Licensed to Danville High School
                                        Hy-Tek's Meet Manager 5/2/2006 06:23 AM
                 2006 Danville Bate Bulldog Classic - 5/1/2006                 
                                 Danville,  Ky                                 
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Candice Taylor             8 Danville Bate            13.17   1   10  
  2 Shamiso Mucherera         08 West Jessamine           13.77   1    8  
  3 Samantha Smith               Rockcastle Co.           13.84   1    6  
  4 Rebba Andrew               6 Danville Bate            14.01   1    4  
  5 Leah Flora                08 Mercer County            14.07   2    2  
  6 Tameisha Suter             8 Lex. Christian           14.18   5    1  
  7 Hanna Morguelan            8 East Jessamine           14.21   3 
  8 Chelsea Payne                Rockcastle Co.           14.25   1 
  9 Megan Vance                7 Sts. Peter &paul         14.28   2 
 10 Brooke Johnson            09 Anderson County          14.36   2 
 11 Devin Burton              09 Russell County           14.45   2 
 12 Tosha Boden               09 West Jessamine           14.56   1 
 13 Shavon Majors             07 Harrodsburg              14.60   3 
 14 Brittany Cole              8 Anderson County          14.83   3 
 15 Allison DeLetter           7 Seton Catholic           14.99   3 
 16 Cassandra Milliner         8 East Jessamine           15.14   4 
 17 Hunn Donnesha              4 Danville Bate           x15.17   5 
 18 Shanice White              7 Ky School Deaf           15.21   5 
 19 Jessica Vaught             6 Casey County             15.23   4 
 20 Charlotte Judge            6 Ky School Deaf           15.32   5 
 21 Natalie VanArsdall        08 Mercer County            15.33   2 
 21 Maria Gifford              7 Lex. Christian           15.33   3 
 23 Breon Oliver               4 Danville Bate           x15.50   4 
 24 Audrianna Chapmann         7 Casey County             15.56   4 
 25 Heidi Ciccarelli          09 Russell County           16.76   2 
 26 Kuristan Mays             07 Harrodsburg              17.18   3 
 27 Emily Vance                4 Sts. Peter &paul         18.32   4 
 28 Kate Scanlon               7 Seton Catholic           18.75   5 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Candice Taylor             8 Danville Bate            28.08   4   10  
  2 NC Cates                  08 West Jessamine           28.63   1    8  
  3 Hanna Morguelan            8 East Jessamine           29.03   2    6  
  4 Samantha Smith               Rockcastle Co.           29.40   1    4  
  5 Leah Flora                08 Mercer County            29.53   1    2  
  6 Tameisha Suter             8 Lex. Christian           29.75   2    1  
  7 Jessica Albright             Rockcastle Co.           29.87   1 
  8 Whitney Preston           09 West Jessamine           29.94   1 
  9 Rebba Andrew               6 Danville Bate            30.19   1 
 10 Allison DeLetter           7 Seton Catholic           30.40   2 
 11 Devin Burton              09 Russell County           30.84   2 
 12 Brooke Johnson            09 Anderson County          30.88   3 
 13 Brittany Cole              8 Anderson County          31.50   3 
 14 Shavon Majors             07 Harrodsburg              31.77   2 
 15 Natalie VanArsdall        08 Mercer County            32.35   2 
 16 Jessica Vaught             6 Casey County             32.94   3 
 17 Kelcie Murphy              8 Casey County             33.21   3 
 18 Gabrielle Morguelan        6 East Jessamine           34.04   3 
 19 Heidi Ciccarelli          09 Russell County           35.68   3 
 20 Emily Tarr                 6 Sts. Peter &paul         35.71   4 
 21 Annie Wright               8 Sts. Peter &paul         36.15   4 
 22 Brittany Seward            7 Ky School Deaf           40.28   4 
 23 Kate Scanlon               7 Seton Catholic           42.13   4 
 24 Stephanie Presson          8 Ky School Deaf           52.27   4 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sara Hammond                 Rockcastle Co.         1:05.30   1   10  
  2 Taylor Flach              08 Mercer County          1:07.22   1    8  
  3 Rae Cowan                  9 Casey County           1:08.43   1    6  
  4 Megan Vance                7 Sts. Peter &paul       1:09.23   2    4  
  5 Caitlin Campbell          09 Mercer County          1:09.23   2    2  
  6 Miranda Semotan           09 West Jessamine         1:09.50   1    1  
  7 Elaine Seneff              8 Lex. Christian         1:10.23   2 
  8 Devin Burton              09 Russell County         1:11.14   1 
