Pikeville H. S. Track & Field Hy-Tek's MEET MANAGER 8:28 AM 5/16/2005 Page 1
Area 9 - 5/14/2005
Bob Amos Park
Results
Girls 100 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Shubert, Lauren Jenkins 13.50 13.45 q 2
2 Williamson, Cara Pike County Central 14.79 13.69 q 2
3 Cline, Alyssa Pikeville High School 13.73 13.76 q 3
4 Perkins, Laura Shelby Valley 13.98 q 1
5 Ray, Kayla Pike County Central 14.60 14.09 q 1
6 Martin, Heather Knot County Central 14.40 14.33 q 2
7 Lucas, Ashley Shelby Valley 14.53 q 3
8 Chapman, Jessica Knot County Central 15.40 14.55 3
9 Joseph, Jackie Prestonsburg 14.09 14.63 3
10 Kennon, Alyson Pikeville High School 14.66 14.94 1
11 Belcher, Jennifer Prestonsburg 14.87 15.11 2
--- Moore, Katie Leslie County 18.94 NT 1
--- Natarte, Alicia Paintsville High School 14.90 NT 3
--- Mosely, Elizabeth Allen Central 13.11 NT 1
--- Bowling, Katie Leslie County NT 2
Girls 100 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Cline, Alyssa Pikeville High School 13.76 13.24 10
2 Perkins, Laura Shelby Valley 13.98 13.30 8
3 Williamson, Cara Pike County Central 13.69 13.35 6
4 Shubert, Lauren Jenkins 13.45 13.52 5
5 Martin, Heather Knot County Central 14.33 14.00 4
6 Ray, Kayla Pike County Central 14.09 14.20 3
7 Lucas, Ashley Shelby Valley 14.53 14.30 2
Girls 200 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Roberts, Sally Shelby Valley 28.08 q 1
2 Boggs, Whitney Leslie County 27.43 28.70 q 3
3 Cline, Alyssa Pikeville High School 28.53 29.10 q 2
4 Joyce, Bailey Pikeville High School 30.95 30.69 q 3
5 Ray, Kayla Pike County Central 34.60 31.09 q 2
6 Strong, Ashley Pike County Central 33.44 31.43 q 3
7 Allen, Beth Prestonsburg 32.22 31.76 q 2
8 Belcher, Jennifer Prestonsburg 32.52 31.83 1
9 Burke, Melanie Shelby Valley 32.70 3
--- Sizemore, Deana Leslie County 29.56 NT 1
--- Begley, Casara Perry County Central NT 2
--- Mosely, Elizabeth Allen Central 27.69 NT 1
--- Natarte, Alicia Paintsville High School 33.00 NT 2
--- Chapman, Jessica Knot County Central 31.50 NT 3
--- Shubert, Lauren Jenkins 28.20 NT 2
--- Martin, Heather Knot County Central 29.40 NT 1
Girls 200 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Boggs, Whitney Leslie County 28.70 27.76 10
2 Roberts, Sally Shelby Valley 28.08 27.81 8
3 Cline, Alyssa Pikeville High School 29.10 29.51 6
4 Joyce, Bailey Pikeville High School 30.69 30.67 5
5 Ray, Kayla Pike County Central 31.09 31.32 4
6 Allen, Beth Prestonsburg 31.76 32.08 3
--- Strong, Ashley Pike County Central 31.43 NT
Girls 400 Meter Run
Name School Seed Finals H# Points
1 Boggs, Whitney Leslie County 1:02.20 1:03.75 3 10
2 Shubert, Lauren Jenkins 1:05.00 1:04.47 3 8
3 Douglas, Katie Leslie County 1:03.50 1:05.29 3 6
4 Strong, Ashley Pike County Central 1:02.00 1:08.20 3 5
5 Silvers, Simone Pikeville High School 1:10.78 1:10.63 3 4
6 Whitt, Virginia Pikeville High School 1:16.80 1:11.49 2 3
7 Roberts, Sally Shelby Valley 1:12.27 1 2
