49.00        
      27 Cardine Rayle              3 Liberty Elementary         9:50.00        
      28 Caitlin Hagan              3 Liberty Elementary         9:57.00        
      29 Mary Rhodes                3 Danville HS               10:04.00      14
      30 Geni Beach                 6 East Jessamine HS         10:21.00        
      31 Edie Carson                6 Harrison Co. High School  10:23.00      15
      32 Ashton Fuller              6 Harrison Co. High School  10:36.00      16
      33 Bailey Phillips            3 Danville HS               11:07.00      17
      34 Anna Meador                3 Frankfort Christian Acad. 11:35.00        
      35 Nicole Armstrong           6 Harrison Co. High School  11:56.00      18
      36 Sarah Hurt                 3 Frankfort Christian Acad. 11:58.00        
      37 Alexis Hardesty            5 Capital Day               13:20.00        
      38 Laura Becker               6 Danville HS               13:31.00      19
 
                                                                                
                             Men's 1.1 Mile Run Elem                            
                                                                                
           % Meet: 7:14.00 Michael Scott (Frankfort Good Shep) 10/14/00         
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Devin Davenport            6 Anderson Independent       6:32.00 %      
       2 Paul Althoff               5 Liberty Elementary         6:46.00 %     1
       3 Ethan Adams                6 West Jessamine HS          6:49.00 %     2
       4 Patrick Fouch              5 Rowan County               6:51.00 %      
       5 Jordan Parris              4 Frankfort Christian Acad.  7:07.00 %     3
       6 Zachary Stratton           5 Anderson Independent       7:12.00 %      
       7 David Grieshaber           6 Woodford County HS         7:12.50 %     4
       8 Cullen Runtz               6 Woodford County HS         7:13.00 %     5
       9 K.T. White                 6 Woodford County HS         7:18.00       6
      10 Tyler Stigers              4 Frankfort Christian Acad.  7:22.00       7
      11 Derek Blankenship            Scott County HS            7:26.00        
      12 Joel Fickel                6 Spencer Co.                7:26.20        
      13 Thomas Wilhoit             6 Woodford County HS         7:27.00       8
      14 Robert Sandlin             4 Capital Day                7:32.00        
      15 Shawn Myers                6 West Jessamine HS          7:32.40       9
      16 Kurtis King                4 Pendleton Co.              7:34.00        
      17 Noah Vasilakes             6 Woodford County HS         7:39.00      10
      18 Ted Werner                 6 Woodford County HS         7:42.00      11
      19 Austin Carter              3 Liberty Elementary         7:44.00      12
      20 Trent Goodin               6 Woodford County HS         7:48.00      13
      21 Keoki Freitas              6 East Jessamine HS          7:57.00        
      22 Kyle White                 6 Woodford County HS         7:58.00        
      23 Zac Hartlage               3 Liberty Elementary         8:01.00      14
      24 Mark Combs                   Scott County HS            8:09.00        
      25 Andrew Grider              5 Capital Day                8:11.00        
      26 Nick Duff                  5 Rowan County               8:11.90        
      27 Will Stratford               West Jessamine HS          8:12.00      15
      28 Chileleko Kalembo          5 West Jessamine HS          8:15.00      16
      29 Logan Smith                4 Frankfort Christian Acad.  8:38.00      17
      30 Heath Crist                5 West Jessamine HS          8:42.00      18
      31 Alex Wallingford           6 Mercer County              8:51.00        
      32 Justin Trent               6 Rowan County               8:59.00        
      33 Nathan Wylie               4 Frankfort Christian Acad.  9:01.00      19
      34 Phillip Rose               6 West Jessamine HS          9:02.00      20
      35 Justin Thompson            3 Frankfort Christian Acad.  9:20.00      21
      36 Jacob Hicks                3 Frankfort Christian Acad.  9:31.00      22
      37 Greg Tackett               8 Woodford County HS         9:33.00        
      38 Matthew Wyatt              4 Frankfort Christian Acad.  9:34.00      23
      39 Andrew McKinney            1 Danville HS               10:10.00        
      40 Wright Williams            3 Danville HS               10:19.00        
      41 Josh Gilpin                5 Liberty Elementary        10:24.00      24
      42 Ben Overstreet             4 Capital Day               10:26.00        
      43 Brian Wyatt                  Unattached                10:45.00        
