Licensed to Dunbar High School -KY     Hy-Tek's Meet Manager 5/14/2005 08:29 AM
             2005 Dunbar Bulldog/Bearcat Invitational - 5/14/2005              
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 12.88  5/17/2003   Lesa Boyd, Lafayette                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bowen, Lutisha            FR Ballard                  12.95   5   10  
  2 Lyons, Dominique          11 Assumption               13.00   1    8  
  3 Buckner, Latonya           9 Tates Creek              13.01   1    6  
  4 Boyd, Lesa                   Lafayette                13.02   1    5  
  5 Mobley, Alexandra            Lafayette                13.40   2    4  
  6 Roth, Jessi               12 Ryle                     13.54   1    3  
  7 Rhone, Jasmine            09 Paul Dunbar              13.57   1    2  
  8 Thacker, Morgan            9 Rockcastle Co.           13.57   1    1  
  9 Ryan, MC                   9 Lloyd Memorial           13.80   2 
 10 Torbeck, Ashley           11 St. Henry                13.82   2 
 11 Baker, Sammi                 Conner                   13.84   3 
 12 Mattingly, Katy            8 Rockcastle Co.           13.88   2 
 13 Thomas, Brittney          10 Atherton                 13.89   1 
 14 Wiley, Lauren             09 Mercer                   13.89   3 
 15 Buerger, Emily             9 Ryle                     13.92   2 
 16 Tinsley, Hannah           FR Woodford County          13.95   3 
 17 Moser, Courtney           11 Notre Dame               14.04   5 
 18 Hearn, Sara               11 Notre Dame               14.10   4 
 19 Jackson, Cecilly          FR Woodford County          14.14   3 
 20 Kamber, Tori              11 Assumption               14.18   3 
 21 Davis, Aboni              12 Atherton                 14.32   1 
 22 White, Tanaka             FR Ballard                  14.39   5 
 23 Huck, Nichoel             12 Lloyd Memorial           14.42   2 
 24 Burns, Ellie               9 St. Henry                14.46   4 
 25 Meador, Sarah             09 Paul Dunbar              14.47   3 
 26 Wesley, Emily             07 Boyle County             14.61   3 
 27 Denley, Shala             10 Burgin                   14.62   5 
 28 Strucke, Jocelyn          SO Conner                   14.73   2 
 29 Gagle, Morgan             09 Boyle County             14.91   3 
 30 Hall, Tiara               10 Marion                   14.96   4 
 31 Hogans, Alicia            12 Tates Creek              15.19   4 
 32 Corman, April              9 Lex Christian            15.75   5 
 33 Tyler, Amber              08 Mercer                   16.27   4 
 34 Cowherd, Jasmas           09 Marion                   16.54   2 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 25.87  5/17/2003   Lesa Boyd, Lafayette                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bowen, Lutisha            FR Ballard                  26.69   1   10  
  2 Ruberg, Michelle           9 Notre Dame               27.46   1    8  
  3 Mobley, Alexandra            Lafayette                27.67   1    6  
  4 Barney, Ashley            10 Assumption               28.11   1    5  
  5 Thacker, Morgan            9 Rockcastle Co.           28.11   1    4  
  6 Moser, Courtney           11 Notre Dame               28.57   1    3  
  7 Buckner, Latonya           9 Tates Creek              28.76   2    2  
  8 Douglas, Jennifer         09 Paul Dunbar              29.07   2    1  
  9 Mattingly, Katy            8 Rockcastle Co.           29.23   1 
 10 Ighodaro, Ese             10 Assumption               29.48   2 
 11 Fancher, Allison          SO Conner                   30.02   1 
 12 Delorch, Tonisha          FR Ballard                  30.41   2 
 13 Lammy, Sarah              12 Boyle County             31.03   2 
 14 Strucke, Jocelyn          SO Conner                   31.86   2 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 58.42  5/17/2003   Heather Hammond, Rockcastle Co.             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hammond, Heather          12 Rockcastle Co.         1:00.49   1   10  
  2 Clark, Lucy                  Lafayette              1:00.94   1    7  
  2 Dooley, Megan             11 St. Henry              1:00.94   1    7  
  4 Bramlage, Jessica          9 Notre Dame             1:03.33   1    5  
  5 Burdette, Katie            9 Rockcastle Co.         1:03.61   1    4  
  6 Meador, Sarah             09 Paul Dunbar            1:03.78   2    3  
  7 Parker, Brittney          JR Ballard                1:04.76   2    2  
  8 Ginn, Ashley                 Conner                 1:05.10   1    1  
  9 Wood, Alexa               12 Lloyd Memorial         1:06.25   2 
 10 Moll, Karissa             10 Assumption             1:06.66   2 
 11 Henley, Laura             11 Assumption             1:06.79   3 
 12 Lammy, Sarah              12 Boyle County           1:06.90   3 
 13 Douglas, Jennifer         09 Paul Dunbar            1:07.66   3 
 14 Perry, Chauntelle          9 Atherton               1:07.69   2 
 15 Pelle, Courtney              Scott High             1:08.12   2 
 16 Carter, Holly             10 Boyle County           1:08.47   3 
 17 Grant, Samantha           10 Lloyd Memorial         1:08.75   3 
 18 Withers, Bethany             Scott High             1:11.21   2 
 19 Porembski, Nicole         SO Conner                 1:11.31   1 
 20 Varner, Da'Quita          FR Ballard                1:12.08   4 
 21 Schwab, Angela            11 Atherton               1:12.49   3 
 22 Henry, Casey              10 Manual                 1:13.77   2 
 23 Flach, Taylor             07 Mercer                 1:15.23   4 
 24 Hasbrouck, Gabby          10 St. Henry              1:17.27   1 
 25 Higginbotham, Julie       05 Mercer                 1:22.56   4 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 2:20.65  5/15/2004   Katherine Alcorn, Conner                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Armstrong, Laura          11 Assumption             2:28.43    10  
  2 Alcorn, Katherine         JR Conner                 2:29.63     8  
  3 Gieger, Kristen           12 Notre Dame             2:30.48     6  
  4 Asher, Jessi              11 Rockcastle Co.         2:33.67     5  
  5 Karem, Christina          09 Assumption             2:33.81     4  
  6 Hammond, Sara              6 Rockcastle Co.         2:35.35     3  
  7 Gailey, Christina          9 Tates Creek            2:35.50     2  
  8 Etherington, Amy          SO Woodford County        2:36.21     1  
  9 Kresser, Celia             9 Notre Dame             2:37.61  
 10 Hurley, Brooke            09 Manual                 2:40.38  
 11 Keene, Trista             12 Paul Dunbar            2:40.56  
 12 Boyce, Linzi              SO Woodford County        2:42.10  
 13 Hayman, Laura             JR Ballard                2:43.51  
 14 Johnson, Stacey           SO Conner                 2:46.53  
 15 Bredar, Trish              9 Boyle County           2:54.15  
 16 Antel, Sara                9 Tates Creek            2:55.54  
 17 Conley, Allison           JR Ballard                3:06.90  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 5:14.32  5/15/2004   Katherine Alcorn, Conner                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alcorn, Katherine         JR Conner                 5:20.63    10  
  2 Dukes, Kortni                Scott High             5:22.69     8  
  3 Steinmetz, Laura          10 Paul Dunbar            5:28.00     6  
  4 Gieger, Kristen           12 Notre Dame             5:29.94     5  
  5 Campbell, Colleen         09 Manual                 5:30.25     4  
  6 Massey, Melissa           12 Manual                 5:30.37     3  
  7 Siemer, Jenna             11 St. Henry              5:31.92     2  
  8 Grieshaber, Kim           JR Woodford County        5:35.61     1  
  9 Fette, Emily              10 St. Henry              5:35.77  
 10 Gailey, Christina          9 Tates Creek            5:35.87  
 11 Nieporte, Sondra          11 Lloyd Memorial         5:37.96  
 12 Cooper, Kira              12 Lloyd Memorial         5:42.79  
 13 Hayes, Kayla              11 Rockcastle Co.         5:45.45  
 14 Crusham, Kayla               Conner                 5:48.61  
 15 Verst, Christine          12 Notre Dame             5:48.77  
 16 Davis, Colleen            11 Paul Dunbar            5:51.89  
 17 Clinebell, Kelsey            Scott High             5:58.37  
 18 Koehler, Sarah            10 Ryle                   6:00.53  
 19 Kerbaugh, Abby            07 Boyle County           6:00.70  
 20 Jameson, Kelly            11 Boyle County           6:01.79  
 21 Beavin, Katie             10 Assumption             6:03.98  
 22 Faulkner, Sally           11 Assumption             6:07.78  
 23 King, Kayla               11 W Jessamine            6:18.80  
 24 Hayman, Emily             JR Ballard                6:24.62  
 25 Tyler, Amber              08 Mercer                 6:25.58  
 26 Krome, Isabel              9 Atherton               6:31.72  
 27 Antel, Sara                9 Tates Creek            6:33.52  
 28 Stratton, Helena          05 Mercer                 6:54.34  
 29 Brugge, Allison              Lafayette              6:55.63  
 30 Castle, Annie             FR Woodford County        7:00.19  
 31 Frazer, Shannon           JR Ballard                7:13.26  
 32 Carrington, Ashley        09 Marion                 7:40.68  