8 Burke, Melanie Shelby Valley 1:25.27 1 1
9 Rudisill, Stephanie Belfry High 1:27.00 1:26.44 2
10 Tayllor, Morgan Pike County Central 1:34.00 1:31.59 1
--- Cybriwsky, Laryssa Paintsville High School 1:22.00 NT 2
--- Josheph, Nancy Perry County Central 1:15.84 NT 3
--- Clark, Kelly Prestonsburg 1:11.38 NT 3
--- Maynard, Brittany Belfry High 1:26.00 NT 2
--- Begley, Casara Perry County Central 1:22.78 NT 2
Girls 800 Meter Run
Name School Seed Finals H# Points
1 Ratliff, Sarah Shelby Valley 2:44.71 2 10
2 Douglas, Katie Leslie County 2:46.00 2:53.84 3 8
3 Spurlock, Kendra Prestonsburg 2:59.09 2:58.01 3 6
4 Adams, Danielle Jenkins 2:45.00 3:00.68 3 5
5 Perkins, Amber Shelby Valley 3:07.96 2 4
6 France, Danielle Leslie County 3:11.85 1 3
7 Price, Kayla Paintsville High School 3:01.00 3:12.29 3 2
8 Tackett, Sara Pikeville High School 3:14.38 3:13.16 1 1
9 Childers, Elizabeth Pikeville High School 3:19.24 3:20.62 1
10 Blackburn, Beth Pike County Central 3:29.00 3:23.30 1
11 Corbett, Sarah Jenkins 3:30.00 3:24.99 1
--- Lewis, Beth Leslie County 2:56.00 NT 3
--- Miller, Raelena Perry County Central 3:39.04 NT 1
--- Ousley, Kathryn Paintsville High School 3:05.00 NT 3
--- Revis, Nicole Jenkins 2:40.00 NT 3
--- Begley, Casara Perry County Central 3:39.04 NT 2
Girls 1600 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Muncy, Falon Belfry High 6:02.00 6:19.97 10
2 Lewis, Beth Leslie County 6:30.00 6:25.05 8
(Girls 1600 Meter Run)
Name School Seed Finals Points
3 Johnson, Mary Belfry High 6.02 6:38.66 6
4 Spurlock, Kendra Prestonsburg 6:44.93 6:41.62 5
5 Perkins, Amber Shelby Valley 7:07.03 4
6 Wright, Kelsey Shelby Valley 7:08.66 3
7 Childers, Elizabeth Pikeville High School 6:44.58 7:14.32 2
8 Price, Kayla Paintsville High School 6:47.00 7:14.76 1
9 Sexton, Katelyn Jenkins 7:45.00 7:32.62
10 France, Danielle Leslie County 8:19.00 7:50.69
11 Joyce, Chelsea Pike County Central 8:33.00 8:35.35
--- Josheph, Nancy Perry County Central 6:15.45 NT
--- Cybriwsky, Laryssa Paintsville High School 6:40.00 NT
--- Dykes, Brittany Perry County Central 7:30.21 NT
--- Hinch, Jessica Jenkins 6:55.00 NT
--- Anderson, Tamaria Pikeville High School 8:13.93 NT
--- Campbell, Lori Perry County Central NT
Girls 3200 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Hinch, Jessica Jenkins 14:50.00 15:36.32 10
2 Wright, Kelsey Shelby Valley 16:41.50 8
--- Anderson, Tamaria Pikeville High School 17:27.24 NT
--- Muncy, Falon Belfry High 13:45.00 NT
--- France, Danielle Leslie County NT
--- Campbell, Lori Perry County Central NT
--- Cybriwsky, Laryssa Paintsville High School 15:38.00 NT
--- Josheph, Nancy Perry County Central NT
--- Price, Kayla Paintsville High School 15:15.00 NT
--- Johnson, Mary Belfry High 14:30.00 NT
--- Dykes, Brittany Perry County Central 17:30.05 NT
Girls 100 Meter Hurdles
Name School Seed Finals Points
1 Newsome, Erica Pikeville High School 19.20 19.08 10