  9 Ella McQueary                Rockcastle Co.         1:12.89   1 
 10 Sarah Thomas               7 Sts. Peter &paul       1:13.67   2 
 11 Breanna Warner             8 Casey County           1:14.81   2 
 12 Katlyn Smith               8 East Jessamine         1:15.88   4 
 13 Angelica Thorton          06 Anderson County        1:17.44   3 
 14 Kelly Beers                8 Danville Bate          1:19.36   2 
 15 Allison Sawyers           07 Anderson County        1:20.42   4 
 16 Madison Collins            6 East Jessamine         1:23.63   3 
 17 Carolyn DelChiaro          6 Seton Catholic         1:24.07   3 
 18 Rachel Smith              09 West Jessamine         1:25.69   3 
 19 Haley McCowan              4 Danville Bate          1:26.37   3 
 20 Lauren Harris              5 Lex. Christian         1:27.42   3 
 21 Kate Scanlon               7 Seton Catholic         1:36.08   4 
 22 Stephanie Presson          8 Ky School Deaf         2:03.24   4 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jenna Lee                  9 Casey County           2:39.01    10  
  2 Faith Kempf               08 West Jessamine         2:46.41     8  
  3 Laura Cessna              09 West Jessamine         2:48.61     6  
  4 Ansley Bredar             09 Mercer County          2:50.98     4  
  5 Anna Gordon                9 Anderson County        2:52.41     2  
  6 Jessica Crowell           08 Mercer County          2:52.45     1  
  7 Tanya Sparks                 Rockcastle Co.         2:56.06  
  8 Mindy Hassur               5 Seton Catholic         2:57.86  
  9 Megan Rayburn              8 Casey County           2:57.90  
 10 Sara Sproull               6 Sts. Peter &paul       3:00.34  
 11 Heidi Sayre                9 Anderson County        3:01.31  
 12 Heather George            09 Russell County         3:01.48  
 13 Kelly Beers                8 Danville Bate          3:11.53  
 14 Deana Gabbard                Rockcastle Co.         3:12.76  
 15 Haley Ratliff              5 Sts. Peter &paul       3:19.71  
 16 Andrea Washington          6 East Jessamine         3:23.66  
 17 Haley McCowan              4 Danville Bate          3:24.21  
 18 Tara Marshall              5 Seton Catholic         3:30.63  
 19 Briana Thomas              7 East Jessamine         3:50.91  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katerina Gimborys            James T. Alton         5:32.14    10  
  2 Adrianne Shearer          09 West Jessamine         5:41.62     8  
  3 Michaela Hunter              Rockcastle Co.         6:09.58     6  
  4 Amber Tyler               09 Mercer County          6:16.35     4  
  5 Heather George            09 Russell County         6:43.89     2  
  6 Deana Gabbard                Rockcastle Co.         7:00.13     1  
  7 Heidi Sayre                9 Anderson County        7:04.60  
  8 Haley Ratliff              5 Sts. Peter &paul       7:15.44  
  9 Tara Marshall              5 Seton Catholic         7:18.78  
 10 Rebekah Henderson          6 East Jessamine         7:21.08  
 11 Julianne Bandy            08 West Jessamine         7:26.22  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katerina Gimborys            James T. Alton        12:19.03    10  
  2 Michaela Hunter              Rockcastle Co.        12:21.17     8  
  3 Allison Rehner            08 West Jessamine        12:53.74     6  
  4 Amber Tyler               09 Mercer County         13:47.20     4  
  5 Mary Collins              09 West Jessamine        14:57.07     2  
  6 Courtney Taylor            8 Lex. Christian        15:49.37     1  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Beth Crist                09 West Jessamine           17.93   1   10  
  2 Tiffany Murphy             9 Casey County             17.97   1    8  
  3 Cassandra Byrd             8 Lex. Christian           19.30   1    6  
  4 Sabrina Shelton           07 Anderson County          19.38   1    4  
  5 Cassandra Milliner         8 East Jessamine           19.43   2    2  
  6 Allyson Washburn             Rockcastle Co.           19.62   1    1  
  7 Evie Sprague               9 Anderson County          20.10   2 
  8 Ashley Pyle               09 Mercer County            20.27   2 
  9 Elaine Seneff              8 Lex. Christian           21.19   2 
 10 Hayley Henderson          08 West Jessamine           21.25   1 
 11 Carolisha Monroe           8 Danville Bate            21.43   2 
 12 Channing Cooper           07 Russell County           22.82   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Diamond Pace                 Danville Bate            51.51   2   10  
  2 Jessica Albright             Rockcastle Co.           52.86   1    8  