 -- xTravis, Haley            09 Paul Dunbar           X6:03.43  
 -- xWinchester, Megan        09 Paul Dunbar           X6:16.72  
 -- xSchmitt, Chelsea         SO Conner                X6:32.82  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 11:17.27  5/15/2004   Melissa Massey, Manual                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pellegrini, MaryGrace     09 Manual                11:35.86    10  
  2 Steinmetz, Laura          10 Paul Dunbar           12:11.05     8  
  3 Stichnot, Bridget          9 Tates Creek           12:19.93     6  
  4 Pangallo, Tricia          10 Notre Dame            12:22.02     5  
  5 Long, Kathryn             11 Assumption            12:24.37     4  
  6 Davis, Colleen            11 Paul Dunbar           12:25.60     3  
  7 Hayes, Kayla              11 Rockcastle Co.        12:32.01     2  
  8 Blake, Emily              JR Ballard               12:36.59     1  
  9 Kloenne, Jami             FR Conner                12:42.86  
 10 Crusham, Kayla               Conner                12:53.40  
 11 Stoeckle, Alaina          10 Notre Dame            12:53.54  
 12 Stichnot, Madelyn            Tates Creek           12:54.49  
 13 Carrillo, Alina           SR Ballard               13:05.90  
 14 Hunter, Michaela           4 Rockcastle Co.        13:29.92  
 16 Bredar, Trish              9 Boyle County          14:08.09  
 17 xSchmitt, Chelsea         SO Conner               x14:49.36  
 15 xBlanchard, Ryann         10 Paul Dunbar         Xx14:04.60  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: R 16.49  5/15/2004   Nicole Cabrera, John Hardin                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gray, Katelyn             SO Harrison County          16.96   1   10  
  2 Brossart, Rebecca         12 Notre Dame               17.05   1    8  
  3 Gough, Kim                12 Lloyd Memorial           17.13   1    6  
  4 Faulkner, Beth            12 Assumption               17.20   2    5  
  5 Spare, Stephanie          12 St. Henry                17.45   2    4  
  6 Northington, Janel           Lafayette                17.64   1    3  
  7 Lampman, Elena            10 Ryle                     17.99   1    2  
  8 Gash, Stacey              12 Mercer                   18.00   2    1  
  9 Burch, Kathryn            09 Assumption               18.10   2 
 10 Nocero, Donnell            8 Lloyd Memorial           18.23   1 
 11 Brown, Brittany           12 Tates Creek              18.23   2 
 12 McKinney, Sarah            8 Rockcastle Co.           18.66   1 
 13 Patterson, Paige           9 Tates Creek              18.92   2 
 14 Bellis-Jones, Heather     SO Harrison County          19.04   3 
 15 Storm, Ina                12 Atherton                 19.25   3 
 16 Mok, Nancy                 9 Atherton                 19.33   3 
 17 Fultz, Ariel                 Scott County             19.61   3 
 18 McQuerry, Jessica         12 Boyle County             19.90   4 
 19 Hudepohl, Lindsey         11 Notre Dame               20.08   1 
 20 Clark, Tika               09 Paul Dunbar              20.16   4 
 21 Turner, Miranda           12 Mercer                   20.29   4 
 22 Burchette, Elaine            Scott High               22.36   3 
 23 Sawyers, Keiara           FR Ballard                  22.59   4 
 24 Steele, Tori                 Scott High               24.25   4 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: R 47.59  5/15/2004   Nicole Cabrera, John Hardin                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hammond, Heather          12 Rockcastle Co.           47.46R  1   10  
  2 Brossart, Rebecca         12 Notre Dame               49.09   1    8  
  3 Blanton, Tamara            8 Rockcastle Co.           52.86   1    6  
  4 Henry, Casey              10 Manual                   53.53   2    5  
  5 Burch, Kathryn            09 Assumption               54.16   1    4  
  6 Alford, Lindsey           11 Mercer                   54.27   1    3  
  7 Clark, Tika               09 Paul Dunbar              56.20   2    2  
  8 McQuerry, Jessica         12 Boyle County             59.61   2    1  
  9 Sawyers, Keiara           FR Ballard                1:03.36   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 52.67  5/17/2003   , Lafayette                                 
                       Charles, Frederiksen, Wallace, Logan              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Assumption  'A'                                       51.90R  1   10  
     1) Faulkner, Beth 12               2) Barney, Ashley 10              
     3) Lyons, Dominique 11             4) Kamber, Tori 11                
  2 Ballard  'A'                                          52.85   1    8  
     1) Bowen, Lutisha FR               2) White, Tanaka FR               
     3) Delorch, Tonisha FR             4) Parker, Brittney JR            
  3 Lloyd Memorial  'A'                                   53.71   1    6  
     1) Wood, Alexa 12                  2) Ryan, MC 9                     
     3) Gough, Kim 12                   4) Harper, Kate 10                
  4 Notre Dame Academy  'A'                               53.78   1    5  
     1) Hearn, Sara 11                  2) Kerr, Samantha 10              
     3) Hudepohl, Lindsey 11            4) Moser, Courtney 11             
  5 St. Henry  'A'                                        53.84   1    4  
     1) Price, Andrea 11                2) Burns, Ellie 9                 
     3) Torbeck, Ashley 11              4) Spare, Stephanie 12            
  6 Rockcastle County  'A'                                53.86   1    3  
     1) Smith, Samantha 7               2) Mattingly, Katy 8              
     3) Embs, Chere' 12                 4) Blanton, Tamara 8              
  7 Atherton  'A'                                         54.37   1    2  
     1) Herriford, Terrisa 9            2) Davis, Aboni 12                
     3) Marquardt, Alex 9               4) Thomas, Brittney 10            
  8 Paul Laurence Dunbar  'A'                             54.41   2    1  
     1) Douglas, Jennifer 09            2) Meador, Sarah 09               
     3) Jones, Farin 11                 4) Rhone, Jasmine 09              
  9 Woodford County  'A'                                  54.93   2 
     1) Jackson, Cecilly FR             2) Piersawl, Linsay FR            
     3) Tinsley, Hannah FR              4) Reed, Jamica FR                
 10 Boyle County  'A'                                     57.26   2 
     1) Adams, Erika 09                 2) Wesley, Emily 07               
     3) Gagle, Morgan 09                4) Jameson, Nicole 08             
 11 Harrison County  'A'                                  58.69   2 
     1) Huellemeier, Jessica SO         2) Kane, Kali JR                  
     3) Switzer, Anah FR                4) Kearns, Vonda SO               
 12 Marion County  'A'                                    59.39   2 
     1) Cowherd, Jasmas 09              2) Gibson, Dorinda 09             
     3) Hall, Tiara 10                  4) Bell, Danielle 11              
 -- Conner High School  'A'                                  FS   2 
     1) Baker, Sammi                    2) Ginn, Ashley                   
     3) Porembski, Nicole SO            4) Strucke, Jocelyn SO            
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 1:46.03  5/15/2004   Lafayette, Lafayette                      
                         A Wallace, L Boyd, L Clark, A Mobley              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lafayette  'A'                                      1:51.12   1   10  
     1) Boyd, Lesa                      2) Clark, Lucy                    
     3) Northington, Janel              4) Mobley, Alexandra              
  2 Notre Dame Academy  'A'                             1:51.57   1    8  
     1) Hearn, Sara 11                  2) Brossart, Rebecca 12           
     3) Ruberg, Michelle 9              4) Kerr, Samantha 10              
  3 Assumption  'A'                                     1:52.70   1    6  
     1) Barney, Ashley 10               2) Henley, Laura 11               
     3) Kamber, Tori 11                 4) Ighodaro, Ese 10               
  4 St. Henry  'A'                                      1:52.89   1    5  
     1) Price, Andrea 11                2) Hasbrouck, Gabby 10            
     3) Torbeck, Ashley 11              4) Spare, Stephanie 12            
  5 Ryle High School  'A'                               1:54.69   1    4  
     1) Santiago, Brittany 10           2) McHugh, Rachel 10              
     3) Feller, Rawni 9                 4) Buerger, Emily 9               
  6 Rockcastle County  'A'                              1:55.42   1    3  
     1) Smith, Samantha 7               2) Kincer, Morgan 10              
     3) Embs, Chere' 12                 4) Burdette, Katie 9              
  7 Lloyd Memorial  'A'                                 1:55.66   1    2  
     1) Wood, Alexa 12                  2) Ryan, MC 9                     
     3) Huck, Nichoel 12                4) Lockard, Tawni 8               
  8 Woodford County  'A'                                1:55.82   2    1  
     1) Penny, Amber JR                 2) Piersawl, Linsay FR            
     3) Reed, Jamica FR                 4) Black, Randi SR                
  9 Conner High School  'A'                             1:58.13   2 
     1) Fancher, Allison SO             2) Strucke, Jocelyn SO            
