Licensed to Franklin County HS                    Hy-Tek's Meet Manager
                    FRANKLIN COUNTY INVITATIONAL - 9/30/2006                     
                       KENTUCKY HORSE PARK, LEXINGTON, KY                        
                              
Event 6  Boys 5k Run CC Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #1149 Willie Polio        11 Owensboro Catholic    16:28.54    1             
  2  #202 David Bias          JR Cabell Midland        16:32.73    2             
  3 #1102 Ken Prater          12 Oldham County         16:47.60    3             
  4 #1459 Stacey Eden          9 Shelby County         16:50.51    4             
  5  #118 Bo Thompson         12 Boyd County           16:52.11                  
  6 #1485 Alec Zaremba        10 Shelby County         17:00.39    5             
  7  #186 Kaelin Wigge        12 Butler                17:00.86    6             
  8 #1735 Zach Shuffett          Warren East           17:01.39    7             
  9  #778 Aundreas Lopez      11 John Hardin           17:02.80    8             
 10  #986 Cody Napier         11 Muhlenberg South      17:06.14    9             
 11 #1221 Joel Wellum         11 Portland Christian    17:07.87   10             
 12 #1033 Michael Johnson     12 North Hardin          17:08.50   11             
 13  #895 Sean Breeds         09 Meade County          17:08.85                  
 14 #1337 Sean Van Hoose         Saint Xavier          17:10.68   12             
 15  #374 Jordan Clark        12 Daviess County        17:11.51   13             
 16 #1557 Trevor Jones        10 Southwestern          17:13.41   14             
 17  #376 Blake Dickens       10 Daviess County        17:15.54   15             
 18 #1563 Sabastian Rhode     10 Southwestern          17:15.97   16             
 19  #988 Aaron Poore         10 Muhlenberg South      17:19.94   17             
 20 #1151 Blake Searcy        11 Owensboro Catholic    17:21.12   18             
 21 #1513 Adam Joplin         12 Somerset              17:21.41   19             
 22 #1200 Delara Davis        10 Pleasure Ridge Park   17:21.95   20             
 23  #386 Wesley Russelburg   10 Daviess County        17:22.82   21             
 24  #380 Brad Horn           12 Daviess County        17:23.08   22             
 25 #1868 Jordan Wilkinson    11 Lincoln County        17:23.85                  
 26 #1333 Austin Miller          Saint Xavier          17:24.49   23             
 27 #1331 Justin Bowling      SR Saint Xavier          17:24.85   24             
 28   #19 Shane Quinlan       12 Ballard               17:25.65   25             
 29 #1332 Kyle Idstein           Saint Xavier          17:26.98   26             
 30 #1334 Dallas Stoller      SR Saint Xavier          17:28.67   27             
 31  #159 Chris Becker        11 Butler                17:29.01   28             
 32  #221 Nolan Queen         FR Cabell Midland        17:33.61   29             
 33 #1549 Eric Denham         12 Southwestern          17:33.90   30             
 34 #1155 Ben Thompson        12 Owensboro Catholic    17:34.13   31             
 35 #1541 Jacob Belwood       11 Southwestern          17:35.33   32             
 36 #1271 Matthew Daniel      12 Rowan County          17:36.01   33             
 37 #1733 Jeffrey Green          Warren East           17:36.22   34             
 38  #384 Jordan Payne        12 Daviess County        17:36.75   35             
 39  #718 Jackson Lester      11 Henry Clay            17:37.76   36             
 40 #1341 Scott Hannigan      SR Saint Xavier Var     X17:41.26                  
 41 #1100 Joe Mallek          10 Oldham County         17:42.54   37             
 42   #96 James Brown          7 Bell County           17:43.62   38             
 43  #257 Jesse Rawe          12 Campbell County       17:44.01   39             
 44 #1340 Kevin Fleig            Saint Xavier Var     X17:45.34                  
 45 #1223 Justin Wellum        9 Portland Christian    17:45.77   40             
 46  #530 Tim Silvers            Eaton (Oh)            17:47.43   41             
 47  #427 Parker Keyes        11 duPont Manual         17:48.49   42             
 48 #1729 Jarrett Blankenshi     Warren East           17:49.03   43             
 49 #1335 Matt Thompson          Saint Xavier Var     X17:49.39                  
 50 #1041 Bobby Windham       11 North Hardin          17:49.60   44             
 51  #324 Brandon Page        11 Lou. Christian        17:51.40   45             
 52 #1325 Tyler Orr              Saint Xavier JV A     17:51.84                  
 53  #422 Perry Finley        10 duPont Manual         17:52.09   46             
 54  #258 Robby Scharold       9 Campbell County       17:52.46   47             
 55  #249 Nathan Clark        12 Campbell County       17:53.57   48             
 56  #214 Kyle McCallister    SR Cabell Midland        17:54.43   49             
 57 #1770 Will Stratford      SO West Jessamine        17:54.96   50             
 58  #318 Jared Burnett        9 Lou. Christian        17:56.11   51             
 59 #1272 Patrick Fouch       10 Rowan County          17:56.93   52             
 60 #1178 Ethan Hannah        12 Paul Dunbar           17:58.11   53             
 61 #1336 Patrick Van Hoose      Saint Xavier          17:59.02   54             
 62  #811 Chris Ward          12 Knox Central          17:59.52   55             
 63  #390 Benji Whitehead     12 Daviess County        18:01.17   56             
 64  #787 Joseph Swartz       10 John Hardin           18:02.18   57             
 65  #430 Gareth Penner       12 duPont Manual         18:03.25   58             
 66  #426 Eric Jeter          10 duPont Manual         18:03.88   59             
 67  #716 Alex Gostomski      10 Henry Clay            18:04.47   60             
 68  #160 Darius Berry         9 Butler                18:05.40   61             
 69 #1150 Chris pope          11 Owensboro Catholic    18:05.82   62             
 70  #169 Tim Greenwood       11 Butler                18:06.21   63             
 71 #1024 Timmy Estes         11 North Hardin          18:06.43   64             
 72  #504 Ryan Millard        12 Eastern               18:07.86   65             
 73  #178 Addison Price       12 Butler                18:08.65   66             
 74 #1769 Forrest Stratford   SR West Jessamine        18:09.26   67             
 75 #1342 Eddie Kinny            Saint Xavier Var     X18:09.61                  
 76  #224 Dustin Stewart      SO Cabell Midland        18:10.13   68             
 77 #1185 Elliott Rosenberg   10 Paul Dunbar           18:11.57   69             
 78  #913 Jordan Sears        12 Meade County          18:12.38                  
 79 #1339 Matt Dempsey           Saint Xavier Var     X18:13.39                  
 80  #215 Cass Meadows        SR Cabell Midland        18:13.93   70             
 81 #1328 Matt Saldana        JR Saint Xavier Var     X18:14.47                  
 82  #492 Trevor Drury        11 Eastern               18:16.58   71             
 83  #774 Dalton Hubble       10 John Hardin           18:17.37   72             
 84 #1497 Larry May              Shelby Valley         18:18.64   73             
 85  #418 Derek Ball          11 duPont Manual         18:19.00   74             
 86  #424 Alex Henes          11 duPont Manual         18:19.73   75             
 87 #1726 Kolby Beals            Warren East           18:20.56   76             
 88  #795 Colby Faulkner      12 Knox Central          18:21.37   77             
 89  #389 Matt Taylor         10 Daviess County        18:23.20   78             
 90 #1403 Anthony Walters     12 Scott County          18:24.13                  
 91 #1107 Devon Willingham    11 Oldham County         18:25.66   79             
 92  #834 Brett Jewell        10 Lex. Christian        18:26.37   80             
 93 #1152 Nick Searcy         12 Owensboro Catholic    18:27.89   81             
 94  #502 Mitch Jones         12 Eastern               18:30.26   82             
 95  #500 Derrick Johnson     12 Eastern               18:31.78   83             
 96  #316 Jon Blinkhorn       10 Lou. Christian        18:32.27   84             
 97  #431 Tyler Shaffo        12 duPont Manual         18:34.08   85             
 98 #1038 Chris Tartaglia     12 North Hardin          18:34.66   86             
 99  #327 Thomas Simpson      10 Lou. Christian        18:35.49   87             
100  #201 Trey Beckett        SO Cabell Midland        18:36.32   88             
101 #1186 Kyle Rosenberg      10 Paul Dunbar           18:36.95   89             
102  #719 Dan Richey          10 Henry Clay            18:37.16   90             
103 #1181 Quinn Lackey         9 Paul Dunbar           18:37.37   91             
104  #212 Ryan Lavalley       JR Cab. Midland #2       18:37.65   92             
105  #351 Byron Hempel        09 Danville              18:38.14   93             
106  #767 Edward Alcock       10 John Hardin           18:38.54   94             
107 #1189 Andrew Williams     12 Paul Dunbar           18:38.77   95             
108  #217 Corey Miller        SO Cab. Midland #2       18:41.28   96             
109 #1517 Jeremy Sites        11 Somerset              18:41.73   97             
110  #915 Matthew Spilman     11 Meade County          18:42.75                  
111 #1564 Chris Rink          12 Southwestern          18:43.70   98             
112  #222 Ryan Ramsby         JR Cab. Midland #2       18:44.56   99             
113 #1858 Matt Collins         9 East Jessamine        18:44.86  100             
114  #503 Russ Maddox         12 Eastern               18:45.70  101             
115 #1025 Marcus Flores       11 North Hardin          18:47.44  102             
116  #529 Craig Roell            Eaton (Oh)            18:48.75  103             
117   #36 Campbell Beals      10 Barren County         18:50.46  104             
118 #1885 Josh Messer         SR South Laurel          18:51.11                  
119 #1474 Jonathan Pernell    10 Shelby County         18:52.15  105             
120  #770 Derek Dvorjak       11 John Hardin           18:53.08  106             
121  #786 Daniel Swartz       12 John Hardin           18:53.47  107             
122 #1172 David Brown         12 Paul Dunbar           18:54.68  108             
123 #1501 Justin Smith           Shelby Valley         18:56.11  109             
124 #1204 Brandon Simpson     12 Pleasure Ridge Park   18:56.82  110             
125   #20 Gilbert Zuniga      11 Ballard               18:57.24  111             
126 #1327 Charlie Redmon      SR Saint Xavier          18:57.48  112             
127  #713 Sam Bell            10 Henry Clay            18:58.40  113             
128 #1203 Kasey Reichmuth     12 Pleasure Ridge Park   18:59.32  114             
129 #1699 Kyle Bland          10 Trimble County        18:59.78  115             
130 #1142 stuart castlen      10 Owensboro Catholic    19:00.23  116             
131 #1512 Matthew Henry       11 Somerset              19:00.43  117             
132 #1482 Reid Stivers        10 Shelby County         19:01.46  118             
133 #1752 Andrew Baker        SR West Jessamine        19:01.68  119             
134 #1514 Brent Joplin         9 Somerset              19:01.90  120             
135 #1380 Tyler Flynt         12 Scott County          19:03.00                  
136  #659 Robert Sandlin Jr    9 Franklin County       19:03.90  121             
137  #793 Nathan Broughton    11 Knox Central          19:04.73  122             
138  #397 Brad Holloman       12 DeSales               19:06.19  123             
139 #1665 Mark Flores          9 Tates Creek           19:07.20  124             
140   #18 Jason Pulliam       11 Ballard               19:07.62  125             
141 #1097 Daniel Haselton     10 Oldham County         19:08.88  126             
142 #1571 Seath Whiles        09 Southwestern          19:09.24  127             
143 #1727 Virgil Bellar          Warren East           19:10.32  128             
144  #742 Larry Farmer        11 Henry County          19:11.07  129             
145  #165 Michael Caldwell     9 Butler                19:12.33  130             
146  #209 Joe Freeman         SO Cab. Midland #2       19:13.33  131             
147 #1800 Raymond Surber      10 Williamsburg          19:14.66                  
148 #1698 Taylor Ball          9 Trimble County        19:15.00  132             
149  #991 John Walker         11 Muhlenberg South      19:16.15  133             
150 #1478 Daniel Quire        10 Shelby County         19:16.40  134             
151  #987 Dustyn Pentecost    08 Muhlenberg South      19:17.00  135             
152 #1243 Jonathan Skidmore   12 Powell County         19:17.28                  
153 #1660 Todd Bixler         11 Tates Creek           19:17.77  136             
154 #1554 Daniel Janbakhsh    11 Southwestern          19:18.37  137             
155 #1184 Andrew Parlanti     12 Paul Dunbar           19:18.70  138             
156  #557 Nathan Douglas      8t Elizabethtown         19:18.99  139             
157  #838 Trey Shoemaker       9 Lex. Christian        19:19.45  140             
158 #1206 Ra'Sean Swain        9 Pleasure Ridge Park   19:20.03  141             
159  #349 Jamie Grey          12 Danville              19:20.27  142             
160  #400 Chris O'Brian       11 DeSales               19:20.74  143             
161  #331 Matt White          11 Lou. Christian        19:20.95  144             
162 #1669 Cody Polzin         11 Tates Creek           19:21.47  145             
163 #1265 Johnny Bush         10 Rose Hill             19:21.72                  
164   #60 Keegan Mooney       11 Bath County           19:22.03  146             
165  #542 Kyle Swartz            Eaton#2               19:22.39  147             
166  #564 Joseph Todd         12 Elizabethtown         19:23.08  148             
167 #1772 Brian Troyer        SO West Jessamine        19:24.15  149             
168  #717 Terrell Horton      10 Henry Clay            19:24.57  150             
169  #394 Josh Bell           11 DeSales               19:24.98  151             
170  #219 Michael Niemann     FR Cab. Midland #2       19:25.67  152             
171   #44 Erin Napier         11 Barren County         19:26.38  153             
172  #806 Cody Swafford       11 Knox Central          19:27.18  154             
173 #1703 Zach Hawkins        12 Trimble County        19:28.28  155             
174  #658 Jordan Parris        9 Franklin County       19:28.92  156             
175  #330 Isaac Turner        10 Lou. Christian        19:31.48  157             
176 #1899 Patrick Saunders    11 Bethlehem             19:32.98                  