  3 Beth Crist                09 West Jessamine           55.08   1    6  
  4 Tiffany Murphy             9 Casey County             55.56   1    4  
  5 Evie Sprague               9 Anderson County          56.35   2    2  
  6 Olivia Logue              07 Mercer County            56.66   1    1  
  7 Hayley Henderson          08 West Jessamine           56.88   2 
  8 Allyson Washburn             Rockcastle Co.           57.45   1 
  9 Sabrina Shelton           07 Anderson County          58.35   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 West Jessamine  'A'                                   55.20   1   10  
  2 Casey County Middle School  'A'                       57.98   1    8  
  3 Mercer County  'A'                                    58.01   1    6  
  4 Rockcastle Middle  'A'                                58.30   2    4  
  5 Lexington Christian Academy  'A'                      58.34   1    2  
  6 Anderson County  'A'                                  58.77   1    1  
  7 Danville Bate  'A'                                  1:00.48   1 
  8 East Jessamine Middle School  'A'                   1:01.17   2 
  9 Sts. Peter & Paul School  'A'                       1:03.90   2 
 10 Kentucky School for the Deaf  'A'                   1:06.27   2 
 11 Seton Catholic School  'A'                          1:08.44   2 
 12 Harrodsburg  'A'                                    1:08.50   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 West Jessamine  'A'                                 1:55.71   1   10  
  2 Mercer County  'A'                                  1:59.12   1    8  
  3 Rockcastle Middle  'A'                              2:01.22   1    6  
  4 Casey County Middle School  'A'                     2:02.62   1    4  
  5 Anderson County  'A'                                2:04.81   1    2  
  6 Danville Bate  'A'                                  2:07.19   2    1  
  7 Kentucky School for the Deaf  'A'                   2:17.01   2 
  8 Harrodsburg  'A'                                    2:18.17   2 
  9 East Jessamine Middle School  'A'                   2:29.88   2 
 10 Sts. Peter & Paul School  'A'                       2:33.34   2 
 -- Lexington Christian Academy  'A'                         DQ   1  early 2nd exchange
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mercer County  'A'                                  4:37.07   1   10  
  2 West Jessamine  'A'                                 4:43.14   1    8  
  3 Casey County Middle School  'A'                     4:44.99   1    6  
  4 Rockcastle Middle  'A'                              4:54.10   1    4  
  5 Anderson County  'A'                                4:58.96   2    2  
  6 East Jessamine Middle School  'A'                   5:01.64   2    1  
  7 Seton Catholic School  'A'                          5:08.88   1 
  8 Sts. Peter & Paul School  'A'                       5:16.92   2 
  9 Lexington Christian Academy  'A'                    5:29.30   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 West Jessamine  'A'                                10:55.25    10  
  2 Rockcastle Middle  'A'                             11:06.22     8  
  3 Mercer County  'A'                                 11:06.87     6  
  4 Seton Catholic School  'A'                         12:16.46     4  
  5 Casey County Middle School  'A'                    12:24.89     2  
  6 Sts. Peter & Paul School  'A'                      13:06.76     1  
  7 Lexington Christian Academy  'A'                   13:22.38  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sara Hammond                 Rockcastle Co.         4-08.00    10  
  2 Beth Crist                09 West Jessamine         4-06.00     8  
  3 Allison Rehner            08 West Jessamine        J4-06.00     6  
  4 Tiffany Murphy             9 Casey County           4-04.00     4  
 -- Raven Hatter               8 Casey County                NH  
 -- Tara Marshall              5 Seton Catholic              NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Samantha Smith               Rockcastle Co.        15-01.25    10  
  2 Miranda Semotan           09 West Jessamine        13-10.00     8  
  3 Whitney Preston           09 West Jessamine        12-01.00     6  
  4 Raven Hatter               8 Casey County          11-10.00     4  
  5 Shavon Majors             07 Harrodsburg           11-09.00     2  
  6 Olivia Logue              07 Mercer County         11-08.50     1  
  7 Ella McQueary                Rockcastle Co.        11-08.25  
  8 Tatiana Cody              08 Anderson County       10-05.00  
  9 Audrianna Chapmann         7 Casey County           9-11.00  
 10 Sydney Hall                  Lex. Christian        J9-11.00  