     3) Porembski, Nicole SO            4) Adler, Mallory                 
 10 Boyle County  'A'                                   1:59.58   2 
     1) Adams, Erika 09                 2) Gagle, Morgan 09               
     3) Barbato, Hayley 11              4) Wesley, Emily 07               
 11 Mercer County  'A'                                  2:01.76   2 
     1) Wiley, Lauren 09                2) Logue, Olivia 06               
     3) Flach, Taylor 07                4) Alford, Lindsey 11             
 12 Harrison County  'A'                                2:06.32   1 
     1) Huellemeier, Jessica SO         2) Kane, Kali JR                  
     3) Switzer, Anah FR                4) Rush, Anna JR                  
 13 Ballard  'A'                                        2:06.38   2 
     1) White, Kim JR                   2) Burton, Liz JR                 
     3) Cook, Amanda FR                 4) Kendall, Courtney FR           
 14 Marion County  'A'                                  2:08.19   2 
     1) Hall, Tiara 10                  2) Cowherd, Jasmas 09             
     3) Gibson, Dorinda 09              4) Bell, Danielle 11              
 15 Scott High  'A'                                     2:16.12   2 
     1) Tomaszewski, Rachel             2) Kukes, Allison 8               
     3) Myles, Megan                    4) Burchette, Elaine              
 -- Atherton  'A'                                            DQ   2 
     1) Nakwa, Christine 11             2)                                
     3)                                 4) Thomas, Brittney 10            
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: R 4:14.96  5/15/2004   Lafayette, Lafayette                      
                         A Wallace, L Boyd, L Clark, J Charles             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rockcastle County  'A'                              4:21.09    10  
     1) Blanton, Tamara 8               2) Burdette, Katie 9              
     3) Kincer, Morgan 10               4) Hammond, Heather 12            
  2 Notre Dame Academy  'A'                             4:25.34     8  
     1) Bramlage, Jessica 9             2) Walsh, Anna 12                 
     3) Gieger, Kristen 12              4) Ruberg, Michelle 9             
  3 Assumption  'A'                                     4:27.18     6  
     1) Diehlmann, Freya 09             2) Barney, Ashley 10              
     3) Ighodaro, Ese 10                4) Armstrong, Laura 11            
  4 Conner High School  'A'                             4:30.07     5  
     1) Porembski, Nicole SO            2) Fancher, Allison SO            
     3) Ginn, Ashley                    4) Alcorn, Katherine JR           
  5 Boyle County  'A'                                   4:33.56     4  
     1) Lammy, Sarah 12                 2) Carter, Holly 10               
     3) Wesley, Emily 07                4) Adams, Erika 09                
  6 Woodford County  'A'                                4:49.50     3  
     1) Boyce, Linzi SO                 2) Castle, Annie FR               
     3) Etherington, Amy SO             4) Newton, Sara SO                
  7 Ballard  'A'                                        4:52.44     2  
     1) Sawyers, Keiara FR              2) White, Tanaka FR               
     3) Varner, Da'Quita FR             4) Parker, Brittney JR            
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: R 10:04.25  5/15/2004   St. Henry, St. Henry                     
                          A Beck, M Dooley, E Fette, J Sieimer              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Henry  'A'                                      9:49.85R   10  
     1) Dooley, Megan 11                2) Fette, Emily 10                
     3) Hentz, Courtney 11              4) Siemer, Jenna 11               
  2 Paul Laurence Dunbar  'A'                          10:00.91R    8  
     1) Bowlds, Megan 12                2) Bowlds, Katie 12               
     3) Keene, Trista 12                4) Ellington, Maria 10            
  3 Scott High  'A'                                    10:09.44     6  
     1) Dukes, Kortni                   2) Braunwart, Liz                 
     3) Withers, Bethany                4) Pelle, Courtney                
  4 Lloyd Memorial  'A'                                10:19.30     5  
     1) Nieporte, Sondra 11             2) Siefert, Courtney 7            
     3) Molitor, Ashley 8               4) Cooper, Kira 12                
  5 Assumption  'A'                                    10:21.69     4  
     1) Ryan, Debbie 09                 2) Lay, Brittany 09               
     3) Lega, Bethany 10                4) Frantz, Alex 11                
  6 Notre Dame Academy  'A'                            10:27.10     3  
     1) Verst, Christine 12             2) Kreinest, Christina 12         
     3) Stoeckle, Alaina 10             4) Kresser, Celia 9               
  7 Woodford County  'A'                               10:30.21     2  
     1) Boyce, Linzi SO                 2) Black, Randi SR                
     3) Etherington, Amy SO             4) Black, Randi SR                
  8 Rockcastle County  'A'                             10:33.57     1  
     1) Asher, Jessi 11                 2) Bullock, Courtney 9            
     3) Hayes, Kayla 11                 4) Hammond, Sara 6                
  9 Ballard  'A'                                       10:54.50  
     1) Blake, Emily JR                 2) Carrillo, Alina SR             
     3) Hayman, Emily JR                4) Hayman, Laura JR               
 10 Boyle County  'A'                                  10:54.60  
     1) Carter, Holly 10                2) Boitnott, Lindsey 10           
     3) Kerbaugh, Abby 07               4) Jameson, Kelly 11              
 11 Tates Creek High School  'A'                       11:04.54  
     1) Stichnot, Bridget 9             2) Antel, Sara 9                  
     3) Coplon, Brooke 9                4) Gailey, Christina 9            
 12 Ryle High School  'A'                              11:05.06  
     1) Koehler, Sarah 10               2) Stephens, Kaitlyn 7            
     3) Husenjovic, Azra 11             4) Wetenkamp, Lauren 7            
 13 Lafayette  'A'                                     11:17.75  
     1) Gilpin, Daisey                  2) Fleischer, Lindsey             
     3) Rotramel, Julie                 4) Elswich, Jo                    
 14 Atherton  'A'                                      12:07.38  
     1) Perry, Chauntelle 9             2) Krome, Isabel 9                
     3) Rapp, Hannah 9                  4) Ratterman, Jenna 11            
 -- Paul Laurence Dunbar  'B'                         X11:38.47  
     1) xTravis, Haley 09               2) xWinchester, Megan 09          
     3) xPasco, Rebecca 10              4) xWinchester, Rachel 11         
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: R  5-02  5/15/2004   Audra Isaac, Harrison                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fancher, Allison          SO Conner                 5-00.00    10  
  2 Combs, Courtney           11 Ryle                  J5-00.00     8  
  3 Isaac, Audra              JR Harrison County        4-10.00     6  
  4 Baker, Nicole             11 St. Henry              4-08.00     4.5
  4 Ginn, Ashley                 Conner                 4-08.00     4.5
  6 Hudepohl, Lindsey         11 Notre Dame            J4-08.00     3  
  7 Futch, Lara               11 Tates Creek           J4-08.00     2  
  8 Blanton, Tamara            8 Rockcastle Co.        J4-08.00     1  
  9 Nocero, Donnell            8 Lloyd Memorial        J4-08.00  
 10 Burch, Kathryn            09 Assumption             4-06.00  
 10 Kubala, Katie             12 Notre Dame             4-06.00  
 10 Black, Randi              SR Woodford County        4-06.00  
 10 Minning, Becky               Scott High             4-06.00  
 10 Moore, Cassie             11 Ryle                   4-06.00  
 15 Marquardt, Alex            9 Atherton              J4-06.00  
 16 Schreiner, Alyssa         SO Woodford County       J4-06.00  
 16 Hammond, Sara              6 Rockcastle Co.        J4-06.00  
 18 Norman, Julianne          10 Tates Creek           J4-02.00  
 18 Bishop, Jessie            11 Marion                 4-04.00  
 20 Rust, Katie                9 St. Henry              4-00.00  
 21 Hamilton, Keila            8 Lloyd Memorial        J4-00.00  
 21 Miller, Courtney          10 Boyle County          J4-00.00  
 -- Schwab, Angela            11 Atherton                    NH  
 -- Hill, Leslie              SO Ballard                     NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: R 10-00  5/17/2003   Andrea Sabbatine, Scott Co.                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alford, Lindsey           11 Mercer                 8-00.00    10  
  2 Lockard, Tawni             8 Lloyd Memorial         7-06.00     8  
  3 Grant, Samantha           10 Lloyd Memorial         7-00.00     5.5
  3 Dunagin, Amy              FR Woodford County        7-00.00     5.5
  5 Hedrick, Ashley           12 St. Henry             J7-00.00     4  
  6 Boeger, Angie             12 Notre Dame             6-06.00     2.5
  6 Flottman, Jill            12 Notre Dame             6-06.00     2.5
  8 Bishop, Jessie            11 Marion                 6-00.00     0.5
