Event 1  Girls 1.1 Mile Run CC Elem

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Allie Czack                6 Woodford Middle         7:16.7    1

       2 Taylor Adams               4 Goshen Elementary       7:21.7    2

       3 Danielle Cracchiolo        5 Liberty Elementary      7:23.8    3

       4 Shelby Adams               5 Goshen Elementary       7:27.0    4

       5 Caitlin Strickler          4 Liberty Elementary      7:28.8    5

       6 Kati Heil                  4 Centerfield             7:33.9    6

       7 Haleigh Bricker            4 Goshen Elementary       7:34.2    7

       8 Corrine Sanford            5 Liberty Elementary      7:34.6    8

       9 Kalli Heil                 4 Centerfield             7:35.3    9

      10 Helena Stratton           06 Mercer County           7:36.1

      11 Kelsey Bricker             4 Goshen Elementary       7:38.9   10

      12 Kandall Curtis             6 Woodford Middle         7:43.4   11

      13 Anna Ledford               6 Woodford Middle         7:44.6   12

      14 Ally Bailey                5 The Lex. School         7:53.5

      15 Hannah Mullins             5 Centerfield             7:54.4   13

      16 Haley Mullins              5 Centerfield             7:55.9   14

      17 Tammara Fortner            6 Woodford Middle         7:56.8   15

      18 Samantha Powell           06 Harrison County         7:57.2   16

      19 Mindy Hassur               5 Seton                   7:57.6

      20 Jessica Riley              4 Centerfield             7:59.2   17

      21 Sydney Parker              3 Grant County A          8:01.9

      22 McKenzi Redel              4 Harmony Elementary      8:02.5   18

      23 Chalesa Helm               5 Goshen Elementary       8:03.0   19

      24 Kelly Klump                3 Centerfield             8:03.4   20

      25 Elizabeth Riopell          5 Liberty Elementary      8:04.2   21

      26 Lindsey Wattley            5 Goshen Elementary       8:06.0   22

      27 Ally Conrad                6 Scott County            8:10.1

      28 Kailen DeSchane            4 Liberty Elementary      8:10.7   23

      29 Alyza Finley              06 Dixie Heights           8:11.1

      30 Alex Gilliland             4 Centerfield             8:11.7   24

      31 Sami Henderson             4 Liberty Elementary      8:12.5   25

      32 Sarah Grady                3 Liberty Elementary      8:19.0   26

      33 Makenzie King              5 Centerfield             8:19.5

      34 Rikki Quarles             06 Capital Day School      8:22.5   27

      35 Madison Callery            3 Goshen Elementary       8:23.6   28

      36 Kylie Kistner              4 Harmony Elementary      8:24.1   29

      37 Taylor McGuire             5 Liberty Elementary      8:24.9

      38 Cameron Kogut              3 Liberty Elementary      8:26.0

      39 Brooke Weakly              3 Liberty Elementary      8:27.2

      40 Kassidy Orrender           3 Centerfield             8:28.9

      41 Jessica Bentley            5 Rockcastle County       8:32.7   30

      42 Sara Sproull               6 St. Peter & Paul        8:36.8

      43 Shelby Johnson             3 Liberty Elementary      8:40.8

      44 Jenna Matthews             5 Woodford Middle         8:44.9   31

      45 Hali Slone                06 Harrison County         8:45.5   32

      46 Bryttani Andrews          04 Capital Day School      8:51.0   33

      47 Carlie Mullin              5 Liberty Elementary      8:51.7

      48 Allie Crowell             03 Mercer County           8:56.9

      49 Karly Baker                3 Goshen Elementary       8:57.9

      50 Emily Cassell             06 Harrison County         8:58.6   34

      51 Ashley Pitchford           4 Harmony Elementary      8:59.2   35

      52 Kailey Grams               4 Centerfield             9:02.1

      53 Emily Tarr                 6 St. Peter & Paul        9:06.3

      54 Catherine Luvisi           5 Harmony Elementary      9:09.8   36

      55 Samantha Griffin           2 Centerfield             9:10.8

      56 Ariel Thornberry          06 Harrison County         9:11.9   37

      57 Sara Armstrong            06 Harrison County         9:12.6   38

      58 Alexis Tolbert             3 Pendleton County        9:13.0

      59 Kellen Coffey              4 Rockcastle County       9:14.9   39

      60 Lindsey Brown              6 Rockcastle County       9:19.2   40

      61 Brittany Parris            6 Frankfort Chr           9:20.5

      62 Emily Childress            2 Rockcastle County       9:22.4   41

      63 Tara Marshall              5 Seton                   9:23.7

      64 Katelyn Chalk              6 Frankfort Chr           9:25.7

      65 Leah Bird                 04 Capital Day School      9:29.3   42

      66 Rachel Cain                3 Rockcastle County       9:30.8   43

      67 Lauren Willard            02 Capital Day School      9:32.1   44

      68 Sarah Grissom              4 The Chance School       9:33.4

      69 Rebekah Hare               2 Harmony Elementary      9:35.9   45

      70 Faulk Averi                1 Centerfield             9:37.9

      71 Allison Artman             5 Liberty Elementary      9:39.3

      72 Jamie Jordan              02 Capital Day School      9:41.3   46

      73 Rachel Hoddienott          5 The Chance School       9:45.3

      74 Miranda Conway             4 Goshen Elementary       9:47.0

      75 Shaela Christian          06 Harrison County         9:47.3   47

      76 Clara deCastro             3 The Lex. School         9:59.3

      77 Brittani Logsdon           4 Goshen Elementary      10:10.4

      78 Claire Sinnott             5 Goshen Elementary      10:13.1

      79 Katelyn Armstrong         06 Harrison County        10:47.0   48

      80 Nancy Roach                2 Frankfort Chr          10:52.7

      81 Lexi King                  2 unattached             11:08.4

      82 MaKenzie Mullin            3 Liberty Elementary     11:09.3

      83 Kendra Arkenau            06 Harrison County        11:19.8

      84 Blake Lovelace-Morris      3 Harmony Elementary     11:26.9   49

      85 Mallory Price              3 Liberty Elementary     11:30.3

      86 Kimberly Chalk             1 Frankfort Chr          11:47.6

      87 Haley Keene                4 Goshen Elementary      12:25.0

      88 Abby Beno                  3 Goshen Elementary      12:45.6

      89 Hannah McNeil              2 Goshen Elementary      14:01.9

      -- Sarah Hanson               6 Woodford Middle             DQ

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 Goshen Elementary            42    2    4    7   10   19   22   28

           Total Time:    38:04.80

              Average:     7:36.96

        2 Centerfield Elementary       59    6    9   13   14   17   20   24

           Total Time:    38:58.70

              Average:     7:47.74

        3 Liberty Elementary           60    3    5    8   21   23   25   26

           Total Time:    38:42.10

              Average:     7:44.42

        4 Woodford County Middle Sc    70    1   11   12   15   31

           Total Time:    39:26.40

              Average:     7:53.28

        5 Harrison County             157   16   32   34   37   38   47   48

           Total Time:    44:05.80

              Average:     8:49.16

        6 Harmony Elementary          163   18   29   35   36   45   49

           Total Time:    44:11.50

              Average:     8:50.30

        7 Capital Day School          192   27   33   42   44   46

           Total Time:    45:56.20

              Average:     9:11.24

        8 Rockcastle County           193   30   39   40   41   43

           Total Time:    46:00.00

              Average:     9:12.00

 