177  #210 Zach Goad           SR Cabell Midland        19:33.23  158             
178  #115 Joseph Kindred      10 Bourbon County        19:33.43                  
179 #1659 Braxton Adkins      10 Tates Creek           19:33.64  159             
180  #656 Grant Curran        11 Franklin County       19:34.64  160             
181 #1105 Lucas Schaftlein    11 Oldham County         19:34.88  161             
182 #1458 Max Eden            11 Shelby County         19:35.42  162             
183 #1923 John Lanham            Owensboro Catholic    19:35.71  163             
184  #247 Kevin Bonfield      11 Campbell County       19:36.17  164             
185  #526 Tim Lowman             Eaton (Oh)            19:36.41  165             
186  #726 Austin Wilson       11 Henry Clay            19:38.39  166             
187 #1205 Nathen Stankiewicz  11 Pleasure Ridge Park   19:38.69  167             
188  #538 Tyler Crowe            Eaton#2               19:39.23  168             
189  #501 Russell Johnson     11 Eastern               19:39.53  169             
190  #562 Marc Oropilla       9t Elizabethtown         19:39.76  170             
191   #16 Carlos Hunter       11 Ballard               19:41.40  171             
192  #204 Cole Cooper         FR Cabell Midland        19:41.66                  
193 #1856 Nicholas Huzl        9 East Jessamine        19:41.95  172             
194  #744 Billy Knox          12 Henry County          19:42.32  173             
195  #560 Tyler Larkin        8t Elizabethtown         19:43.15  174             
196 #1905 Tyler Brock         11 Lynn Camp             19:45.08                  
197  #952 Wan Lin             12 Model Lab             19:45.32  175             
198  #524 Allen Bulach           Eaton (Oh)            19:45.59  176             
199  #902 Steven Hamlet       11 Meade County          19:45.80                  
200 #1247 Seth Harper         11 Raceland              19:46.16                  
201  #796 Lewis Gray          12 Knox Central          19:47.07  177             
202 #1463 Terrence Herbert    10 Shelby County         19:49.12  178             
203  #754 Andy Young          12 Lou Holy Cross        19:49.53                  
204  #248 Evan Bryson         11 Campbell County       19:49.92  179             
205 #1098 Tyler Ingram         9 Oldham County         19:50.55  180             
206 #1201 Ryan Gibson          9 Pleasure Ridge Park   19:51.40  181             
207   #17 Justin Kelley       11 Ballard               19:51.98  182             
208  #623 Shane Whitt         12 Fleming County        19:52.93                  
209  #149 Ethan Sparks        11 Bullitt East          19:53.38  183             
210  #216 Collin Meadows      FR Cab. Midland #2       19:53.97  184             
211  #498 Chris Hirsbrunner   12 Eastern               19:54.27  185             
212  #100 Scott Lee           11 Bell County           19:54.86  186             
213  #831 David Ditto         12 Lex. Christian        19:55.18  187             
214 #1773 Jeff Walker         FR West Jessamine        19:55.57  188             
215  #525 Justin Jewett          Eaton (Oh)            19:55.89  189             
216 #1095 Jared Duff          12 Oldham County         19:58.00  190             
217  #746 Cody Reese          11 Henry County          20:01.25  191             
218 #1709 Matt Stethen         9 Trimble County        20:02.27  192             
219  #869 Michael Lesko       10 Madison(OH)           20:03.80                  
220 #1216 Taher Hadjmohammad   8 Portland Christian    20:04.45  193             
221   #12 Trent Alred         11 Ballard               20:05.31  194             
222  #985 Cameron Coe         07 Muhlenberg South      20:05.92  195             
223  #721 Clay Russell        09 Henry Clay            20:08.89  196             
224   #15 Ben Gravelle        11 Ballard               20:09.95  197             
225 #1851 Parker Collins      10 East Jessamine        20:10.61  198             
226  #540 Kyle Perry             Eaton#2               20:11.55  199             
227 #1515 JP Patterson        12 Somerset              20:12.11  200             
228  #559 Matthew Hepner      9t Elizabethtown         20:12.60  201             
229  #541 Chase Somers           Eaton#2               20:12.83  202             
230 #1040 Brandan Wilder      11 North Hardin          20:13.06  203             
231 #1847 Nick Zabilka        10 East Jessamine        20:14.02  204             
232 #1198 Jacob Bolus          9 Pleasure Ridge Park   20:14.50  205             
233  #117 Zach Robinette      12 Boyd County           20:16.15                  
234 #1277 Darin Vaughan       10 Rowan County          20:18.03  206             
235  #527 Austin Ott             Eaton (Oh)            20:19.84  207             
236  #833 Michael Graves      12 Lex. Christian        20:25.65  208             
237   #43 Ryan Metzger         9 Barren County         20:26.74  209             
238   #99 Adam Hensley        12 Bell County           20:28.21  210             
239  #752 Blake Stoltz        11 Lou Holy Cross        20:30.05                  
240 #1028 William Harmanson   11 North Hardin          20:32.00  211             
241  #291 Josh Linder         12 Central Hardin        20:34.08  212             
242  #825 Landon Johnson      12 Lee County            20:34.40  213             
243  #395 Alex Bettag         11 DeSales               20:36.27  214             
244  #136 Cameron Richardson  10 Bryan Station         20:36.83  215             
245  #971 Matt Hall           12 Montgomery County     20:38.25                  
246  #297 Phillip Priddy      12 Central Hardin        20:39.14  216             
247 #1511 Tyler Adams         11 Somerset              20:39.69  217             
248 #1898 Alex Clements       12 Bethlehem             20:39.98                  
249  #822 Aaron Charles       10 Lee County            20:44.45  218             
250  #345 Daniel Bodner       12 Danville              20:44.76  219             
251  #142 Bradley Foster       9 Bullitt East          20:45.33  220             
252 #1886 Colin Lauderdale    SO South Laurel          20:45.56                  
253   #98 Matthew Elliott     10 Bell County           20:46.00  221             
254  #328 Chris Tatum         12 Lou. Christian        20:46.28  222             
255  #741 Mike Beaven         11 Henry County          20:51.11  223             
256 #1704 Daryl Heveline       9 Trimble County        20:52.68  224             
257 #1218 Jeremy Nelson       11 Portland Christian    20:54.45  225             
258  #537 Brandon Crowe          Eaton#2               20:55.51  226             
259  #285 Kevin Barnes        10 Central Hardin        20:56.05  227             
260 #1760 Andrew Fadley       JR West Jessamine        20:58.69  228             
261  #835 Matt Jordan         10 Lex. Christian        20:59.77  229             
262 #1668 Delon Oliver        10 Tates Creek           21:00.51  230             
263  #131 Jaron Jones         12 Bryan Station         21:04.04  231             
264 #1215 Jeremy Campbell     12 Portland Christian    21:04.82  232             
265  #546 Kyle Underwood         Eaton#3               21:05.84                  
266  #101 Adam Overbay        10 Bell County           21:09.04  233             
267 #1902 Clay Montgomery     07 Somerset              21:09.45  234             
268  #956 Michael Mason       12 Model Lab             21:11.43  235             
269  #367 Joe Will               Danville              21:14.35  236             
270  #393 Kyle Belcher        12 DeSales               21:15.24  237             
271 #1279 Brandon Ward        11 Rowan County          21:15.52  238             
272  #655 Will Catlett        12 Franklin County       21:16.32  239             
273 #1002 Arlis Wimsatt       10 North Bullitt         21:18.03  240             
274  #990 Skylar Porter       09 Muhlenberg South      21:18.28  241             
275  #141 Andy Biddle         10 Bullitt East          21:18.51  242             
276 #1911 Gary Smith          12 Shelby Valley         21:20.28  243             
277  #989 Ridge Porter        05 Muhlenberg South      21:20.57  244             
278 #1839 Michael Kincaid     11 Owen County           21:24.30                  
279  #287 Matt Bunch          12 Central Hardin        21:25.77  245             
280  #942 Chase Bowlin        10 Model Lab             21:27.14  246             
281  #398 Ryan Jett           11 DeSales               21:27.41  247             
282  #130 Larry Johnson       11 Bryan Station         21:27.66  248             
283  #964 Spencer Treadway    10 Model Lab             21:30.48  249             
284  #660 Michael Stone       10 Franklin County       21:30.78  250             
285  #859 Ryan Closs          10 Madison Central       21:31.09                  
286  #563 Trace Stufflebeam   9t Elizabethtown         21:31.96  251             
287 #1000 Kenny Henon         11 North Bullitt         21:32.63  252             
288  #122 Charles Ashford     10 Bryan Station         21:34.43  253             
289  #348 Jamel Grey          09 Danville              21:34.77  254             
290  #544 Joe Hoerst             Eaton#3               21:37.93                  
291  #246 Billy Beck           9 Campbell County       21:38.62  255             
292  #289 Brent Hillard       12 Central Hardin        21:39.63  256             
293  #743 Travis Farmer       09 Henry County          21:42.93  257             
294  #294 Ryan Ortiz          10 Central Hardin        21:45.05  258             
295 #1848 Carey Colliver      12 East Jessamine        21:46.56  259             
296   #35 John Alexander      11 Barren County         21:47.82  260             
297  #654 Ben Anderson        11 Franklin County       21:48.74  261             
298  #998 Matt Fugate         10 North Bullitt         21:50.51  262             
299 #1270 Elliott Collett     10 Rowan County          21:54.77  263             
300 #1705 Justin Perkins       9 Trimble County        21:57.16  264             
301  #753 Ian Sullivan        11 Lou Holy Cross        22:02.90                  
302  #125 Dorian Cloyd        12 Bryan Station         22:04.81  265             
303 #1275 Brad Murphy         09 Rowan County          22:05.69  266             
304  #944 Chris Caldwell      09 Model Lab             22:06.66  267             
305  #543 Chris Cutrer           Eaton#3               22:07.35                  
306  #539 Shea Hake              Eaton#2               22:07.61  268             
307  #361 Jared Phillips      10 Danville              22:09.46  269             
308 #1496 Josh Martin            Shelby Valley         22:10.05  270             
309 #1663 Thomas Claggett     12 Tates Creek           22:13.56  271             
310 #1852 James Griggs        10 East Jessamine        22:17.41  272             
311  #824 Josh Drake          11 Lee County            22:19.74  273             
312  #870 Jordan Terrill      12 Madison(OH)           22:20.99                  
313  #868 Chad Harville       11 Madison(OH)           22:22.39                  
314  #836 Chris McCamy        10 Lex. Christian        22:23.38  274             
315   #59 Anthony Lopresto    11 Bath County           22:24.07  275             
316  #144 John Murray         11 Bullitt East          22:28.79  276             
317  #286 Greg Book           10 Central Hardin        22:29.31  277             
318 #1237 David Hawkins       10 Powell County         22:31.09                  
319   #57 Dalton Caudill      09 Bath County           22:36.17  278             
320 #1846 Josh Alford         10 Owen County           22:37.25                  
321 #1697 Kevin Bailey         7 Trimble County        22:42.89  279             
322 #1701 Jeremy Cox           9 Trimble County        22:48.51                  
323  #558 Levi Hamilton       7t Elizabethtown         22:49.75  280             
324  #128 Stanley Fleckinste  10 Bryan Station         22:52.99  281             
325  #750 Scott Ketterer       9 Lou Holy Cross        22:54.35                  
326  #618 Tyler Fraser        09 Fleming County        23:10.78                  
327 #1399 Charlie Shaffer      9 Scott County          23:12.72                  
328  #116 Jonathan Peterman   12 Boyd County           23:16.17                  
329 #1850 Jordi Garcia-Timko  11 East Jessamine        23:18.20  282             
330 #1799 Jacob Howard        10 Williamsburg          23:24.43                  
331 #1495 Kolt Adkins            Shelby Valley         23:37.99  283             
332   #47 Jordan Scott        12 Barren County         23:39.77  284             
333  #820 Bryan Estes         11 Lee County            23:40.87  285             
334 #1502 Brandon Woods          Shelby Valley         23:42.76  286             
335   #61 Morgan Sorrell      10 Bath County           23:43.72  287             
336  #146 Brian Pierce        11 Bullitt East          23:49.12  288             
337 #1241 James Richardson    12 Powell County         24:00.51                  
338  #657 Benjamin Overstree   9 Franklin County       24:11.32  289             
339   #55 Richard Adkins      10 Bath County           24:25.90  290             
340  #555 Zeeshan Bhatti      7t Elizabethtown         24:31.30                  
341  #135 Montell Morones     10 Bryan Station         24:42.66  291             
342   #58 Nicholas Cox        08 Bath County           24:52.53  292             
343 #1894 Matthew Martin      SO South Laurel          24:55.79                  
344  #963 Ryan Thompson       10 Model Lab             24:56.07  293             
345 #1893 Luke Rakestraw      SO South Laurel          24:56.32                  
346  #997 Danny Durbin        10 North Bullitt         25:01.57  294             
347 #1695 Chris Bailey         7 Trimble County        25:16.55                  
348  #962 Nathan Robinson     12 Model Lab             25:17.09  295             
349  #143 J T Lewis           11 Bullitt East          25:26.86  296             
350 #1248 Zachary Kiser       11 Raceland              25:37.93                  
351 #1801 Josh Wren           10 Williamsburg          26:00.40                  
352  #745 James Mattingly     10 Henry County          26:15.22  297             
353  #821 Jeremiah Johnson    10 Lee County            26:27.97  298             
354 #1250 Kyle Slone          10 Raceland              26:38.65                  
355  #867 Cody Fox            12 Madison(OH)           26:39.91                  
356 #1246 Josh Cameron        11 Raceland              27:26.89                  