      44 Cody Moffett               2 Liberty Elementary        11:00.00      25
      45 Cole Phillips              1 Danville HS               11:22.00        
      46 Ben Moellering             4 Frankfort Christian Acad. 11:36.00        
 
                                                                                
                           Women's 2.2 Mile Run Middle                          
                                                                                
               % Meet: 13:46.00 Amy Etherington (Woodford) 10/14/00             
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Amy Etherington            7 Woodford County HS        13:58.00       1
       2 Kelly Butler               6 Paul Laurence Dunbar HS   14:15.00       2
       3 Marisa Back                8 Montgomery Co.            14:37.00        
       4 Annika Ramcke              7 Capital Day               15:21.00        
       5 Jennifer Grzech            7 Paul Laurence Dunbar HS   15:21.20       3
       6 Mary Jo Kinnaird           7 Capital Day               15:22.00        
       7 Annie Castle               6 Woodford County HS        15:31.00       4
       8 Taylor Henderson           7 Paul Laurence Dunbar HS   15:39.00       5
       9 Laura Curtis               7 Woodford County HS        15:56.00       6
      10 Hayley Travis              6 Paul Laurence Dunbar HS   16:06.00       7
      11 Lorena Cicero              7 Woodford County HS        16:12.00       8
      12 Megan Winchester           6 Paul Laurence Dunbar HS   16:38.00       9
      13 Julie Ann Hymas            7 Paul Laurence Dunbar HS   17:03.00      10
      14 Nancy Todd                 7 Paul Laurence Dunbar HS   17:05.00      11
      15 Lauren Prince              7 Paul Laurence Dunbar HS   17:07.00        
      16 Laura Turner               7 Capital Day               17:38.00        
      17 Lindsey Dean               8 Woodford County HS        17:45.00      12
      18 Rosalie Meador             8 Frankfort Christian Acad. 18:33.00        
      19 Erin Friebert              7 Woodford County HS        19:02.00      13
      20 Lauren O'Reel              7 Woodford County HS        19:06.00      14
      21 Erin Overstreet            8 Capital Day               19:26.00        
      22 Violet Miller              8 Powell Co.                21:30.00        
                                                                                
                            Men's 2.2 Mile Run Middle                           
                                                                                
               % Meet: 12:16.00 Brandon Cole (Rockcastle) 10/14/00              
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Mark Martin                8 West Jessamine HS         11:24.00 %     1
       2 Travis Pettit              8 Rowan County              12:03.00 %      
       3 Justin Smith               8 Paul Laurence Dunbar HS   12:24.00       2
       4 Chris Brown                7 West Jessamine HS         12:46.00       3
       5 Joseph Guthrie             8 West Jessamine HS         12:46.80       4
       6 Jason Gaddis               8 Burgin Ind. School        12:54.00       5
       7 Keenan Muncie              8 Powell Co.                12:55.00        
       8 Jason Crist                8 West Jessamine HS         12:56.00       6
       9 Nick Bruins                7 Paul Laurence Dunbar HS   12:58.00       7
      10 Matthew Daniel             7 Rowan County              13:06.00        
      11 Jimmy Nessen               8 Woodford County HS        13:11.00        
      12 Justin Barfield            6 Paul Laurence Dunbar HS   13:24.00       8
      13 Bryan Shay                 7 Rowan County              13:27.00        
      14 Daniel Howard              8 Burgin Ind. School        13:38.00       9
      15 Chase Haertel              8 Woodford County HS        13:46.00        
      16 Matt Bracken               7 Paul Laurence Dunbar HS   13:49.00      10
      17 Jacob Lasley               8 Paul Laurence Dunbar HS   13:52.00      11
      18 Forest Stratford           7 West Jessamine HS         13:53.00      12
      19 Matt Mullins               6 Paul Laurence Dunbar HS   13:55.00      13
      20 Jonathon Duff              7 Rowan County              14:02.00        
      21 Chad Zigmund               7 Henry Clay HS             14:05.00        
      22 Jeremy Myers               8 West Jessamine HS         14:09.00      14
      23 Micah Jones                7 West Jessamine HS         14:12.00      15
      24 Ryan Steer                 8 Burgin Ind. School        14:14.00      16
      25 Chris Linville             6 Paul Laurence Dunbar HS   14:25.00      17
      26 Joe Snowden                8 Powell Co.                14:30.00        