 11 Kayla Richards             6 East Jessamine         8-10.00  
 -- Ashton Horsley            06 Harrodsburg                 ND  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Diamond Pace                 Danville Bate         31-09.50    10  
  2 Samantha Smith               Rockcastle Co.        31-01.50     8  
  3 Shelly Crist              08 West Jessamine        27-01.00     6  
  4 Samantha Clark            09 West Jessamine        26-04.00     4  
 -- Raven Hatter               8 Casey County                ND  
 -- Audrianna Chapmann         7 Casey County                ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Michelle Sutherland       09 West Jessamine        26-09.00    10  
  2 ashley wilson             09 Russell County        26-06.00     8  
  3 Elizabeth Skaggs          09 Russell County        25-00.00     6  
  4 Shanice White              7 Ky School Deaf        24-04.00     4  
  5 Tamara Shouse                Anderson County       23-10.00     2  
  6 Nataushia Burke            9 Casey County          22-11.00     1  
  7 Amber Hines                  Rockcastle Co.       J22-00.00  
  7 Katy Howard                  Rockcastle Co.        22-04.00  
  8 Prosperitie Andrew         8 Danville Bate         22-00.00  
 10 Alexis Anderson            8 Danville Bate         21-02.00  
 11 Sarah Hardman             09 Mercer County         21-00.50  
 12 Chelsea Pohl              09 West Jessamine        20-01.00  
 13 Natalie Yeast             07 Harrodsburg           19-06.50  
 14 Kendall Pennington         8 Lex. Christian        18-11.00  
 15 Kayla Richards             6 East Jessamine        18-05.00  
 16 Julie Higginbotham        06 Mercer County         17-10.00  
 17 Charlotte Judge            6 Ky School Deaf        17-02.00  
 18 Chandra White             06 Harrodsburg           15-08.00  
 19 Montega Jordan             7 East Jessamine        13-09.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 ashley wilson             09 Russell County           86-04    10  
  2 Michelle Sutherland       09 West Jessamine           77-00     8  
  3 Nataushia Burke            9 Casey County             75-00     6  
  4 Katy Howard                  Rockcastle Co.           64-02     4  
  5 Tamara Shouse                Anderson County          62-04     2  
  6 Sarah Hardman             09 Mercer County            57-10     1  
  7 Jessica Crowell           08 Mercer County            57-07  
  8 Natalie Yeast             07 Harrodsburg              55-05  
  9 Elizabeth Skaggs          09 Russell County           54-00  
 10 Kendall Pennington         8 Lex. Christian           51-00  
 11 Alexis Anderson            8 Danville Bate            49-06  
 12 Sarah Northrup            09 West Jessamine           44-05  
 13 Kayla Richards             6 East Jessamine           43-10  
 14 Chandra White             06 Harrodsburg              40-04  
 15 Prosperitie Andrew         8 Danville Bate            35-03  
 16 Madaleine Osborne          7 East Jessamine           27-11  
 -- Amber Hines                  Rockcastle Co.              ND  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cody Dixon                 9 Anderson County          12.17   1   10  
  2 Randy Troyer              09 West Jessamine           12.41   1    8  
  3 Adrian Bates               9 Danville Bate            12.65   1    6  
  4 Darren Long                9 Casey County             12.66   1    4  
  5 John Pollard              09 West Jessamine           12.69   1    2  
  6 Matt Stargle              09 Russell County           13.14   2    1  
  7 Cortland Wilder            8 Lex. Christian           13.17   4 
  8 Jamarious Merritt         09 Russell County           13.17   1 
  9 Justin Flood              08 Anderson County          13.26   2 
 10 Tyree Jackson              6 Ky School Deaf           13.64   4 
 11 Tommy Allen                8 Danville Bate            13.64   2 
 12 Adam Roberts               8 Lex. Christian           13.67   4 
 13 Donovan Ellis             07 Harrodsburg              13.74   3 
 14 Joseph Page                8 East Jessamine           14.08   2 
 15 Justen Wesley              7 Casey County             14.08   3 
 16 Craig Stewart                Rockcastle Co.           14.19   3 
 17 Isaiah Burrus             07 Harrodsburg              14.19   4 
 18 Tyler Brown                  East Jessamine           14.22   2 
 19 Joseph Banks               8 Ky School Deaf           14.64   3 
 20 Daniel Harrison            6 Sts. Peter &paul         16.16   3 
 21 Mike Scanlon               5 Seton Catholic           18.30   4 