357   #56 William Adkins      06 Bath County           27:29.41  299             
358 #1901 T.J. Boly           09 Bethlehem             27:36.66                  
359  #747 Juan Rojas          08 Henry County          27:38.46  300             
360  #999 Bradley Goodman     11 North Bullitt         28:05.03  301             
361  #556 Torey Brannan       7t Elizabethtown         29:07.34                  
362 #1242 Jonas Ringl         10 Powell County         33:56.10                  
          Nathan Liversedge   12 West Jessamine        DNF
          Brice Robinson      12 DeSales               DNF                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Daviess County              106   13   15   21   22   35   56   78          
      Total Time:  1:26:49.70                                                    
         Average:    17:21.94                                                    
   2 Saint Xavier Varsity A      112   12   23   24   26   27   54  112          
      Total Time:  1:26:55.67                                                    
         Average:    17:23.14                                                    
   3 Southwestern                190   14   16   30   32   98  127  137          
      Total Time:  1:28:22.31                                                    
         Average:    17:40.47                                                    
   4 Owensboro Catholic          193    1   18   31   62   81  116  163          
      Total Time:  1:27:57.50                                                    
         Average:    17:35.50                                                    
   5 Cabell Midland              218    2   29   49   68   70   88  158          
      Total Time:  1:28:24.83                                                    
         Average:    17:40.97                                                    
   6 Butler                      224    6   28   61   63   66  130               
      Total Time:  1:28:50.13                                                    
         Average:    17:46.03                                                    
   7 duPont Manual               279   42   46   58   59   74   75   85          
      Total Time:  1:30:06.71                                                    
         Average:    18:01.35                                                    
   8 Warren East                 288    7   34   43   76  128                    
      Total Time:  1:29:57.52                                                    
         Average:    17:59.51                                                    
   9 North Hardin                307   11   44   64   86  102  203  211          
      Total Time:  1:30:26.63                                                    
         Average:    18:05.33                                                    
  10 John Hardin                 337    8   57   72   94  106  107               
      Total Time:  1:30:53.97                                                    
         Average:    18:10.80                                                    
  11 Shelby County               366    4    5  105  118  134  162  178          
      Total Time:  1:31:00.91                                                    
         Average:    18:12.19                                                    
  12 Paul Laurence Dunbar        397   53   69   89   91   95  108  138          
      Total Time:  1:32:02.77                                                    
         Average:    18:24.56                                                    
  13 Eastern                     402   65   71   82   83  101  169  185          
      Total Time:  1:32:12.18                                                    
         Average:    18:26.44                                                    
  14 Oldham County               406    3   37   79  126  161  180  190          
      Total Time:  1:31:39.56                                                    
         Average:    18:19.92                                                    
  15 Christian Academy- Louisv   411   45   51   84   87  144  157  222          
      Total Time:  1:32:16.22                                                    
         Average:    18:27.25                                                    
  16 Henry Clay                  449   36   60   90  113  150  166  196          
      Total Time:  1:32:42.36                                                    
         Average:    18:32.48                                                    
  17 Campbell County             477   39   47   48  164  179  255               
      Total Time:  1:32:56.13                                                    
         Average:    18:35.23                                                    
  18 Muhlenberg South            489    9   17  133  135  195  241  244          
      Total Time:  1:33:05.15                                                    
         Average:    18:37.03                                                    
  19 Pleasure Ridge Park         552   20  110  114  141  167  181  205          
      Total Time:  1:34:16.81                                                    
         Average:    18:51.37                                                    
  20 Somerset                    553   19   97  117  120  200  217  234          
      Total Time:  1:34:17.58                                                    
         Average:    18:51.52                                                    
  21 Cabell Midland HS #2        570   92   96   99  131  152  184               
      Total Time:  1:34:42.49                                                    
         Average:    18:56.50                                                    
  22 West Jessamine              573   50   67  119  149  188  228               
      Total Time:  1:34:25.62                                                    
         Average:    18:53.13                                                    
  23 Knox Central                585   55   77  122  154  177                    
      Total Time:  1:34:39.87                                                    
         Average:    18:55.98                                                    
  24 Ballard                     614   25  111  125  171  182  194  197          
      Total Time:  1:35:03.89                                                    
         Average:    19:00.78                                                    
  25 Eaton (Oh) High School      674   41  103  165  176  189  207               
      Total Time:  1:35:54.07                                                    
         Average:    19:10.82                                                    
  26 Portland Christian          700   10   40  193  225  232                    
      Total Time:  1:36:57.36                                                    
         Average:    19:23.48                                                    
  27 Rowan County                792   33   52  206  238  263  266               
      Total Time:  1:39:01.26                                                    
         Average:    19:48.26                                                    
  28 Tates Creek                 794  124  136  145  159  230  271               
      Total Time:  1:38:20.59                                                    
         Average:    19:40.12                                                    
  29 Trimble County              818  115  132  155  192  224  264  279          
      Total Time:  1:38:38.01                                                    
         Average:    19:43.61                                                    
  30 Elizabethtown               832  139  148  170  174  201  251  280          
      Total Time:  1:38:17.58                                                    
         Average:    19:39.52                                                    
  31 Lexington Christian Xc-Hs   844   80  140  187  208  229  274               
      Total Time:  1:39:06.42                                                    
         Average:    19:49.29                                                    
  32 DeSales                     868  123  143  151  214  237  247               
      Total Time:  1:39:43.42                                                    
         Average:    19:56.69                                                    
  33 Bell County                 888   38  186  210  221  233                    
      Total Time:  1:40:01.73                                                    
         Average:    20:00.35                                                    
  34 Franklin County             926  121  156  160  239  250  261  289          
      Total Time:  1:40:54.56                                                    
         Average:    20:10.92                                                    
  35 East Jessamine              933  100  172  198  204  259  272  282          
      Total Time:  1:40:38.00                                                    
         Average:    20:07.60                                                    
  36 Eaton#2                     942  147  168  199  202  226  268               
      Total Time:  1:40:21.51                                                    
         Average:    20:04.31                                                    
  37 Danville                    944   93  142  219  236  254  269               
      Total Time:  1:41:32.29                                                    
         Average:    20:18.46                                                    
  38 Henry County                973  129  173  191  223  257  297  300          
      Total Time:  1:41:28.68                                                    
         Average:    20:17.74                                                    
  39 Shelby Valley               978   73  109  243  270  283  286               
      Total Time:  1:44:23.07                                                    
         Average:    20:52.62                                                    
  40 Barren County              1010  104  153  209  260  284                    
      Total Time:  1:44:11.17                                                    
         Average:    20:50.24                                                    
  41 Central Hardin             1156  212  216  227  245  256  258  277          
      Total Time:  1:45:14.67                                                    
         Average:    21:02.94                                                    
  42 Model Lab                  1172  175  235  246  249  267  293  295          
      Total Time:  1:46:01.03                                                    
         Average:    21:12.21                                                    
  43 Bullitt East               1209  183  220  242  276  288  296               
      Total Time:  1:48:15.13                                                    
         Average:    21:39.03                                                    
  44 Bryan Station              1212  215  231  248  253  265  281  291          
      Total Time:  1:46:47.78                                                    
         Average:    21:21.56                                                    
  45 Bath County                1276  146  275  278  287  290  292  299          
      Total Time:  1:52:31.89                                                    
         Average:    22:30.38                                                    
  46 Lee County                 1287  213  218  273  285  298                    
      Total Time:  1:53:47.43                                                    
         Average:    22:45.49                                                    
  47 North Bullitt              1349  240  252  262  294  301                    
      Total Time:  1:57:47.78                                                    
         Average:    23:33.56                                                    
 
Event 5  Girls 5k Run CC Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #1168 Laura Steinmetz     12 Paul Dunbar           19:34.70    1             
  2  #489 Sarah Turi          10 Eastern               19:51.39    2             
  3  #198 Rachel Williams     SO Cabell Midland        20:05.44    3             
  4 #1600 Emily Fette         12 St. Henry             20:06.60    4             
  5  #192 Rachel Riley        JR Cabell Midland        20:08.78    5             
  6 #1297 Emily McAtee        10 Sacred Heart          20:09.86    6             
  7  #978 Suzanne Holt        12 Muhlenberg South      20:10.34    7             
  8 #1579 Chelsey Talley       9 Spencer County        20:11.84                  
  9 #1082 Annie Barry         10 Oldham County         20:14.11    8             
 10 #1601 Maria Frigo          9 St. Henry             20:14.99    9             
 11  #762 Maggie Mattingly     9 John Hardin           20:16.26   10             
 12  #196 Alicia Thomas       SR Cabell Midland        20:19.77   11             
 13 #1257 Michaela Hunter      6 Rockcastle County     20:33.03   12             
 14 #1835 Danielle Hoop        8 Owen County           20:36.14   13             
 15  #283 Mandi Warren        11 Central Hardin        20:38.71   14             
 16   #87 Kelly Brown          5 Bell County           20:45.68   15             
 17 #1016 Brittney Valenzuel   9 North Hardin          20:47.00   16             
 18 #1083 Amanda Deane        12 Oldham County         20:47.90   17             
 19  #550 Alex Carter         12 Elizabethtown         20:48.16   18             
 20  #879 Shelby Jenkins      09 Meade County          20:54.76                  
 21  #190 Alex Jaskot         SR Cabell Midland        20:56.51   19             
 22  #405 Lena Eastes         12 duPont Manual         20:59.04                  
 23  #195 Brittany Taft       FR Cabell Midland        21:01.73   20             
 24 #1694 Valerie Thomas      10 Trimble County        21:02.57   21             
 25  #410 Kelley Hinklin      11 duPont Manual         21:03.87                  
 26 #1651 Betsy Goodin        10 Tates Creek           21:05.93   22             
 27 #1657 Bridget Stichnot    11 Tates Creek           21:08.21   23             
 28 #1711 Brooke Bemis           Warren East           21:08.47   24             
 29 #1229 Tenny Ostrem        10 Powell County         21:10.07                  
