Licensed to St. Francis School                            Hy-Tek's Meet Manager
                        Oldham County Schools - 4/27/04
                 Conditions: Sunny, 55 deg, 15-20 mph headwind
                              St. Francis School
                                    Results

Event 1  Girls 50 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eberenz, Whitney             St. Francis              11.20     6
  2 Grogan, Claire               O.C.C.A.                 11.50     4
  3 Mabrey, Kelsey               South Oldham             13.10     3
  4 Coats, Samantha              South Oldham             13.50     2
  5 Mondy, Chelsea               South Oldham             16.40     1

Event 2  Boys 50 Meter Hurdles Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Vepko, Kirk                  Oldham                   10.50   1    6
  2 Snellen, Devonte             South Oldham             10.60   1    4
  3 Allen, Jonathan              Oldham                   11.10   1    2.5
  3 Kuplach, James               Oldham                   11.10   2    2.5
  5 Campbell, John               North Oldham             11.80   1    1
  6 Roberts, Austin              North Oldham             11.90   2
  7 Edelen, Mike                 South Oldham             12.10   1
  8 Tromba, Paul                 Oldham                  x12.70   2
  9 Mortberg, Eric               South Oldham             13.10   2

Event 3  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Winkler, Julia               St. Francis              18.50   1    6
  2 Moore, Kathryn               South Oldham             20.00   1    4
  3 Moore, Madelyn               Oldham                   20.10   1    3
  4 Hart, Courtney               St. Francis              20.50   2    2
  5 McCarthy, Kaitlin            North Oldham             20.70   2    1
  6 Calleja, Cory                Oldham                   20.90   2
  7 Davis, Madelyn               O.C.C.A.                 21.10   1

Event 4  Boys 100 Meter Hurdles Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McClendon, Matthew           St. Francis              16.60   1    6
  2 Ringswald, Brett             Oldham                   17.30   1    4
  3 Althoff, Jordan              North Oldham             18.00   1    3
  4 Ray, Logan                   Oldham                   18.50   1    2
  5 Winburn, Bo                  South Oldham             18.90   1    1
  6 Leet, Patrick                St. Francis              19.70   2
  7 Kuplach, James               Oldham                   20.70   2
  8 Creech, Jacob                North Oldham             21.00   2
  9 Law, Jacob                   South Oldham             21.40   2
 10 Steinbach, Billy             South Oldham             23.50   2

Event 5  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Orwick, Amelia               Oldham                   15.60   2    6
  2 Donovan, Barrett             St. Francis              15.70   2    4
  3 Eberenz, Olivia              St. Francis              15.80   1    3
  4 Maney, Cheyanne              Oldham                   16.30   1    2
  5 Schuler, Marisa              St. Francis              16.30   1    1
  6 Sullivan, Chelsea            St. Francis             x16.40   1
  7 Clark, Meghan                St. Francis             x16.40   1
  8 Grogan, Claire               O.C.C.A.                 16.70   2
  8 Bass, Elle                   St. Francis             x16.70   3
 10 Eberenz, Whitney             St. Francis             x16.80   2
 11 Dixon, Allie                 St. Francis             x16.90   2
 12 Montgomery, Shelby           South Oldham             17.10   2
 13 Mabrey, Kelsey               South Oldham             18.10   1
 13 Mondy, Chelsea               South Oldham             18.10   3
 15 Hart, Megan                  St. Francis             x18.20   3
 16 Schafer, Savanah             St. Francis             x18.20   3
 17 Carl, Clarice                St. Francis             x18.20   3
 18 Bryant, Paris                St. Francis             x18.90   3

Event 6  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rick, Jeremy                 North Oldham             15.60   1    6
  2 Flowers, Clark               St. Francis              15.70   1    4
  3 Carlson, Chase               St. Francis              16.40   1    3
  4 Cook, Brandon                Oldham                   16.40   1    2
  5 Miller, Cam                  Oldham                   16.60   1    1
  6 Murphy, Connor               St. Francis              16.70   2
  7 Matson, Will                 St. Francis             x16.70   2
  8 Kuplach, James               Oldham                   16.90   2
  9 Yates, Nathan                North Oldham             17.20   2
 10 Sullivan, Ryan               St. Francis             x17.40   3
 11 Daniels, Parker              South Oldham             17.50   1
 12 Brady, Teddy                 Oldham                  x17.70   3
 13 James, Josh                  South Oldham             17.80   2
 14 Beano, Andrew                North Oldham             17.90   3
 15 Schutte, Collin              St. Francis             x18.80   3
 16 Henney, Sam                  St. Francis             x19.30   3
 17 White, Turner                St. Francis             x19.50   2
 18 Sack, Will                   St. Francis             x23.00   3