 

     Event 2  Boys 1.1 Mile Run CC Elem

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Austin Miller              6 Lex Christian           6:45.4

       2 Kyle Barry                   East Oldham Middle      6:57.2    1

       3 Dean Tyler                04 Mercer County           6:57.9

       4 Nicholas Tolbert           6 Pendleton County        7:01.1    2

       5 Matthew Kabbes               East Oldham Middle      7:05.3    3

       6 Jacob Hanser               6 Pendleton County        7:09.1    4

       7 Jordan Yates               5 Harmony Elementary      7:10.5

       8 Austin Shewmaker           6 Burgin                  7:13.2

       9 Kasey Janes                4 St. Nhiolos             7:16.0

      10 David Terkula              3 Harmony Elementary      7:16.4

      11 Alexander Beckerson        6 Burgin                  7:17.6

      12 Bryce Hill                 6 Pendleton County        7:22.4    5

      13 Ryan McMillen              5 Liberty Elementary      7:25.0    6

      14 Flynn Crawford             4 Liberty Elementary      7:25.8    7

      15 Leonard Faul               5 Centerfield             7:30.5    8

      16 Anthony Armagno            5 Centerfield             7:31.5    9

      17 Trevor Lively                East Oldham Middle      7:32.8   10

      18 Kyle Smith                 5 Centerfield             7:33.2   11

      19 Will Freeman               4 The Lex. School         7:36.5   12

      20 Evan Leese                 3 Centerfield             7:37.6   13

      21 Austin Mullen                East Oldham Middle      7:37.9   14

      22 Josh Brown                 3 Pendleton County        7:39.3   15

      23 Sam Watkins                5 Goshen Elementary       7:39.7   16

      24 Bryce Pederson             4 Centerfield             7:40.8   17

      25 Lucas Roy                    East Oldham Middle      7:45.8   18

      26 Andrew Zimmerman           5 Goshen Elementary       7:52.9   19

      27 Tyler Sullivan             4 The Chance School       7:53.4   20

      28 Joe Korona                06 Harrison County         7:53.6

      29 Jacob Crowell             04 Mercer County           7:54.1

      30 Shane White                6 Woodford Middle         7:56.0   21

      31 Zachary Bobbitt            5 Centerfield             7:58.0   22

      32 Elijah Hack                5 Woodford Middle         7:59.6   23

      33 Nick Dietrich              5 Goshen Elementary       8:00.0   24

      34 Kegan Dumas               06 Harrison County         8:02.9

      35 Jared Sanford              3 Liberty Elementary      8:03.6   25

      36 Nolan McQueen              4 The Chance School       8:04.2   26

      37 Zachary Faulk              5 Centerfield             8:05.5   27

      38 Max Klein                  4 The Chance School       8:10.0   28

      39 Erik Krohn                 5 Goshen Elementary       8:10.2   29

      40 Campbell Hall             06 Harrison County         8:12.1

      41 Patrick Barnes            06 Mercer County           8:12.6

      42 Jacob Rackmil              5 The Lex. School         8:13.0   30

      43 Trenton Fryman             2 Goshen Elementary       8:13.9   31

      44 Adam Zimmerman             3 Goshen Elementary       8:17.2   32

      45 Landon Caudill             6 Mary Queen              8:17.5

      46 Julian Montilus            2 Goshen Elementary       8:18.7   33

      47 Andrew Bates              03 Capital Day School      8:18.9

      48 Conlon Whitelaw            5 Liberty Elementary      8:19.8   34

      49 Jacob Mannino              4 The Lex. School         8:21.1   35

      50 Carson Axtell              3 Liberty Elementary      8:22.6   36

      51 Ian Newman                 2 Liberty Elementary      8:23.6   37

      52 Kylan O'Gara                 East Oldham Middle      8:24.6   38

      53 Palmer Moreland            3 Pendleton County        8:25.7   39

      54 Brad Havens                6 Woodford Middle         8:26.0   40

      55 Corey Hopper               6 Woodford Middle         8:29.7   41

      56 Jared Powell               5 Burgin                  8:31.9

      57 Logan Gardner              5 The Lex. School         8:32.3   42

      58 Dean Whitelaw              3 Liberty Elementary      8:32.6   43

      59 Willie Giffin              4 Centerfield             8:33.1

      60 Parker Jomes               4 The Chance School       8:33.8   44

      61 Alan Riggs                06 Dixie Heights           8:34.4

      62 Andrew Kalmey              3 Liberty Elementary      8:36.9

      63 Harris Qazi                4 The Lex. School         8:39.9   45

      64 Luke Stidham               4 The Lex. School         8:40.4   46

      65 Leo deCastro               4 The Lex. School         8:43.3   47

      66 Gian Martinez              6 Woodford Middle         8:44.8   48

      67 Dylan Yates                1 Harmony Elementary      8:48.0

      68 Chris Merchak              4 The Lex. School         8:53.2

      69 Alec Cracchiolo            2 Liberty Elementary      9:03.2

      70 Jarod Logsdon              3 Goshen Elementary       9:03.4

      71 Daniel Roach               6 Frankfort Chr           9:13.4

      72 Mason Artman               4 Liberty Elementary      9:16.7

      73 Stephen Scruggs            5 St. Peter & Paul        9:26.0

      74 Robert Watts               6 Woodford Middle         9:26.4   49

      75 Alex Lunders               3 Liberty Elementary      9:30.6

      76 Julian Stinson             5 The Chance School       9:32.4   50

      77 Chris Wash                 6 Woodford Middle         9:33.2   51

      78 Ben Wirzba                 2 Scott County            9:34.0

      79 Jack Totty                 5 The Lex. School         9:35.0

      80 Andy Burns                 5 West Jessamine          9:36.5

      81 Evan McMillen              2 Liberty Elementary      9:43.6

      82 Lucas Walz                 2 Liberty Elementary      9:44.3

      83 Brett Holden               5 The Chance School       9:49.5   52

      84 Samuel Dong               04 Capital Day School     10:22.6

      85 Andrew Johnson             5 Woodford Middle        10:24.2

      86 Ethan King                06 Harrison County        11:19.4

      87 Wyatt Crawford             4 Goshen Elementary      12:58.0

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 East Oldham Middle           46    1    3   10   14   18   38

           Total Time:    36:59.00

              Average:     7:23.80

        2 Centerfield Elementary       58    8    9   11   13   17   22   27

           Total Time:    37:53.60

              Average:     7:34.72

        3 Pendleton County             65    2    4    5   15   39

           Total Time:    37:37.60

              Average:     7:31.52

        4 Liberty Elementary          108    6    7   25   34   36   37   43

           Total Time:    39:36.80

              Average:     7:55.36

        5 Goshen Elementary           119   16   19   24   29   31   32   33

           Total Time:    39:56.70

              Average:     7:59.34

        6 The Lexington School        164   12   30   35   42   45   46   47

           Total Time:    41:22.80

              Average:     8:16.56

        7 The Chance School           168   20   26   28   44   50   52

           Total Time:    42:13.80

              Average:     8:26.76

        8 Woodford County Middle Sc   173   21   23   40   41   48   49   51

           Total Time:    41:36.10

              Average:     8:19.22

 

 

     Event 3  Girls 2.2 Mile Run CC Middle Sch

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Anna Bostrom               8 Woodford Middle        12:31.0    1