 -- Alex Allen                 6 Seton Catholic              DQ   3  finished in wrong la
 -- Jay Lewis                 07 Lincoln County              DQ   2  finished out of lane
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Russell Mays              08 Harrodsburg              24.90   1   10  
  2 Cody Dixon                 9 Anderson County          24.90   1    8  
  3 Desmond Dickerson         09 West Jessamine           25.70   1    6  
  4 Darren Long                9 Casey County             26.04   1    4  
  5 Trevor Short              09 Harrodsburg              26.12   2    2  
  6 Matt Stargle              09 Russell County           26.65   2    1  
  7 Cortland Wilder            8 Lex. Christian           27.02   2 
  8 Justin Flood              08 Anderson County          27.33   2 
  9 John Franklin             08 Russell County           27.39   2 
 10 John King                  8 Casey County             27.80   1 
 11 Adam Roberts               8 Lex. Christian           27.83   2 
 12 Tommy Allen                8 Danville Bate            28.14   3 
 13 Joseph Banks               8 Ky School Deaf           28.31   4 
 14 Tyree Jackson              6 Ky School Deaf           28.74   4 
 15 Jarred Brewster           09 West Jessamine           29.18   1 
 16 Zack Hill                 07 Lincoln County           31.43   3 
 17 Anthony Ellis              8 East Jessamine           31.77   3 
 18 Corey Baker                  Rockcastle Co.           33.37   3 
 19 Abdel El Maarouti          7 East Jessamine           35.97   3 
 20 Aaron Ayotte               5 Sts. Peter &paul         38.75   3 
 21 Thomas Brenzel             6 Seton Catholic           40.63   4 
 22 Mike Scanlon               5 Seton Catholic           41.71   4 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyler Mays                09 Harrodsburg              57.47   1   10  
  2 John Franklin             08 Russell County         1:02.46   3    8  
  3 Tyler Quintana            09 West Jessamine         1:03.45   1    6  
  4 Caleb Coulliette          08 West Jessamine         1:04.02   1    4  
  5 Tyler Brown                  East Jessamine         1:06.85   1    2  
  6 Dakota Singleton           8 Casey County           1:07.31   1    1  
  7 Zack Morey                08 Anderson County        1:08.89   1 
  8 Craig Stewart                Rockcastle Co.         1:09.09   3 
  9 Austin Ayotte              8 Sts. Peter &paul       1:09.48   2 
 10 Justin Poynter               Rockcastle Co.         1:09.49   2 
 11 Jared Stephens               Anderson County        1:10.86   2 
 12 Bryson McGuire               Danville Bate          1:11.53   2 
 13 Austin Miller              6 Lex. Christian         1:12.19   2 
 14 Jeremy Kelm                6 East Jessamine         1:13.15   3 
 15 Will Barker                6 Lex. Christian         1:17.74   3 
 16 Zach Wallace              04 Russell County         1:19.18   2 
 17 Dakota Hawkins            06 Harrodsburg            1:21.35   4 
 18 Jacob Meece                6 Ky School Deaf         1:23.00   4 
 19 Aaron Ayotte               5 Sts. Peter &paul       1:28.94   3 
 20 Andrew Floyd               7 Ky School Deaf         1:31.44   4 
 21 Mike Scanlon               5 Seton Catholic         1:34.35   3 
 22 Thomas Brenzel             6 Seton Catholic         1:34.67   4 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon Meece              09 Russell County         2:15.76    10  
  2 Eric Sanders              08 Lincoln County         2:16.61     8  
  3 Sergei Aube                9 Casey County           2:20.28     6  
  4 Byron Hempel               8 Danville Bate          2:22.42     4  
  5 Brian Troyer              09 West Jessamine         2:30.74     2  
  6 Jeff Walker               08 West Jessamine         2:31.16     1  
  7 Will Mullett               8 Lex. Christian         2:32.85  
  8 Spencer Wright             8 Casey County           2:35.14  
  9 Blake Parsons                Rockcastle Co.         2:39.08  
 10 Jayson Barnes             07 Anderson County        2:39.10  
 11 Matt Sprague              06 Anderson County        2:43.84  
 12 Austin Miller              6 Lex. Christian         2:46.29  
 13 Tyler Mackey              07 Lincoln County         2:55.67  
 14 Michael Downs              7 Lex. Christian        x2:55.68  
 15 Lucas Whittle             05 Russell County         2:57.46  
 16 Michael Miller             6 Ky School Deaf         2:58.00  
 17 Josiah Clements            6 East Jessamine         3:08.77  
 18 Alex Allen                 6 Seton Catholic         3:11.24  
 19 Riley Marshall             8 Seton Catholic         3:15.07  