 30  #413 Kristin Linfield    12 duPont Manual         21:11.67                  
 31  #982 Morgan Poore        11 Muhlenberg South      21:14.46   25             
 32  #935 Rebecca Shelton     11 Model Lab             21:15.10   26             
 33   #30 Kaley Dunbar         9 Barren County         21:15.33   27             
 34  #272 Meghen Baker        11 Central Hardin        21:17.74   28             
 35  #993 Betsy Heines        11 North Bullitt         21:18.32                  
 36  #517 Katie Burkett          Eaton (Oh)            21:20.66   29             
 37  #763 Hannah Swartz        8 John Hardin           21:26.02   30             
 38  #193 Michelle Schussler  FR Cabell Midland        21:27.11   31             
 39  #553 Whitney Maurer      7t Elizabethtown         21:27.70   32             
 40  #199 Danielle Winningha  SO Cabell Midland        21:28.82   33             
 41  #710 Caroline Smith      09 Henry Clay            21:29.27   34             
 42  #939 Mary Ellen Wimberl  10 Model Lab             21:29.53   35             
 43 #1371 Emily Wirzba        10 Scott County          21:30.34   36             
 44  #519 Kristie Kiracofe       Eaton (Oh)            21:30.80   37             
 45 #1750 Adrianne Shearer    SO West Jessamine        21:31.18   38             
 46  #482 Camila Aramburu     12 Eastern               21:32.10   39             
 47   #95 Brooke White        12 Bell County           21:32.44   40             
 48 #1721 Stevi Rone             Warren East           21:33.07   41             
 49  #339 Diamond Pace        07 Danville              21:34.74                  
 50 #1658 Madalyn Stichnot     9 Tates Creek           21:38.32   42             
 51 #1014 Aubri Snyder         8 North Hardin          21:39.73   43             
 52 #1004 Miriam Cho          10 North Hardin          21:41.16   44             
 53 #1607 Kelsey Hinken        9 St. Henry             21:42.31   45             
 54  #759 Jessica Hoernke      6 John Hardin           21:42.94   46             
 55 #1169 Hayley Travis       11 Paul Dunbar           21:43.35   47             
 56 #1717 Claire Herrington      Warren East           21:43.99   48             
 57  #983 Brianne Porter      10 Muhlenberg South      21:45.15   49             
 58 #1578 Cassandra Smith      9 Spencer County        21:46.27                  
 59 #1005 Katarina Gimborys    8 North Hardin          21:47.23   50             
 60 #1623 Alice Wallenhorst   10 St. Henry             21:47.95   51             
 61 #1302 Ashley Potts        11 Sacred Heart          21:48.80   52             
 62  #227 Alex Baker          11 Campbell County       21:50.83   53             
 63  #275 Mallory Chaney       8 Central Hardin        21:51.40   54             
 64 #1596 Paige Dooley         9 St. Henry             21:51.79   55             
 65 #1427 Shera Clark         11 Shelby County         21:52.36   56             
 66  #239 Emily Rawe          11 Campbell County       21:52.70   57             
 67  #872 Kim Dukes           09 Meade County          21:53.05                  
 68   #92 Hannah Hobbs         9 Bell County           21:57.35   58             
 69 #1779 Meghan Gregory         Whitefield Academy    22:00.86                  
 70 #1525 Hayley Denham       10 Southwestern          22:01.94   59             
 71   #86 Rachel Blank        12 Bell County           22:02.45   60             
 72  #766 Ashley Wise          9 John Hardin           22:02.87   61             
 73 #1685 Allison Joyce        9 Trimble County        22:03.39   62             
 74  #310 Candace Shoemaker   11 Lou. Christian        22:03.80   63             
 75 #1303 Cory Reiter         12 Sacred Heart          22:06.97   64             
 76 #1094 Danielle Willingha   8 Oldham County         22:09.34   65             
 77   #91 Caitlin Gibson       8 Bell County           22:16.82   66             
 78   #21 Catherine Beals     11 Barren County         22:17.79   67             
 79 #1531 Frankie Haynes      08 Southwestern          22:18.20   68             
 80 #1519 Emily Belwood       06 Southwestern          22:19.37   69             
 81 #1165 Samantha Meador      9 Paul Dunbar           22:19.78   70             
 82 #1520 Allison Briones     10 Southwestern          22:23.50   71             
 83 #1256 Sara Hammond         8 Rockcastle County     22:24.95   72             
 84 #1280 Adreinne Bartlett   12 Sacred Heart          22:26.77   73             
 85  #485 Ashley Myszka       12 Eastern               22:27.48   74             
 86  #650 Finnja Ramcke       10 Franklin County       22:29.52   75             
 87  #764 Natasha Sydnor      12 John Hardin           22:30.94   76             
 88 #1681 Kaci Fogle           8 Trimble County        22:31.23   77             
 89 #1451 Sara Wright         11 Shelby County         22:34.18   78             
 90  #647 Shelby Gehlhausen   10 Franklin County       22:35.87   79             
 91  #551 Ashley Kuklinski    9t Elizabethtown         22:37.32   80             
 92 #1445 Janelle Solinger    10 Shelby County         22:37.73   81             
 93 #1723 Samantha Shuffett      Warren East           22:38.37   82             
 94  #282 Tori Wade            9 Central Hardin        22:39.92   83             
 95  #651 Yvonne Stone        12 Franklin County       22:40.88   84             
 96  #187 Jessica Beihl       FR Cab. Midland #2       22:43.79   85             
 97  #938 Kate Wimberly       12 Model Lab             22:44.73   86             
 98  #885 Cynthia Smith       09 Meade County          22:45.71                  
 99  #731 Brittany Crawford   09 Henry County          22:47.09   87             
100  #271 Brianna Baker        8 Central Hardin        22:49.07   88             
101  #552 Taylor Kuklinski    4t Elizabethtown         22:49.66   89             
102 #1725 Hayley Worman          Warren East           22:50.56   90             
103  #313 Dria Stallings       9 Lou. Christian        22:50.91   91             
104 #1506 Maria Kerr           9 Somerset              22:55.82   92             
105  #549 Emily Buck          8t Elizabethtown         22:56.72   93             
106 #1140 Kathleen Thompson   12 Owensboro Catholic    22:56.99                  
107 #1285 Maisy Cottingham    12 Sacred Heart          22:58.40   94             
108   #89 Brittany Collins    07 Bell County           22:58.69   95             
109 #1091 Kelsi Simpson       10 Oldham County         23:00.69   96             
110 #1011 Taji Johnson        10 North Hardin          23:01.28   97             
111 #1443 Jennifer Sharber    11 Shelby County         23:01.80   98             
112   #93 Sarah Hobbs         12 Bell County           23:02.27   99             
113  #523 Kristen Roell          Eaton (Oh)            23:03.37  100             
114 #1535 Emily McPherson     11 Southwestern          23:03.98  101             
115 #1653 Lizza Jonas          9 Tates Creek           23:04.97  102             
116 #1689 Bailey Robbins       9 Trimble County        23:05.45  103             
117  #303 Taylor Dixon        11 Lou. Christian        23:06.79  104             
118 #1086 Grace Grogan        11 Oldham County         23:07.27  105             
119 #1678 Brandi Chappel       8 Trimble County        23:07.63  106             
120 #1159 Meredith Dahlstrom  12 Paul Dunbar           23:10.05  107             
121  #314 Sadie Stone          9 Lou. Christian        23:10.51  108             
122 #1719 Mattie Rich            Warren East           23:10.74  109             
123 #1093 Alex Weires         11 Oldham County         23:11.30  110             
124  #979 Lauren Mathis       11 Muhlenberg South      23:11.80  111             
125 #1527 Elizabeth Eaton     09 Southwestern          23:12.54  112             
126 #1523 Casey Crowder       08 Southwestern          23:13.61  113             
127  #920 Leila Cahill        09 Model Lab             23:14.23  114             
128  #197 Emilee Williams     SR Cab. Midland #2       23:14.50  115             
129 #1305 Riley Schilling     12 Sacred Heart          23:14.74  116             
130 #1166 Sarah Meador        11 Paul Dunbar           23:16.97  117             
131 #1448 Lee Ann Williams    12 Shelby County         23:18.02  118             
132 #1255 Deana Gabbard        9 Rockcastle County     23:18.34  119             
133  #241 Makayla Schultz     10 Campbell County       23:19.98  120             
134 #1192 Cynthia Beltz        8 Pleasure Ridge Park   23:21.25  121             
135 #1510 Katie Weigel        12 Somerset              23:23.39  122             
136  #873 Stephanie Dukes     10 Meade County          23:25.36                  
137  #828 Natalie Hamel       10 Lex. Christian        23:28.07                  
138   #22 Kaitlyn Beaty       10 Barren County         23:34.34  123             
139  #977 Laura Fortney       12 Muhlenberg South      23:35.50  124             
140 #1749 Ashley Neyman       FR West Jessamine        23:36.31  125             
141 #1622 Briana Ulanowski    10 St. Henry             23:37.02  126             
142  #601 Kayla Brown         08 Fleming County        23:37.79                  
143 #1139 Annie Shultz        11 Owensboro Catholic    23:38.53                  
144 #1793 Sarah Perkins       06 Williamsburg          23:42.17                  
145   #94 Brittany Rutherfor  10 Bell County           23:42.48                  
146  #189 Callie Hutchinson   JR Cab. Midland #2       23:43.18  127             
147 #1437 Katie Melanson       9 Shelby County         23:43.86  128             
148  #928 Chelsea Harnack     09 Model Lab             23:44.21  129             
149 #1507 Abby Priddle        12 Somerset              23:46.63  130             
150 #1193 Amanda Bland         9 Pleasure Ridge Park   23:46.88  131             
151 #1836 Cassandra Hamilton   8 Owen County           23:47.28  132             
152 #1739 Beth Crist          SO West Jessamine        23:48.66  133             
153  #243 Cherise Boesch      10 Campbell County       23:50.15  134             
154 #1017 Chandler Windham    10 North Hardin          23:51.70  135             
155  #703 Ann Fryman          09 Henry Clay            23:52.12  136             
156 #1650 Jessie Garrett      12 Tates Creek           23:53.02  137             
157  #707 Sarah Looff         10 Henry Clay            23:55.76  138             
158  #554 Amanda Schexneider  8t Elizabethtown         23:58.44  139             
159    #9 Da'Quita Varner     11 Ballard               23:58.74  140             
160  #484 Aimee Habimana      09 Eastern               24:03.86  141             
161  #929 Meghann Hart        10 Model Lab             24:04.10  142             
162 #1745 Katie Liversedge    JR West Jessamine        24:06.68  143             
163 #1882 Sam Walker           9 North Hardin          24:13.39  144             
164    #1 Camille Balcombe    12 Ballard               24:15.01  145             
165 #1157 Brittany Ashford    10 Paul Dunbar           24:15.69  146             
166 #1865 Mary Jennings       10 East Jessamine        24:16.79                  
167  #521 Lori Lowman            Eaton (Oh)            24:17.53  147             
168 #1449 Amanda Williamson   10 Shelby County         24:19.42  148             
169  #758 Kathryn Davis        8 John Hardin           24:19.85  149             
170 #1212 Alexina Wilson      10 Portland Christian    24:20.09                  
171    #2 Jessica Browne      10 Ballard               24:22.94  150             
172 #1363 Kaitlyn Reveal       9 Scott County          24:23.31  151             
173  #490 Hannah Washington   10 Eastern               24:30.12  152             
174  #304 Katie Fowle         10 Lou. Christian        24:32.15  153             
175  #700 Noelani Contreras   12 Henry Clay            24:33.91  154             
176  #487 Terra Schrembs      10 Eastern               24:38.99  155             
177 #1834 Eko Kemper           9 Owen County           24:42.06  156             
178 #1252 Courtney Bullock    11 Rockcastle County     24:46.57  157             
179  #188 Shaina Carter       SO Cab. Midland #2       24:47.27  158             
180  #702 Laura Edelman       11 Henry Clay            24:47.58  159             
181  #332 Brittany Bearless      Danville              24:51.06                  
182  #483 Morgan Frierson     11 Eastern               24:51.75  160             
183  #488 Anna Schriener      10 Eastern               24:51.97                  
184 #1647 Sara Antel          11 Tates Creek           25:07.51  161             
185  #516 Liz Bulach             Eaton (Oh)            25:08.87  162             
186 #1195 Brittany Sanders     7 Pleasure Ridge Park   25:11.28  163             
187 #1372 Tiara Wynn           9 Scott County          25:11.77  164             
188  #534 Brandi Fornshell       Eaton#2               25:12.07                  
189 #1924 Alvaia Anderson        Paul Dunbar           25:12.32  165             
190 #1743 Samantha Keeling    JR West Jessamine        25:12.74  166             
191  #486 Anna Nantz          11 Eastern               25:22.38                  
192   #28 Laura Claywell       9 Barren County         25:22.72  167             
193  #520 Taylor Longman         Eaton (Oh)            25:23.23  168             
194  #276 Jessica Cox         11 Central Hardin        25:23.67  169             
195 #1654 Delaney Kennedy     11 Tates Creek           25:24.11  170             
196 #1672 Danyal Adams        08 Trimble County        25:24.70  171             
197  #235 Samantha Koeninger  11 Campbell County       25:25.51  172             
198 #1258 Jasmin Johnson       8 Rockcastle County     25:26.53  173             
199  #738 Hannah Kellog       10 Henry County          25:31.50  174             
200 #1367 Alex Walters        10 Scott County          25:32.57  175             
201  #733 Jody Dunavan        11 Henry County          25:33.36  176             
202  #344 Lanie Will          08 Danville              25:33.82                  
203 #1488 Melanie Burke          Shelby Valley         25:35.62  177             
204  #649 Mary Jo Kinnaird    12 Franklin County       25:36.91  178             
205   #88 Meagan Brown        11 Bell County           25:37.16                  
206  #305 Eva Franczek        10 Lou. Christian        25:37.39  179             
207  #229 Lindsey Boesch       9 Campbell County       25:39.73  180             
208  #699 Sarah Atkins        09 Henry Clay            25:39.97  181             
209 #1493 Amber Perkins          Shelby Valley         25:45.68  182             