       2 Danielle Willingham        7 Oldham County          12:36.4    2

       3 Kami Orrender                East Oldham Middle     12:44.9    3

       4 Amanda Hancock             7 Beaumont Middle        12:57.9    4

       5 Caroline Smith             8 Beaumont Middle        13:01.0    5

       6 Laura Dollins              8 Rockcastle County      13:21.3    6

       7 Bethany King               8 Pendleton County       13:23.0

       8 Michaela Hunter            5 Rockcastle County      13:35.0    7

       9 Olivia Logue              07 Mercer County          13:36.3

      10 Teresa Larsen              6 Oldham County          13:38.0    8

      11 Natalie Stigers            7 The Lex. School        13:44.7    9

      12 Sammi Leddy                6 Beaumont Middle        13:53.3   10

      13 Mallory Linton             7 The Lex. School        13:53.7   11

      14 Julia Grzech               7 Beaumont Middle        14:01.8   12

      15 Jenna Matthews             5 Woodford Middle        14:07.5   13

      16 Jordan Bates                 East Oldham Middle     14:09.3   14

      17 Rachel Betts               8 Woodford Middle        14:15.2   15

      18 Lauren Moore                 East Oldham Middle     14:16.8   16

      19 Jenna Wooten               7 Lex Christian          14:18.5

      20 Ashley Neyman              8 West Jessamine         14:24.6

      21 Rebekah Davis              8 Woodford Middle        14:33.0   17

      22 Presley Gravatt            7 West Jessamine         14:42.9

      23 Samantha Smith             8 Rockcastle County      14:57.5   18

      24 Margaret Grogan            6 Oldham County          14:58.1   19

      25 Brittany Peterson          7 Beaumont Middle        15:04.3   20

      26 Arial England              7 Beaumont Middle        15:05.6   21

      27 Kristen Bullock            7 Rockcastle County      15:10.7   22

      28 Anna Wirzba                7 Scott County           15:10.9

      29 Annette Farmer             8 The Lex. School        15:16.5   23

      30 Brooke Rogers              7 Lex Christian          15:19.6

      31 Paige McKinney             7 Oldham County          15:20.3   24

      32 Kelsey Randhawa            7 The Lex. School        15:23.1   25

      33 Rachel Adams               8 Woodford Middle        15:31.6   26

      34 Sarah Disario              7 Beaumont Middle        15:45.0   27

      35 Jasmin Johnson             7 Rockcastle County      15:45.4   28

      36 Paige Rietveld             7 Oldham County          15:48.9   29

      37 Sarah Johnson              7 West Jessamine         15:50.5

      38 Julianne Bandy             8 West Jessamine         15:52.2

      39 Myranda Powers             7 Lex Christian          15:56.8

      40 Andrea Merchak             7 The Lex. School        16:12.3   30

      41 Mallory Hughes             8 Beaumont 2             16:17.7   31

      42 Lanie Will                07 Danville               16:22.0

      43 Jennifer Anderson          8 Woodford Middle        16:25.8   32

      44 Mackensie Jackson          7 Beaumont 2             16:33.6   33

      45 Sydney Bardua              8 Pendleton County       16:43.0

      46 Mary Rodes                07 Danville               16:55.5

      47 Ande Gumm                  8 Beaumont 2             17:06.4   34

      48 Meghan Johnson             7 Beaumont 2             17:10.2   35

      49 Rebecca Morris               East Oldham Middle     17:19.2   36

      50 Ashley Gumm                8 Beaumont 2             17:21.0   37

      51 Kelsey Miller              7 Woodford Middle        17:28.4   38

      52 Abbey Pearson              6 Oldham County          17:38.3   39

      53 Ashlyn Tew                   East Oldham Middle     17:38.5   40

      54 Tiera Dumm                   East Oldham Middle     17:41.3   41

      55 Morgan Mullin              7 Scott County           17:57.0

      56 Katilyn Cassady            7 Scott County           18:37.8

      57 Arielle Coleman           08 Mercer County          18:40.2

      58 Talitha Jones              7 Woodford Middle        18:55.8

      59 Joanna Walsh              08 Dixie Heights          18:59.2

      60 Cayle Crown-Weber         06 Danville               19:21.2

      61 Courtney Hisel             8 Scott County           19:25.4

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 Beaumont Middle School       51    4    5   10   12   20   21   27

           Total Time:  1:08:58.30

              Average:    13:47.66

        2 Woodford County Middle Sc    72    1   13   15   17   26   32   38

           Total Time:  1:10:58.30

              Average:    14:11.66

        3 Rockcastle County            81    6    7   18   22   28

           Total Time:  1:12:49.90

              Average:    14:33.98

        4 Oldham County                82    2    8   19   24   29   39

           Total Time:  1:12:21.70

              Average:    14:28.34

        5 The Lexington School         98    9   11   23   25   30

           Total Time:  1:14:30.30

              Average:    14:54.06

        6 East Oldham Middle          109    3   14   16   36   40   41

           Total Time:  1:16:08.70

              Average:    15:13.74

        7 Beaumont 2                  170   31   33   34   35   37

           Total Time:  1:24:28.90

              Average:    16:53.78

 

     Event 4  Boys 2.2 Mile Run CC Middle Sch

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Bryant Hall                8 Woodford Middle        11:45.4    1