2 Adams, Danielle Jenkins 20.00 19.94 8
3 Williamson, Cara Pike County Central 20.47 20.05 6
4 Kurkowski, Chelsea Pikeville High School 20.50 21.34 5
--- Sizemore, Deana Leslie County 18.94 NT
--- Staggs, Brittany Shelby Valley NT
Girls 300 Meter Hurdles
Name School Seed Finals Points
1 Newsome, Erica Pikeville High School 54.37 51.68 10
2 Kurkowski, Chelsea Pikeville High School 1:00.20 59.42 8
3 Ratliff, Jessica Pike County Central 1:03.00 1:01.99 6
4 Joyce, Chelsea Pike County Central 1:09.00 1:05.13 5
--- Bowling, Katie Leslie County NT
Girls 4x100 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Pikeville High School A 57.08 56.45 10
1) Joyce, Bailey 2) Francisco, Anne Sidney 3) Cline, Alyssa 4) Silvers, Simone
(Girls 4x100 Meter Relay)
Team Relay Seed Finals Points
2 Prestonsburg A 58.90 56.53 8
1) Clark, Caitlin 2) Clark, Kelly 3) Stanley, Emily 4) Joseph, Jackie
3 Shelby Valley A 55.77 56.75 6
1) Lucas, Ashley 2) Burke, Melanie 3) Perkins, Laura 4) Roberts, Sally
4 Leslie County A 57.80 1:00.95 5
1) Lewis, Beth 2) Bowling, Katie 3) Stidham, Ciara 4) Honneycutt, Nikki
5 Pike County Central A 1:01.00 1:02.51 4
1) Tayllor, Morgan 2) Ray, Kayla 3) Ratliff, Jessica 4) Blackburn, Beth
Girls 4x200 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Pikeville High School A 2:00.22 1:59.55 10
1) Cline, Alyssa 2) Joyce, Bailey 3) Newsome, Erica 4) Silvers, Simone
2 Leslie County A 1:59.00 2:00.85 8
1) Bowling, Katie 2) Moore, Hillary 3) Stidham, Ciara 4) Boggs, Whitney
3 Shelby Valley A 2:09.83 2:03.31 6
1) Burke, Melanie 2) Ratliff, Sarah 3) Lucas, Ashley 4) Roberts, Sally
4 Prestonsburg A 2:04.81 2:03.67 5
1) Clark, Kelly 2) Stanley, Emily 3) Clark, Caitlin 4) Joseph, Jackie
5 Pike County Central A 2:13.00 2:16.17 4
1) Strong, Ashley 2) Blackburn, Beth 3) Tayllor, Morgan 4) Williamson, Cara
Girls 4x400 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Leslie County A 4:44.00 4:41.05 10
1) Boggs, Whitney 2) Lewis, Beth 3) Moore, Hillary 4) Stidham, Ciara
5) Bowling, Katie 6) Couch, Amanda
2 Pikeville High School A 5:06.82 4:47.29 8
1) Newsome, Erica 2) Silvers, Simone 3) Whitt, Virginia 4) Champlin, Sarah
3 Prestonsburg A 4:59.52 4:59.50 6
1) Clark, Kelly 2) Spurlock, Kendra 3) Stanley, Emily 4) Clark, Caitlin
4 Pike County Central A 5:40.00 5:49.81 5
1) Ray, Kayla 2) Blackburn, Beth 3) Joyce, Chelsea 4) Williamson, Cara
--- Shelby Valley A NT
--- Jenkins A 4:50.00 NT
1) Shubert, Lauren 2) Revis, Nicole 3) Branham, Kayla 4) Branham, Beth
5) Adams, Danielle 6) Hinch, Jessica
Girls 4x800 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Leslie County A 11:48.75 11:43.08 10
1) Bowling, Katie 2) France, Danielle 3) Lewis, Beth 4) Moore, Hillary
2 Prestonsburg A 12:24.24 11:44.51 8
1) Clark, Kelly 2) Spurlock, Kendra 3) Stanley, Emily 4) Clark, Caitlin
3 Shelby Valley A 15:00.00 11:57.22 6
1) Perkins, Amber 2) Perkins, Laura 3) Ratliff, Sarah 4) Wright, Kelsey
4 Pikeville High School A 13:04.00 12:16.91 5