      27 Lowe Tanner                8 Henry Clay HS             14:31.00        
      28 Robbie Bryan               8 West Jessamine HS         14:39.00        
      29 Reed Williams              7 Danville HS               14:41.00        
      30 Patton Williams            6 Danville HS               15:19.00        
      31 Casey Rodman                 Scott County HS           15:25.00        
      32 Josh Monroe                6 Burgin Ind. School        15:28.00      18
      33 Joe Monroe                 6 Burgin Ind. School        15:37.00      19
      34 Trenton Newman             8 Henry Clay HS             15:49.00        
      35 Claude Hall                8 East Carter               15:58.00        
      36 Johnathan Nitz             8 Frankfort Christian Acad. 16:07.00        
      37 Anthony Walters              Scott County HS           16:32.00        
      38 Tyler Fritsch                Scott County HS           16:32.50        
      39 Skylar Benedeth            7 East Jessamine HS         17:45.00        
                                                                                
                         Women's 5,000 Meter Run Reserve                        
                                                                                
                % Meet: 22:22.10 Julie Hill (Tates Creek) 10/17/99              
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Sarah Ventura             10 Powell Co.                21:33.00 %     1
       2 Kathryn O'Neill            9 Mason Co.                 23:24.00       2
       3 Julie Kretzer              9 East Carter               23:29.00        
       4 Kristie Kachler           12 Mason Co.                 23:47.00       3
       5 Ashley Howe                6 Danville HS               24:10.00       4
       6 Polly Robinson            11 Paul Laurence Dunbar HS   24:21.00       5
       7 Ashley Sparks              8 East Carter               24:25.00        
       8 Casie Phillips             8 Danville HS               24:29.00       6
       9 Candy Walls                9 Powell Co.                24:30.00       7
      10 Meg Giffen                   St. Patricks              24:35.00       8
      11 Kelli McGrath             12 Paul Laurence Dunbar HS   24:39.00       9
      12 Daryl Weiss                9 Ballard High School       24:48.00      10
      13 Morgan Young               8 Danville HS               24:50.00      11
      14 Amanda Bohannon           11 Shelby Co.                25:01.00        
      15 K.C. Folsom               11 Shelby Co.                25:02.00        
      16 Ester Natta               11 Paul Laurence Dunbar HS   25:15.00      12
      17 Kristina Madison          11 Paul Laurence Dunbar HS   25:17.00      13
      18 Julie Johnson              9 Danville HS               25:28.00      14
      19 Sarah Leedy               11 Paul Laurence Dunbar HS   25:39.00      15
      20 Cassie Knox               10 Powell Co.                25:48.00      16
      21 Christi Sutherland        11 Paul Laurence Dunbar HS   26:05.00      17
      22 Kristin Cooney             9 Paul Laurence Dunbar HS   26:29.00      18
      23 Brandi Blodgett           12 Paul Laurence Dunbar HS   26:33.00        
      24 Alexandria Fisher          6 Mason Co.                 26:55.00      19
      25 Elia Martinez             12 Powell Co.                27:01.00      20
      26 Elizabeth King               St. Patricks              27:08.00      21
      27 Rajeana Bowie                St. Patricks              27:20.00      22
      28 Susan Gniot               11 Paul Laurence Dunbar HS   27:32.00        
      29 Laura Hendrickson            St. Patricks              27:44.00      23
      30 Betsy Jackson             10 Mason Co.                 27:57.00      24
      31 Elizabeth Levay            6 Mason Co.                 27:58.00      25
      32 Kaitlyn Stahl                St. Patricks              28:21.00      26
      33 Alex Meckes                9 Danville HS               28:40.00      27
      34 Sarah Morgan              11 Lexington Catholic HS     28:56.00      28
      35 Stacy McClure             10 Powell Co.                29:06.00      29
      36 Dawn Simpson              11 Shelby Co.                29:20.00        
      37 Brandy Lockard            11 Powell Co.                29:39.00      30
      38 Dana McDaniel             10 Powell Co.                29:58.00      31
      39 Patricia Meisch           10 Mason Co.                 30:12.00      32
      40 Erin Saylor                8 Danville HS               30:18.00      33
      41 Erin Robinson             11 Paul Laurence Dunbar HS   30:34.00        
      42 Julia Holbein             11 Paul Laurence Dunbar HS   30:38.00        