  8 Suedkamp, Jen             11 St. Henry              6-00.00     0.5
 10 Gibson, Dorinda           09 Marion                J6-00.00  
 -- Burchette, Elaine            Scott High                  NH  
 -- Brown, Brittany           12 Tates Creek                 NH  
 -- Child, Michelle              Scott High                  NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 16-00.25  5/15/2004   Dominique Lyons, Assumption              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hammond, Heather          12 Rockcastle Co.        17-07.75R   10  
  2 Thacker, Morgan            9 Rockcastle Co.        16-11.00R    8  
  3 Lyons, Dominique          11 Assumption            16-08.00R    6  
  4 Connell, Melissa          11 Assumption            15-09.25     5  
  5 Harper, Kate              10 Lloyd Memorial        15-09.00     4  
  6 Lampman, Elena            10 Ryle                  15-06.75     3  
  7 Rhone, Jasmine            09 Paul Dunbar           15-06.00     2  
  8 Roth, Jessi               12 Ryle                 J15-06.00     1  
  9 Davis, Lindsay            12 St. Henry             14-11.50  
 10 Gash, Stacey              12 Mercer                14-01.50  
 11 Benzinger, Carrie         10 Notre Dame            13-11.50  
 12 Nakwa, Christine          11 Atherton              13-11.00  
 12 Denley, Shala             10 Burgin                13-11.00  
 14 Woods, Nicole                Burgin                13-10.50  
 15 Beckman, Sarah            SR Conner                13-10.25  
 16 Kubala, Katie             12 Notre Dame            13-09.00  
 16 McQuerry, Jessica         12 Boyle County          13-09.00  
 18 Armstrong, Lydia          12 St. Henry             13-05.00  
 19 Delorch, Tonisha          FR Ballard               13-03.75  
 20 White, Tanaka             FR Ballard               13-01.00  
 21 Mankovich, Sara           09 Paul Dunbar           12-11.75  
 22 Logue, Olivia             06 Mercer                12-09.25  
 23 Kearns, Vonda             SO Harrison County       12-04.75  
 24 Storm, Ina                12 Atherton              12-02.50  
 25 Evans, Brooke             12 Lloyd Memorial        12-01.50  
 25 Bell, Danielle            11 Marion                12-01.50  
 27 Switzer, Anah                Harrison County       11-11.50  
 28 May, Rachel               10 Boyle County          11-10.50  
 29 Clinebell, Kelsey            Scott High            11-07.00  
 30 Welsh, Kelly                 Lafayette             11-04.00  
 31 Jenkins, Michelle         SR Woodford County       11-03.00  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 34-03.50  5/17/2003   Megan Gray, Harrison Co.                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowen, Lutisha            FR Ballard               34-01.00    10  
  2 Thacker, Morgan            9 Rockcastle Co.        33-05.00     8  
  3 Lyons, Dominique          11 Assumption            32-09.00     6  
  4 Embs, Chere'              12 Rockcastle Co.        32-01.50     5  
  5 Benzinger, Carrie         10 Notre Dame            31-07.00     4  
  6 Connell, Melissa          11 Assumption            31-01.00     3  
  7 Davis, Lindsay            12 St. Henry             30-10.00     2  
  8 Armstrong, Lydia          12 St. Henry             29-04.00     1  
  9 Delorch, Tonisha          FR Ballard               29-02.00  
  9 Beckman, Sarah            SR Conner                29-02.00  
 11 Jones, Meredith           10 Boyle County          27-01.00  
 12 Perkins, Jessica             Tates Creek           26-11.00  
 13 May, Rachel               10 Boyle County          25-10.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: R 38-05.50  5/15/2004   Geri Brown, North Hardin                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Danridge, Jordan          10 Assumption            34-00.00    10  
  2 Kaaz, Christina           12 Lloyd Memorial        31-10.00     8  
  3 Chenault, Courtney           Lafayette             31-08.00     6  
  4 Wagoner, Sarah            SO Harrison County       29-10.50     5  
  5 Dunford, Christina        10 Burgin                28-05.50     4  
  6 Wells, Cherisha           SO Harrison County       27-11.00     3  
  7 Smith, Tiffany             9 Rockcastle Co.        27-10.50     2  
  8 Adams, Jessica            11 St. Henry             26-11.50     1  
  9 Gooch, Cate               10 Lloyd Memorial        26-11.00  
 10 Baker, Lauren             11 St. Henry             26-10.00  
 11 Price, Aja                10 Paul Dunbar           26-06.50  
 12 Chapman, Jennifer         SR Ballard               25-07.00  
 13 Pierce, Allyson           12 Boyle County          25-02.00  
 14 Jones, Ivey                  Notre Dame            25-01.00  
 15 Bell, Lindsey             SO Conner                25-00.00  
 16 Embry, Melissa            11 Marion                24-05.50  
 17 Muldoon, Lauren           FR Conner                23-06.00  
 17 Gagle, Morgan             09 Boyle County          23-06.00  
 19 Bartleson, Samantha       10 Harrodsburg           22-11.00  
 20 Hazard, Lauren               Lafayette             22-09.00  
 21 White, Lauren             11 Paul Dunbar           22-05.00  
 22 Hehman, Sarah             10 Notre Dame            21-07.00  
 23 Schaefer, Samantha        FR Ballard               19-05.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: R 117-04  5/15/2004   Tiffany Dumas, Tates Creek                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Corbett, Sarah            11 Ryle                    104-04    10  
  2 Chenault, Courtney           Lafayette               102-09     8  
  3 Kaaz, Christina           12 Lloyd Memorial           95-06     6  
  4 Danridge, Jordan          10 Assumption               95-01     5  
  5 Robinson, India              Scott High               86-03     4  
  6 Gooch, Cate               10 Lloyd Memorial           85-11     3  
  7 Wells, Cherisha           SO Harrison County          85-10     2  
  8 Baker, Lauren             11 St. Henry                85-02     1  
  9 Bartleson, Samantha       10 Harrodsburg              84-09  
 10 Wagoner, Sarah            SO Harrison County          82-04  
 11 Adams, Jessica            11 St. Henry                81-09  
 -- Hehman, Sarah             10 Notre Dame                  ND  
 -- Jones, Ivey                  Notre Dame                  ND  
 -- Hazard, Lauren               Lafayette                   ND  
 -- Embry, Melissa            11 Marion                      ND  
 -- White, Lauren             11 Paul Dunbar                 ND  
 -- Jenkins, Rita             SO Ballard                     ND  
 -- Price, Aja                10 Paul Dunbar                 ND  
 -- Keen, Jacklynne           09 Boyle County                ND  
 -- Lozano, Bruna             11 Boyle County                ND  
 -- Woods, Nicole             10 Burgin                      ND  
 -- Shaw, Libby               10 Assumption                  ND  
 -- Carmickle, Anna           FR Woodford County             ND  
 -- Brun, Grace               SO Conner                      ND  
 -- Howard, Katy               7 Rockcastle Co.              ND  
 -- Bell, Lindsey             SO Conner                      ND  
 -- Dunford, Christina        10 Burgin                      ND  
 -- Smith, Tiffany             9 Rockcastle Co.              ND  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 11.26  5/15/2004   Chris Seals, Bryan Station                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Trumbo, CT                12 Paul Dunbar              11.13R  1   10  
  2 Stockdill, Steven         11 Ryle                     11.27   1    8  
  3 Duncan, Tim               12 Covington Cath.          11.46   1    6  
  4 Ford, Brandon             10 Harrodsburg              11.46   1    5  
  5 Morton, Stephen              Bryan Station            11.50   3    4  
  6 Hall, JJ                  10 Lloyd Memorial           11.57   2    3  
  7 Stone, Rudolph            12 Atherton                 11.68   1    2  
  8 Shaw, Enrique                Lafayette                11.77   1    1  
  9 Wingate, Quinton          11 Tates Creek              11.85   2 
 10 Baffour, Tony                Bryan Station            11.86   1 
 11 Hayden, Tyrell            11 Lex Christian            11.97   1 
 12 Logsdon, Nathan           12 Daviess                  12.06   4 
 13 Brosmore, Kyle               Scott High               12.06   2 
 14 Tamme, Seth               11 Boyle County             12.16   3 
 15 Wehmeyer, Trevin          FR St. Henry                12.18   3 
 16 Sparks, Ty                 9 Tates Creek              12.24   4 
 17 Hughes, Mark              FR Woodford County          12.24   3 
 18 Olds, Nathan                 Scott High               12.26   2 
 19 Givhan, Quinn             12 Boyle County             12.33   4 
 20 Britt, Cory               JR Harrison County          12.33   3 
 21 Smith, Joe                11 Covington Cath.          12.35   3 
 22 Rice, Jacob               JR Woodford County          12.36   2 
 23 White, Danny              SO Scott County             12.37   3 
 24 Mitchell, Demetri            Lafayette                12.38   4 
 25 Ashcroft, Scott           FR Scott County             12.62   5 
 26 Addington, Jeremy         11 Lloyd Memorial           12.65   3 
 27 Howard, Matt              10 Lex Christian            12.72   4 