1) Whitt, Virginia 2) Tackett, Sara 3) Francisco, Lesley 4) Childers, Elizabeth
5 Jenkins A 12:40.00 12:33.04 4
1) Hinch, Jessica 2) Adams, Danielle 3) Sexton, Katelyn 4) Revis, Nicole
6 Paintsville High School A 12:36.00 13:22.09 3
1) Price, Kayla 2) Ousley, Kathryn 3) Blair, Candy 4) Leckie, Anna
Girls High Jump
Name School Seed Finals Points
1 Douglas, Katie Leslie County 4-08.00 4-08.00 10
2 Cecil, Erica Pikeville High School 4-08.00 J4-08.00 7
2 Stidham, Ciara Leslie County 4-04.00 J4-08.00 7
4 Champlin, Sarah Pikeville High School 3-10.00 3-08.00 5
--- Wright, Fallon Shelby Valley NH
Girls Pole Vault
Name School Seed Finals Points
1 Honneycutt, Nikki Leslie County 7-06.00 7-06.00 10
2 Branham, Beth Jenkins 7-00.00 7-00.00 8
Girls Long Jump
Name School Seed Finals Points
1 Joyce, Bailey Pikeville High School 15-06.50 14-03.75 10
2 Douglas, Katie Leslie County 14-01.00 13-10.25 8
3 Francisco, Anne Sidney Pikeville High School 14-02.00 13-06.00 6
4 Joseph, Jackie Prestonsburg 13-02.50 12-06.00 5
5 Blair, Candy Paintsville High School 12-10.00 12-03.25 4
6 Belcher, Jennifer Prestonsburg 12-09.50 11-03.75 3
7 Leckie, Anna Paintsville High School 10-06.75 2
8 Sexton, Katelyn Jenkins 11-05.00 10-01.50 1
9 Wright, Leigha Shelby Valley 9-10.50
10 Corbett, Sarah Jenkins 10-02.00 9-09.50
--- Couch, Amanda Leslie County 12-03.00 ND
--- Mosely, Elizabeth Allen Central 14-10.00 ND
Girls Triple Jump
Name School Seed Finals Points
1 Perkins, Laura Shelby Valley 32-03.50 10
2 Francisco, Anne Sidney Pikeville High School 29-10.00 29-04.50 8
3 Francisco, Lesley Pikeville High School 27-03.00 27-00.50 6
4 Revis, Nicole Jenkins 26-08.00 26-07.50 5
5 Moore, Hillary Leslie County 27-00.00 26-01.00 4
6 Bowling, Katie Leslie County 25-09.25 3
7 Blair, Candy Paintsville High School 25-03.00 25-03.00 2
8 Wright, Leigha Shelby Valley 21-03.00 1
Girls Shot Put
Name School Seed Finals Points
1 Honneycutt, Nikki Leslie County 30-02.00 28-08.00 10
2 Caudill, Sephanie Leslie County 25-02.00 27-00.50 8
3 Smallwood, Courtney Shelby Valley 26-04.00 6
4 Kurkowski, Colby Pikeville High School 23-08.00 24-09.00 5
5 Sammons, Kendra Paintsville High School 17-00.00 24-07.00 4
6 Allen, Beth Prestonsburg 24-08.00 24-06.00 3
7 Branham, Kayla Jenkins 26-00.00 24-01.00 2
8 Ward, Candice Pikeville High School 23-06.00 24-00.00 1
--- Grim, Jessica Paintsville High School 19-11.00 ND
--- Zizmont, SherRae Shelby Valley ND
--- Minix, Maura Prestonsburg 21-07.50 ND
(Girls Shot Put)
Name School Seed Finals Points
--- Caudill, Sarah Cordia 28-05.00 ND
--- Branham, Beth Jenkins 28-00.00 ND
--- Miller, Leslie Perry County Central 20-01.00 ND
Girls Discus Throw
Name School Seed Finals Points
1 Ward, Candice Pikeville High School 70-04 80-08 10
2 Branham, Kayla Jenkins 71-01 74-10 8
3 Honneycutt, Nikki Leslie County 76-00 68-00.25 6
4 Surer, Cynthia Leslie County 54-09 63-08 5