      43 Kelley West                9 Lexington Catholic HS     30:47.00      34
      44 Lauren Conely             10 Ballard High School       31:49.00      35
      45 Olivia Toller              9 Mason Co.                 32:05.00      36
      46 Jennifer Pulliam          10 Ballard High School       32:20.00      37
      47 Ericka Luetzow            10 Ballard High School       32:27.00      38
      48 Jessica Padgett           11 Lafayette HS              32:29.00        
      49 Monica Burgin              9 Pleasure Ridge Park       33:02.00        
      50 Sara Kandt                11 Lafayette HS              33:14.00        
      51 Mia Halpern                9 Ballard High School       33:18.00      39
      52 Laura MacDonald           10 Lexington Catholic HS     33:46.00      40
      53 Rachel Woellhof            9 Lexington Catholic HS     34:28.00      41
      54 Stephanie Shaw             9 Lexington Catholic HS     34:28.20      42
      55 Kaylan Vanlandingham       6 Mason Co.                 34:56.00        
      56 Lauren Rhodes             10 Ballard High School       36:15.00      43
                                                                                
                          Men's 5,000 Meter Run Reserve                         
                                                                                
              % Meet: 19:30.00 Daniel Grieshaber (Woodford) 10/14/00            
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Patrick Miller            10 Paul Laurence Dunbar HS   19:04.00 %     1
       2 Evan Weber                10 Ballard High School       19:07.00 %     2
       3 Daniel Bauder              8 Pleasure Ridge Park       19:57.00       3
       4 Freddy Villasenor          9 Paul Laurence Dunbar HS   20:08.00       4
       5 Eric Lambert              12 Paul Laurence Dunbar HS   20:21.00       5
       6 Josh Wilburn               8 East Carter               20:32.00        
       7 Ben Jantzen               12 Paul Laurence Dunbar HS   20:37.00       6
       8 Ross Casey                11 Paul Laurence Dunbar HS   20:39.00       7
       9 Ryan Bates                10 Paul Laurence Dunbar HS   20:45.00       8
      10 Danie Bright              11 Pleasure Ridge Park       20:46.00       9
      11 Nick Orbeson              11 Danville HS               20:53.00      10
      12 Greg Hunt                 10 Woodford County HS        21:06.00      11
      13 Corey Douglas             11 Pleasure Ridge Park       21:17.00      12
      14 Jon Henry                 10 Montgomery Co.            21:37.00        
      15 Zach Carter               12 Paul Laurence Dunbar HS   21:43.00      13
      16 Chris Schildt              9 Ballard High School       21:44.00      14
      17 Daniel Lawrence           10 Paul Laurence Dunbar HS   21:45.00        
      18 Chris Hart                 9 Lexington Catholic HS     21:46.00      15
      19 Marty Prater              11 Montgomery Co.            21:57.00        
      20 Daniel Holder              9 Ballard High School       22:13.00      16
      21 Josh Phillips              6 Danville HS               22:17.00      17
      22 Sloan Roberts             10 Woodford County HS        22:27.00      18
      23 Hugh Gregory              10 Woodford County HS        22:38.00      19
      24 David Thomas               9 Ballard High School       22:45.00      20
      25 Robbie Shrout             11 Bath County HS            22:47.00        
      26 Samuel Winkler            10 Ballard High School       22:53.00      21
      27 David Miller              10 Paul Laurence Dunbar HS   23:02.00        
      28 Jeff Bracken              10 Paul Laurence Dunbar HS   23:09.00        
      29 Josh Voelder               9 Pleasure Ridge Park       23:14.00      22
      30 Jason Borders              9 Henry Clay HS             23:17.00        
      31 Josh Diloreto             10 Lexington Catholic HS     23:19.00      23
      32 Josh morris                9 West Jessamine HS         23:24.00        
      33 Will Rush                 10 Woodford County HS        23:26.00      24
      34 James Short               11 Danville HS               23:35.00      25
      35 Matt Tynan                12 Paul Laurence Dunbar HS   23:45.00        
      36 Austin Williams            9 Danville HS               24:00.00      26
      37 Michael Cook              12 Boyle County HS           24:11.00        
      38 Tim Waits                  7 St. Patricks              24:16.00        
      39 Wesley Fehler             11 Pleasure Ridge Park       24:18.00      27
      40 Michael Thomas             9 Harrison Co. High School  24:19.00        
      41 Michael Sofo              10 Lexington Catholic HS     24:24.00      28