 20 Austin Ayotte              8 Sts. Peter &paul       3:16.27  
 21 Keifer Williams           06 Anderson County       x3:17.24  
 22 Zach Setness               7 East Jessamine         3:18.17  
 23 Alexio Mosher              6 Ky School Deaf         4:58.29  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Will Stratford            09 West Jessamine         5:03.54    10  
  2 Eric Sanders              08 Lincoln County         5:08.43     8  
  3 Byron Hempel               8 Danville Bate          5:23.02     6  
  4 Will Mullett               8 Lex. Christian         5:27.57     4  
  5 Nolan Weddle               8 Casey County           5:29.85     2  
  6 Trey Shoemaker             8 Lex. Christian         5:32.08     1  
  7 Blake Parsons                Rockcastle Co.         5:37.27  
  8 Kody Mullins              07 Lincoln County         5:45.84  
  9 Jordan Ramser              8 Ky School Deaf         5:47.59  
 10 Austin Dilow                 Anderson County        6:00.89  
 11 Craig Floyd                6 Seton Catholic         6:06.56  
 12 Keifer Williams           06 Anderson County        6:07.21  
 13 Cody Collins               6 East Jessamine         6:14.53  
 14 Josh Morgan               08 Lincoln County        x6:17.05  
 15 Tashan Hairston            6 East Jessamine         6:24.41  
 16 Blake Ellis               04 Russell County         6:26.86  
 17 Lucas Whittle             05 Russell County         6:36.50  
 18 Chris Gerhardstein         7 Sts. Peter &paul       6:54.95  
 19 Riley Marshall             8 Seton Catholic         7:08.01  
 20 Daniel Harrison            6 Sts. Peter &paul       7:38.15  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Sanders              08 Lincoln County        11:33.10    10  
  2 Trey Shoemaker             8 Lex. Christian        11:44.02     8  
  3 Nolan Weddle               8 Casey County          11:44.84     6  
  4 Brian Troyer              09 West Jessamine        12:35.65     4  
  5 Keifer Williams           06 Anderson County       12:40.83     2  
  6 Austin Dilow                 Anderson County       13:04.72     1  
  7 Jeff Walker               08 West Jessamine        13:44.57  
  8 Ryan Williamson            7 Lex. Christian        14:41.72  
  9 Alex Allen                 6 Seton Catholic        15:55.39  
 
Boys 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Heath Crist               09 West Jessamine           15.18   1   10  
  2 Ian Brandewie             08 West Jessamine           16.76   1    8  
  3 Matthew Cox                9 Anderson County          17.43   3    6  
  4 Dustin Smith                 Rockcastle Co.           17.99   1    4  
  5 Chase Carnes              09 Russell County           18.25   1    2  
  6 Jordan Ellison             7 Casey County             18.53   1    1  
  7 Andrew Trower              8 Lex. Christian           19.22   3 
  8 Brandon Back               6 East Jessamine           19.71   2 
  9 David Prewitt              6 East Jessamine           19.74   1 
 10 Corey Baker                  Rockcastle Co.           20.34   2 
 11 Bradley Chappell           7 Ky School Deaf           20.39   3 
 12 Jordan Dunn               09 Lincoln County           20.62   3 
 13 Will Crawford              8 Lex. Christian           20.76   3 
 14 Zack Edwards              08 Anderson County          21.83   2 
 15 Blake Ellis               04 Russell County           24.07   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 John Pollard              09 West Jessamine           48.69   1   10  
  2 Ian Brandewie             08 West Jessamine           49.01   1    8  
  3 Matthew Cox                9 Anderson County          49.16   1    6  
  4 Dustin Smith                 Rockcastle Co.           52.67   2    4  
  5 Andrew Trower              8 Lex. Christian           52.75   1    2  
  6 Will Crawford              8 Lex. Christian           52.94   2    1  
  7 Chase Carnes              09 Russell County           53.38   2 
  8 Jordan Ellison             7 Casey County             54.02   1 
  9 Jordan Dunn               09 Lincoln County         1:03.01   2 
 10 Blake Ellis               04 Russell County         1:05.04   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harrodsburg  'A'                                      48.68   1   10  
  2 West Jessamine  'A'                                   49.52   1    8  
  3 Casey County Middle School  'A'                       51.38   1    6  
  4 Anderson County  'A'                                  51.38   1    4  
  5 Russell County  'A'                                   51.61   1    2  