5 Elkins, Brooke Pikeville High School 58-06 62-05 4
6 Vance, Gerri Prestonsburg 55-07 61-05 3
7 Smallwood, Courtney Shelby Valley 58-08 2
8 Roberts, Felicia Shelby Valley 57-00.25 1
--- Blackburn, Rachel Prestonsburg 48-03 ND
--- Caudill, Sarah Cordia 59-01 ND
--- Sammons, Kendra Paintsville High School 61-00 ND
--- Miller, Leslie Perry County Central ND
Boys 100 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Jones, David Belfry High 10.50 11.39 q 1
2 Peters, Brandon Prestonsburg 11.34 11.51 q 2
3 Phillips, Jordan Belfry High 11.90 11.72 q 2
4 France, Richard Shelby Valley 11.75 q 2
5 Bass, Kyle Paintsville High School 11.90 11.88 q 2
5 Summer, Nick Knot County Central 15.45 11.88 q 2
7 Morando, Sam Pikeville High School 11.89 11.90 q 1
8 Slone, Lincoln Prestonsburg 12.19 12.32 1
9 Yates, TJ Pike County Central 13.62 12.45 2
10 Tackett, Brandon Shelby Valley 12.68 1
11 Bass, Tyler Paintsville High School 13.24 1
--- Herald, Bo Knot County Central 15.49 NT 1
--- Belcher, Josh Jenkins 12.70 NT 1
--- Huffman, Chase Pikeville High School 11.20 FS 2
Boys 100 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Jones, David Belfry High 11.39 10.72 10
2 Peters, Brandon Prestonsburg 11.51 11.50 8
3 Phillips, Jordan Belfry High 11.72 11.59 6
4 France, Richard Shelby Valley 11.75 11.82 5
5 Morando, Sam Pikeville High School 11.90 11.91 4
6 Bass, Kyle Paintsville High School 11.88 11.99 3
--- Summer, Nick Knot County Central 11.88 NT
Boys 200 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Peters, Brandon Prestonsburg 23.71 24.26 q 1
2 McCoy-Pafunda, Max Pikeville High School 23.71 24.33 q 2
3 Bass, Kyle Paintsville High School 24.57 q 3
4 Akers, James Belfry High 25.54 24.93 q 3
5 Champlin, Tim Pikeville High School 24.73 24.99 q 1
6 Yates, TJ Pike County Central 26.18 q 2
7 Tackett, Brandon Shelby Valley 26.49 q 1
8 Slone, Lincoln Prestonsburg 25.36 27.01 2
9 Bass, Tyler Paintsville High School 27.04 2
10 Smallwood, Alex Shelby Valley 27.23 1
--- Wooton, Raleigh Perry County Central 25.95 NT 3
--- Jones, David Belfry High 22.79 NT 3
--- Robinson, Greg Pike County Central 30.86 NT 3
--- Herald, Bo Knot County Central 31.80 NT 3
--- Summer, Nick Knot County Central 32.50 NT 2
--- Caudill, Eric Perry County Central 26.78 NT 1
--- Belcher, Josh Jenkins 26.50 NT 2
--- Lucas, Zachary Jenkins 28.00 NT 1
Boys 200 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 McCoy-Pafunda, Max Pikeville High School 24.33 23.39 10
2 Peters, Brandon Prestonsburg 24.26 23.62 8
3 Champlin, Tim Pikeville High School 24.99 24.77 6
4 Akers, James Belfry High 24.93 26.02 5
5 Tackett, Brandon Shelby Valley 26.49 26.41 4
--- Bass, Kyle Paintsville High School 24.57 NT
--- Yates, TJ Pike County Central 26.18 NT
Boys 400 Meter Run
Name School Seed Finals H# Points
1 Thompson, Nate Jenkins 54.00 53.46 3 10
2 Maynard, Matt Belfry High 55.31 53.52 3 8
3 Stanley, Aaron Pikeville High School 54.99 53.65 3 6