      42 Chad Benton               11 Lexington Catholic HS     24:36.00      29
      43 Dustin Pugel               9 West Jessamine HS         24:45.00        
      44 Kevin Roberts             10 Woodford County HS        24:51.00      30
      45 Daniel Mellenkamp          6 St. Patricks              25:06.00        
      46 Curtis Grace               9 Woodford County HS        25:13.00      31
      47 Zach Stone                10 West Jessamine HS         25:15.00        
      48 Andrew Ulliman            10 Ballard High School       25:21.00      32
      49 Edwin Taylor              12 Harrison Co. High School  25:29.00        
      50 Andy Halter               10 Woodford County HS        26:07.00      33
      51 John Melody               10 Lexington Catholic HS     26:08.00      34
      52 Jason Corn                10 Lexington Catholic HS     26:24.00      35
      53 Tyler Short                8 Danville HS               26:41.00      36
      54 Lucas Hill                12 Harrison Co. High School  26:50.00        
      55 Stephen Perry             10 Woodford County HS        26:51.00        
      56 Ben Sergent               10 Rowan County              27:16.00        
      57 Daniel Huffman             9 Woodford County HS        27:55.00        
      58 Robert Englert             7 St. Patricks              28:14.00        
      59 Craig Chamberlain          7 St. Patricks              33:17.00        
                                                                                
                         Women's 5,000 Meter Run Varsity                        
                                                                                
             % Meet: 19:59.00 Ashley Jackson (Lex Catholic) 10/17/99            
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Leah Ryan                  8 Unattached                19:26.00 %      
       2 Julie Yonts               10 Ballard High School       19:42.00 %     1
       3 Suzanne Cooney            12 Paul Laurence Dunbar HS   19:54.00 %     2
       4 McKenzie York             11 Shelby Co.                20:12.00       3
       5 Kim Grieshaber             8 Woodford County HS        20:28.00       4
       6 Jackie Wagner             12 Saint Mary                20:51.00        
       7 Laura Stechsehulte        11 Woodford County HS        21:02.00       5
       8 Lauren Arnold             12 Lexington Catholic HS     21:18.00       6
       9 Ashley Arnold             10 Lexington Catholic HS     21:18.20       7
      10 Whitney York               8 Shelby Co.                21:31.00       8
      11 Andrea Halasek               Scott County HS           21:39.00       9
      12 Allison Whaley            12 Paul Laurence Dunbar HS   21:44.00      10
      13 Tiffany Lousignont        11 Paul Laurence Dunbar HS   22:03.00      11
      14 Trish Woodrum             12 Woodford County HS        22:07.00      12
      15 Amy Caldwell                 Scott County HS           22:25.00      13
      16 Stephanie Fuller           7 Harrison Co. High School  22:29.00        
      17 Shelby Maggard            12 Tates Creek HS            22:29.80      14
      18 Lauren Ogden              11 Paul Laurence Dunbar HS   22:33.00      15
      19 Amanda Schilling             Boyd County HS            22:38.00        
      20 Nicole Euler              12 Tates Creek HS            22:47.00      16
      21 Shera Clark                6 Shelby Co.                22:49.00      17
      22 Rachel Klingenfus         10 Shelby Co.                22:53.00      18
      23 Mary Barrington           12 Mercer County             22:55.00      19
      24 Kirsten Allen             10 Paul Laurence Dunbar HS   22:57.00      20
      25 Miranda Kelly             11 Pleasure Ridge Park       22:59.00      21
      26 Maggie Davis              10 Paul Laurence Dunbar HS   23:09.00      22
      27 Rachel Kinney             12 Harrison Co. High School  23:10.00        
      28 Brooke Copley             11 Shelby Co.                23:11.00      23
      29 Meagan Tamme              10 Boyle County HS           23:14.00      24
      30 Ashley Armato              7 Shelby Co.                23:21.00      25
      31 Jean Ellen Cowgill        10 Henry Clay HS             23:24.00      26
      32 Lucy Hollingsworth        10 Lexington Catholic HS     23:26.00      27
      33 Emma Gailey               11 Tates Creek HS            23:26.50      28
      34 Abby Piper                 9 Boyle County HS           23:31.00      29
      35 Stephanie Mehr            10 Henry Clay HS             23:36.00      30
      36 Coady Kleinert            10 Paul Laurence Dunbar HS   23:49.00      31
      37 Kathryn Bayless           10 Boyle County HS           23:52.00      32