210 #1197 Tiffany Shaw        12 Pleasure Ridge Park   25:47.49  183             
211 #1286 Rose Daly           11 Sacred Heart          25:49.94  184             
212 #1245 Megan Harper         7 Raceland              25:50.15                  
213  #827 Jordan Emmert        9 Lex. Christian        25:55.66                  
214  #734 Cassey Fischer      07 Henry County          25:56.38  185             
215  #278 Elizabeth Ivey       9 Central Hardin        25:56.95  186             
216   #53 Katie Johnson       08 Bath County           26:01.22  187             
217    #6 Elizabeth Kristofe  10 Ballard               26:04.70  188             
218    #7 Jamie Marriott      12 Ballard               26:11.26  189             
219 #1741 Allison Evans       JR West Jessamine        26:17.61  190             
220 #1737 Julianne Bandy      FR West Jessamine        26:22.61  191             
221  #307 Katie Karrer        12 Lou. Christian        26:23.57  192             
222  #191 Ashley Johnson      FR Cab. Midland #2       26:29.52  193             
223 #1196 Heather Sanders     10 Pleasure Ridge Park   26:30.68  194             
224 #1795 Whitley West        07 Williamsburg          26:33.12                  
225 #1638 Olivia Pelton        5 Sts Peter & Paul      26:37.69                  
226 #1843 Morgan Walker        6 Owen County           26:47.22  195             
227  #729 Brittany Brown      09 Henry County          26:48.50  196             
228  #815 Amber Cornett       10 Lee County            26:49.33                  
229 #1833 Morgan Green        10 Owen County           26:56.58  197             
230 #1504 Ally Childers       10 Somerset              26:58.51  198             
231  #535 Clarissa Goodson       Eaton#2               26:59.96                  
232  #861 Kara Oakley         10 Madison(OH)           27:10.21  199             
233 #1903 Laurel Davis        12 Lynn Camp             27:19.05                  
234  #921 Courtney Coe        10 Model Lab             27:20.92  200             
235 #1244 Jessie Epling       11 Raceland              27:24.43                  
236 #1922 Amanda Parman       12 Eastern               27:25.20                  
237  #992 Allyson Burns        9 North Bullitt         27:25.79                  
238 #1859 Jacqueline Winter   11 East Jessamine        27:27.52                  
239 #1861 Sarah Tolliver      11 East Jessamine        27:29.51                  
240  #814 Mary Combs          09 Lee County            27:36.15                  
241   #34 Brooke Salley        9 Barren County         27:46.19  201             
242  #818 Bobbie McKinney     11 Lee County            28:02.69                  
243 #1348 Cori Biggers         9 Scott County          28:14.58  202             
244 #1794 Suzanna Perkins     10 Williamsburg          28:15.48                  
245  #548 Angel Bender        6t Elizabethtown         28:15.67  203             
246 #1832 Danielle Hutchinso  10 Owen County           28:17.25  204             
247  #864 Sara Stone           9 Madison(OH)           28:22.19  205             
248  #536 Lori Spence            Eaton#2               28:23.44                  
249 #1904 Kayla Mason         10 Lynn Camp             28:24.25                  
250   #33 Alyce Salley        12 Barren County         28:28.43  206             
251   #49 Alicia Hurst        12 Bath County           28:29.91  207             
252   #50 Jennifer Hurst      10 Bath County           28:34.25  208             
253    #8 Samantha Schaefer   11 Ballard               28:35.11  209             
254 #1253 Kristen Bullock      8 Rockcastle County     28:49.61  210             
255 #1789 Carissa Conlin      06 Williamsburg          28:57.36                  
256 #1844 Haley DeCandia       6 Owen County           29:06.32  211             
257  #863 Brandi Stone        12 Madison(OH)           29:15.65  212             
258 #1194 Elizabeth Disney    10 Pleasure Ridge Park   29:24.49  213             
259 #1494 Kelsey Wright          Shelby Valley         29:25.00  214             
260  #646 Claire Curran       11 Franklin County       29:44.18  215             
261 #1740 Hannah Davis        FR West Jessamine        29:51.15                  
262 #1751 Kaitlyn Smith       FR West Jessamine        29:51.74                  
263  #856 Carly Stacy         10 Madison Central       29:55.43                  
264 #1489 Nicole Damron          Shelby Valley         30:10.81  216             
265  #994 Ashley Richerson    10 North Bullitt         30:11.98                  
266   #10 Robin Williams-Nea  12 Ballard               30:19.25  217             
267 #1891 Natasha Money       SO South Laurel          30:43.58                  
268 #1137 Mary Ann Bowlds     12 Owensboro Catholic    30:54.98                  
269  #995 Kim Tungate         10 North Bullitt         31:03.24                  
270  #830 Ali Young            9 Lex. Christian        31:08.88                  
271 #1490 Bethany Deskins        Shelby Valley         31:18.77  218             
272 #1491 Alex Little            Shelby Valley         31:21.26  219             
273   #52 Brittany Johnson    11 Bath County           31:43.61  220             
274 #1503 Jasey Beckman       12 Somerset              31:47.33  221             
275 #1487 Olivia Branham         Shelby Valley         31:58.54  222             
276  #866 Erica Welter         9 Madison(OH)           32:04.07  223             
277  #334 Cayle Crown-Weber      Danville              32:11.23                  
278  #816 Whitney Harrison    09 Lee County            32:16.46                  
279   #48 Brittany Hamilton   10 Bath County           33:04.26  224             
280 #1138 Theresa Castlen     11 Owensboro Catholic    34:17.79                  
281  #532 Stacy Bear             Eaton#2               34:31.45                  
282 #1780 Autumn Manning         Whitefield Academy    35:00.00                  
283 #1854 Dana DeKrey         12 East Jessamine        36:00.00                  
284  #855 Elizabeth Combs     10 Madison Central       37:00.00                  
285  #862 Sidney Russell      10 Madison(OH)           37:50.00  225             
286 #1897 Desiray Durham      09 South Laurel          38:00.00                  
287  #652 Laura Turner        12 Franklin County       38:50.00  226             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cabell Midland               58    3    5   11   19   20   31   33          
      Total Time:  1:42:32.23                                                    
         Average:    20:30.45                                                    
   2 St. Henry                   164    4    9   45   51   55  126               
      Total Time:  1:45:43.64                                                    
         Average:    21:08.73                                                    
   3 John Hardin                 223   10   30   46   61   76  149               
      Total Time:  1:47:59.03                                                    
         Average:    21:35.81                                                    
   4 Bell County                 239   15   40   58   60   66   95   99          
      Total Time:  1:48:34.74                                                    
         Average:    21:42.95                                                    
   5 North Hardin                250   16   43   44   50   97  135  144          
      Total Time:  1:48:56.40                                                    
         Average:    21:47.28                                                    
   6 Central Hardin              267   14   28   54   83   88  169  186          
      Total Time:  1:49:16.84                                                    
         Average:    21:51.37                                                    
   7 Warren East                 285   24   41   48   82   90  109               
      Total Time:  1:49:54.46                                                    
         Average:    21:58.90                                                    
   8 Sacred Heart                289    6   52   64   73   94  116  184          
      Total Time:  1:49:30.80                                                    
         Average:    21:54.16                                                    
   9 Oldham County               291    8   17   65   96  105  110               
      Total Time:  1:49:19.31                                                    
         Average:    21:51.87                                                    
  10 Elizabethtown               312   18   32   80   89   93  139  203          
      Total Time:  1:50:39.56                                                    
         Average:    22:07.92                                                    
  11 Muhlenberg South            316    7   25   49  111  124                    
      Total Time:  1:49:57.25                                                    
         Average:    21:59.45                                                    
  12 Tates Creek                 326   22   23   42  102  137  161  170          
      Total Time:  1:50:50.45                                                    
         Average:    22:10.09                                                    
  13 Paul Laurence Dunbar        342    1   47   70  107  117  146  165          
      Total Time:  1:50:04.85                                                    
         Average:    22:00.97                                                    
  14 Southwestern                368   59   68   69   71  101  112  113          
      Total Time:  1:52:06.99                                                    
         Average:    22:25.40                                                    
  15 Trimble County              369   21   62   77  103  106  171               
      Total Time:  1:51:50.27                                                    
         Average:    22:22.06                                                    
  16 Model Lab                   390   26   35   86  114  129  142  200          
      Total Time:  1:52:27.80                                                    
         Average:    22:29.56                                                    
  17 Eastern                     408    2   39   74  141  152  155  160          
      Total Time:  1:52:24.95                                                    
         Average:    22:28.99                                                    
  18 Shelby County               431   56   78   81   98  118  128  148          
      Total Time:  1:53:24.09                                                    
         Average:    22:40.82                                                    
  19 Eaton (Oh) High School      475   29   37  100  147  162  168               
      Total Time:  1:55:21.23                                                    
         Average:    23:04.25                                                    
  20 Christian Academy- Louisv   519   63   91  104  108  153  179  192          
      Total Time:  1:55:44.16                                                    
         Average:    23:08.84                                                    
  21 Rockcastle County           533   12   72  119  157  173  210               
      Total Time:  1:56:29.42                                                    
         Average:    23:17.89                                                    
  22 Campbell County             536   53   57  120  134  172  180               
      Total Time:  1:56:19.17                                                    
         Average:    23:15.84                                                    
  23 Barren County               585   27   67  123  167  201  206               
      Total Time:  2:00:16.37                                                    
         Average:    24:03.28                                                    
  24 West Jessamine              605   38  125  133  143  166  190  191          
      Total Time:  1:58:15.57                                                    
         Average:    23:39.12                                                    
  25 Henry Clay                  621   34  136  138  154  159  181               
      Total Time:  1:58:38.65                                                    
         Average:    23:43.73                                                    
  26 Franklin County             631   75   79   84  178  215  226               
      Total Time:  2:03:07.36                                                    
         Average:    24:37.48                                                    
  27 Cabell Midland HS #2        678   85  115  127  158  193                    
      Total Time:  2:00:58.26                                                    
         Average:    24:11.66                                                    
  28 Owen County                 693   13  132  156  195  197  204  211          
      Total Time:  2:02:49.28                                                    
         Average:    24:33.86                                                    
  29 Scott County                728   36  151  164  175  202                    
      Total Time:  2:04:52.57                                                    
         Average:    24:58.52                                                    
  30 Somerset                    763   92  122  130  198  221                    
      Total Time:  2:08:51.68                                                    
         Average:    25:46.34                                                    
  31 Pleasure Ridge Park         792  121  131  163  183  194  213               
      Total Time:  2:04:37.59                                                    
         Average:    24:55.52                                                    
  32 Ballard                     812  140  145  150  188  189  209  217          
      Total Time:  2:04:52.65                                                    
         Average:    24:58.53                                                    
  33 Henry County                818   87  174  176  185  196                    
      Total Time:  2:06:36.83                                                    
         Average:    25:19.37                                                    
  34 Shelby Valley              1007  177  182  214  216  218  219  222          
      Total Time:  2:22:15.88                                                    
