Licensed to McLean County High School           Hy-Tek's Meet Manager 5/13/2005
           Home meet v. Grayson County and Muhlenberg So - 5/12/2005           
                         Paulsen Stadium, Calhoun, Ky                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ayer, Courtney               McHs                           25-05.00     5  
  2 Atherton, Chelsea            McHs                           25-00.00     3  
  3 Vega Velez, Jara             Gray                23-00.00   23-06.00     2  
  4 Ray, Shawna                  Gray                23-00.00   19-11.00     1  
  5 Tyler, Christen              McHs                           16-00.00  
 
Event 2  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Soverns, Brian               Gray                54-08.00   53-09.50     5  
  2 Johnson, Randy               Gray                36-08.00   39-01.50     3  
  3 Fain, Eric                   McHs                           37-10.00     2  
  4 Rickard, Joseph              McHs                           36-00.00     1  
  5 Clemons, Blake               Gray                           34-07.50  
  6 Wells, Nathan                McHs                           32-08.00  
  7 Skaggs, Christopher          Gray                32-04.00   31-08.00  
  8 Barnett, Marc                McHs                           31-05.00  
  9 Vincent, Thomas              Muso                           28-07.00  
 10 Gaines, Michael              Muso                           26-04.50  
 11 Clouse, Patrick              McHs                           24-04.00  
 
Event 3  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ayer, Courtney               McHs                           78-08.50     5  
  2 Ray, Shawna                  Gray                   75-00      75-01     3  
  3 Atherton, Chelsea            McHs                              69-09     2  
 
Event 4  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Soverns, Brian               Gray                  143-10     135-05     5  
  2 Johnson, Randy               Gray                   98-04      98-00     3  
  3 Fain, Eric                   McHs                              94-01     2  
  4 Skaggs, Christopher          Gray                   86-00      88-00     1  
  5 Wells, Nathan                McHs                              78-02  
  6 Barnett, Marc                McHs                              73-10  
  7 Clouse, Patrick              McHs                              70-09  
 
Event 5  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Savenije, Marie              Gray                13-00.00   13-02.00     5  
  2 Vega Velez, Jara             Gray                12-00.00   13-00.00     3  
  3 Ray, Tana                    Gray                12-00.00   12-09.00     2  
  4 Anderson, Hannah             Gray                           12-02.00     1  
  5 Austin, Laura                McHs                           12-01.00  
  6 Ayer, Tiffaney               McHs                           11-09.00  
  7 Hayden, Jaclyn               McHs                           10-02.50  
 
Event 6  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mudd, Jesse                  Gray                16-00.00   17-04.00     5  
  2 Phillips, Bryson             McHs                           15-04.00     3  
  3 Carter, Boone                Gray                           14-00.50     2  
 
Event 7  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ray, Tana                    Gray                28-00.00   27-06.00     5  
  2 Austin, Laura                McHs                           23-09.00     3  
  3 Ayer, Tiffaney               McHs                           23-04.00     2  
  4 Hayden, Jaclyn               McHs                           21-08.00     1  
 
Event 8  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mudd, Jesse                  Gray                36-03.00   36-10.00     5  
  2 Phillips, Bryson             McHs                           34-07.00     3  
  3 Soverns, Brian               Gray                30-09.00   29-10.00     2  
  4 Vincent, Talon               Gray                30-00.00   29-02.00     1  
  5 Fain, Eric                   McHs                           28-01.00  
 
Event 9  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davis, Teryl                 Gray                 4-06.00    4-06.00     5  
  2 Savenije, Marie              Gray                 4-07.00    4-04.00     3  
  3 Snyder, Tara                 Gray                 4-06.00    4-02.00     2  
  4 Ayer, Tiffaney               McHs                            4-00.00     1  
 