 28 Martin, Zack              SR Conner                   12.81   4 
 29 Frances, David            11 Ballard                  12.85   2 
 30 Duncan, Taylor            JR Conner                   12.91   5 
 31 Cox, Tony                 FR St. Henry                12.95   4 
 32 Grant, Nathan             11 Daviess                  13.13   4 
 33 Jones, Kendrick           10 Ballard                  13.24   5 
 34 Hawkins, Joe              11 Burgin                   13.81   5 
 35 Tungate, William          08 Marion                   14.25   5 
 -- Frazier, Keith            SR Harrison County             FS   5 
 -- Bailey, Keith             11 Paul Dunbar                 DQ   2 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 22.80  5/15/2004   Shawn Spalding, St. Xavier                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Salim, Cat                   Lafayette                23.96   1   10  
  2 Wingate, Quinton          11 Tates Creek              24.06   1    8  
  3 Benson, Brandon           11 Paul Dunbar              24.31   1    6  
  4 Smith, Joe                11 Covington Cath.          24.45   1    5  
  5 Bland, James              JR Woodford County          24.58   1    4  
  6 Hamilton, Spencer            Lafayette                24.79   2    3  
  7 Pickens, Jamaal           SO Woodford County          25.09   1    2  
  8 Maddy, Sammy              10 Daviess                  25.17   2    1  
  9 Rice, Alex                10 Boyle County             25.89   2 
 10 Duncan, Taylor            JR Conner                   25.94   1 
 11 Coalter, Kevin             9 Daviess                  26.63   2 
 12 Vanwinkle, Michael        10 Rockcastle Co.           30.21   2 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: R 50.79  5/15/2004   Brett Schrooten, Daviess County             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Vereen, Ken               11 Tates Creek              50.92   1   10  
  2 Heitz, Kevin              12 Ballard                  51.48   1    8  
  3 Cecil, Christopher        12 Marion                   52.02   1    6  
  4 Shaw, Enrique                Lafayette                52.60   1    5  
  5 Gibson, Marcus               Bryan Station            53.25   1    4  
  6 Hall, JJ                  10 Lloyd Memorial           53.26   1    3  
  7 Kennedy, Justin           11 Lloyd Memorial           53.91   2    2  
  8 White, Danny              SO Scott County             54.32   1    1  
  9 Cahill, David             10 Covington Cath.          54.61   2 
 10 Wehmeyer, Trevin          FR St. Henry                54.90   2 
 11 Wright, Derek             12 Tates Creek              55.34   3 
 12 Mitchell, Donte              Bryan Station            56.41   2 
 13 Bell, Kyle                10 Paul Dunbar              56.53   1 
 14 Greishaber, David         FR Woodford County          56.61   3 
 15 Burton, Delorean          10 Paul Dunbar              56.62   2 
 16 Krome, Elliot             12 Atherton                 57.10   3 
 17 Dennis, Michael           JR Harrison County          57.21   3 
 18 Johnson, Andy             SO Harrison County          57.22   3 
 19 Hollis, Russell           FR Woodford County          57.23   3 
 20 Burke, Justin             10 Atherton                 57.42   2 
 21 Cox, Tommy                JR St. Henry                58.00   2 
 22 Feist, Jon                   Conner                   58.49   2 
 23 Cameron, Austin           09 Manual                 1:04.55   3 
 24 Blair, Josh               10 Rockcastle Co.         1:09.83   3 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 1:59.38  5/15/2004   Zachary Wilder, Woodford                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pauly, Jordan             12 Covington Cath.        2:02.83    10  
  2 Stratford, Forrest        10 W Jessamine            2:03.72     8  
  3 Spata, Thomas             12 Tates Creek            2:04.65     6  
  4 Stemple, Bill             11 Covington Cath.        2:05.31     5  
  5 Dunaway, Jon              11 Daviess                2:05.60     4  
  6 Powell, Shane             10 Daviess                2:06.45     3  
  7 Smith, Justin             11 Paul Dunbar            2:07.07     2  
  8 Wellum, Joel               9 Portland               2:08.66     1  
  9 Bishop, Max               12 St Mary                2:10.79  
 10 Rice, Chris               SO Woodford County        2:13.11  
 11 Wilcox, Lucas             11 Paul Dunbar            2:13.49  
 12 Gonzalez, Miguel          12 Ballard                2:15.10  
 13 Bewley, Matthew           11 Manual                 2:16.78  
 15 Webster, Kevin            11 Tates Creek            2:19.77  
 16 Ball, Patrick             10 St Mary                2:20.29  
 17 Robison, Curtis           JR Conner                 2:21.21  
 18 Keyes, Parker             09 Manual                 2:24.26  
 20 Hill, Paul                10 Ballard                2:40.13  
 21 Romero, Dean              10 Harrodsburg            2:44.50  
 22 Rider, John               10 Harrodsburg            2:54.10  
 14 xHannah, Ethan            10 Paul Dunbar          Xx2:17.95  
 19 xZega, Brandon            10 Paul Dunbar          Xx2:38.94  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 4:24.69  5/15/2004   Zachary Wilder, Woodford                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Koehler, Zach             12 Ryle                   4:26.54    10  
  2 Liversedge, Nathan        10 W Jessamine            4:28.13     8  
  3 Morgan, Patrick           12 Boyle County           4:32.62     6  
  4 Shoulta, Matthew          12 St Mary                4:33.23     5  
  5 Robinson, Greg            SR St. Henry              4:35.29     4  
  6 Dunaway, Jon              11 Daviess                4:37.66     3  
  7 Parks, Jason              11 Manual                 4:38.69     2  
  8 Kruskamp, Kennan          12 Lloyd Memorial         4:38.71     1  
  9 Wellum, Joel               9 Portland               4:39.33  
 10 Spata, Thomas             12 Tates Creek            4:39.46  
 11 Fowler, Brian             12 Ryle                   4:40.71  
 12 Kuntz, Cullen             FR Woodford County        4:41.54  
 13 Conley, Sam               12 Covington Cath.        4:44.30  
 14 Bishop, Max               12 St Mary                4:45.21  
 15 Smith, Justin             11 Paul Dunbar            4:48.04  
 16 Askin, Blake                 Scott High             4:49.82  
 17 Bieger, Reggie            JR St. Henry              4:50.16  
 18 Cole, Brandon             12 Rockcastle Co.         4:51.86  
 19 Quinlan, Shane            10 Ballard                4:53.11  
 20 Ruppert, Zach             11 Ballard                4:53.17  
 21 Ferguson, Paul            JR Conner                 4:54.12  
 22 Hawkins, Drew             12 Daviess                4:55.17  
 23 Smith, Ryne                  Scott High             4:55.20  
 24 Costello, Joey            11 Lloyd Memorial         4:55.28  
 25 Hunsucker, James             Bryan Station          4:55.68  
 26 Norman, Daniel             9 Tates Creek            4:56.30  
 27 Ifland, Kirby             12 Lex Christian          4:59.35  
 28 Neessen, Jimmy            JR Woodford County        5:00.22  
 29 Vandermosten, Guy         SO Conner                 5:01.29  
 30 Garnett, Lucas            JR Harrison County        5:04.73  
 31 Chapman, Adam             10 Paul Dunbar            5:07.75  
 32 Linfield, Cory            11 Manual                 5:09.55  
 33 Johnson, Larry               Bryan Station          5:13.27  
 34 Uthe, Pete                11 Covington Cath.        5:15.58  
 35 xTichner, Kyle             9 St Mary               x5:16.38  
 36 Anderson, John            09 Boyle County           5:18.09  
 37 Ditto, David              10 Lex Christian          5:33.59  
 38 Romero, Dean              10 Harrodsburg            5:47.23  
 39 Hale, Allen               FR Scott County           5:53.07  
 40 Cooke, Adam                  Lafayette              6:08.68  
 41 Rider, John               10 Harrodsburg            6:13.42  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: R 9:38.94  5/15/2004   Caleb Swartz, John Hardin                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Liversedge, Nathan        10 W Jessamine            9:51.77    10  
  2 Shoulta, Matthew          12 St Mary               10:15.71     8  
  3 Hopgood, Miles            11 Paul Dunbar           10:19.73     6  
  4 Evans, Joe                11 Paul Dunbar           10:22.24     5  
  5 Conley, Sam               12 Covington Cath.       10:29.12     4  
  6 Beebe, Kevin              11 Covington Cath.       10:31.95     3  
  7 Parks, Jason              11 Manual                10:37.55     2  
  8 Walters, Matthew          SO Conner                10:41.52     1  
  9 Cole, Brandon             12 Rockcastle Co.        10:49.72  
 10 Kautz, Charles            12 St Mary               10:50.09  
 11 Vandermosten, Guy         SO Conner                10:52.80  
 12 Anderson, John            09 Boyle County          11:08.31  
 13 Morgan, Sam               10 Boyle County          11:22.71  
 14 Ball, Derek               09 Manual                11:29.77  
 15 Baker, Andrew             SO Woodford County       11:30.35  
 16 Vasilakes, Noah           FR Woodford County       11:35.63  