  6 Lexington Christian Academy  'A'                      54.65   1    1  
  7 Kentucky School for the Deaf  'A'                     55.74   2 
  8 East Jessamine Middle School  'A'                     57.93   2 
  9 Danville Bate  'A'                                    58.49   2 
 10 Rockcastle Middle  'A'                                58.60   2 
 11 Lincoln County Middle School  'A'                   1:01.66   2 
 12 Seton Catholic School  'A'                          1:12.00   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harrodsburg  'A'                                    1:42.42   1   10  
  2 Russell County  'A'                                 1:45.73   1    8  
  3 West Jessamine  'A'                                 1:45.91   1    6  
  4 Anderson County  'A'                                1:47.77   1    4  
  5 Casey County Middle School  'A'                     1:48.75   1    2  
  6 Lexington Christian Academy  'A'                    1:51.56   1    1  
  7 Rockcastle Middle  'A'                              2:02.10   2 
  8 Lincoln County Middle School  'A'                   2:04.43   2 
  9 Danville Bate  'A'                                  2:05.77   2 
 10 East Jessamine Middle School  'A'                   2:12.25   2 
 11 Kentucky School for the Deaf  'A'                   3:14.27   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Russell County  'A'                                 3:59.16   1   10  
  2 West Jessamine  'A'                                 4:06.41   1    8  
  3 Harrodsburg  'A'                                    4:07.38   1    6  
  4 Casey County Middle School  'A'                     4:20.10   1    4  
  5 Anderson County  'A'                                4:38.22   2    2  
  6 Danville Bate  'A'                                  4:43.97   2    1  
  7 Kentucky School for the Deaf  'A'                   4:45.85   1 
  8 Lincoln County Middle School  'A'                   4:51.36   2 
  9 East Jessamine Middle School  'A'                   4:53.80   2 
 10 Lexington Christian Academy  'A'                    5:01.64   1 
 11 Sts. Peter & Paul School  'A'                       5:32.10   2 
 12 Seton Catholic School  'A'                          5:33.37   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 West Jessamine  'A'                                 9:42.75    10  
  2 Casey County Middle School  'A'                     9:55.02     8  
  3 Russell County  'A'                                10:09.64     6  
  4 Danville Bate  'A'                                 11:01.10     4  
  5 Lexington Christian Academy  'A'                   11:07.58     2  
  6 Sts. Peter & Paul School  'A'                      12:36.02     1  
  7 Kentucky School for the Deaf  'A'                  13:24.34  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Sloan              08 Anderson County        5-08.00    10  
  2 Derek Thomas              08 Russell County        J5-08.00     8  
  3 Heath Crist               09 West Jessamine         5-06.00     6  
  4 Landon Meece              09 Russell County         5-00.00     4  
  5 Aaron Smith                7 Ky School Deaf        J5-00.00     2  
  6 Jonathan Rehner           09 West Jessamine        J5-00.00     1  
  7 Zack Hill                 07 Lincoln County         4-08.00  
  7 Jordan Ramser              8 Ky School Deaf         4-08.00  
  7 Jordan Ellison             7 Casey County           4-08.00  
 -- DJ Sanders                09 Lincoln County              NH  
 -- Andrew Trower              8 Lex. Christian              NH  
 -- Lenord Macon               8 Danville Bate               NH  
 -- Ross Morgan               08 Anderson County             NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tra Taylor                07 Russell County        16-05.50    10  
  2 Lenord Macon               8 Danville Bate         16-04.50     8  
  3 Randy Troyer              09 West Jessamine        16-03.50     6  
  4 Chase Carnes              09 Russell County        15-10.00     4  
  5 Justen Wesley              7 Casey County          14-03.50     2  
  6 Adam Hall                  8 Lex. Christian        14-02.50     1  
  7 Jordan Ellison             7 Casey County          13-10.50  
  8 Craig Floyd                6 Seton Catholic        13-04.00  
  9 David Prewitt              6 East Jessamine        13-03.50  
 10 Bradley Chappell           7 Ky School Deaf        13-03.00  
 11 Zack Morey                08 Anderson County       13-00.50  
 12 Austin Dilow                 Anderson County       12-04.00  
 13 Zack Hill                 07 Lincoln County        12-02.50  
 14 Ashton Arvin                 Rockcastle Co.        12-02.00  