Event 10  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Phillips, Bryson             McHs                            5-08.00     5  
  2 Smith, Josh                  Gray                 5-07.00    5-04.00     3  
  3 Mudd, Jesse                  Gray                 5-06.00    5-02.00     2  
  4 Dickerson, John              Gray                 5-02.00    5-00.00     1  
  5 Vincent, Talon               Gray                            4-06.00  
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grayson County  'A'                              11:40.00   12:20.20     5  
     1) Dennison, Chelsea               2) Shepherd, Tyra                 
     3) Davis, Teryl                    4) Mattingly, Alicia              
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grayson County  'A'                               8:38.00    9:04.16     5  
     1) Belcher, Chris                  2) Clemons, Blake                 
     3) Gift, Wes                       4) Stewart, Steven                
  2 Muhlenberg South High School  'A'                           10:49.18     3  
     1) Evans, Jesse                    2) Hunley, Anthony                
     3) Napier, Cody                    4) Walker, John                   
  3 McLean County High School  'A'                              11:46.60  
     1) Clouse, Patrick                 2) Cobb, Byron                    
     3) Daugherty, Drew                 4) Head, Anthony                  
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vega Velez, Jara             Gray                   17.70      17.93     5  
  2 Thacker, Stephanie           McHs                              20.00     3  
  3 Ray, Tana                    Gray                   20.10      20.47     2  
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carwile, Wes                 Gray                   18.80      19.72     5  
  2 Carter, Boone                Gray                   20.00      20.69     3  
  3 Dickerson, John              Gray                   20.01      20.70     2  
  4 Rickard, Joseph              McHs                              21.03     1  
  5 Vincent, Talon               Gray                   22.50      21.60  
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bates, Mary                  McHs                              13.66   1    5  
  2 Shocklee, Emily              McHs                              14.16   2    3  
  3 Anderson, Hannah             Gray                   14.90      15.22   2    2  
  4 Bard, Bridgette              Muso                              15.93   1    1  
  5 Foerda, Line                 Gray                   16.50      16.22   2 
  6 Austin, Laura                McHs                              16.28   1 
  7 Hayden, Jaclyn               McHs                              16.44   2 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Whobrey, Cole                Gray                   11.70      12.25   2    5  
  2 Tyler, Derek                 Muso                              13.12   1    3  
  3 Rickard, Joseph              McHs                              13.25   2    2  
  4 Bard, Chas                   Muso                              13.34   1    1  
  5 Kaercher, Tom                Gray                              13.53   1 
  6 Coates, Jonathan             Gray                              13.66   1 
  7 Barnett, Marc                McHs                              14.84   1 
 
Event 17  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County High School  'A'                               2:03.68     5  
     1) Bates, Mary                     2) Shocklee, Emily                
     3) Swift, Elizabeth                4) Thacker, Stephanie             
  2 Grayson County  'A'                               2:02.00    2:07.19     3  
     1) Embry, Summer                   2) Anderson, Hannah               
     3) Snyder, Tara                    4) Norris, Megan                  
 
Event 18  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grayson County  'A'                               1:41.00    1:45.06     5  
     1) Byrd, Chad                      2) Whobrey, Cole                  
     3) Mudd, Jesse                     4) Smith, Josh                    
 -- McLean County High School  'A'                                    DQ  
     1) Daugherty, Seth                 2) Humphrey, Raymond              
     3) Phillips, Bryson                4) Whitt, Josh                    
 
Event 19  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Holt, Suzanne                Muso                            6:26.75     5  
  2 Mattingly, Alicia            Gray                 6:15.00    6:31.22     3  
  3 Davis, Teryl                 Gray                 6:10.00    7:05.94     2  
  4 Beeler, Megan                Gray                            7:14.50     1  
  5 Gibson, Brittany             Gray                            7:32.22  
  6 Crowe, Allison               McHs                            8:23.41  
 
Event 20  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Belcher, Chris               Gray                 4:45.90    4:56.56     5  
  2 Napier, Cody                 Muso                            5:17.63     3  
  3 Whitt, Josh                  McHs                            5:35.03     2  
  4 Nursery, Dustin              Muso                            5:36.84     1  
  5 Hunley, Anthony              Muso                            5:59.72  
  6 Evans, Jesse                 Muso                            6:15.80  
  7 Harris, Billie               Gray                 6:30.00    6:46.99  
 
Event 21  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County High School  'A'                                 57.33     5  
     1) Bates, Mary                     2) Shocklee, Emily                
     3) Swift, Elizabeth                4) Thacker, Stephanie             
 -- Grayson County  'A'                                 59.90         DQ  
     1) Anderson, Hannah                2) Embry, Summer                  
     3) Norris, Megan                   4) Snyder, Tara                   
 