      38 Natalie Neal              11 Pleasure Ridge Park       24:02.00      33
      39 Jenny Johnson                Scott County HS           24:06.00      34
      40 Courtney Chandler          7 Shelby Co.                24:08.00      35
      41 Erin Allen                12 Henry Clay HS             24:10.00      36
      42 Yvonne Stone               7 Franklin County HS        24:16.00      37
      43 Lindsey Alford             8 Mercer County             24:18.00      38
      44 Ella Wilhoit              10 Woodford County HS        24:25.00      39
      45 Mary Megan Sparks         10 Lexington Catholic HS     24:26.00      40
      46 Kelly Jameson              8 Boyle County HS           24:29.00      41
      47 Loran Crowell              6 Mercer County             24:38.00      42
      48 Jenny Shircliff           11 Pleasure Ridge Park       24:47.00      43
      49 Arwa El-Moraghi           10 Tates Creek HS            24:48.00      44
      50 Whitney Reichel           11 Pleasure Ridge Park       24:50.00      45
      51 Renee Allison             12 Woodford County HS        24:52.00      46
      52 Alison Hall               11 Ballard High School       25:08.00      47
      53 Agata Toborek             10 Lafayette HS              25:38.00      48
      54 Stacy Wiley               10 Lafayette HS              25:41.00      49
      55 Megan Song                11 West Jessamine HS         25:42.00        
      56 Brittany Herndon          10 Pleasure Ridge Park       25:49.00      50
      57 Brianne Wolf              11 Pleasure Ridge Park       25:54.00      51
      58 Amber Tyler                5 Mercer County             26:11.00      52
      59 Shunel Sanders             9 Burgin Ind. School        26:24.00        
      60 Cassie Simpson            10 Greenup County HS         26:37.00        
      61 Monse Cicero              11 Woodford County HS        26:37.70      53
      62 Jill Ligon                11 Lafayette HS              26:50.00      54
      63 Alixa Sharkey             11 Henry Clay HS             26:55.00      55
      64 Nicki Strouss             10 Lexington Catholic HS     27:02.00      56
      65 Madison Davenport         11 Henry Clay HS             27:28.00      57
      66 Ashley McEwan                Scott County HS           27:38.00      58
      67 Vanna Milligan             9 Tates Creek HS            27:44.00      59
      68 Caroline Pike              9 Lexington Catholic HS     27:50.00      60
      69 Allison Pierce             9 Boyle County HS           28:08.00      61
      70 Rebecca Drindard          12 Ballard High School       28:08.80      62
      71 Lucy Barton                9 Lexington Catholic HS     28:21.00      63
      72 Chelsea Franklin          11 Lafayette HS              28:27.00      64
      73 Loren Milligan            11 Tates Creek HS            28:35.00      65
      74 Kim Nickel                10 Greenup County HS         28:47.00        
      75 Lindsay Voll              10 Ballard High School       28:53.00      66
      76 Julia Ramcke               9 Franklin County HS        28:53.70      67
      77 Rachel Amment             12 Ballard High School       28:54.00      68
      78 Summer Hastings            9 Boyle County HS           29:20.00      69
      79 Ellie Hahn                10 Lafayette HS              29:22.00      70
      80 Kara Kolles                  Scott County HS           29:43.00      71
      81 Marcie Stone              10 Franklin County HS        29:44.00      72
      82 Artie Gatewood            11 Franklin County HS        29:45.00      73
      83 Mary Hager                10 Lafayette HS              30:22.00      74
      84 Maria Continni            10 West Jessamine HS         30:55.00        
      85 Sarah Miller              10 Powell Co.                31:00.00        
      86 Hannah Stone               9 West Jessamine HS         31:29.00        
      87 Molly Newton              10 Tates Creek HS            31:42.00      75
      88 Kayla King                 8 Lexington Christian       31:56.00        
      89 Leslie Simpson            11 Franklin County HS        32:02.00      76
      90 Alyssa Wetzel              8 Tates Creek HS            33:10.00        
      91 Tristia Chandler           9 Greenup County HS         33:21.00        
      92 Sarah Click               10 Greenup County HS         33:30.00        
      93 Jessica Fritz              9 Harrison Co. High School  34:10.00        
      94 Kamillia Wallingford      11 Mercer County             40:08.00      77
                                                                                
                          Men's 5,000 Meter Run Varsity                         
                                                                                