4 Wheat, Seth Pikeville High School 55.92 53.71 3 5
5 Bass, Kyle Paintsville High School 57.80 56.33 3 4
6 Hall, Wes Prestonsburg 57.36 57.14 3 3
7 Bass, Tyler Paintsville High School 1:01.00 1:02.06 2 2
8 Mills, Nathan Pike County Central 1:09.00 1:08.82 2 1
--- Wooton, Raleigh Perry County Central 59.13 NT 2
--- Caudill, Eric Perry County Central 58.59 NT 3
--- Ray, Johnathan Pike County Central 1:05.00 NT 2
--- Summer, Nick Knot County Central 1:18.00 NT 1
--- Baker, Chas Belfry High 58.90 NT 2
--- Johnson, Tyler Shelby Valley NT 1
--- Stacy, Ryan Cordia NT 1
--- Herald, Bo Knot County Central 1:15.00 NT 2
Boys 800 Meter Run
Name School Seed Finals H# Points
1 Robertson, Chance Pikeville High School 2:09.21 2:11.37 2 10
2 Bentley, Jonathan Pike County Central 2:13.00 2:12.44 2 8
3 Trimble, Justin Pikeville High School 2:18.88 2 6
4 Martin, Chayse Prestonsburg 2:17.34 2:19.90 2 5
5 Grimm, Eric Jenkins 2:20.00 2:21.37 1 4
6 Cox, Aaron Paintsville High School 2:28.00 2:25.81 3 3
7 Clark, Taylor Prestonsburg 2:32.31 2:37.51 3 2
8 Mills, Nathan Pike County Central 3:00.00 2:53.48 3 1
--- Cory, Nick Perry County Central NT 1
--- LeMaster, Blake Paintsville High School 2:27.00 NT 2
--- Stacy, Ryan Cordia NT 1
--- Ratliff, Chase Shelby Valley NT 3
--- Roberts, CJ Shelby Valley NT 3
--- Caudill, Eric Perry County Central NT 1
--- Grimm, Chris Jenkins 2:07.00 NT 2
Boys 1600 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Grimm, Chris Jenkins 4:41.00 4:38.32 10
2 Adkins, Brandon Pikeville High School 4:50.39 4:43.03 8
3 Kerr, Matthew Pike County Central 5:23.00 5:24.36 6
4 Grimm, Eric Jenkins 5:34.00 5:26.92 5
5 Cox, Aaron Paintsville High School 5:15.00 5:28.90 4
6 Raschella, Clay Pikeville High School 5:40.41 5:32.85 3
7 Warren, Adam Belfry High 5:52.00 5:46.60 2
8 LeMaster, Blake Paintsville High School 5:51.00 5:48.52 1
9 Johnson, Ryan Prestonsburg 6:36.06 5:49.96
--- Colwell, Willardl Perry County Central 5:17.00 NT
--- Martin, Chayse Prestonsburg 5:34.91 NT
--- Roberts, CJ Shelby Valley NT
--- Stacy, Ryan Cordia NT
--- Cory, Nick Perry County Central NT
Boys 3200 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Adkins, Brandon Pikeville High School 10:51.34 10:55.88 10
2 Reynolds, John Curtis Pike County Central 12:42.00 12:17.58 8
3 Ratliff, Chase Shelby Valley 12:28.13 6
4 Johnson, Ryan Prestonsburg 16:32.83 16:34.73 5
--- Colwell, Willardl Perry County Central 11:22.88 NT
--- Robertson, Chance Pikeville High School 11:20.08 NT
--- Woods, Dustin Paintsville High School 14:56.00 NT
--- Cox, Aaron Paintsville High School 12:24.00 NT
Boys 110 Meter Hurdles
Name School Seed Finals Points
1 Elkins, Brian Pikeville High School 16.20 16.11 10
2 Moore, Seth Prestonsburg 17.49 16.95 8
3 Bond, Brad Prestonsburg 17.83 17.94 6
4 Branham, Andrew Jenkins 19.80 21.08 5
(Boys 110 Meter Hurdles)
Name School Seed Finals Points
5 Gibson, Payton Pike County Central 22.78 21.18 4
Boys 300 Meter Hurdles