 17 Spata, Thomas             12 Tates Creek           12:59.92  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: R 15.11  5/15/2004   Adam Franklin, Harrison                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Duncan, Tim               12 Covington Cath.          14.84R  1   10  
  2 Crist, Jason              11 W Jessamine              15.61   1    8  
  3 Creech, Anthony           12 Lloyd Memorial           15.61   1    6  
  4 Baffour, Tony                Bryan Station            15.70   1    5  
  5 Sisk, Tyler               10 Paul Dunbar              15.77   1    4  
  6 Sandfoss, Chad            12 Covington Cath.          15.81   1    3  
  7 Coleman, Mark                Bryan Station            16.41   1    2  
  8 Mullins, James            SO Harrison County          16.45   2    1  
  9 Wheeler, Will             11 Paul Dunbar              16.47   1 
 10 Treesh, Sammy             12 Daviess                  16.83   2 
 11 Smith, Dale               11 Tates Creek              17.02   3 
 12 Paul, Matt                12 Ryle                     17.39   2 
 13 Bradford, Micah           10 Lloyd Memorial           17.41   2 
 14 Masterson, Kenton         11 Harrodsburg              17.42   2 
 15 Logan, Kenny              10 Tates Creek              17.88   3 
 16 Leidy, Kyle               SR St. Henry                17.95   2 
 17 Martin, Heath             10 Boyle County             18.07   3 
 18 Goodwin, Marcus           12 Ballard                  18.15   2 
 19 Kochera, Seth             11 Lex Christian            18.24   4 
 20 Flora, Jacob              SO Woodford County          18.56   2 
 21 Roth, Jed                 11 Boyle County             18.72   3 
 22 Gerl, Steven              JR St. Henry                19.57   3 
 23 Dewey, Kevin                 Scott High               19.65   3 
 24 Vogelpohl, Brad           10 Ryle                     20.22   4 
 25 Hosono, Nick               8 Atherton                 21.12   4 
 26 Fort, Patrick             10 Lex Christian            21.45   4 
 27 Sivers, Kyle                 Scott High               21.63   4 
 28 Cutwright, Brandon        JR Harrison County          22.13   3 
 -- Lawson, Brandon           FR Scott County                DQ   3 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: R 39.16  5/15/2004   Adam Franklin, Harrison                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Duncan, Tim               12 Covington Cath.          41.15   1   10  
  2 Treesh, Sammy             12 Daviess                  43.13   1    8  
  3 Salim, Cat                   Lafayette                43.21   1    6  
  4 Whitaker, Rhett            9 Daviess                  44.05   1    5  
  5 Goodwin, Marcus           12 Ballard                  44.65   1    4  
  6 Douglas, Scott            11 Paul Dunbar              45.08   1    3  
  7 Roth, Jed                 11 Boyle County             45.84   2    2  
  8 Martin, Heath             10 Boyle County             47.17   2    1  
  9 Flora, Jacob              SO Woodford County          47.26   2 
 10 Bentley, Zack                Conner                   49.65   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 44.13  5/17/2003   , Bryan Station                             
                       Seals, Morton, Morton, Andrew                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Paul Laurence Dunbar  'A'                             44.98   1   10  
     1) Trumbo, CT 12                   2) Bailey, Keith 11               
     3) Sisk, Tyler 10                  4) Douglas, Scott 11              
  2 Tates Creek High School  'A'                          45.20   1    8  
     1) Sparks, Ty 9                    2) Wingate, Quinton 11            
     3) Coleman, James 10               4) Wright, Derek 12               
  3 Woodford County  'A'                                  45.85   2    6  
     1) Hughes, Mark FR                 2) Lewis, Shawnie                 
     3) Scalf, David JR                 4) Schreiner, James JR            
  4 Covington Catholic  'A'                               45.88   1    5  
     1) Smith, Joe 11                   2) Giese, Andy 11                 
     3) Casteneda, Joe 10               4) Burns, Travis 12               
  5 Scott County  'A'                                     46.90   2    4  
     1) Hill, Lewis SO                  2) Garrett, Keith FR              
     3) Travis, Logan FR                4) Sandoval, Anthony              
  6 Lloyd Memorial  'A'                                   47.08   1    3  
     1) Webb, Dara 11                   2) Casey, Brandon 11              
     3) Bradford, Micah 10              4) Addington, Jeremy 11           
  7 Boyle County  'A'                                     47.12   2    2  
     1) Givhan, Quinn 12                2) Keen, Paul 11                  
     3) Potts, Daniel 12                4) Kephart, Jesse 11              
  8 Lafayette  'A'                                        47.29   2    1  
     1) Floyd, Leron                    2) Hamilton, Spencer              
     3) Mitchell, Demetri               4) Lynem, Jordan                  
  9 Conner High School  'A'                               48.04   1 
     1) Feist, Jon                      2) Durbin, Lance JR               
     3) Brown, Rashad SO                4) Martin, Zack SR                
 10 Daviess County  'A'                                   48.76   2 
     1) Maddy, Sammy 10                 2) Grant, Nathan 11               
     3) Goodman, Shawn 12               4) Coalter, Kevin 9               
 11 Harrison County  'A'                                  49.60   2 
     1) Lewis, Rumeal SO                2) Clevinger, Jeffrey JR          
     3) Britt, Cory JR                  4) Frazier, Keith SR              
 12 St. Henry  'A'                                        51.30   2 
     1) Gerl, Steven JR                 2) Cahill, Matt JR                
     3) Leidy, Kyle SR                  4) Cecil, Hunter 10               
 13 Ballard  'A'                                          52.88   1 
     1) Davenport, Doug 11              2) Brown, Antonio 9               
     3) Withrow, Rayshad 11             4) Cooper, Jammal 12              
 -- Harrodsburg  'A'                                        DNF   1 
     1) Jackson, Cory 10                2) Masterson, Kenton 11           
     3) Edwards, Freeman 10             4) Ford, Brandon 10               
 -- Bryan Station  'A'                                       DQ   1 
     1) Haddix, John                    2) Baffour, Tony                  
     3) Hines, Walter                   4) Moment, Brandon                
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: R 1:33.58  5/17/2003   , Bryan Station                           
                         Morton, Morton, Seals, Andrew                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tates Creek High School  'A'                        1:34.67   1   10  
     1) Wingate, Quinton 11             2) Wright, Derek 12               
     3) Coleman, James 10               4) Sparks, Ty 9                   
  2 Bryan Station  'A'                                  1:34.96   1    8  
     1) Andrews, Jamaun                 2) Banks, Juderan                 
     3) Haddix, John                    4) Moment, Brandon                
  3 Ryle High School  'A'                               1:35.26   1    6  
     1) Morgan, Drew 11                 2) Chamberlain, Nick 12           
     3) Maloney, Tim 11                 4) Norris, Charles 10             
  4 Daviess County  'A'                                 1:35.47   1    5  
     1) Logsdon, Nathan 12              2) Beddow, Tyler 11               
     3) Treesh, Sammy 12                4) Yeckering, Jamie 12            
  5 Harrodsburg  'A'                                    1:35.60   1    4  
     1) Jackson, Cory 10                2) Ford, Brandon 10               
     3) Edwards, Freeman 10             4) Masterson, Kenton 11           
  6 Ballard  'A'                                        1:36.07   1    3  
     1) Davenport, Doug 11              2) Goodwin, Marcus 12             
     3) Rotella, Phillip 12             4) Phelps, Garnett 11             
  7 Woodford County  'A'                                1:37.98   2    2  
     1) Bland, James JR                 2) Lang, Tyshaun SR               
     3) Pickens, Jamaal SO              4) Scalf, David JR                
  8 Boyle County  'A'                                   1:39.24   2    1  
     1) Keen, Paul 11                   2) Kephart, Jesse 11              
     3) Givhan, Quinn 12                4) Potts, Daniel 12               
  9 Scott County  'A'                                   1:39.73   3 
     1) Hill, Lewis SO                  2) Garrett, Keith FR              
     3) Travis, Logan FR                4) Sandoval, Anthony              
 10 Lloyd Memorial  'A'                                 1:40.53   2 
     1) Bradford, Micah 10              2) Millward, Nick 10              
     3) Lauer, TJ 12                    4) Casey, Brandon 11              
 11 Conner High School  'A'                             1:41.26   2 
     1) Feist, Jon                      2) Durbin, Lance JR               
     3) Martin, Zack SR                 4) Brown, Rashad SO               
 12 Harrison County  'A'                                1:43.11   2 
     1) Lewis, Rumeal SO                2) Clevinger, Jeffrey JR          