Event 7  Girls 100 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Broc, Rachel                 North Oldham             14.50   1    6
  2 Sullivan, Brittany           St. Francis              14.80   1    4
  3 Karem, Christina             St. Francis              14.80   1    3
  4 Moore, Kathryn               South Oldham             14.80   1    2
  5 Fiser, Katie                 Oldham                   14.90   2    1
  6 Harris, Teresa               O.C.C.A.                 15.00   1
  7 Berry, Kim                   South Oldham             15.10   3
  8 Owens, Bryanne               Oldham                   15.40   3
  8 McCarthy, Kaitlin            North Oldham             15.40   2
 10 Taustine, Rebecca            St. Francis              15.60   3
 11 Deimling, Samantha           Oldham                   15.60   3
 12 Camfield, Lizzie             Oldham                  x15.60   3
 13 Wine, Paige                  South Oldham             15.60   2
 14 Ingle, Sarah                 Oldham                  x15.90   2
 15 Brooks, Caroline             St. Francis             x16.10   4
 15 Armstrong, Taylor            St. Francis             x16.10   2
 15 Lutts, Rachel                South Oldham            x16.10   5
 18 Vaughn, Taylor               Oldham                  x16.40   4
 18 Weigel, Alex                 Oldham                  x16.40   1
 18 Stough, Carter               St. Francis             x16.40   5
 21 Bland, Laura                 North Oldham             16.60   4
 22 Maslowski, Kara              North Oldham            x16.70   3
 23 Eberhart, Blaire             North Oldham            x16.80   4
 24 Calleja, Cory                Oldham                  x16.90   2
 25 Rose, Kelsey                 North Oldham            x17.30   5

Event 8  Boys 100 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McDevitt, Nate               South Oldham             13.20   1    6
  2 McClendon, Matthew           St. Francis              13.30   1    4
  3 Harper, Cam                  Oldham                   13.70   1    3
  4 Keyer, Will                  St. Francis              14.00   2    1.5
  4 Bishop, Dewayne              North Oldham             14.00   1    1.5
  6 Ringswald, Brett             Oldham                   14.10   3
  7 Davis, Damie                 Oldham                   14.20   1
  8 Hall, Conary                 Oldham                  x14.30   2
  9 McKinney, Curt               South Oldham             14.30   2
 10 Winburn, Bo                  South Oldham             14.30   1
 11 Simpson, Palmer              St. Francis              14.50   2
 12 DiMartino, Robby             North Oldham             14.60   2
 13 Winkler, Travis              St. Francis             x15.00   3
 13 Reaux, Derek                 Oldham                  x15.00   2
 15 Bennett, Fletcher            South Oldham            x15.80   3
 16 Williams, Daniel             Oldham                  x15.80   3
 17 Petrosius, Nic               North Oldham             16.10   3
 18 Donnelly, Travis             Oldham                  x16.80   3

Event 9  Girls 4x200 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                             2:09.70     6
     1) Schuler, Marisa                 2) Campbell, Lilly
     3) Clark, Meghan                   4) Eberenz, Olivia
  2 St. Francis School  'B'                            x2:23.00
     1) Donovan, Barrett                2) Hart, Megan
     3) Bass, Elle                      4) Dixon, Allie

Event 10  Boys 4x200 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                             2:12.50     6
     1) Flowers, Clark                  2) Niswonger, Benji
     3) Willmot, Christian              4) McMurry, Wyatt
  2 Oldham County Christian  'A'                        2:21.60     4
  3 North Oldham  'A'                                   2:27.90     3
  4 South Oldham  'A'                                   2:28.10     2