Name School Seed Finals Points
1 Elkins, Brian Pikeville High School 44.20 44.15 10
2 Burchett, Matt Prestonsburg 47.82 47.13 8
3 Bond, Brad Prestonsburg 48.56 49.43 6
4 Branham, Andrew Jenkins 50.00 50.00 5
5 Gibson, Payton Pike County Central 51.93 51.93 4
Boys 4x100 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Belfry High A 44.24 44.76 10
1) Maynard, Matt 2) Phillips, Jordan 3) Akers, James 4) Jones, David
2 Pikeville High School A 46.33 45.87 8
1) McCoy-Pafunda, Max 2) Huffman, Chase 3) Morando, Sam 4) Wheat, Seth
3 Prestonsburg A 46.53 48.34 6
1) Hall, Wes 2) Moore, Seth 3) Martin, Chayse 4) Slone, Lincoln
4 Shelby Valley A 51.29 54.21 5
1) Ratliff, Chase 2) Tackett, Brandon 3) Smallwood, Alex 4) France, Richard
--- Paintsville High School A 50.00 NT
--- Pike County Central A 51.06 NT
Boys 4x200 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Pikeville High School A 1:36.00 1:34.92 10
1) Huffman, Chase 2) McCoy-Pafunda, Max 3) Champlin, Tim 4) Stanley, Aaron
2 Shelby Valley A 2:00.00 1:47.50 8
1) Ratliff, Chase 2) Smallwood, Alex 3) Tackett, Brandon 4) France, Richard
3 Pike County Central B 1:54.00 1:47.51 6
1) Kerr, Matthew 2) Bentley, Jonathan 3) Gibson, Payton 4) Reynolds, John Curtis
4 Prestonsburg A 1:41.33 1:47.78 5
1) Bond, Brad 2) Clark, Taylor 3) Burchett, Matt 4) Slone, Lincoln
Boys 4x400 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Pikeville High School A 3:58.00 3:49.91 10
1) Stanley, Aaron 2) Wheat, Seth 3) Morando, Sam 4) Leehanachoke, Kris
2 Jenkins A 3:50.00 3:53.78 8
1) Grimm, Eric 2) Adams, Aaron 3) Grimm, Chris 4) Thompson, Nate
3 Prestonsburg A 4:27.84 4:09.09 6
1) Bond, Brad 2) Clark, Taylor 3) Burchett, Matt 4) Slone, Lincoln
4 Pike County Central A 4:06.00 4:13.77 5
1) Kerr, Matthew 2) Bentley, Jonathan 3) Mills, Nathan 4) Yates, TJ
--- Paintsville High School A 3:58.00 NT
1) Bass, Tyler 2) Borders, Jon 3) Burchett, Logan 4) Bass, Kyle
Boys 4x800 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Pikeville High School A 9:51.00 9:08.99 10
1) Adkins, Brandon 2) Trimble, Justin 3) Raschella, Clay 4) Robertson, Chance
2 Pike County Central A 9:35.00 9:30.57 8
1) Kerr, Matthew 2) Yates, TJ 3) Reynolds, John Curtis 4) Bentley, Jonathan
(Boys 4x800 Meter Relay)
Team Relay Seed Finals Points
3 Jenkins A 9:20.00 9:53.55 6
1) Grimm, Eric 2) Branham, Andrew 3) Adams, Aaron 4) Grimm, Chris
4 Paintsville High School A 10:15.00 10:11.99 5
1) LeMaster, Blake 2) Borders, Jon 3) Meek, Justin 4) Cox, Aaron
5 Prestonsburg A 10:05.76 10:50.29 4
1) Bond, Brad 2) Burchett, Matt 3) Clark, Taylor 4) Martin, Chayse
Boys High Jump
Name School Seed Finals Points
1 Jones, Steven Pikeville High School 5-08.00 5-06.00 10
2 Miller, Derick Knot County Central J5-06.00 7
2 Potter, Joe Pikeville High School 5-08.00 J5-06.00 7
Boys Pole Vault
Name School Seed Finals Points
1 Jones, Steven Pikeville High School 11-06.00 10-00.00 10
2 Adams, Aaron Jenkins 8-00.00 9-00.00 8