     3) Britt, Cory JR                  4) Frazier, Keith SR              
 13 Scott High  'A'                                     1:49.03   3 
     1) Brosmore, Kyle                  2) Gadd, Brent                    
     3) Williams, Ethan                 4) Sivers, Kyle                   
 14 St. Henry  'A'                                      1:49.67   3 
     1) Bieger, Reggie JR               2) Brady, Nick SR                 
     3) Gerl, Steven JR                 4) Cecil, Hunter 10               
 -- Paul Laurence Dunbar  'A'                                DQ   1 
     1) Trumbo, CT 12                   2) Bailey, Keith 11               
     3) Benson, Brandon 11              4) Douglas, Scott 11              
 -- Lafayette  'A'                                           DQ   3 
     1) Floyd, Leron                    2) Haring, Scott                  
     3) Mitchell, Demetri               4) Hamilton, Spencer              
 -- Covington Catholic  'A'                                  DQ   1 
     1) Smith, Joe 11                   2) Burns, Travis 12               
     3) Casteneda, Joe 10               4) Giese, Andy 11                 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: R 3:28.77  5/15/2004   Daviess County, Daviess County            
                         B Schrooten, S Powell, B Gish, B Moseley          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Daviess County  'A'                                 3:31.38    10  
     1) Powell, Shane 10                2) Beddow, Tyler 11               
     3) Logsdon, Nathan 12              4) Yeckering, Jamie 12            
  2 Tates Creek High School  'A'                        3:34.15     8  
     1) Cannon, Jamyle 11               2) Vereen, Ken 11                 
     3) Coleman, James 10               4) Wright, Derek 12               
  3 Covington Catholic  'A'                             3:39.88     6  
     1) Cahill, David 10                2) Giese, Andy 11                 
     3) Casteneda, Joe 10               4) Stemple, Bill 11               
  4 Ballard  'A'                                        3:40.62     5  
     1) Heitz, Kevin 12                 2) Gonzalez, Miguel 12            
     3) Davenport, Doug 11              4) Carr, Mark 11                  
  5 Woodford County  'A'                                3:50.29     4  
     1) Greishaber, David FR            2) Haertel, Chase JR              
     3) Pickens, Jamaal SO              4) Scalf, David JR                
  6 Boyle County  'A'                                   4:01.79     3  
     1) Rice, Alex 10                   2) Givhan, Quinn 12               
     3) Kephart, Jesse 11               4) Tamme, Seth 11                 
  7 Conner High School  'A'                             4:02.24     2  
     1) Bentley, Zack                   2) Feist, Jon                     
     3) Shipp, Justin FR                4) Vandermosten, Guy SO           
  8 Marion County  'A'                                  4:04.34     1  
     1) Peterson, Louis 09              2) Osborne, Jeffrey 10            
     3) Edwards, Kevin 08               4) Tungate, William 08            
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: R 8:07.73  5/15/2004   Daviess County, Daviess County            
                         B Berry, S Powell, B Schrooten, B Gish            
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Daviess County  'A'                                 8:11.08    10  
     1) Day, Zach 11                    2) Powell, Shane 10               
     3) Clark, Jordan 10                4) Yeckering, Jamie 12            
  2 Ryle High School  'A'                               8:20.42     8  
     1) Koehler, Zach 12                2) Fowler, Brian 12               
     3) Barton, Chris 11                4) Lawson, Scott 11               
  3 Ballard  'A'                                        8:23.87     6  
     1) Gonzalez, Miguel 12             2) Carr, Mark 11                  
     3) Ruppert, Zach 11                4) Heitz, Kevin 12                
  4 Tates Creek High School  'A'                        8:31.10     5  
     1) Vereen, Ken 11                  2) Goodin, Joe 11                 
     3) Wright, Derek 12                4) Spata, Thomas 12               
  5 St. Mary  'A'                                       8:32.91     4  
     1) Ball, Patrick 10                2) Bishop, Max 12                 
     3) Shoulta, Matthew 12             4) Kautz, Charles 12              
  6 Paul Laurence Dunbar  'A'                           8:33.89     3  
     1) Smith, Justin 11                2) Wilcox, Lucas 11               
     3) Chapman, Adam 10                4) Hopgood, Miles 11              
  7 Covington Catholic  'A'                             8:35.77     2  
     1) Metzger, Josh 12                2) Uthe, Pete 11                  
     3) Stemple, Bill 11                4) Pauly, Jordan 12               
  8 Lloyd Memorial  'A'                                 8:39.05     1  
     1) Kruskamp, Kennan 12             2) Bills, Chad 9                  
     3) Kinman, Eric 11                 4) Costello, Joey 11              
  9 Harrison County  'A'                                8:48.40  
     1) Thompson, Matthew SR            2) King, Shawn JR                 
     3) Johnson, Andy SO                4) Garnett, Lucas JR              
 10 Woodford County  'A'                                8:49.66  
     1) Tuttle, Ben JR                  2) Greishaber, David FR           
     3) Kuntz, Cullen FR                4)                                
 11 Bryan Station  'A'                                  9:03.80  
     1) Hunsucker, James                2) Hunsucker, Quentin             
     3) Gibson, Marcus                  4) Scott, Rashadd                 
 12 DuPont Manual  'A'                                  9:18.64  
     1) Parks, Jason 11                 2) Linfield, Cory 11              
     3) Cameron, Austin 09              4) Keyes, Parker 09               
 13 Scott High  'A'                                     9:22.17  
     1) Smith, Ryne                     2) Metzger, Nick                  
     3) Eisner, Zak                     4) Askin, Blake                   
 14 St. Henry  'A'                                      9:39.36  
     1) Cecil, Hunter 10                2) Boh, Doug FR                   
     3) Maloney, Adam 11                4) Dwyer, Eric 10                 
 15 Scott County  'A'                                   9:41.34  
     1) Hale, Allen FR                  2) Young, Quentin JR              
     3) Clark, Lance FR                 4) Beister, Ian FR                
 16 Lexington Christian Academy  'A'                    9:55.20  
     1) Davis, Brad 11                  2) Ostrander, Kyle 9              
     3) McLaughlin, Kyle 10             4) Graves, Michael 10             
 -- Conner High School  'A'                                  DQ  
     1) Robison, Curtis JR              2) Shipp, Justin FR               
     3) Morrissey, Joey SR              4) Vandermosten, Guy SO           
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: R  6-00  5/15/2004   Matt Hicks, Daviess County                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sutton, Brett             11 Covington Cath.        5-10.00    10  
  2 Johnson, James            10 Tates Creek           J5-10.00     8  
  3 Lewis, Shawnie               Woodford County        5-08.00     6  
  4 Graden, Adam              11 Covington Cath.       J5-08.00     5  
  5 Cooper, Jammal            12 Ballard                5-06.00     4  
  6 Jones, Jarone                Bryan Station          5-04.00     1.5
  6 Blackburn, Corey             Bryan Station          5-04.00     1.5
  6 Crist, Jason              11 W Jessamine            5-04.00     1.5
  6 Krummen, Michael          SR St. Henry              5-04.00     1.5
 10 Hundley, Cameron          SR Scott County           5-02.00  
 10 Stockdill, Doug            9 Ryle                   5-02.00  
 12 Hicks, Brian                 Harrison County        5-00.00  
 12 Durbin, Lance             JR Conner                 5-00.00  
 12 Greco, Nick                9 Daviess                5-00.00  
 12 Smith, Hagan              11 Boyle County           5-00.00  
 -- Pickens, Jamaal           SO Woodford County             NH  
 -- Dycus, Ben                SO Harrison County             NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: R 14-06  5/15/2004   Chris Cameron, St. Xavier                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Flaspoehler, Caleb        10 Daviess               11-06.00    10  
  2 Brown, Derrick             9 Tates Creek           11-00.00     8  
  3 Smith, Dale               11 Tates Creek           10-06.00     6  
  4 Vollmar, Tommy            11 Covington Cath.       10-00.00     5  
  5 Hester, Jacob             11 Paul Dunbar          J10-00.00     4  
  6 Fatherree, Ben            JR Scott County           9-06.00     3  
  7 Wolpert, Derek            12 Lloyd Memorial        J9-06.00     2  
  8 Whitaker, Rhett            9 Daviess                9-00.00     1  
  9 Casey, Brandon            11 Lloyd Memorial        J9-00.00  
 10 Haddy, Michael            10 Ballard                8-06.00  
 10 Cahill, Matt              JR St. Henry              8-06.00  