Event 11  Girls 4x200 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 South Oldham  'A'                                   2:09.60     6
  2 Oldham County  'C'                                  2:12.90     4
  3 St. Francis School  'A'                             2:15.70     3
     1) Brooks, Caroline                2) Armstrong, Taylor
     3) Wallace, Laura                  4) Taustine, Rebecca
  4 Oldham County  'B'                                 x2:18.10
  5 Oldham County  'A'                                 x2:22.20

Event 12  Boys 4x200 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                             1:47.80     6
     1) Wolff, Rob                      2) Niswonger, David
     3) Keyer, Will                     4) McClendon, Matthew
  2 South Oldham  'A'                                   1:55.90     4
  3 North Oldham  'A'                                   1:56.70     3
  4 Oldham County  'A'                                  1:58.30     2

Event 13  Girls 1600 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wetterer, Claire             St. Francis            7:44.40     6

Event 14  Boys 1600 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Yates, Nathan                North Oldham           6:18.10     6
  2 Ballard, Austin              Oldham                 6:35.10     4
  3 Vepko, Kirk                  Oldham                 6:35.70     3
  4 Ingram, Tyler                Oldham                 6:45.00     2
  5 Ronigk, Justin               North Oldham           6:57.30     1
  6 Maguire, Marc                St. Francis            7:07.00
  7 Beano, Andrew                North Oldham           7:27.80
  8 Bryant, Will                 St. Francis            7:41.70
  9 Tromba, Paul                 Oldham                x8:11.40
 10 Mortberg, Eric               South Oldham           8:18.00
 11 Sack, Will                   St. Francis            8:46.20

Event 15  Girls 1600 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andreasen, Isabel            South Oldham           6:17.70     6
  2 Barry, Annie                 Oldham                 6:19.20     4
  3 Grogan, Grace                O.C.C.A.               6:20.20     3
  4 Skinner, Amanda              Oldham                 6:43.90     2
  5 McCarthy, Kaitlin            North Oldham           7:02.80     1
  6 Clore, Dabney                North Oldham           7:39.30
  7 Moore, Sammie                South Oldham           7:43.70
  8 Skutt, Johnna                South Oldham           8:02.10

Event 16  Boys 1600 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Althoff, Paul                North Oldham           5:38.50     6
  2 Taylor, Ryan                 South Oldham           5:45.00     4
  3 Lane, Marcus                 Oldham                 5:46.80     3
  4 Law, Jacob                   South Oldham           5:58.30     2
  5 Falk, Perry                  St. Francis            6:10.30     1
  6 Irvin, Preston               South Oldham           6:11.10
  7 Steinbach, Billy             South Oldham          x7:00.80

Event 17  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                             1:03.10     6
     1) Clark, Meghan                   2) Campbell, Lilly
     3) Sullivan, Chelsea               4) Eberenz, Olivia
  2 St. Francis School  'B'                            x1:06.00
     1) Bass, Elle                      2) Donovan, Barrett
     3) Dixon, Allie                    4) Schuler, Marisa
  3 South Oldham  'A'                                   1:12.10     4
  4 St. Francis School  'C'                            x1:12.60
     1) Hart, Megan                     2) Bryant, Paris
     3) Carl, Clarice                   4) Eberenz, Whitney

Event 18  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                             1:02.40     6
     1) App, Steven                     2) Niswonger, Benji
     3) McMurry, Wyatt                  4) Flowers, Clark
  2 North Oldham  'B'                                   1:07.60     4
     1) Jessup, Darryl                  2)
  3 Oldham County  'A'                                  1:07.80     3
     1) Ingram, Tyler                   2)
  4 North Oldham  'A'                                  x1:07.90
     1) Hatch, Eric                     2)
  5 St. Francis School  'C'                            x1:08.40
     1) Murphy, Connor                  2) Matson, Will
     3) Sullivan, Ryan                  4) Freibert, Bart
  6 South Oldham  'A'                                   1:09.70     2
     1) Edelen, Mike                    2)
  7 St. Francis School  'B'                            x1:11.60
     1) Kaplan, Jeremy                  2) Pritchett, Jess
     3) White, Turner                   4) Carlson, Chase