         Average:    28:27.18                                                    
  35 Bath County                1046  187  207  208  220  224                    
      Total Time:  2:27:53.25                                                    
         Average:    29:34.65                                                    
  36 Madison(OH) High School    1064  199  205  212  223  225                    
      Total Time:  2:34:42.12                                                    
         Average:    30:56.43                                                    
 
Event 4  Boys 5k Run CC Junior Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #420 Jon Erickson        12 duPont Manual         17:30.00    1             
  2 #1338 Jackson Carnes      FR Saint Xavier JV A     17:46.05    2             
  3 #1320 Bo Brinkman            Saint Xavier JV A     17:47.86    3             
  4  #388 Landon Taylor       10 Daviess County        17:54.54    4             
  5 #1329 Tim Thomas          SR Saint Xavier JV A     17:59.29    5             
  6 #1629 Justin Brezosky        St. Xavier JV        X18:03.80                  
  7 #1322 Thomas Mann         FR Saint Xavier JV A     18:04.18    6             
  8 #1330 Clay Yates          12 Saint Xavier JV A     18:07.88    7             
  9  #496 Drew Hellmich       10 Eastern               18:10.40    8             
 10  #421 Bradley Fieldhouse  10 duPont Manual         18:12.14    9             
 11 #1736 Jacob York             Warren East           18:13.55   10             
 12 #1321 Richard Carroll        Saint Xavier JV A     18:13.84   11             
 13 #1343 Austin Wilson          Saint Xavier JV A     18:15.24   12             
 14  #177 Josh Polson          9 Butler                18:15.85   13             
 15 #1323 Michael McGee          Saint Xavier JV A     18:19.45                  
 16 #1870 Eric Sanders         9 Lincoln County        18:21.99                  
 17 #1326 Jim Ransddell          Saint Xavier JV A     18:24.02                  
 18  #371 Josh Bratcher        9 Daviess County        18:24.77   14             
 19 #1324 Adam Orr               Saint Xavier JV A     18:26.72                  
 20  #181 Jon Sivado           9 Butler                18:27.65   15             
 21  #493 Matt Eady           12 Eastern               18:32.87   16             
 22  #381 Tommy Hunter         9 Daviess County        18:36.17   17             
 23 #1634 Anthony Puopolo        St. Xavier JV        X18:39.89                  
 24  #167 Kevin Conder        11 Butler                18:43.36   18             
 25  #162 David Bruce          7 Butler                18:44.83   19             
 26  #392 Chris Zachary       12 Daviess County        18:46.29   20             
 27  #419 Tyler Doolittle     10 duPont Manual         18:46.65   21             
 28 #1908 Xxxxxxxxxxxxxxxxxx     St. Xavier JV        X18:49.94                  
 29  #375 Cody Cliff          12 Daviess County        18:54.38   22             
 30 #1635 Mark Weaver            St. Xavier JV        X18:56.86                  
 31  #425 Will Hunter         11 duPont Manual         18:59.12   23             
 32 #1734 Tyler Kelley           Warren East           18:59.72   24             
 33  #507 Greg Smithson       10 Eastern               19:01.00   25             
 34  #370 Pate Anderson        9 Daviess County        19:01.41   26             
 35 #1906 Xxxxxxxxxxxxxxxxx      Saint Xavier JV A     19:03.24                  
 36  #173 Jonathon Lucas      10 Butler                19:08.26   27             
 37  #184 Jackson Wade        10 Butler                19:08.76   28             
 38 #1631 Nathan Horrell         St. Xavier JV        X19:13.52                  
 39 #1632 Anthony Meena       FR St. Xavier JV        X19:14.07                  
 40 #1907 Xxxxxxxxxxxxxxxxxx     St. Xavier JV        X19:14.48                  
 41 #1177 Josiah Hanna         9 Paul Dunbar           19:16.60   29             
 42 #1187 Samir Shah           9 Paul Dunbar           19:19.45   30             
 43  #170 Josh Hartlage       10 Butler                19:19.74   31             
 44 #1909 Matt Hillenbrand       St. Xavier JV        X19:21.85                  
 45  #391 Wyatt Young          9 Daviess County        19:22.14   32             
 46 #1732 Drew Donoho            Warren East           19:23.42   33             
 47 #1627 Nick Amlung            St. Xavier JV        X19:24.21                  
 48  #166 Kyle Clark          10 Butler                19:25.08                  
 49 #1628 Sam Beavin          FR St. Xavier JV        X19:25.44                  
 50  #429 Max Olash            9 duPont Manual         19:33.06   34             
 51 #1476 Coy Phillips        11 Shelby County         19:35.43   35             
 52 #1191 Goerge Zhang        12 Paul Dunbar           19:36.45   36             
 53 #1570 Ty Uhliq            12 Southwestern          19:37.75   37             
 54  #383 Brent Mesplay       12 Daviess County        19:38.30                  
 55  #153 William Beckerson   10 Burgin                19:41.84                  
 56 #1174 Michael Cole        11 Paul Dunbar           19:47.99   38             
 57 #1547 Casey Dalton        12 Southwestern          19:50.09   39             
 58  #491 Devon Cowherd       12 Eastern               19:53.43   40             
 59  #495 Daniel Heaton       10 Eastern               19:53.85   41             
 60  #494 Brandon Harper      09 Eastern               19:55.35   42             
 61 #1148 Corey Onan          11 Owensboro Catholic    19:58.36   43             
 62 #1146 Kyle Mattingly      11 Owensboro Catholic    19:58.60   44             
 63 #1560 David Light         11 Southwestern          20:07.23   45             
 64  #497 Will Hensley        10 Eastern               20:07.48   46             
 65  #905 Joseph Humphrey     09 Meade County          20:09.21   47             
 66  #910 Kevin Nowland       10 Meade County          20:09.45   48             
 67 #1154 Chris Terry         11 Owensboro Catholic    20:10.19   49             
 68  #428 Doug Niemann        10 duPont Manual         20:10.61   50             
 69 #1103 Logan Ray           10 Oldham County         20:13.03   51             
 70  #176 Josh Pedigo          9 Butler                20:13.91                  
 71  #423 Bradley Gibbons     11 duPont Manual         20:14.18   52             
 72  #180 Logan Robinson      10 Butler                20:14.72                  
 73 #1728 Jacob Billhartz        Warren East           20:15.19   53             
 74 #1558 Justin Lewis        09 Southwestern          20:17.13   54             
 75 #1156 Matt Wills          12 Owensboro Catholic    20:18.78   55             
 76  #715 Chris Farmer        11 Henry Clay            20:19.14   56             
 77  #208 Jordan Egnatoff     FR Cabell Midland        20:19.59   57             
 78 #1731 Dusty Carter           Warren East           20:21.69   58             
 79 #1039 Chris Wescott       11 North Hardin          20:23.59   59             
 80 #1499 Chase Ratliff          Shelby Valley         20:30.36                  
 81  #512 Phillip Heslin      10 Eastern#2            X20:38.51                  
 82  #725 Tony Whalen         10 Henry Clay            20:40.27   60             
 83 #1190 Brandon Zega        12 Paul Dunbar           20:40.77   61             
 84 #1180 Stephen Klim        10 Paul Dunbar           20:41.22   62             
 85  #151 Jonathon Beckerson   9 Burgin                20:45.20                  
 86  #264 Jeff Weckbach       11 Campbell County       20:45.71   63             
 87  #917 Mike Uhlig          11 Meade County          20:46.27   64             
 88 #1143 David Dooper        11 Owensboro Catholic    20:46.59   65             
 89 #1096 Connery Hall        11 Oldham County         20:54.83   66             
 90  #206 Andrew Edmunds      JR Cabell Midland        20:56.33   67             
 91 #1483 Nicholas Watson      9 Shelby County         20:57.28   68             
 92  #251 Johnny Dawn         11 Campbell County       20:58.51   69             
 93  #325 Ben Price           11 Lou. Christian        20:59.46   70             
 94 #1561 Aaron Moss          11 Southwestern          21:00.55   71             
 95  #514 Jake Philly         11 Eastern#2            X21:01.30                  
 96  #265 Jake White          11 Campbell County       21:08.05   72             
 97 #1104 Ben Rowland         12 Oldham County         21:09.58   73             
 98  #266 Till Wilmschen      11 Campbell County       21:11.30   74             
 99 #1460 Adam Gilliam        12 Shelby County         21:11.75   75             
100  #205 Kevin Dennison      SO Cabell Midland        21:13.47   76             
101  #890 Travis Beck         09 Meade County          21:14.88   77             
102 #1464 Robby Hite           9 Shelby County         21:15.14   78             
103  #211 Jake Goodman        JR Cabell Midland        21:16.38   79             
104  #785 Blake Ryan           9 John Hardin           21:17.48   80             
105  #505 Tyler Nutter        10 Eastern               21:19.78                  
106  #377 Brett Dickens       10 Daviess County        21:22.41                  
107 #1035 Cameron Smith       10 North Hardin          21:22.76   81             
108 #1145 Jared Kaelin        12 Owensboro Catholic    21:22.98   82             
109  #499 Spencer Jenkins     11 Eastern               21:24.38                  
110  #378 Keaton Gish         10 Daviess County        21:26.14                  
111  #250 David Cropper       11 Campbell County       21:31.13   83             
112 #1099 David Larsen        10 Oldham County         21:32.79   84             
113 #1457 Andy Dunn            9 Shelby County         21:33.33   85             
114  #789 Shane Voshell       10 John Hardin           21:34.98   86             
115  #213 Jacob Lyon          SR Cabell Midland        21:37.92   87             
116 #1188 Josiah White         9 Paul Dunbar           21:38.73   88             
117  #168 Joe Shacklford       9 Butler                21:39.77                  
118  #509 Peyton Applegate    09 Eastern#2            X21:40.06                  
119 #1029 Shawn Henderson      9 North Hardin          21:41.21   89             
120  #385 Zach Redmond        10 Daviess County        21:41.64                  
121 #1037 Jacob Stone          6 North Hardin          21:42.58   90             
122 #1871 Lance Holcomb        9 Lincoln County        21:48.83                  
123  #804 Chase Rose          09 Knox Central          21:49.24   91             
124  #727 Chris Wilson        11 Henry Clay            21:54.66   92             
125  #508 Juan Afable         10 Eastern#2            X21:55.58                  
126 #1273 Doug Hopwood        09 Rowan County          21:56.53                  
127  #973 Ean Watkins         11 Montgomery County     21:57.46                  
128   #38 Mason Dunbar         6 Barren County         21:58.75                  
129 #1864 Charlie Denger      12 East Jessamine        21:59.55                  
130  #171 Josh Herman         10 Butler                21:59.96                  
131  #218 Tanner Murphy       FR Cabell Midland        22:04.69   93             
132 #1022 Josh Crum           11 North Hardin          22:09.10   94             
133 #1030 Kevin Hoette         9 North Hardin          22:10.03   95             
134  #155 Nate Kibler          9 Burgin                22:10.53                  
135  #175 Devin O'Brien        9 Butler                22:11.66                  
136 #1042 Dennis Windham       9 North Hardin          22:17.47   96             
137  #261 Korey Shotwell       9 Campbell County       22:23.81   97             
138 #1179 James Hannah         9 Paul Dunbar           22:27.78                  
139 #1918 Lyman Stone            West Jessamine        22:28.10                  
140 #1260 Joe Baker            9 Rockcastle County     22:28.90                  
141  #809 Josh Tuttle         09 Knox Central          22:30.25   98             
142 #1473 Stewart Page        10 Shelby County         22:34.50   99             
143  #319 Stephen Casciato    12 Lou. Christian        22:36.42  100             
144 #1182 PJ Leppo             9 Paul Dunbar           22:36.67                  
145  #803 Shawn Patterson     09 Knox Central          22:40.84  101             
146 #1763 Derek Knight        JR West Jessamine        22:42.93                  
147 #1224 Matthew Wilson      11 Portland Christian    22:45.03                  
148 #1101 Trey Morlatt        11 Oldham County         22:45.62  102             
149  #510 Drew Blanton        10 Eastern#2            X22:45.88                  
150  #399 Atom McConnell      09 DeSales               22:49.45                  
151  #253 Ryan Hornback       10 Campbell County       22:52.21  103             
152 #1664 Jay Embree          12 Tates Creek           22:54.71                  
153  #104 Michael Jacobs      12 Berea                 22:55.04                  
154  #329 Josh Tatum           9 Lou. Christian        22:55.32  104             
155  #288 Adam Foster         11 Central Hardin        22:56.94                  
156  #379 Mason Hamilton       9 Daviess County        22:59.98                  
157  #182 Derrick Smith        9 Butler                23:02.05                  
158 #1883 Ishora Bellunthund   9 John Hardin           23:03.03  105             
159  #722 Bret Schlansky      09 Henry Clay            23:05.15  106             
160 #1217 Aaron Hill          12 Portland Christian    23:08.69                  
161 #1213 Brian Benge         11 Portland Christian    23:09.42                  
162  #402 James Tinnell       10 DeSales               23:13.91                  
163 #1175 Leiberh Diaz        12 Paul Dunbar           23:20.02                  
164 #1662 Brad Carter         10 Tates Creek           23:22.22                  
165 #1661 Josh Bowers         11 Tates Creek           23:32.10                  
166  #225 Ben Swann           FR Cabell Midland        23:36.97  107             
167 #1481 Curtis Standafer    10 Shelby County         23:39.66  108             
168  #174 Jon Morris           9 Butler                23:43.40                  
169  #771 Chip Freeman         9 John Hardin           23:46.89  109             
170  #259 Joe Schultz          9 Campbell County       23:47.75                  
171 #1567 Kyle Thacker        12 Southwestern          23:53.78  110             
172  #914 Ben Sheeran         09 Meade County          23:55.53  111             