 12 Ryder, Chad                  Scott High             7-06.00  
 12 Wheeler, Will             11 Paul Dunbar            7-06.00  
 -- Wolf, Richard             SR St. Henry                   NH  
 -- Olds, Nathan                 Scott High                  NH  
 -- Guthrie, Joseph           11 W Jessamine                 NH  
 -- Osborne, Jeffrey          10 Marion                      NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 21-11.50  5/15/2004   Tim Duncan, Covington Cath               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sisk, Tyler               10 Paul Dunbar           20-04.00    10  
  2 Salim, Cat                   Lafayette             20-02.25     8  
  3 Duncan, Tim               12 Covington Cath.       20-01.00     6  
  4 Margolis, Chris           11 Covington Cath.       19-08.50     5  
  5 Cooper, Jammal            12 Ballard               19-06.50     4  
  6 Roland, Nathaniel         JR Conner                18-03.75     3  
  7 Gordon, Darae              9 Tates Creek           18-03.00     2  
  8 Smith, Dale               11 Tates Creek           17-11.00     1  
  9 Pryor, Timothy             9 Ballard               16-09.00  
 10 Maddy, Sammy              10 Daviess               14-00.75  
 11 Grant, Nathan             11 Daviess               12-10.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: R 43-02  5/15/2004   Stephen Morton, Bryan Station               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrews, Jamaun              Bryan Station         41-11.00    10  
  2 Graden, Adam              11 Covington Cath.       41-07.00     8  
  3 Jones, Chrys              10 Harrodsburg          J41-07.00     6  
  4 Morton, Stephen              Bryan Station         41-02.50     5  
  5 Salim, Cat                   Lafayette             40-11.00     4  
  6 Kinney, Charles           12 Lloyd Memorial        40-09.00     3  
  7 Johnson, Brian            11 W Jessamine           40-08.50     2  
  8 Cooper, Jammal            12 Ballard               40-01.00     1  
  9 Bell, Kyle                10 Paul Dunbar           39-08.00  
 10 Creech, Anthony           12 Lloyd Memorial        39-04.50  
 11 Smith, Dale               11 Tates Creek           38-08.00  
 11 Margolis, Chris           11 Covington Cath.       38-08.00  
 13 Cecil, Christopher        12 Marion                38-05.00  
 14 Gordon, Darae              9 Tates Creek           38-00.00  
 15 Roland, Nathaniel         JR Conner                37-08.50  
 16 Madlom, Tyler             11 Ryle                  37-05.00  
 17 Lewis, Rumeal             SO Harrison County       37-04.00  
 18 Nedvidek, Dan             12 Boyle County          37-03.00  
 19 Bailey, Keith             11 Paul Dunbar           36-07.00  
 20 Treesh, Sammy             12 Daviess               36-05.00  
 21 Brown, Antonio             9 Ballard               36-01.00  
 22 Cox, Tommy                JR St. Henry             35-10.00  
 23 Cobb, Darren              FR Woodford County       35-02.00  
 24 Coker, Eric               11 W Jessamine           34-09.00  
 25 Haring, Scott                Lafayette             34-04.00  
 26 Cahill, Matt              JR St. Henry             33-08.00  
 27 Greco, Nick                9 Daviess               31-07.00  
 -- Hundley, Cameron          SR Scott County                ND  
 -- Gibson, Arie              10 Ryle                        ND  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: R 49-07.50  5/15/2004   Joe Tronzo, St. Xavier                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kreke, Brian              11 Covington Cath.       48-02.50    10  
  2 Knapp, Daniel             12 Lloyd Memorial        48-01.00     8  
  3 Hudson, Mike              11 Covington Cath.       44-10.00     6  
  4 Fryman, Allen             SR Harrison County       42-05.50     5  
  5 Benken, Avery             11 Lloyd Memorial        41-01.00     4  
  6 Whitworth, Parker         11 Daviess               40-04.00     3  
  7 Wash, Tyler               12 Boyle County          39-03.50     2  
  8 Lawson, Larmont              Bryan Station         39-00.00     1  
  9 Gillum, Gregg             10 Ryle                  38-09.00  
 10 Coker, Eric               11 W Jessamine           38-06.00  
 11 Wilson, Kenneth           SO Harrison County       38-02.00  
 12 Klein, Taylor              9 Paul Dunbar           38-01.00  
 13 Krummen, Michael          SR St. Henry             37-07.50  
 14 Eisenmenger, Ben          SO St. Henry             37-03.50  
 15 Singleton, Tirelle        10 Harrodsburg           36-10.00  
 16 Guilfoil, Gabe            12 Rockcastle Co.        36-00.00  
 17 Acker, Bobby              SR Woodford County       35-11.00  
 18 Pelley, Mike              SR Conner                35-06.00  
 19 Allen, Ben                JR Woodford County       35-03.00  
 20 Godfrey, Patrick          12 Boyle County          35-02.50  
 21 Pridgen, Kris             10 Ryle                  34-02.50  
 22 Barb, Dustin              SR Conner                33-03.00  
 23 Buchannan, Laterrance     11 Ballard               32-08.50  
 24 Smith, Jerald                Bryan Station         32-05.00  
 25 Linton, Jay Austin        08 Harrodsburg           32-03.50  
 26 O'Hare, Ryan              10 Marion                31-00.00  
 27 Gonzalez, Juan            10 Ballard               30-08.00  
 28 Remsik, Chad              10 Marion                29-04.00  
 29 Hammond, Martin           12 Atherton              22-01.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: R 145-00  5/15/2004   Brandon Rogers, Henry Clay                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ketron, Grant             12 Covington Cath.         151-03R   10  
  2 McHenry, Eric             12 Covington Cath.         141-10     8  
  3 Acker, Bobby              SR Woodford County         133-10     6  
  4 Jones, Spencer            JR Harrison County         129-10     5  
  5 Knapp, Daniel             12 Lloyd Memorial          123-00     4  
  6 Murdock, Austin           SO Harrison County         116-00     3  
  7 Eisenmenger, Ben          SO St. Henry               112-08     2  
  8 Malone, Colin             SR Conner                  110-00     1  
  9 Singleton, Tirelle        10 Harrodsburg             106-08  
 10 Bard, Matt                11 Lloyd Memorial          105-11  
 11 Commarford, Danny         12 Boyle County            103-03  
 12 Ford, David               11 Daviess                 102-07  
 13 Rust, David               SR St. Henry               102-05  
 14 Allen, Ben                JR Woodford County         100-01  
 15 Lawson, Tarl              12 Boyle County            100-00  
 16 O'Hare, Ryan              10 Marion                   97-01  
 17 Guilfoil, Gabe            12 Rockcastle Co.           96-05  
 18 Coker, Eric               11 W Jessamine              95-04  
 19 Vaughn, Austin            08 Harrodsburg              92-10  
 20 Hill, Clayton             10 Daviess                  90-11  
 21 Murrell, Jonas            12 Marion                   79-08  
 22 Pelley, Mike              SR Conner                   72-09  
 23 Hammond, Martin           12 Atherton                 69-00  
 24 Gonzalez, Juan            10 Ballard                  64-09  
 -- xPence, Peter             11 Ballard                 X59-03  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Assumption                 101        2) Rockcastle County          96   
    3) Notre Dame Academy          84        4) Lloyd Memorial             53.50
    5) Lafayette                   49        6) St. Henry                  46   
    7) Ballard                     43        8) Conner High School         38.50
    9) Paul Laurence Dunbar        36       10) Ryle High School           31   
   11) Harrison County             26       12) DuPont Manual              22   
   13) Tates Creek High School     18       13) Scott High                 18   
   15) Mercer County               14       16) Woodford County            13.50
   17) Boyle County                 5       18) Burgin High School          4   
   19) Atherton                     2       20) Marion County               0.50
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Covington Catholic         142        2) Tates Creek High School    80   
    3) Daviess County              63        3) Paul Laurence Dunbar       63   
    5) Bryan Station               42        6) Lloyd Memorial             40   
    7) Lafayette                   38        8) West Jessamine             37.50
    9) Ballard                     35       10) Ryle High School           32   
   11) Woodford County             30       12) Boyle County               17   
   12) St. Mary                    17       14) Harrodsburg                15   
   15) Harrison County             14       16) Scott County                8   
   17) St. Henry                    7.50    18) Marion County               7   
   18) Conner High School           7       20) DuPont Manual               4   
   21) Atherton                     2       22) Portland Christian          1   
*******************

If you want to subscribe to KYTF, the LISTSERV for the Kentucky Track and Field Coaches, go to http://www.uky.edu/Education/kylists.html

If you want to unsubscribe from the LISTSERV, go to http://www.uky.edu/Education/kylists2.html and follow the directions.

********************