       2 Aaron Freitas              8 West Jessamine         12:14.1

       3 Robert Sandlin            08 Capital Day School     12:26.3

       4 Josiah Hanna               8 Beaumont Middle        12:29.7    2

       5 Quinn Lackey               8 Beaumont Middle        12:31.7    3

       6 Jordan Parris              8 Frankfort Chr          12:33.2

       7 Eddie Greathouse           8 Woodford Middle        12:33.9    4

       8 Donovan Norris             7 Scott County           12:35.9

       9 Tyler Ingram               8 Oldham County          12:37.3    5

      10 Will Hutchinson            6 Beaumont Middle        12:40.7    6

      11 Samir Shah                 8 Beaumont Middle        12:43.9    7

      12 Trey Shoemaker             8 Lex Christian          12:47.6

      13 Jeff Walker                8 West Jessamine         12:51.0

      14 Josiah White               8 Beaumont Middle        12:51.3    8

      15 Henry Williamson           6 Oldham County          13:10.4    9

      16 Kyle Waugh                 7 Oldham County          13:11.8   10

      17 Jacob Jones               11 Rockcastle County      13:12.1

      18 Bryce Andrews             08 Capital Day School     13:17.0

      19 Jonathon Ruckel           06 Scott High             13:20.8

      20 Matthew Lawson             7 Oldham County          13:21.5   11

      21 Nathan Wilhite             8 Mary Queen             13:31.5

      22 Jonathon Beckerson         8 Burgin                 13:35.0

      23 Nate Kibler                8 Burgin                 13:35.3

      24 Ryan Riopell               7 Oldham County          13:40.9   12

      25 Nicholas Whitaker         08 Harrison County        13:47.5   13

      26 Jamel Grey                07 Danville               13:48.2   14

      27 Drew Thompson             08 Harrison County        13:48.8   15

      28 Rollins Grubbs            06 Danville               13:53.7   16

      29 D A Wiglesworth           07 Harrison County        13:56.2   17

      30 Joel Fischer               6 Oldham County          13:59.5   18

      31 PJ Leppo                   8 Beaumont Middle        14:00.5   19

      32 Sam Woomer                 7 The Lex. School        14:00.9

      33 Forrest Neyman             6 West Jessamine         14:01.3

      34 Eric Hoffman               8 Woodford Middle        14:11.1   20

      35 Jeff Ricker               12 Danville               14:13.0   21

      36 Zac Cook                   6 Oldham County          14:15.3   22

      37 Derek Fannin               8 Woodford Middle        14:16.0   23

      38 Ryan Templet               7 Oldham County          14:16.3

      39 Benjamin Overstreet       08 Capital Day School     14:18.5

      40 Josh Freitas               7 West Jessamine         14:19.8

      41 Anthony Adkins            08 Capital Day School     14:21.2

      42 Billy Ermers               7 Lex Christian          14:32.2

      43 Ryan Edelen                8 Mary Queen             14:37.4

      44 Alex Marksberry            7 Scott High             14:41.3

      45 Anthony Rose               7 Oldham County          14:42.6

      46 Brett Pierce              07 Scott High             14:43.5

      47 Logan Dailey              07 Harrison County        14:48.5   24

      48 Kevin Montgomery             East Oldham Middle     14:53.2   25

      49 Dustin Smith               7 Rockcastle County      14:57.1

      50 Andrew McKinney           04 Danville               15:05.8   26

      51 Kalen Plummer              6 Beaumont 2             15:09.9

      52 Dylan Crowe               06 Danville               15:22.9   27

      53 Curt Hart                  7 Mary Queen             15:24.1

      54 Michael Downs              7 Lex Christian          15:26.4

      55 Keaton Horvat                East Oldham Middle     15:31.7   28

      56 Brice Whitworh               East Oldham Middle     15:37.8   29

      57 Wood VanMeter              8 The Lex. School        15:39.9

      58 Jacob Alvey                  East Oldham Middle     15:50.3   30

      59 Spencer McKinney          02 Danville               15:52.3   31

      60 Jimmy Williams             8 Bourbon County         15:55.9

      61 Ben Houston               08 Harrison County        15:59.3   32

      62 David Roach                7 Frankfort Chr          16:00.2

      63 Michael Stidham           08 Mercer County          16:01.3

      64 Harry Standfer             6 Oldham County          16:25.0

      65 Trey White                 6 Beaumont 2             16:48.9

      66 Daniel Sondag              7 Mary Queen             16:57.5

      67 Thomas Hirn                6 Oldham County          16:57.8

      68 Cameron Cannon               East Oldham Middle     16:59.4   33

      69 Robbie Craycraft           8 Woodford Middle        17:02.3   34

      70 Nick Green                 8 Woodford Middle        17:37.2   35

      71 Lee McGinnis              07 Mercer County          17:52.5

      72 Kalen Woosley             08 Harrison County        18:27.9   36

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 Beaumont Middle School       26    2    3    6    7    8   19

           Total Time:  1:03:17.30

              Average:    12:39.46

        2 Oldham County                47    5    9   10   11   12   18   22

           Total Time:  1:06:01.90

              Average:    13:12.38

        3 Woodford County Middle Sc    82    1    4   20   23   34   35

           Total Time:  1:09:48.70

              Average:    13:57.74

        4 Harrison County             101   13   15   17   24   32   36

           Total Time:  1:12:20.30

              Average:    14:28.06

        5 Danville                    104   14   16   21   26   27   31

           Total Time:  1:12:23.60

              Average:    14:28.72

        6 East Oldham Middle          145   25   28   29   30   33

           Total Time:  1:18:52.40

              Average:    15:46.48

 

     Event 5  Girls 5k Run CC Reserve

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Madalyn Stichnot           8 Tates Creek            22:01.6

       2 Bethany Withers           12 Scott High             22:27.7    1

       3 Natasha Hunt               8 Bourbon County         22:51.8

       4 Sarah Meador              10 Paul Dunbar            22:56.3    2

       5 Camille Mason              9 Lexington Catholic     22:58.7    3

       6 Nicole Goodman            10 Scott High             22:59.4    4

       7 Michelle Child            10 Scott High             23:01.6    5

       8 Hannah Hawthorne           8 Ryle High School       23:39.5    6

       9 Renae Meek                08 Dixie Heights          23:40.5    7

      10 Colleen Gallagher         10 Lexington Catholic     23:46.2    8

      11 Alison Dukes              09 Scott High             24:08.1    9

      12 Lauren Johnson            11 Paul Dunbar            24:22.4   10

      13 Kelsey Horton              7 Ryle High School       24:25.0   11

      14 Kacie Adams                6 Boyle County           24:30.2   12

      15 Morgan Greene             09 Dixie Heights          24:42.3   13

      16 Elizabeth Centner         07 Dixie Heights          24:45.1   14

      17 Megan Roberts              9 Lexington Catholic     24:46.7   15

      18 Jessica Miller            FR Ryle High School       24:50.0   16

      19 Stacie Featherstone       10 Scott High             24:52.3   17

      20 Stephanie White           10 Paul Dunbar            24:54.9   18

      21 Stephanie Van Horne        9 Ryle High School       24:59.6   19

      22 Kami Wiglesworth          09 Harrison County        25:14.8

      23 Maddie Meyer              10 Dixie Heights          25:30.5   20

      24 Mallory Hamilton          10 Oldham County          25:40.9

      25 Tracy Riggs               08 Dixie Heights          25:43.0   21

      26 Chrissy Larison           11 Pendleton County       25:44.0

      27 Leah Lemker               JR Ryle High School       26:30.6   22

      28 Ellen Sanders              9 Lexington Catholic     26:41.3   23

      29 Andria Kendall            10 Dixie Heights          27:03.2   24

      30 Mary Boothe                9 Lexington Catholic     27:26.7   25

      31 Melissa Gross             09 Scott High             27:40.9   26

      32 Jessica Poe               SR Ryle High School       27:43.6   27

      33 Sarah Barry               11 Lexington Catholic     27:49.8   28

      34 Ashley King                9 Woodford County        27:51.9

      35 Charissa Ruth             10 Paul Dunbar            27:52.4   29

      36 Faith Frazer              11 Bourbon County         27:54.6

      37 Ashley Dixon              11 Scott High             28:04.5   30

      38 Edie Frederick             8 Boyle County           28:24.5   31

      39 Makenzie Ball             10 Paul Dunbar            29:05.4   32

      40 Cheyanne Brumbaugh         7 Boyle County           29:15.1   33

      41 Cortney Miller            11 Boyle County           29:25.5   34

      42 Megan Hines               10 Boyle County           29:50.2   35

      43 Emelie Richardson         10 Henry Clay             30:25.3

      44 Samantha Woods             9 Lexington Catholic     30:45.6   36

      45 Laura Gerhardstein         9 Lexington Catholic     30:50.4

      46 Jennifer Scott            09 Dixie Heights          31:07.8   37

      47 Elaine Flynn               8 Pendleton County       32:36.4

      48 Taylor Smith              10 Oldham County          35:39.7

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 Scott High                   36    1    4    5    9   17   26   30