173  #133 Stefan Lewis        12 Bryan Station         23:56.29  112             
174  #154 John Harder         10 Burgin                23:57.42                  
175 #1106 Paul Tromba          9 Oldham County         23:57.71  113             
176 #1671 Bennett Stewart     10 Tates Creek           24:05.70                  
177  #183 Ryan Yount           8 Butler                24:11.35                  
178  #317 Alex Bosse           9 Lou. Christian        24:11.71  114             
179  #322 Reed McGee           9 Lou. Christian        24:12.43  115             
180  #172 David Judd           9 Butler                24:13.78                  
181  #226 Corey Warf          SO Cabell Midland        24:23.94                  
182   #37 Kelly Dillion        7 Barren County         24:26.91                  
183   #14 Toby Cook            9 Ballard               24:28.46                  
184  #792 Dillion Broughton   10 Knox Central          24:29.67  116             
185 #1730 Andrew Brod            Warren East           24:30.71  117             
186  #147 Jeremy Raley         9 Bullitt East          24:31.62                  
187  #123 Josh Bailey         10 Bryan Station         24:44.66  118             
188 #1849 Jason Rexraot       11 East Jessamine        24:47.59                  
189  #134 Shelvin Mack        11 Bryan Station         24:55.23  119             
190  #387 Jeremy Smith         9 Daviess County        24:55.57                  
191  #768 Kyle Burton          9 John Hardin           25:08.76  120             
192 #1268 Ryan Adams          11 Rowan County          25:09.53                  
193 #1771 Pieter Stryker      FR West Jessamine        25:12.11                  
194 #1147 Andrew McCarthy      9 Owensboro Catholic    25:31.44  121             
195 #1261 Michael Thomason    10 Rockcastle County     25:34.89                  
196  #126 Jawan Demus          9 Bryan Station         25:58.97  122             
197 #1144 Adam Goedde         11 Owensboro Catholic    26:04.07                  
198  #916 Aaron Thompson      11 Meade County          26:13.84  123             
199  #298 Jordan Sanders      11 Central Hardin        26:39.73                  
200   #41 Joe Paul Johnson     9 Barren County         26:40.72                  
201  #145 Matt Okruch         10 Bullitt East          26:40.96                  
202  #723 Phillip Sharkey     09 Henry Clay            27:02.82  124             
203  #129 Autuan Jackson      10 Bryan Station         27:10.19  125             
204  #801 Brandon Messer      09 Knox Central          27:44.76  126             
205  #799 Nakoa Lawson        09 Knox Central          27:49.68  127             
206  #396 Nicholas Guelda     09 DeSales               28:21.11                  
207  #900 Kenny Geer          11 Meade County          28:26.18  128             
208 #1546 Michael Childers    09 Southwestern          28:45.64  129             
209  #267 Cody Young           9 Campbell County       28:48.40                  
210  #120 Danny Young         09 Boyd County           29:39.55                  
211  #802 Josh Murphy         10 Knox Central          29:41.11  130             
212  #127 Zac Farley           9 Bryan Station         30:37.64  131             
213  #137 Alex Spriggs        10 Bryan Station         30:38.14  132             
214 #1214 Caleb Benge          9 Portland Christian    31:11.02                  
215  #132 Lewis Jordan        11 Bryan Station         31:11.02                  
          Atom McConnell         DeSales               DNF
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Saint Xavier JV A            23    2    3    5    6    7   11   12          
      Total Time:  1:29:45.26                                                    
         Average:    17:57.06                                                    
   2 Daviess County               77    4   14   17   20   22   26   32          
      Total Time:  1:32:36.15                                                    
         Average:    18:31.23                                                    
   3 duPont Manual                88    1    9   21   23   34   50   52          
      Total Time:  1:33:00.97                                                    
         Average:    18:36.20                                                    
   4 Butler                       92   13   15   18   19   27   28   31          
      Total Time:  1:33:19.95                                                    
         Average:    18:39.99                                                    
   5 Eastern                     130    8   16   25   40   41   42   46          
      Total Time:  1:35:31.55                                                    
         Average:    19:06.31                                                    
   6 Warren East                 178   10   24   33   53   58  117               
      Total Time:  1:37:13.57                                                    
         Average:    19:26.72                                                    
   7 Paul Laurence Dunbar        194   29   30   36   38   61   62   88          
      Total Time:  1:38:41.26                                                    
         Average:    19:44.26                                                    
   8 Southwestern                246   37   39   45   54   71  110  129          
      Total Time:  1:40:52.75                                                    
         Average:    20:10.55                                                    
   9 Owensboro Catholic          256   43   44   49   55   65   82  121          
      Total Time:  1:41:12.52                                                    
         Average:    20:14.51                                                    
  10 Shelby County               341   35   68   75   78   85   99  108          
      Total Time:  1:44:32.93                                                    
         Average:    20:54.59                                                    
  11 Meade County                347   47   48   64   77  111  123  128          
      Total Time:  1:46:15.34                                                    
         Average:    21:15.07                                                    
  12 Campbell County             361   63   69   72   74   83   97  103          
      Total Time:  1:45:34.70                                                    
         Average:    21:06.94                                                    
  13 Cabell Midland              366   57   67   76   79   87   93  107          
      Total Time:  1:45:23.69                                                    
         Average:    21:04.74                                                    
  14 Oldham County               376   51   66   73   84  102  113               
      Total Time:  1:46:35.85                                                    
         Average:    21:19.17                                                    
  15 North Hardin                413   59   81   89   90   94   95   96          
      Total Time:  1:47:19.24                                                    
         Average:    21:27.85                                                    
  16 Henry Clay                  438   56   60   92  106  124                    
      Total Time:  1:53:02.04                                                    
         Average:    22:36.41                                                    
  17 John Hardin                 500   80   86  105  109  120                    
      Total Time:  1:54:51.14                                                    
         Average:    22:58.23                                                    
  18 Christian Academy- Louisv   503   70  100  104  114  115                    
      Total Time:  1:54:55.34                                                    
         Average:    22:59.07                                                    
  19 Knox Central                532   91   98  101  116  126  127  130          
      Total Time:  1:59:14.76                                                    
         Average:    23:50.96                                                    
  20 Bryan Station               596  112  118  119  122  125  131  132          
      Total Time:  2:06:45.34                                                    
         Average:    25:21.07                                                    
 
Event 3  Girls 5k Run CC Junior Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #414 Elise Medley        10 duPont Manual         20:55.39    1             
  2   #24 Megan Bunch          7 Barren County         21:29.97    2             
  3 #1492 Becky Parsons          Shelby Valley         21:39.22                  
  4 #1294 Clare Julian        10 Sacred Heart          22:10.14    3             
  5 #1588 Claire Bach          9 St. Henry             22:14.28    4             
  6 #1289 Logan Fry            9 Sacred Heart          22:28.38    5             
  7 #1616 Katelyn Otte         9 St. Henry             22:30.77    6             
  8  #408 Casey Henry         12 duPont Manual         22:37.06    7             
  9   #26 Chloe Caudel         8 Barren County         22:41.52    8             
 10 #1299 Sara Murphy         10 Sacred Heart          22:45.15    9             
 11 #1296 Erin Leonard        11 Sacred Heart          22:46.53   10             
 12 #1912 Erin Walch          08 Campbell County       22:47.79   11             
 13 #1716 Shelby Harp            Warren East           22:49.51   12             
 14  #969 Maggie Prewitt      11 Montgomery County     22:55.96                  
 15 #1913 Carolyn Dreyer      08 Campbell County       22:58.56   13             
 16 #1621 Brittney Snyder     11 St. Henry             23:02.05   14             
 17 #1724 Emily Wells            Warren East           23:05.70   15             
 18 #1624 Lindsey Wilhoit     10 St. Henry             23:09.51   16             
 19 #1293 Kristen Jacob       10 Sacred Heart          23:09.91   17             
 20 #1300 Jennifer O'Conner   10 Sacred Heart          23:13.84   18             
 21  #407 Garrity Guenther    10 duPont Manual         23:14.33   19             
 22 #1085 Claire Grogan        9 Oldham County         23:21.67   20             
 23 #1291 Ann Marie Graham    10 Sacred Heart          23:28.39   21             
 24 #1287 Chase Eager         10 Sacred Heart          23:29.74                  
 25 #1089 Megan Lucas         11 Oldham County         23:34.77   22             
 26 #1597 Megan Doyle          9 St. Henry             23:45.73   23             
 27 #1718 Lacey Madison          Warren East           23:54.35   24             
 28 #1161 Courtney Eckdahl    10 Paul Dunbar           23:58.95   25             
 29 #1088 Hadiya Jones         9 Oldham County         23:59.94   26             
 30 #1537 Laura Norris        08 Southwestern          24:01.03   27             
 31   #32 Cassie Radish        8 Barren County         24:01.73   28             
 32 #1318 Clare Lipe          10 Sacred Heart#2       X24:03.90                  
 33 #1319 Maddie Wright       10 Sacred Heart#2       X24:09.99                  
 34 #1533 Kayla Janbakhsh     07 Southwestern          24:12.07   29             
 35  #417 Meaghan Reed        11 duPont Manual         24:14.20   30             
 36 #1592 Anna Marie Brosey    9 St. Henry             24:17.35   31             
 37 #1164 Allison Kresslein   11 Paul Dunbar           24:19.20   32             
 38 #1602 Kelly Gavin         12 St. Henry             24:20.03   33             
 39  #409 Laura Henry         10 duPont Manual         24:20.66   34             
 40 #1092 Erin Smith          11 Oldham County         24:32.73   35             
 41 #1530 Erica Haynes        10 Southwestern          24:35.31   36             
 42   #27 Leah Caudel          7 Barren County         24:40.53   37             
 43  #242 Molly Slucher        9 Campbell County       24:42.50   38             
 44 #1610 Lauren Kissel       10 St. Henry             24:49.34                  
 45  #139 Kristen Lewis        8 Bullitt East          24:52.69                  
 46 #1712 Summer Butler          Warren East           24:57.82   39             
 47  #230 Kay Chamberlain     10 Campbell County       24:59.08   40             
 48 #1431 Meredith Ellis       9 Shelby County         24:59.37   41             
 49 #1311 Ashley Caci         11 Sacred Heart#2       X25:01.96                  
 50 #1619 Caitlyn Schilling   12 St. Henry             25:15.86                  
 51  #273 Morgan Bell          9 Central Hardin        25:16.14   42             
 52 #1603 Bethany Haacke      10 St. Henry             25:26.48                  
 53 #1012 Arianna Lozada       7 North Hardin          25:27.55   43             
 54 #1162 Jennifer Griffith   11 Paul Dunbar           25:29.05   44             
 55  #966 Hannah Baker        11 Montgomery County     25:30.03                  
 56  #245 Sam Thomas          10 Campbell County       25:36.62   45             
 57  #888 Andrea Thomas       12 Meade County          25:38.50                  
 58  #309 Marlee Price        11 Lou. Christian        25:41.80                  
 59 #1618 Katie Rust          11 St. Henry             25:47.43                  
 60  #880 Natasha Kelch       09 Meade County          25:50.51                  
 61 #1611 Megan Marks          9 St. Henry             25:51.14                  
 62 #1656 Viktoria Safarian   11 Tates Creek           25:53.04                  
 63 #1167 Charissa Ruth       11 Paul Dunbar           25:53.84   46             
 64 #1722 Mercy Schmitz          Warren East           25:57.56   47             
 65 #1310 Caitlyn Barnett        Sacred Heart#2       X25:59.56                  
 66  #277 Laura Fisher        11 Central Hardin        26:00.44   48             
 67 #1317 Krysta Lathon        9 Sacred Heart#2       X26:02.05                  
 68 #1015 Samantha Stewart    11 North Hardin          26:12.58   49             
 69  #312 Jessica Shubert     11 Lou. Christian        26:14.02                  
 70  #968 Elizabeth Prewitt   10 Montgomery County     26:14.51                  
 71 #1158 Ryann Blanchard     12 Paul Dunbar           26:17.05   50             
 72 #1867 Sydney Crawley      12 Lincoln County        26:17.75                  
 73  #967 Susan Hodgson       09 Montgomery County     26:19.62                  
 74  #883 Tara Monchilovich   09 Meade County          26:29.17                  
 75  #889 Meredith Wright     12 Meade County          26:32.81                  