                 % Meet: 16:59.00 Daniel Morgan (Boyle) 10/14/00                
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       SCORE
   ===== ========================= == ========================= ========== =====
       1 Daniel Morgan             11 Boyle County HS           17:01.00       1
       2 Scott McEwan                 Scott County HS           17:09.00       2
       3 Thad Schroeder            10 Paul Laurence Dunbar HS   17:10.00       3
       4 Dario Ventura             12 Powell Co.                17:28.00       4
       5 Mark Noll                 12 Lexington Catholic HS     17:35.00       5
       6 Cameron Currie            11 Lexington Catholic HS     17:43.00       6
       7 Zach Wilder               10 Woodford County HS        17:47.00       7
       8 Matt Burton               10 Henry Clay HS             17:48.00       8
       9 Michael Poindexter         9 Henry Clay HS             18:16.00       9
      10 Cody Beers                11 Woodford County HS        18:30.00      10
      11 Michael Short             12 Madison Central HS        18:34.00        
      12 Matt VanderMeer           10 Paul Laurence Dunbar HS   18:35.00      11
      13 Robbie Corley             10 West Jessamine HS         18:38.00      12
      14 Patrick Hammond           11 Tates Creek HS            18:44.00        
      15 AJ Stich                  12 Paul Laurence Dunbar HS   18:46.00      13
      16 Harrison Weaver           10 Rowan County              18:46.60      14
      17 Everett Morton            12 Paul Laurence Dunbar HS   18:51.00      15
      18 Daniel Grieshaber         10 Woodford County HS        18:54.00      16
      19 Jon Brown                 12 Rowan County              18:57.00      17
      20 David Pennington          10 Lexington Christian       19:01.00        
      21 Patrick Morgan             9 Boyle County HS           19:02.00      18
      22 Christian Postel          10 Lexington Catholic HS     19:04.00      19
      23 Kevin Madison             12 Paul Laurence Dunbar HS   19:04.80      20
      24 James Durham              11 Ballard High School       19:05.00        
      25 Brandon Holbrook          12 Rowan County              19:06.00      21
      26 Austin Fitch               9 Paul Laurence Dunbar HS   19:09.00      22
      27 Kevin Henderson           12 West Jessamine HS         19:11.00      23
      28 Cory Zigmund              12 Henry Clay HS             19:14.00      24
      29 Seth Keiser               11 Boyle County HS           19:16.00      25
      30 Adam Reed                 11 Henry Clay HS             19:19.00      26
      31 Matt Brewer               10 West Jessamine HS         19:33.00      27
      32 John Goodin               12 Woodford County HS        19:34.00      28
      33 Scott Hamilton            12 Paul Laurence Dunbar HS   19:36.00      29
      34 C.T. Ransdell             10 Woodford County HS        19:39.00      30
      35 Sam Morgan                 7 Boyle County HS           19:42.00      31
      36 Zack Gross                10 Burgin Ind. School        19:46.00        
      37 Ricky Paynter             10 Harrison Co. High School  19:47.00      32
      38 Jordan Brock              12 Henry Clay HS             19:49.00      33
      39 Jon Young                 12 Powell Co.                19:57.00      34
      40 Colin Overstreet          12 Franklin County HS        19:57.30      35
      41 Nick Trimble                 Boyd County HS            19:59.00        
      42 Cliff Walker              12 West Jessamine HS         20:03.00      36
      43 Gus Thomas                12 Tates Creek HS            20:04.00        
      44 Jeremy Hendricks          11 Woodford County HS        20:05.00      37
      45 Dustin Nelson             11 Mason Co.                 20:11.00      38
      46 Sean Bottoms              10 Burgin Ind. School        20:12.00        
      47 Cody Todd                    Scott County HS           20:12.50      39
      48 Brad Jewell               12 Lexington Christian       20:13.00        
      49 Dustin Hughes             10 Franklin County HS        20:16.00      40
      50 Jonathan Edwards          11 Ballard High School       20:18.00        
      51 Devin Davenport            6 Anderson Independent      20:19.00        
      52 Greg Cox                   9 Mason Co.                 20:21.00      41
      53 Mathew Pickett            11 Harrison Co. High School  20:28.00      42
      54 Troye Owens               12 Lafayette HS              20:30.00        
      55 Jordan Emmons                Boyd County HS            20:31.00        
      56 Paul Evans                11 Madison Central HS        20:33.00        
      57 Mason Glass                9 Boyle County HS           20:35.00      43