           Total Time:  1:57:29.11

              Average:    23:29.82

        2 Ryle High School             74    6   11   16   19   22   27

           Total Time:  2:04:24.70

              Average:    24:52.94

        3 Lexington Catholic           74    3    8   15   23   25   28   36

           Total Time:  2:05:39.60

              Average:    25:07.92

        4 Dixie Heights                75    7   13   14   20   21   24   37

           Total Time:  2:04:21.40

              Average:    24:52.28

        5 Paul Laurence Dunbar         91    2   10   18   29   32

           Total Time:  2:09:11.40

              Average:    25:50.28

        6 Boyle County                145   12   31   33   34   35

           Total Time:  2:21:25.50

              Average:    28:17.10

 

     Event 6  Boys 5k Run CC Reserve

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Ben Tuttle                12 Woodford County        18:23.9    1

       2 Chad Scott                10 Woodford County        18:26.7    2

       3 Ethan Hannah              11 Paul Dunbar            18:28.0    3

       4 Leiberh Diaz              11 Paul Dunbar            18:37.1    4

       5 Jeff McGrath              11 Paul Dunbar            18:43.1    5

       6 KT Routt                  10 Woodford County        18:46.7    6

       7 Andrew Sowers             12 Paul Dunbar            18:58.0    7

       8 Russel Hollis                Woodford County        19:25.7    8

       9 Josey Kindred              9 Bourbon County         19:35.6

      10 Brandon Zega              11 Paul Dunbar            19:44.5    9

      11 William Beckerson          9 Burgin                 19:49.1

      12 Stewart Stevens           09 Scott High             19:56.1

      13 Patrick Roberts            9 Lexington Catholic     20:04.7   10

      14 Martin Baerfeld           12 Rockcastle County      20:05.9

      15 Max Bradford              12 Bourbon County         20:06.6

      16 Kevin Melody              10 Lexington Catholic     20:10.5   11

      17 Michael Cole              10 Paul Dunbar            20:11.0   12

      18 Andrew Mize               10 Woodford County        20:12.4   13

      19 Johnson Garrison          07 Harrison County        20:16.2

      20 Shawn Saylor              12 Grant County A         20:17.9   14

      21 Kaleb Thornton             9 Grant County A         20:27.9   15

      22 Steven Bradford            7 Grant County A         20:33.6   16

      23 Michael Parker            10 Lexington Catholic     20:38.1   17

      24 Josh O'Nan                 9 Woodford County        20:38.5   18

      25 Michael Schultz            7 Grant County A         20:43.2   19

      26 Joseph Quinn              11 Lexington Catholic     20:50.5   20

      27 Zach Grove                08 Dixie Heights          21:00.1   21

      28 Joe Lacny                 11 Lexington Catholic     21:01.8   22

      29 Aaron Jump                 9 Grant County A         21:05.4   23

      30 Lee Richardson             8 Lexington Catholic     21:06.2   24

      31 Chad Malone               09 Dixie Heights          21:09.7   25

      32 Willy Martin               6 Boyle County           21:10.0   26

      33 James Bland               12 Woodford County        21:11.7   27

      34 Kenny Fusting             10 Woodford County        21:14.1

      35 Jeremy Halcomb            11 Bourbon County         21:21.1

      36 Marcus Fluty              10 Boyle County           21:22.1   28

      37 Trey Naber                07 Dixie Heights          21:25.2   29

      38 Samuel Rogers             09 Henry Clay             21:27.4   30

      39 Justin Blair               9 Paul Dunbar            21:28.6   31

      40 Thomas Bradford           10 Grant County A         21:33.7   32

      41 Parker Lindenburg         10 West Jessamine         21:37.0

      42 Stephen Klim               9 Paul Dunbar            21:43.3

      43 Tyler Edmondson            6 Grant County A         21:49.5   33

      44 John West                 FR Ryle High School       21:52.2   34

      45 Zach Workman               7 Grant County A         21:53.5

      46 Doug Swinehart            FR Ryle High School       22:06.0   35

      47 Stanley Flickenstine       9 Bryan Station          22:07.4

      48 Matt Stevens               7 Grant County A         22:11.6

      49 Nick Rose                 SR Ryle High School       22:14.5   36

      50 Avery Wiehe               07 Dixie Heights          22:18.7   37

      51 John McCurry              11 Bourbon County         22:20.6

      52 Daniel Welsh              FR Ryle High School       22:22.8   38

      53 Josh White                 9 Scott High             22:23.1

      54 Ben Roberts                9 Woodford County        22:23.8

      55 Christopher Farmer        10 Henry Clay             22:26.4   39

      56 Heath Martin              11 Boyle County           22:42.1   40

      57 Trevor Combs               9 Tates Creek            22:44.6

      58 Joshua Combs               9 Tates Creek            22:44.8

      59 Dustin Sullivan           09 Grant County A         22:46.8

      60 Benjamin Martin           09 Henry Clay             22:47.2   41

      61 Eric Evans                 7 Boyle County           22:51.7   42

      62 Dakota Smith              09 Henry Clay             22:52.8   43

      63 Sean Loftis               09 Henry Clay             23:01.4   44

      64 Matthew Brushway          11 Boyle County           23:02.9   45

      65 Kevin Moorhead            08 Dixie Heights          23:08.0   46

      66 Taylor Jameson             5 Boyle County           23:09.9   47

      67 Keoki Freitas             10 West Jessamine         23:16.1

      68 Lyman Stone                9 West Jessamine         23:39.2

      69 Chase Barney               9 West Jessamine         23:57.2

      70 Michael Thomason           9 Rockcastle County      24:31.5

      71 Trevor Cassidy             8 Ryle High School       24:41.6   48

      72 Josh Smith                 9 Lexington Catholic     24:56.9   49

      73 Joe Watts                  9 Woodford County        25:04.3

      74 Zach Armett               FR Ryle High School       25:26.6   50

      75 Andrew Rouholiman         11 Tates Creek            25:53.1

      76 Stephen Rodriguez          9 Lafayette              26:14.2

      77 Jake Barnett               8 Ryle B                 26:15.5

      78 Bryce Pierce              10 Scott High             26:34.0

      79 Brad Carter                9 Tates Creek            26:45.6

      80 Shaun Loktis               7 Ryle B                 28:01.6

      81 Erik Rogness              10 Lafayette              28:15.1

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 Paul Laurence Dunbar         28    3    4    5    7    9   12   31

           Total Time:  1:34:30.70

              Average:    18:54.14

        2 Woodford County              30    1    2    6    8   13   18   27

           Total Time:  1:35:15.40

              Average:    19:03.08

        3 Lexington Catholic           80   10   11   17   20   22   24   49

           Total Time:  1:42:45.60

              Average:    20:33.12

        4 Grant County A               87   14   15   16   19   23   32   33

           Total Time:  1:43:08.00

              Average:    20:37.60

        5 Dixie Heights               158   21   25   29   37   46

           Total Time:  1:49:01.70

              Average:    21:48.34

        6 Boyle County                181   26   28   40   42   45   47

           Total Time:  1:51:08.80

              Average:    22:13.76

        7 Ryle High School            191   34   35   36   38   48   50

           Total Time:  1:53:17.10

              Average:    22:39.42

        8 Henry Clay                  197   30   39   41   43   44

           Total Time:  1:52:35.20

              Average:    22:31.04

 

     Event 7  Girls 5k Run CC Varsity

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Kortni Dukes              12 Scott High             19:21.4    1