Event 19  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                               56.80     6
     1) Winkler, Julia                  2) Hart, Courtney
     3) Karem, Christina                4) Sullivan, Brittany
  2 North Oldham  'B'                                     58.40     4
     1) McCarthy, Kaitlin               2)
  3 South Oldham  'A'                                     59.90     3
     1) Wine, Paige                     2)
  4 Oldham County  'A'                                  1:00.20     2
     1) Moore, Madelyn                  2)
  5 St. Francis School  'B'                            x1:03.60
     1) Welp, Laura                     2) Brooks, Caroline
     3) Armstrong, Taylor               4) Taustine, Rebecca
  6 North Oldham  'A'                                  x1:06.60
     1) Maslowski, Kara                 2)

Event 20  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oldham County  'A'                                    52.40     6
     1) Willingham, David               2)
  2 North Oldham  'A'                                     53.10     4
     1) Bishop, Dewayne                 2)
  3 South Oldham  'A'                                     53.50     3
     1) Winburn, Bo                     2)
  4 St. Francis School  'A'                               55.00     2
     1) Leet, Patrick                   2) Simpson, Palmer
     3) Niswonger, David                4) Keyer, Will
  5 Oldham County  'B'                                   x55.50
     1) Haselton, Daniel                2)

Event 21  Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Grogan, Claire               O.C.C.A.               1:13.80     6
  2 Sullivan, Chelsea            St. Francis            1:16.10     4
  3 Maney, Cheyanne              Oldham                 1:20.20     3
  4 Coy, Brandi                  South Oldham           1:26.80     2
  5 Coats, Samantha              South Oldham           1:38.10     1

Event 22  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rick, Jeremy                 North Oldham           1:19.30     6
  2 Yates, Nathan                North Oldham           1:21.40     4
  3 Catalano, Thomas             South Oldham           1:31.10     3

Event 23  Girls 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Karem, Christina             St. Francis            1:06.80     6
  2 Hamilton, Mallory            Oldham                 1:16.10     4
  3 Weires, Alex                 Oldham                 1:16.50     3
  4 Welp, Laura                  St. Francis            1:17.70     2
  5 Haynes, J                    Oldham                 1:20.10     1

Event 24  Boys 400 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wolff, Rob                   St. Francis              58.90   1    6
  2 Hall, Conary                 Oldham                 1:02.40   1    4
  3 Willingham, David            Oldham                 1:04.30   1    3
  4 Cromarty, Chance             South Oldham           1:04.50   1    2
  5 Odoud, Shawn                 North Oldham           1:04.80   2    1
  6 Simpson, Palmer              St. Francis            1:05.50   2
  7 Althoff, Paul                North Oldham           1:06.10   1
  8 Russell, Eric                South Oldham           1:06.30   1
  9 McKinney, Curt               South Oldham           1:08.60   2
 10 Pritchett, Nate              St. Francis            1:09.30   2
 11 Hill, Derrick                South Oldham          x2:08.70   2

Event 25  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willingham, Danielle         Oldham                 2:44.90     6
  2 Catron, Bernadette           Oldham                 3:15.70     4
  3 Farmer, Melanie              Oldham                 3:19.30     3
 -- Grogan, Claire               O.C.C.A.                    DQ

Event 26  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willmot, Christian           St. Francis            3:05.60     6
  2 Kuplach, James               Oldham                 3:14.50     4
  3 Ronigk, Justin               North Oldham           3:21.10     3
  4 Bryant, Will                 St. Francis            3:40.10     2
  5 Sack, Will                   St. Francis            3:56.50     1

Event 27  Girls 800 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andreasen, Isabel            South Oldham           2:57.20     6
  2 Smith, Erin                  Oldham                 3:07.40     4
  3 Skinner, Amanda              Oldham                 3:08.40     3
  4 Simpson, Kelsie              Oldham                 3:10.40     2
  5 Wallace, Laura               St. Francis            3:11.50     1
  6 Greene, Abby                 South Oldham           3:14.70
  7 Rayle, Jacqueline            Oldham                x3:16.60
  8 Loftis, Katelyn              Oldham                x3:17.00
  9 Moore, Sammie                South Oldham           3:24.90
 10 Skutt, Johnna                South Oldham          x3:33.90
 11 Sharpe, Kristen              St. Francis            3:39.90