      58 Shane Harrington          12 Harrison Co. High School  20:40.00      44
      59 Nathan Hower              10 Lafayette HS              20:41.00        
      60 Roy Miller                12 Powell Co.                20:45.00      45
      61 Joseph Pincus             12 Ballard High School       20:49.00        
      62 Dusty Bilvin              10 Rowan County              20:53.00      46
      63 Matt Jones                11 Rowan County              20:56.00      47
      64 Jeff Bowling                 Boyd County HS            20:58.00        
      65 Hunter Springate          12 Lexington Catholic HS     21:00.00      48
      66 Matt Shuey                12 Lexington Catholic HS     21:03.00      49
      67 Mike Davis                12 West Jessamine HS         21:05.00      50
      68 Matt Hoskins              11 Anderson Independent      21:08.00        
      69 Travis Scaggs              7 Mason Co.                 21:08.70      51
      70 Nathan Hicks              10 Nicholas Co.              21:12.00        
      71 Bobby Frederick           10 Harrison Co. High School  21:15.00      52
      72 James Goodwin              9 Powell Co.                21:16.00      53
      73 Joe Harris                10 Burgin Ind. School        21:19.00        
      74 Ben Richardson            12 Boyle County HS           21:25.00      54
      75 Brandon Ivanchak          11 Tates Creek HS            21:27.00        
      76 Travis Woosley            12 Nicholas Co.              21:31.00        
      77 Ryan Morgan               10 Anderson Independent      21:32.00        
      78 Kevin Kershner            10 Greenup County HS         21:43.00        
      79 Mathew Smith              10 Harrison Co. High School  21:43.50      55
      80 Jordan Allen               9 Lexington Catholic "b"    21:46.00      56
      81 Brad Kelly                   Scott County HS           21:46.60      57
      82 Tim Riley                    Scott County HS           21:49.00      58
      83 Chris Carew               11 Rowan County              21:55.00      59
      84 Clint Roberts              8 Lexington Catholic HS     21:56.00      60
      85 Kevin Melody               6 Lexington Catholic "b"    21:56.60      61
      86 Michael Ganucheau          9 Lexington Catholic "b"    22:01.00      62
      87 Trevor Springate           9 Lexington Catholic HS     22:03.00      63
      88 Ben Werner                12 Woodford County HS        22:11.00      64
      89 Joseph Mirkin             11 Ballard High School       22:15.00        
      90 Will Farmer               11 Henry Clay HS             22:16.00      65
      91 John Anderson             10 Boyle County HS           22:19.00      66
      92 Luke Garnett               8 Harrison Co. High School  22:20.00      67
      93 Robbie Bush               10 Lexington Catholic "b"    22:23.00      68
      94 Brian Creech              10 Powell Co.                22:34.00      69
      95 Robert Demonne             9 Henry Clay HS             22:38.00      70
      96 Anthony Paschall          10 Harrison Co. High School  22:55.00      71
      97 Chris Jones               11 Lafayette HS              23:04.00        
      98 Hunter Dreidame           12 Tates Creek HS            23:10.00        
      99 Jacob Gahn                12 Lexington Catholic HS     23:11.00        
     100 Levi Blackburn             9 Franklin County HS        23:19.00      72
     101 Jayson McDonald            9 Lexington Catholic "b"    23:22.00      73
     102 Drew Walters              11 Lexington Catholic HS     23:27.00        
     103 Brian McKee               12 Mason Co.                 23:47.00      74
     104 Jared Graves               9 Anderson Independent      23:59.00        
     105 Daniel Carter             11 Greenup County HS         24:00.00        
     106 Steven Scaggs              6 Mason Co.                 24:39.00      75
     107 John Barlow               10 Franklin County HS        24:47.00      76
     108 Josh Kidd                  8 Mercer County             24:59.00        
     109 Andrew Joseph                Scott County HS           25:20.00      77
     110 Matt Harned               12 Franklin County HS        25:49.00      78
     111 Justin Conder             12 Lexington Christian       25:57.00        
     112 David Columbia             8 Franklin County HS        26:33.00      79
     113 Josh Walker                9 Burgin Ind. School        27:23.00        
     114 Seth Kochera               8 Lexington Christian       27:57.00        
     115 Daniel Crowell            10 Mercer County             28:06.00        
     116 David Smith                9 Mercer County             30:29.00        
     117 Matthew Wright            10 Powell Co.                37:15.00      80