       2 Laura Steinmetz           11 Paul Dunbar            19:28.7    2

       3 Kim Grieshaber            12 Woodford County        19:49.9    3

       4 Annie Barry                9 Oldham County          19:56.2    4

       5 Colleen Davis             12 Paul Dunbar            20:02.6    5

       6 Kaitlin Snapp             06 Danville               20:09.0    6

       7 Kelsey McCain              8 Pendleton County       20:26.7

       8 Natalie Norman             9 Grant County A         20:45.2    7

       9 Amanda Deane              11 Oldham County          20:47.8    8

      10 Liz Braunwart             10 Scott High             20:48.1    9

      11 Bridget Stichnot          10 Tates Creek            20:48.3

      12 Jerrica Maddox            10 Scott High             20:49.9   10

      13 Alexis Boyce               9 Woodford County        20:53.7   11

      14 Natsuko Yoshiki           11 Paul Dunbar            21:01.6   12

      15 Leslie Davis               9 Paul Dunbar            21:05.1   13

      16 Kasey Leach               11 Dixie Heights          21:06.4   14

      17 Sarah Parker               8 Grant County A         21:07.1   15

      18 Hayley Travis             10 Paul Dunbar            21:09.4   16

      19 Kelcey Clinebell           7 Scott High             21:15.6   17

      20 Sarah Koehler             JR Ryle High School       21:20.4

      21 Kelsey Freytag            10 Dixie Heights          21:21.5   18

      22 Chelsea Hall               8 Grant County A         21:27.4   19

      23 Amy Etherington           11 Woodford County        21:28.1   20

      24 Alex Weires               10 Oldham County          21:30.7   21

      25 Katie Scott               07 Dixie Heights          21:42.5   22

      26 Lindsey Leach             08 Dixie Heights          21:44.1   23

      27 Kelly Jameson             12 Boyle County           21:48.7   24

      28 Rachel Ross               10 Henry Clay             21:54.2   25

      29 Courtney Pelle            11 Scott High             22:01.0   26

      30 Julie Rotramel            11 Lafayette              22:03.6

      31 Linsey Ward               10 Lexington Catholic     22:05.6   27

      32 Bethany Pelle             09 Scott High             22:06.9   28

      33 Ashley Decker              9 Franklin County        22:08.2   29

      34 Megan Winchester          10 Paul Dunbar            22:10.4   30

      35 Diamond Pace              06 Danville               22:10.8   31

      36 Shawna McLetchie          11 Lexington Catholic     22:11.1   32

      37 Kelsi Simpson              9 Oldham County          22:14.1   33

      38 Leanne Little              9 Lexington Catholic     22:15.0   34

      39 Trish Bredar              10 Boyle County           22:15.3   35

      40 Adrianne Shearer           9 West Jessamine         22:16.0   36

      41 Meredth Dahlstrom         11 Paul Dunbar            22:17.6   37

      42 Jackie Kinman              8 Grant County B         22:20.6   38

      43 Crystal McCarthy          10 Grant County A         22:26.7   39

      44 Danielle Hayek             8 Grant County A         22:27.2   40

      45 Jessica Gregg              6 Grant County B         22:32.9   41

      46 Maddie Aulisio            12 Lexington Catholic     22:34.5   42

      47 Katie Liversedge          10 West Jessamine         22:35.0   43

      48 Katie McDaniel             8 Grant County A         22:41.2   44

      49 Rosanna Smith             12 Henry Clay             22:42.5   45

      50 Megan Martin               9 Woodford County        22:48.4   46

      51 Andee Hall                 8 Grant County B         22:49.3   47

      52 Betsy Goodin               9 Tates Creek            22:53.9

      53 Samantha Wade             12 Dixie Heights          22:54.6   48

      54 Amber Tyler               09 Mercer County          22:56.9

      55 Shelby Gehlhausen          9 Franklin County        22:57.8   49

      56 Molly Pittman             10 Danville               22:58.3   50

      57 Tasha Milby               10 Danville               23:01.2   51

      58 Emily Wirzba               9 Scott County           23:02.4

      59 Kayla King                12 West Jessamine         23:03.4   52

      60 Yvonne Stone              11 Franklin County        23:04.0   53

      61 Jessie Garrett            11 Tates Creek            23:04.5

      62 Emily Askin                7 Scott High             23:06.5   54

      63 Kelsey Short              FR Ryle High School       23:08.6

      64 Loran Crowell             10 Mercer County          23:12.0

      65 Ariel Blythe Reske         8 Ryle High School       23:12.5

      66 Lara Keller               11 Grant County B         23:13.4   55

      67 Lauren Schuette           10 Lexington Catholic     23:17.1   56

      68 Beth Crist                 9 West Jessamine         23:17.9   57

      69 Holly Francois            10 Grant County A         23:23.8   58

      70 Kelsey Barbato            10 Boyle County           23:24.9   59

      71 Emily Wright               8 Grant County B         23:25.6   60

      72 Kelley Boothe             11 Lexington Catholic     23:34.7   61

      73 Shayna Donelan            10 Dixie Heights          23:36.8   62

      74 Ashley Howe               09 Danville               23:38.8   63

      75 Jordan Haberthy           11 Oldham County          23:42.5   64

      76 Lindsay Boitnott          11 Boyle County           23:46.0   65

      77 Hannah Pritchert           7 Anderson               23:59.2

      78 Rachel Thornberry         SO Harrison County        24:07.0

      79 Margaret Lutz             09 Henry Clay             24:08.0   66

      80 Delaney Kennedy           10 Tates Creek            24:12.2

      81 Lauren Wetenkamp           8 Ryle High School       24:14.4

      82 Natalie Hamel              9 Lex Christian          24:17.5

      83 Sarah Hamm                10 Waggener               24:18.0

      84 Regan Clauson             12 Oldham County          24:28.7   67

      85 Noelani Contreras         11 Henry Clay             24:29.1   68

      86 Lauren Koonce              9 Lex Christian          24:32.8

      87 Karie Smith               10 Lafayette              24:36.8

      88 Sarah Schultz             11 Dixie Heights          24:53.2   69

      89 Alyssa Stockton            7 Anderson               25:00.1

      90 Chelsey Hill               9 Pendleton County       25:05.5

      91 Sarah Vonderbrink         12 Danville               25:07.4   70

      92 Patricia Crowe             9 Boyle County           25:19.4   71

      93 Katie Carter              10 Scott County           25:27.8

      94 Lindsey Fleischer         10 Lafayette              25:33.9

      95 Alex Walters               9 Scott County           25:37.5

      96 Brooke Paige              11 Woodford County        26:30.9   72

      97 Daisey Gilpin             10 Lafayette              26:34.0

      98 Erin Overstreet           12 Franklin County        26:55.9   73

      99 Mary Collins               9 West Jessamine         27:07.5   74

     100 Sarah Czack                9 Woodford County        27:27.1   75

     101 Kelly Young               12 Anderson               27:38.6

     102 Emily Kane                09 Henry Clay             28:01.9   76

     103 Claire Curran             10 Franklin County        28:18.2   77

     104 Caitlin LeCrone            9 Pendleton County       29:33.7

     105 Chelsea Zuhars             8 Grant County B         30:01.7   78

     106 Megan Calvert              7 Anderson               31:53.3

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 Paul Laurence Dunbar         48    2    5   12   13   16   30   37