Event 28  Boys 800 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haselton, Daniel             Oldham                 2:35.80     6
  2 Althoff, Jordan              North Oldham           2:37.50     4
  3 Taylor, Ryan                 South Oldham           2:40.60     3
  4 Law, Jacob                   South Oldham           2:48.60     2
  5 Graff, Trapper               St. Francis            2:52.40     1
  6 J, Brady                     North Oldham           3:10.40
  7 Steinbach, Billy             South Oldham           3:13.70

Event 29  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Eberenz, Olivia              St. Francis              32.60   1    6
  2 Orwick, Amelia               Oldham                   33.50   1    4
  3 Clark, Meghan                St. Francis              34.00   1    3
  4 Asad, Amira                  Oldham                   36.30   2    2
  5 Fascia, Brandee              Oldham                   36.70   2    1
  6 Schafer, Savanah             St. Francis              37.40   2
  7 Bryant, Paris                St. Francis             x39.10   2
  8 Coy, Brandi                  South Oldham             39.50   1
  9 Minnock, Breanne             Oldham                  x42.20   2

Event 30  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rick, Jeremy                 North Oldham             33.60   1    6
  2 Cook, Brandon                Oldham                   34.50   1    4
  3 Carlson, Chase               St. Francis              35.00   1    3
  4 Sullivan, Ryan               St. Francis              35.10   1    2
  5 Snellen, Devonte             South Oldham             35.70   1    1
  6 Brady, Teddy                 Oldham                   36.20   2
  7 Daniels, Parker              South Oldham             36.90   2
  8 James, Josh                  South Oldham             37.40   2

Event 31  Girls 200 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sullivan, Brittany           St. Francis              29.50   1    6
  2 Lancaster, Nataley           North Oldham             29.80   1    4
  3 Harris, Teresa               O.C.C.A.                 29.80   1    3
  4 Moore, Kathryn               South Oldham             30.40   1    2
  5 Fiser, Katie                 Oldham                   31.40   1    1
  6 Wine, Paige                  South Oldham             33.20   2
  7 Martin, Erica                Oldham                   33.50   1
  8 Lutts, Rachel                South Oldham             33.60   2
  9 Wallace, Laura               St. Francis              35.70   2
 10 Simpson, Kelsie              Oldham                   36.60   2
 11 Maslowski, Kara              North Oldham             37.00   2

Event 32  Boys 200 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McClendon, Matthew           St. Francis              26.90   1    6
  2 McDevitt, Nate               South Oldham             27.20   1    4
  3 Davis, Damie                 Oldham                   27.50   1    3
  4 Bishop, Dewayne              North Oldham             27.80   1    2
  5 Niswonger, David             St. Francis              28.30   1    1
  6 Harper, Cam                  Oldham                   28.60   2
  7 Falk, Perry                  St. Francis              29.70   2
  8 Olsen, Jon                   South Oldham             31.90   2
  9 Creech, Jacob                North Oldham             32.20   1
 10 Maddox, Chase                North Oldham             33.80   2
 11 Donnelly, Travis             Oldham                   33.90   2

Event 33  Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oldham County  'A'                                  5:50.00     6
     1) Minnock, Breanne                2) Fascia, Brandee
     3) Farmer, Melanie                 4) Asad, Amira

Event 34  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                             5:22.20     6
     1) McMurry, Wyatt                  2) App, Steven
     3) Johnson, Ryan                   4) Willmot, Christian
  2 Oldham County  'A'                                  5:35.00     4
     1) Dykes, Richard                  2) Ballard, Austin
     3) Cook, Brandon                   4) Vepko, Kirk

Event 35  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis School  'A'                             5:08.60     6
     1) Winkler, Julia                  2) Sullivan, Brittany
     3) Sullivan, Chelsea               4) Karem, Christina
  2 Oldham County  'A'                                  5:22.50     4
     1) Simpson, Kelsie                 2)
  3 North Oldham  'A'                                   5:45.00     3
     1) Clore, Dabney                   2)