 15 Isaiah Burrus             07 Harrodsburg           11-10.00  
 16 Jordan Dunn               09 Lincoln County        11-06.00  
 17 Cameron Rutherford         7 Lex. Christian        11-04.00  
 18 Austin Honeycutt           6 East Jessamine        10-10.00  
 19 DJ Sanders                09 Lincoln County        x9-10.50  
 20 Jacob Meece                6 Ky School Deaf         9-09.50  
 21 Jarred Brewster           09 West Jessamine         9-02.50  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Heath Crist               09 West Jessamine        36-04.00    10  
  2 Caleb Coulliette          08 West Jessamine        31-11.50     8  
  3 Matthew Cox                9 Anderson County       31-08.50     6  
  4 Adam Hall                  8 Lex. Christian        29-01.50     4  
  5 Bradley Chappell           7 Ky School Deaf        28-07.00     2  
  6 Justen Wesley              7 Casey County          28-02.50     1  
  7 Austin Dilow                 Anderson County       25-01.00  
  8 Josh Edwards               7 Casey County          24-10.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Updike               08 Anderson County       42-05.00    10  
  2 Garrett Lawless           09 Russell County        42-02.00     8  
  3 Austin Vaughn             09 Harrodsburg           41-09.50     6  
  4 Jay Austin Linton         09 Harrodsburg           40-04.50     4  
  5 John Pollard              09 West Jessamine       J40-04.50     2  
  6 David Sayder              08 West Jessamine        39-03.00     1  
  7 Travis Crowe               7 Casey County          36-09.50  
  7 Jonathan Bush              8 East Jessamine        36-09.50  
  9 Jonathan Smith             9 Ky School Deaf        36-06.50  
 10 Zack Ruggles              09 Anderson County       32-09.50  
 11 Andrew Akers               6 Ky School Deaf        29-09.50  
 12 Zack West                  7 Lex. Christian        28-05.00  
 13 Beau Baker                 8 Lex. Christian        27-10.00  
 14 Chris Brough               7 Casey County          25-06.50  
 15 Logan Clark               08 Russell County        25-04.00  
 16 Brandon Huffman           08 Lincoln County        20-09.00  
 17 Marqueese Walker           6 Danville Bate         17-06.00  
 18 Dakota Walker              5 East Jessamine        15-06.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Austin Vaughn             09 Harrodsburg             143-04    10  
  2 John Updike               08 Anderson County         140-07     8  
  3 Jay Austin Linton         09 Harrodsburg             138-02     6  
  4 Bryon Ellis               09 Russell County          125-07     4  
  5 Zack Ruggles              09 Anderson County         119-10     2  
  6 Jonathan Bush              8 East Jessamine          103-06     1  
  7 Jonathan Smith             9 Ky School Deaf          102-02  
  8 Tyler Salyers              8 Lex. Christian           97-05  
  9 Jonathan Ramser            8 Ky School Deaf           95-00  
 10 Travis Crowe               7 Casey County             93-00  
 11 Mikey Marrapodi            8 Casey County             82-11  
 12 David Sayder              08 West Jessamine           80-09  
 13 Travis Barrett            09 West Jessamine           78-05  
 14 Jared Davenport           08 Anderson County         x72-07  
 15 Logan Clark               08 Russell County           61-00  
 16 Beau Baker                 8 Lex. Christian           60-11  
 17 Marqueese Walker           6 Danville Bate            51-02  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) West Jessamine             157        2) Rockcastle Middle          98   
    3) Casey County Middle School  63        4) Mercer County              60   
    5) Danville Bate               45        6) Russell County             26   
    7) James T. Alton              20        8) Anderson County            17   
    9) Lexington Christian Academ  11       10) East Jessamine Middle Sch   9   
   11) Sts. Peter & Paul School     5       12) Kentucky School for the D   4   
   12) Seton Catholic School        4       14) Harrodsburg                 2   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) West Jessamine             145        2) Russell County             86   
    3) Anderson County             79        4) Harrodsburg                74   
    5) Casey County Middle School  47        6) Danville Bate              29   
    7) Lincoln County Middle Scho  26        8) Lexington Christian Acade  25   
    9) Rockcastle Middle            8       10) Kentucky School for the D   4   
   11) East Jessamine Middle Scho   3       12) Sts. Peter & Paul School    1