           Total Time:  1:42:47.40

              Average:    20:33.48

        2 Scott High                   63    1    9   10   17   26   28   54

           Total Time:  1:44:16.00

              Average:    20:51.20

        3 Grant County A              120    7   15   19   39   40   44   58

           Total Time:  1:48:13.60

              Average:    21:38.72

        4 Dixie Heights               125   14   18   22   23   48   62   69

           Total Time:  1:48:49.10

              Average:    21:45.82

        5 Oldham County               130    4    8   21   33   64   67

           Total Time:  1:48:11.30

              Average:    21:38.26

        6 Woodford County             152    3   11   20   46   72   75

           Total Time:  1:51:31.00

              Average:    22:18.20

        7 Lexington Catholic          191   27   32   34   42   56   61

           Total Time:  1:52:23.30

              Average:    22:28.66

        8 Danville                    201    6   31   50   51   63   70

           Total Time:  1:51:58.10

              Average:    22:23.62

        9 Grant County B              241   38   41   47   55   60   78

           Total Time:  1:54:21.80

              Average:    22:52.36

       10 Boyle County                254   24   35   59   65   71

           Total Time:  1:56:34.30

              Average:    23:18.86

       11 West Jessamine              262   36   43   52   57   74

           Total Time:  1:58:19.80

              Average:    23:39.96

       12 Henry Clay                  280   25   45   66   68   76

           Total Time:  2:01:15.70

              Average:    24:15.14

       13 Franklin County             281   29   49   53   73   77

           Total Time:  2:03:24.10

              Average:    24:40.82

 

 