Event 36  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 South Oldham  'A'                                   4:50.70     6
     1) Taylor, Ryan                    2)
  2 Oldham County  'A'                                  5:05.30     4
     1) Lane, Marcus                    2)

Event 37  Girls High Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beaven, Katie                Oldham                 3-10.00     6

Event 38  Boys High Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McMurry, Wyatt               St. Francis            4-04.00     6
  2 Niswonger, Benji             St. Francis            3-10.00     4
 -- Willmot, Christian           St. Francis                 NH
 -- Freibert, Bart               St. Francis                 NH

Event 39  Girls High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Broc, Rachel                 North Oldham           4-05.00     6
  2 Hart, Courtney               St. Francis            4-02.00     4
  3 Harris, Teresa               O.C.C.A.               3-10.00     3
  4 Wallace, Laura               St. Francis            3-06.00     2
 -- Martin, Erica                Oldham                      NH

Event 40  Boys High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wolff, Rob                   St. Francis            5-06.00     6
  2 Hilt, Jack                   North Oldham           5-04.00     4
  3 Graff, Trapper               St. Francis            5-02.00     3
  4 Keyer, Will                  St. Francis            4-06.00     2
  5 Heite, Ryan                  Oldham                 4-04.00     1
  6 Davis, Damie                 Oldham                 4-02.00
  6 Cromarty, Chance             South Oldham           4-02.00
  8 Reaux, Derek                 Oldham                J4-02.00
  9 Williams, Daniel             Oldham                x4-00.00
 10 Dykes, Richard               Oldham               xJ4-00.00
 11 Hall, Conary                 Oldham                x3-10.00

Event 41  Girls Long Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Donovan, Barrett             St. Francis           10-01.00     6
  2 Eberenz, Whitney             St. Francis            9-06.00     4
  3 Beaven, Katie                Oldham                J9-06.00     3
  4 Hart, Megan                  St. Francis            9-04.00     2
  5 Maney, Cheyanne              Oldham                 9-01.00     1
  6 Grogan, Claire               O.C.C.A.               8-10.00
  7 Schafer, Savanah             St. Francis           x8-02.00
  8 Orwick, Amelia               Oldham                 8-01.00
  9 Carl, Clarice                St. Francis           x8-00.00

Event 42  Boys Long Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ingram, Tyler                Oldham                10-07.00     6
  2 Snellen, Devonte             South Oldham         J10-07.00     4
  3 Masters, Matt                Oldham                10-03.00     3
  4 Johnson, Ryan                St. Francis            9-11.00     2
  5 Berry, Jason                 South Oldham          J9-11.00     1
  6 Cook, Brandon                Oldham                 9-02.00
  7 Keiffer, Mack                Oldham                 8-10.00
  8 Mortberg, Eric               South Oldham           7-09.00

Event 43  Girls Long Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Broc, Rachel                 North Oldham          11-10.00     6
  2 Greene, Abby                 South Oldham          10-11.00     4
  3 Davis, Madelyn               O.C.C.A.              10-04.00     3
  4 Skinner, Amanda              Oldham               J10-04.00     2
  5 Hart, Courtney               St. Francis          J10-04.00     1
  6 Taustine, Rebecca            St. Francis            9-10.00
  7 Lutts, Rachel                South Oldham           9-05.00
  8 Grogan, Grace                O.C.C.A.               9-01.00

Event 44  Boys Long Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bennett, Eric                North Oldham          15-07.00     6
  2 Willingham, David            Oldham                14-04.00     4
  3 Irvin, Preston               South Oldham          12-09.00     3
  4 Hill, Derrick                South Oldham           9-04.00     2

Event 45  Girls Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beaven, Katie                Oldham                   60-06     6

Event 46  Boys Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sabo, Taylor                 St. Francis              61-07     6
  2 Guilford, Paul               Oldham                   56-05     4
  3 Carlson, Chase               St. Francis              52-04     3
  4 Pertee, Tyler                North Oldham             49-02     2
  5 Schulz, Chris                Oldham                   43-04     1
  6 White, Turner                St. Francis              39-06
  7 Pritchett, Jess              St. Francis             x26-03