3 Branham, Andrew Jenkins 8-00.00 8-06.00 6
Boys Long Jump
Name School Seed Finals Points
1 Thompson, Nate Jenkins 20-02.00 10
2 Miller, Derick Knot County Central 18-11.00 7
2 Peters, Brandon Prestonsburg 20-00.00 18-11.00 7
4 France, Richard Shelby Valley 17-10.50 5
5 Potter, Joe Pikeville High School 18-08.00 17-04.00 4
6 Moore, Seth Prestonsburg 18-05.00 17-02.00 3
7 Smallwood, Alex Shelby Valley 15-04.00 2
8 Bowe, Nick Belfry High 14-09.00 1
--- Collett, Jeff Paintsville High School 14-06.00 ND
--- Jones, Steven Pikeville High School 20-09.00 ND
--- Music, Corey Paintsville High School 12-06.00 ND
--- Wooton, Raleigh Perry County Central 17-04.00 ND
--- Lucas, Zachary Jenkins 13-00.00 ND
Boys Triple Jump
Name School Seed Finals Points
1 Thompson, Nate Jenkins 42-07.00 41-10.00 10
2 Akers, James Belfry High 40-11.00 39-02.00 8
3 Moore, Seth Prestonsburg 38-04.50 35-07.00 6
4 Hall, Wes Prestonsburg 37-06.00 35-06.00 5
5 Adams, Aaron Jenkins 36-08.00 34-02.00 4
6 Lindsey, Weston Pikeville High School 32-11.00 33-04.00 3
7 Hing, Ko Ka Knot County Central 33-00.00 2
8 Music, Corey Paintsville High School 24-06.00 23-04.00 1
--- Baker, Chas Belfry High 36-06.00 ND
--- Collett, Jeff Paintsville High School 29-07.00 ND
--- Jones, Steven Pikeville High School 38-08.00 ND
Boys Shot Put
Name School Seed Finals Points
1 Snodgrass, Chase Pike County Central 48-00.50 10
2 Cummings, Adam Paintsville High School 47-01.00 45-02.00 8
3 Maynard, Ryan Pikeville High School 44-09.00 6
4 Sullivan, Josh Pikeville High School 42-01.00 40-01.00 5
5 Shaffer, Dave Prestonsburg 40-08.00 39-05.00 4
6 Warren, Aaron Belfry High 35-03.00 3
7 Music, Corey Paintsville High School 29-10.00 2
8 Duncan, Shane Allen Central 25-04.50 1
--- Landon, Grace Perry County Central ND
--- Collett, Jeff Paintsville High School 36-05.00 ND
--- Lucas, Zachary Jenkins 27-00.00 ND
Boys Discus Throw
Name School Seed Finals Points
1 Shaffer, Dave Prestonsburg 132-11 141-04 10
2 Scott, John Pikeville High School 129-11 129-10.50 8
3 Cummings, Adam Paintsville High School 104-01 116-02 6
4 Lockhart, Will Pikeville High School 122-04 114-01.50 5
5 Duncan, Shane Allen Central 87-06.50 4
6 Mosley, Beau Knot County Central 73-00 86-07 3
7 Music, Corey Paintsville High School 70-02 2
--- Little, Trevin Shelby Valley ND
--- Landon, Grace Perry County Central 47-02 ND
--- Lucas, Zachary Jenkins 58-00 ND
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
 
1) PIKEVILLE HIGH SCHOOL 159 2) Leslie County 149
3) Shelby Valley 88 4) Jenkins 64
5) Prestonsburg 55 6) Pike County Central 48
7) PAINTSVILLE HIGH SCHOOL 18 8) Belfry High 16
9) Knot County Central 4
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
 
1) PIKEVILLE HIGH SCHOOL 184 2) Prestonsburg 115
3) Jenkins 91 4) Pike County Central 61
5) Belfry High 53 6) PAINTSVILLE HIGH SCHOOL 41
7) Shelby Valley 35 8) Knot County Central 19
9) Allen Central 5