                Event 8  Boys 5k Run CC Varsity

     =======================================================================

         Name                    Year School                  Finals  Points

     =======================================================================

       1 Matt Smith                12 Oldham County          16:03.3    1

       2 Nathan Liversedge         11 West Jessamine         16:33.9    2

       3 Chris Rice                11 Woodford County        16:46.4    3

       4 Drew Addessi              10 Paul Dunbar            16:49.7    4

       5 Blake Askin               09 Scott High             16:58.4    5

       6 Jacob Kuntz                9 Woodford County        16:59.9    6

       7 Joe Evans                 12 Paul Dunbar            17:05.1    7

       8 Justin Smith              12 Paul Dunbar            17:09.0    8

       9 Devon Willingham          10 Oldham County          17:15.9    9

      10 Forrest Stratford         11 West Jessamine         17:19.3   10

      11 Sam Morgan                11 Boyle County           17:20.5   11

      12 Corey Hatfield            10 Pendleton County       17:26.0   12

      13 Michael Kipfer            12 Oldham County          17:27.4   13

      14 Ross Hempel               10 Danville               17:30.1   14

      15 Cullen Kuntz              10 Woodford County        17:33.9   15

      16 Luke Garnett              12 Harrison County        17:36.4   16

      17 J.P. Feighery             12 Scott High             17:38.3   17

      18 Jeffrey Covington          9 Grant County A         17:40.3   18

      19 Adam Chapman              11 Paul Dunbar            17:46.6   19

      20 Andrew Baker              11 Woodford County        17:52.8   20

      21 Andrew Williams           11 Paul Dunbar            17:53.4   21

      22 Anthony Walters           11 Scott County           17:57.3

      23 Justin Kuhn               12 Franklin County        17:58.8

      24 Ben Smith                 12 Lexington Catholic     17:59.3   22

      25 Jon Hendrix               12 Bourbon County         18:00.6

      26 Chuck Morrison            12 Paul Dunbar            18:00.9   23

      27 Andrew Parlanti           11 Paul Dunbar            18:03.1   24

      28 John Anderson             10 Boyle County           18:04.5   25

      29 Clint Roberts             12 Lexington Catholic     18:08.7   26

      30 Sam Forman                FR Ryle High School       18:09.5   27

      31 Harrison King             11 Lexington Catholic     18:10.1   28

      32 Joe Mallek                 9 Oldham County          18:12.3   29

      33 Scott Ritter              11 Pendleton County       18:14.2   30

      34 Nick Metzger              11 Scott High             18:17.2   31

      35 Thomas Canary              9 Lexington Catholic     18:21.9   32

      36 Noah Vasilakes            10 Woodford County        18:23.4   33

      37 William McComb            12 Henry Clay             18:24.5   34

      38 Jason Prather             11 Dixie Heights          18:27.0   35

      39 David Grieshaber          10 Woodford County        18:28.1   36

      40 Brad Davis                12 Lex Christian          18:30.1   37

      41 Zak Eisner                11 Scott High             18:33.7   38

      42 Timmy Heckman             09 Scott High             18:34.8   39

      43 Daniel Eldridge           11 Grant County A         18:35.8   40

      44 Daniel Norman             10 Tates Creek            18:37.7

      45 Ryan Puckett              09 Harrison County        18:39.5   41

      46 Austin Wilson             10 Henry Clay             18:41.6   42

      47 Michael Bailey            11 Lex Catholic 2         18:42.4   43

      48 Logan Horrall              9 Lex Catholic 2         18:43.2   44

      49 Will Stratford             9 West Jessamine         18:44.1   45

      50 Alex Gostomski            09 Henry Clay             18:48.2   46

      51 Will Schnurr              11 Lex Catholic 2         18:51.7   47

      52 Jamie Grey                11 Danville               18:53.5   48

      53 Nick Bloom                JR Ryle High School       18:54.0   49

      54 Jackson Lester            10 Henry Clay             18:54.6   50

      55 Joe Fernandez             10 Lexington Catholic     18:55.0   51

      56 Travis Faulkner            9 Scott High             18:55.4   52

      57 Chase Haertel             12 Woodford County        18:55.9   53

      58 Brett Jewell               9 Lex Christian          18:59.5   54

      59 Evan Loxley               12 Lexington Catholic     18:59.9   55

      60 Josh Cummins              10 Grant County A         19:01.9   56

      61 Matt Roland               12 Lex Catholic 2         19:04.0   57

      62 Chad Zigmund              11 Henry Clay             19:05.8   58

      63 Jordan Cummins             7 Grant County A         19:09.1   59

      64 Rob Cetrulo               10 Dixie Heights          19:09.3   60

      65 Devin Davenport           10 Anderson               19:09.6

      66 Blake Hendricks            8 Boyle County           19:09.8   61

      67 Jason Metze               09 Dixie Heights          19:12.9   62

      68 Skyler Saito              11 Lex Catholic 2         19:14.7   63

      69 Andrew Baker              11 West Jessamine         19:15.6   64

      70 Aaron Fons                12 Danville               19:16.0   65

      71 Jim Bob Mangum            10 Mercer County          19:16.8   66

      72 Beau McElfresh            12 Scott High             19:17.1   67

      73 Kevin Stoppelwerth        10 Dixie Heights          19:17.5   68

      74 Matt Centner              09 Dixie Heights          19:20.4   69

      75 Cody Polzin               10 Tates Creek            19:24.7

      76 Tony Woomer               12 Lexington Catholic     19:28.3   70

      77 Jack Jennes               11 Lex Catholic 2         19:29.0   71

      78 Ben Burchett              09 Henry Clay             19:30.7   72

      79 Herbie Lynn               11 Boyle County           19:32.5   73

      80 Brandon McIntosh           9 Grant County A         19:35.5   74

      81 Daniel Haselton            9 Oldham County          19:35.7   75

      82 John Walsh                11 Dixie Heights          19:36.8   76

      83 David Ditto               11 Lex Christian          19:39.7   77

      84 Michael Graves            11 Lex Christian          19:40.1   78

      85 Matt Pendergest           11 Lex Catholic 2         19:43.4   79

      86 Kyle Spalding             12 Waggener               19:44.5   80

      87 Trevor Bixler             FR Ryle High School       19:47.7   81

      88 Kurtis King                8 Pendleton County       19:48.4   82

      89 Sam Webb                  10 Dixie Heights          19:49.2   83

      90 Matt Stiles               12 Waggener               19:52.5   84

      91 Daniel Bodner             11 Danville               19:52.9   85

      92 Brian Troyer               9 West Jessamine         19:53.4   86

      93 Daniel Bastin             11 Boyle County           19:54.8   87

      94 John Polk                 09 Henry Clay             19:57.5   88

      95 Brian Schimpler           09 Harrison County        19:58.6   89

      96 Cole Steber               09 Danville               20:04.0   90

      97 Devin Smith                9 Grant County A         20:08.1   91

      98 Tyler Shipe               JR Ryle High School       20:09.9   92

      99 Thomas Blythe Reske       SO Ryle High School       20:11.6   93

     100 Jeffrey Kirkland          09 Mercer County          20:13.0   94

     101 Ryan Stockdill            FR Ryle High School       20:16.4   95

     102 Andrew Grabhorn           11 Waggener               20:17.0   96

     103 Nick Boysel                9 West Jessamine         20:19.0   97

     104 Jon Wes Adams             11 Lafayette              20:23.2   98

     105 Austin Wolfe               9 Pendleton County       20:23.7   99

     106 Gardner Adams             11 Lafayette              20:25.1  100

     107 Nathan Olds               12 Scott High             20:28.0

     108 Michael May               09 Harrison County        20:36.3  101

     109 Jared Duff                11 Oldham County          20:40.1  102

     110 Jonathan Crowe            12 Boyle County           20:40.9  103

     111 Alex Bloom                 7 Ryle High School       20:42.5  104

     112 Lucas Schaftlein          10 Oldham County          20:43.3  105

     113 Mark Schimpler            SO Harrison County        20:45.9  106

     114 Dustin Mills               7 Grant County A         20:47.2  107

     115 Matthew Overing            8 Boyle County           20:51.0  108

     116 Luke Leatherbee           SO Ryle B                 20:54.2  109

     117 Taylor Suttles            12 Danville               20:59.3  110

     118 Tony Russell              SO Ryle B                 21:11.4  111

     119 Alex Pickett              SO Ryle B                 21:19.0  112

     120 Zach Adams                SO Ryle B                 21:30.3  113

     121 Logan Ray                  9 Oldham County          21:31.9

     122 Reid Williams             11 Danville               21:34.4  114

     123 Eric Roth                 SR Ryle B                 21:41.0  115

     124 Geoff Ostrowiak           12 Tates Creek            21:43.1

     125 Matt Thompson             10 Pendleton County       21:43.6  116

     126 Noah Ashcraft              8 Ryle B                 21:46.2  117

     127 Michael Stone              9 Franklin County        21:51.1

     128 John McMaine              11 Mercer County          21:53.8  118

     129 Jordan Stratton           11 West Jessamine         21:56.0  119

     130 Neil Bardua               10 Pendleton County       21:56.5  120

     131 Alex McNesse              FR Ryle B                 21:58.9  121

     132 James Pendergrast         11 Lafayette              22:05.9  122

     133 Josh Kidd                 12 Mercer County          22:19.8  123

     134 Joe Mangum                09 Mercer County          22:24.0  124

     135 Grant Curran              10 Franklin County        22:25.0

     136 Seth Kochera              12 Lex Christian          22:26.9  125

     137 Edward Mays               11 Lafayette              22:43.4  126

     138 Lavondra Edwards           9 Franklin County        23:02.9

     139 Matt Veech                 9 Anderson               23:08.5

     140 Michael Raglin            10 Scott County           23:25.2

     141 Keita Uchida              11 Mercer County          23:45.9  127

     142 Josh Bowers               10 Tates Creek            23:47.9

     143 Sterling Bishop            9 Waggener               24:18.6  128

     144 Chris Sweiger              9 Waggener               24:19.4  129

     145 Bo Biggers                11 Scott County           24:37.9

     146 Chris Menard              12 Lafayette              24:38.6  130

     147 Jared Phillips            09 Danville               25:21.2

     148 Ricky Case                 8 Anderson               25:33.8

     149 Tom Litherland            10 Mercer County          27:26.0  131

     150 Aaron Drummer              9 Anderson               30:00.9

      -- Thomas Claggett           11 Tates Creek                DNF

                                        Team Scores

     =================================================================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

     =================================================================================

        1 Paul Laurence Dunbar         59    4    7    8   19   21   23   24

           Total Time:  1:26:43.80

              Average:    17:20.76

        2 Woodford County              77    3    6   15   20   33   36   53

           Total Time:  1:27:36.40

              Average:    17:31.28

        3 Oldham County               127    1    9   13   29   75  102  105

           Total Time:  1:28:34.61

              Average:    17:42.92

        4 Scott High                  130    5   17   31   38   39   52   67

           Total Time:  1:30:02.40

              Average:    18:00.48

        5 Lexington Catholic          159   22   26   28   32   51   55   70

           Total Time:  1:31:35.00

              Average:    18:19.00

        6 West Jessamine              207    2   10   45   64   86   97  119

           Total Time:  1:31:46.30

              Average:    18:21.26

        7 Henry Clay                  230   34   42   46   50   58   72   88

           Total Time:  1:33:54.70

              Average:    18:46.94

        8 Grant County A              247   18   40   56   59   74   91  107

           Total Time:  1:34:02.60

              Average:    18:48.52

        9 Lexington Catholic 2        254   43   44   47   57   63   71   79

           Total Time:  1:34:36.00

              Average:    18:55.20

       10 Boyle County                257   11   25   61   73   87  103  108

           Total Time:  1:34:02.10

              Average:    18:48.42

       11 Dixie Heights               294   35   60   62   68   69   76   83

           Total Time:  1:35:27.10

              Average:    19:05.42

       12 Danville                    302   14   48   65   85   90  110  114

           Total Time:  1:35:36.50

              Average:    19:07.30

       13 Pendleton County            339   12   30   82   99  116  120

           Total Time:  1:37:35.90

              Average:    19:31.18

       14 Ryle High School            342   27   49   81   92   93   95  104

           Total Time:  1:37:12.70

              Average:    19:26.54

       15 Harrison County             353   16   41   89  101  106

           Total Time:  1:37:36.70

              Average:    19:31.34

       16 Lexington Christian Acade   371   37   54   77   78  125

           Total Time:  1:39:16.30

              Average:    19:51.26

       17 Waggener                    517   80   84   96  128  129

           Total Time:  1:48:32.00

              Average:    21:42.40

       18 Mercer County               525   66   94  118  123  124  127  131

           Total Time:  1:46:07.40

              Average:    21:13.48

       19 Ryle B                      560  109  111  112  113  115  117  121

           Total Time:  1:46:35.90

              Average:    21:19.18

       20 Lafayette                   576   98  100  122  126  130

           Total Time:  1:50:16.20

              Average:    22:03.24

 

 

 

*******************

If you want to subscribe to KYTF, the LISTSERV for the Kentucky Track and Field Coaches, go to http://www.uky.edu/Education/kylists.html

If you want to unsubscribe from the LISTSERV, go to http://www.uky.edu/Education/kylists2.html and follow the directions.

********************