Event 47  Girls Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis, Madelyn               O.C.C.A.                 59-09     6
  2 Deitel, Allie                St. Francis              59-01     4
  3 Armstrong, Taylor            St. Francis              58-06     3
  4 Haynes, J                    Oldham                   32-06     2

Event 48  Boys Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carpenter, Sean              St. Francis              97-02     6
  2 Haley, Sam                   North Oldham             83-06     4
  3 Brown, Bruce                 St. Francis              79-08     3
  4 Mason, Michael               Oldham                   75-03     2
  5 Ostling, Pete                North Oldham             74-11     1
  6 Marr, J                      O.C.C.A.                 74-08
  7 Guilford, Dan                Oldham                   72-08
  8 Dykes, Richard               Oldham                   61-10
  9 Kashdan, Stephen             Oldham                  x59-00
 10 Hill, Derrick                South Oldham             55-06
 11 Heite, Ryan                  Oldham                  x40-02

Event 49  Girls Shot Put Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beaven, Katie                Oldham                24-10.25     6
  2 Bass, Elle                   St. Francis           19-10.50     4
  3 Loeffler, Healey             St. Francis           18-01.00     3
  4 Minnock, Breanne             Oldham                14-10.75     2

Event 50  Boys Shot Put Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Guilford, Paul               Oldham                25-10.50     6
  2 Niswonger, Benji             St. Francis           24-11.25     4
  3 Pertee, Tyler                North Oldham          24-05.00     3
  4 Sabo, Taylor                 St. Francis           24-00.50     2
  5 Flowers, Clark               St. Francis           22-07.00     1
  6 Henney, Sam                  St. Francis         xJ22-07.00
  7 Catalano, Thomas             South Oldham          22-02.25
  8 Schulz, Chris                Oldham                21-11.25
  9 White, Turner                St. Francis          x19-01.75
 10 Beck, Ted                    St. Francis          x17-11.50
 11 Hatch, Eric                  North Oldham          16-09.75
 12 Pritchett, Jess              St. Francis          x16-09.50

Event 51  Girls Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Teresa               O.C.C.A.              26-09.25     6
  2 Welp, Laura                  St. Francis           23-07.25     4
  3 Deitel, Allie                St. Francis           23-01.25     3
  4 Davis, Madelyn               O.C.C.A.              19-07.50     2

Event 52  Boys Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haley, Sam                   North Oldham          38-00.50     6
  2 Niswonger, David             St. Francis           31-02.00     4
  3 Carpenter, Sean              St. Francis           29-07.75     3
  4 Ostling, Pete                North Oldham          29-05.50     2
  5 McKinney, Curt               South Oldham          29-00.50     1
  6 Brown, Bruce                 St. Francis           28-02.25
  7 Walpole, Adam                Oldham                26-11.50
  8 Snyder, Kyle                 St. Francis          x25-03.25
  9 Mason, Michael               Oldham                24-11.75
 10 Marr, J                      O.C.C.A.              24-09.50
 11 Simpson, Palmer              St. Francis          x24-09.00
 12 Guilford, Dan                Oldham                24-07.50
 13 Kashdan, Stephen             Oldham               x23-10.75
 14 Vouga, Alex                  St. Francis          x20-00.00
 15 Bennett, Fletcher            South Oldham          19-00.75
 16 Heite, Ryan                  Oldham               x18-07.50

              Women - Varsity - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Francis School          66        2) Oldham County              42
    3) South Oldham                33        4) North Oldham               31
    5) Oldham County Christian     26

           Women - Junior Varsity - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Francis School          64        2) Oldham County              61
    3) South Oldham                13        4) Oldham County Christian    10

                Men - Varsity - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Francis School          61.50     2) North Oldham               47.50
    3) Oldham County               47        4) South Oldham               43

            Men - Junior Varsity - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Francis School          67        2) Oldham County              58
    3) North Oldham                45        4) South Oldham               17
    5) Oldham County Christian      4
*******************

If you want to subscribe to KYTF, the LISTSERV for the Kentucky Track and Field Coaches, go to http://www.uky.edu/Education/kylists.html

If you want to unsubscribe from the LISTSERV, go to http://www.uky.edu/Education/kylists2.html and follow the directions.

********************