Event 22  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLean County High School  'A'                                 50.68     5  
     1) Cobb, Byron                     2) Daugherty, Seth                
     3) Humphrey, Raymond               4) Whitt, Josh                    
  2 McLean County High School  'B'                                 54.50     3  
     1) Barnett, Marc                   2) Fain, Eric                     
     3) Clouse, Patrick                 4) Wells, Nathan                  
  3 Grayson County  'B'                                            55.33  
 
Event 23  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Davis, Teryl                 Gray                            1:09.35   2    5  
  2 Shocklee, Emily              McHs                            1:14.12   2    3  
  3 Mattingly, Tiffany           McHs                            1:26.00   2    2  
 
Event 24  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clemons, Blake               Gray                   57.00      57.22   2    5  
  2 Smith, Josh                  Gray                              57.87   1    3  
 
Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vega Velez, Jara             Gray                   52.00      53.00     5  
  2 Bates, Mary                  McHs                              55.41     3  
  3 Ray, Tana                    Gray                   57.00      56.85     2  
 
Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dickerson, John              Gray                   49.87      50.79   2    5  
  2 Carter, Boone                Gray                   52.00      52.81   2    3  
  3 Rickard, Joseph              McHs                            1:01.50   1    2  
 
Event 27  Girls 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mattingly, Alicia            Gray                 2:49.00    3:00.60   1    5  
  2 Shepherd, Tyra               Gray                 2:53.00    3:04.18   2    3  
  3 Swift, Elizabeth             McHs                            3:04.31   1    2  
  4 Beeler, Megan                Gray                 3:17.00    3:23.81   2    1  
  5 Gibson, Brittany             Gray                 3:43.00    3:28.53   2 
 
Event 28  Boys 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gift, Wes                    Gray                 2:02.00    2:09.35   1    5  
  2 Walker, John                 Muso                            2:28.53   2    3  
  3 Coates, Jonathan             Gray                 2:41.00    2:37.58   1    2  
  4 Probus, TJ                   Gray                 2:40.00    2:46.22   2    1  
  5 Daugherty, Drew              McHs                            2:47.44   2 
  6 Hunley, Anthony              Muso                            2:48.93   2 
  7 Harris, Billie               Gray                 2:49.00    2:56.66   1 
 
Event 29  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Thacker, Stephanie           McHs                              30.19   1    5  
  2 Snyder, Tara                 Gray                   30.08      31.57   3    3  
  3 Anderson, Hannah             Gray                   32.98      33.25   3    2  
  4 Savenije, Marie              Gray                   29.00      33.88   3    1  
  5 Foerda, Line                 Gray                   34.05      33.90   3 
  6 Ayer, Courtney               McHs                              33.91   2 
  7 Bard, Bridgette              Muso                              34.78   2 
 
Event 30  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whobrey, Cole                Gray                   24.00      25.75     5  
  2 Soverns, Brian               Gray                              27.17     3  
  3 Kaercher, Tom                Gray                   25.00      27.63     2  
  4 Wells, Nathan                McHs                              30.91     1  
 
Event 31  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crowe, Allison               McHs                           17:09.00     5  
 
Event 32  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stewart, Steven              Gray                10:55.00   11:33.72     5  
  2 Napier, Cody                 Muso                           11:35.75     3  
  3 Nursery, Dustin              Muso                           12:34.40     2  
  4 Head, Anthony                McHs                           14:56.10     1  
 
Event 33  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grayson County  'A'                               4:40.00    5:40.13     5  
     1) Norris, Megan                   2) Mattingly, Alicia              
     3) Snyder, Tara                    4) Shepherd, Tyra                 
 
Event 34  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grayson County  'A'                               3:38.00    3:53.88     5  
     1)                                 2) Mudd, Jesse                    
     3) Gift, Wes                       4) Smith, Josh                    
  2 Grayson County  'B'                                          4:49.81     3  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Grayson County              87        2) McLean County High School  63   
    3) Muhlenberg South High Scho   6                                           
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Grayson County             115        2) McLean County High School  33   
    3) Muhlenberg South High Scho  19