 76 #1084 Lorin Empey         10 Oldham County         26:33.58   51             
 77  #280 Rachel Priddy        9 Central Hardin        26:35.02   52             
 78 #1313 Maddie Duplessis     9 Sacred Heart#2       X26:35.76                  
 79 #1090 Robyn O'Gara        10 Oldham County         26:38.03   53             
 80 #1424 Adrielle Blessing   10 Shelby County         26:39.90   54             
 81 #1307 Ellen Warner         9 Sacred Heart          26:48.89                  
 82 #1625 Sam Yung            11 St. Henry             26:51.32                  
 83 #1315 Catey Harwell       12 Sacred Heart#2       X26:51.64                  
 84  #701 Kelley Dean         09 Henry Clay            26:51.94   55             
 85 #1714 Tori Collins           Warren East           26:53.59   56             
 86 #1316 Amanda Koch          9 Sacred Heart#2       X26:58.09                  
 87 #1006 Laura Goodman       10 North Hardin          27:15.10   57             
 88 #1312 Katie Coleman       11 Sacred Heart#2       X27:17.80                  
 89 #1646 Mallory Antel        8 Tates Creek           27:18.85                  
 90  #279 Rachel Long         11 Central Hardin        27:23.29   58             
 91 #1626 Jen Zitnik           9 St. Henry             27:33.63                  
 92 #1421 Ashlee Armato       12 Shelby County         27:33.89   59             
 93 #1713 Meghan Carroll         Warren East           27:40.34   60             
 94  #705 Bettina Jones       10 Henry Clay            27:47.37   61             
 95 #1617 Liz Rodgers         10 St. Henry             28:15.30                  
 96 #1606 Anna Helmer         10 St. Henry             28:19.51                  
 97  #711 Amanda Stucky       12 Henry Clay            28:22.68   62             
 98  #706 Emily Kane          10 Henry Clay            28:41.01   63             
 99 #1536 Stephanie Merrick   11 Southwestern          28:47.76   64             
100 #1869 Jesslyn Long        11 Lincoln County        28:57.01                  
101 #1359 Courtney Hisel       9 Scott County          29:01.13                  
102  #308 Rachel Martin       10 Lou. Christian        29:07.12                  
103 #1655 Jenna Rawlings      11 Tates Creek           29:15.86                  
104  #311 Danielle Shoemaker  12 Lou. Christian        29:22.14                  
105 #1432 Tessa Folsom        12 Shelby County         29:33.62   65             
106   #23 Danielle Bunch      10 Barren County         29:36.24   66             
107  #281 Dana Stringer       12 Central Hardin        30:01.41   67             
108 #1364 Shelby Rolphing      9 Scott County          30:09.53                  
109 #1599 Laura Fabiani       12 St. Henry             30:16.49                  
110 #1007 Seairra Hayes       11 North Hardin          30:35.41   68             
111 #1010 Chianta Holmes      11 North Hardin          31:06.07   69             
112 #1526 Nadja Denkhaus      09 Southwestern          31:07.67   70             
113  #140 Irina Peters        12 Bullitt East          31:23.47                  
114  #927 Talia Gantz         10 Model Lab             31:42.74                  
115  #936 Nene Skepple        12 Model Lab             31:55.65                  
116 #1591 Allison Braun       12 St. Henry             32:19.60                  
117 #1422 Brittany Bennett    10 Shelby County         33:10.43   71             
118  #232 Megan Fuldner       10 Campbell County       33:25.99   72             
119  #704 Kaitlin Graff       11 Henry Clay            33:41.14   73             
120 #1003 Kathia Cartagena    11 North Hardin          35:00.00   74             
121 #1349 Hillary Botts       10 Scott County          36:00.00                  
122 #1008 Shian Hayes         11 North Hardin          38:50.00   75             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sacred Heart                 44    3    5    9   10   17   18   21          
      Total Time:  1:53:20.11                                                    
         Average:    22:40.03                                                    
   2 St. Henry                    63    4    6   14   16   23   31   33          
      Total Time:  1:54:42.34                                                    
         Average:    22:56.47                                                    
   3 duPont Manual                91    1    7   19   30   34                    
      Total Time:  1:55:21.65                                                    
         Average:    23:04.33                                                    
   4 Warren East                 137   12   15   24   39   47   56   60          
      Total Time:  2:00:44.94                                                    
         Average:    24:08.99                                                    
   5 Barren County               141    2    8   28   37   66                    
      Total Time:  2:02:29.99                                                    
         Average:    24:30.00                                                    
   6 Campbell County             147   11   13   38   40   45   72               
      Total Time:  2:01:04.55                                                    
         Average:    24:12.91                                                    
   7 Oldham County               154   20   22   26   35   51   53               
      Total Time:  2:02:02.69                                                    
         Average:    24:24.54                                                    
   8 Paul Laurence Dunbar        197   25   32   44   46   50                    
      Total Time:  2:05:58.09                                                    
         Average:    25:11.62                                                    
   9 Southwestern                226   27   29   36   64   70                    
      Total Time:  2:12:43.84                                                    
         Average:    26:32.77                                                    
  10 Central Hardin              267   42   48   52   58   67                    
      Total Time:  2:15:16.30                                                    
         Average:    27:03.26                                                    
  11 North Hardin                286   43   49   57   68   69   74   75          
      Total Time:  2:20:36.71                                                    
         Average:    28:07.35                                                    
  12 Shelby County               290   41   54   59   65   71                    
      Total Time:  2:21:57.21                                                    
         Average:    28:23.45                                                    
  13 Henry Clay                  314   55   61   62   63   73                    
      Total Time:  2:25:24.14                                                    
         Average:    29:04.83                                                    
 
Event 2  Boys 3k Run CC MIDDLE SCHOOL
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #1057 Austin Carter        8 North Oldham Middle   10:16.63    1             
  2 #1076 Taylor Sanders       7 North Oldham Middle   10:30.86    2             
  3  #894 Zach Bowen          08 Meade County          10:35.84    3             
  4 #1584 Cory Kleinjan        8 Spencer County        10:48.24    4             
  5 #1074 Jeremy Rice          8 North Oldham Middle   10:50.17    5             
  6 #1080 Nathan Yates         8 North Oldham Middle   10:52.55    6             
  7 #1455 Zach Carter          8 Shelby County         10:58.36    7             
  8 #1063 Colin Grandon        8 North Oldham Middle   11:00.72    8             
  9  #898 Matthew Fackler     08 Meade County          11:08.40    9             
 10  #158 Austin Shewmaker     7 Burgin                11:10.30   10             
 11  #847 Austin Miller          Lex. Christian        11:14.98   11             
 12  #589 Rashaun Langdon      8 Farnsley              11:21.49   12             
 13 #1829 Brent White            Woodford County       11:22.00   13             
 14 #1134 Henry Williamson     7 Oldham County         11:22.28   14             
 15 #1276 Josh Reynolds       08 Rowan County          11:22.50                  
 16 #1067 Brayden May          8 North Oldham Middle   11:24.00   15             
 17 #1480 Thomas Smith         7 Shelby County         11:25.00   16             
 18 #1585 Sam Meredith         7 Spencer County        11:26.00   17             
 19  #893 Tyler Blair         08 Meade County          11:27.66   18             
 20 #1555 Jacob Jones         06 Southwestern          11:30.17   19             
 21 #1126 Matthew Lawson       8 Oldham County         11:30.68   20             
 22  #207 Matt Edmunds           Cabell Midland        11:31.08                  
 23  #577 Jamonte Cardine      7 Farnsley              11:32.00   21             
 24  #904 Paul Howard         07 Meade County          11:34.74   22             
 25 #1069 Troas McWilliams     7 North Oldham Middle   11:38.05   23             
 26  #352 Karl Hempel            Danville              11:41.44   24             
 27  #599 Derrick Weidner      8 Farnsley              11:45.04   25             
 28  #468 Matthew Kabbes      07 East Oldham Middle    11:45.33   26             
 29 #1064 Alec Horn            7 North Oldham Middle   11:45.89                  
 30   #78 Will Hutchinson      8 Beaumont Middle       11:47.00   27             
 31  #461 Kyle Barry          07 East Oldham Middle    11:48.99   28             
 32 #1059 Nick Ernst           7 North Oldham Middle   11:51.68                  
 33 #1568 Michael Tounge      07 Southwestern          11:53.75   29             
 34 #1582 Joseph Glover        8 Spencer County        11:56.43   30             
 35 #1127 Ryan Riopell         8 Oldham County         11:56.96   31             
 36 #1461 Alex Hamilton        7 Shelby County         11:57.27   32             
 37  #851 Keegan Penalva         Lex. Christian        11:57.70   33             
 38  #156 Devan Lay            8 Burgin                11:58.09   34             
 39 #1061 Seth Fowler          7 North Oldham Middle   11:59.00                  
 40 #1470 Will Morris          8 Shelby County         12:00.04   35             
 41 #1056 Andrew Beno          8 North Oldham Middle   12:00.64                  
 42 #1070 Zack Mitchell        7 North Oldham Middle   12:01.00                  
 43  #636 Bradley Bennett      5 Frankfort Christian   12:03.00   36             
 44 #1132 Kyle Waugh           8 Oldham County         12:04.11   37             
 45  #906 Jordan King         07 Meade County          12:04.39   38             
 46  #470 Kevin Montgomery    07 East Oldham Middle    12:04.64   39             
 47 #1065 Ryan Kalmey          7 North Oldham Middle   12:05.81                  
 48 #1072 Sean Nakamura        7 North Oldham Middle   12:06.25                  
 49 #1077 Eric Taglieri        7 North Oldham Middle   12:06.79                  
 50 #1123 Joel Fisher          7 Oldham County         12:07.28   40             
 51  #583 Gary Dixon           8 Farnsley              12:08.14   41             
 52  #464 Leonard Faul        06 East Oldham Middle    12:09.59   42             
 53 #1396 Joel Reihmer         8 Scott County          12:10.06   43             
 54 #1875 Tyler Mackey         8 Lincoln County        12:10.56                  
 55 #1548 Aaron Denham        08 Southwestern          12:11.00   44             
 56 #1376 Lowell Bieber        6 Scott County          12:11.00   45             
 57  #150 Alexander Beckerso   6 Burgin                12:12.70   46             
 58  #460 Anthony Armagno     06 East Oldham Middle    12:12.97   47             
 59  #359 Max Meckes             Danville              12:13.44   48             
 60 #1583 Austin Heilman       6 Spencer County        12:15.86   49             
 61 #1062 Chris Gant           7 North Oldham Middle   12:16.78                  
 62 #1830 Shane White            Woodford County       12:17.20   50             
 63  #582 Andre Crook          7 Farnsley              12:17.72   51             
 64 #1917 Forrest Neyman         West Jessamine        12:18.98   52             
 65 #1764 Matt Liversedge        West Jessamine        12:19.58   53             
 66 #1397 Logan Reveal         5 Scott County          12:24.73   54             
 67  #576 Demetrius Berry      6 Farnsley              12:25.45   55             
 68 #1552 Corey English       04 Southwestern          12:26.08   56             
 69  #775 Nathan Hubble        8 John Hardin           12:26.98   57             
 70 #1133 Luke Weishar         7 Oldham County         12:27.70   58             
 71 #1465 Trey Holt            6 Shelby County         12:28.06   59             
 72 #1384 Wesley Holt          5 Scott County          12:28.28   60             
 73 #1826 Ben Rathbone           Woodford County       12:28.65   61             
 74  #580 Spencer Cottrell     8 Farnsley              12:28.88   62             
 75 #1821 Grayson Graf           Woodford County       12:29.28   63             
 76  #961 Woody Rini          08 Model Lab             12:29.50   64             
 77   #83 Matt Stagnolia       8 Beaumont Middle       12:31.81   65             
 78  #788 Joshua Vogel         8 John Hardin           12:33.98   66             
 79  #965 Eric Yoder          07 Model Lab             12:35.00   67             
 80  #223 Matthew Riley          Cabell Midland        12:36.90                  
 81 #1542 Daniel Brainard     05 Southwestern          12:36.96   68             
 82   #74 Greg Greywall        8 Beaumont Middle       12:37.80   69             
 83  #587 Brandon Holderbaum   7 Farnsley              12:38.80                  
 84 #1128 Anthony Rose         8 Oldham County         12:38.90   70             
 85  #592 William Mosby        6 Farnsley              12:42.70                  
 86   #82 Kalen Plummer        8 Beaumont Middle       12:43.70   71             
 87 #1498 Jonathan Mullins       Shelby Valley         12:44.64                  
 88   #84 Go Suzuki            8 Beaumont Middle       12:45.12   72             
 89 #1078 Steve Terkula        7 North Oldham Middle   12:47.30                  
 90 #1274 Jacob Morrill       07 Rowan County          12:47.97                  
 91  #478 Kyle Smith          06 East Oldham Middle    12:48.37   73             
 92   #79 Taylor King          7 Beaumont Middle       12:49.72   74             
 93 #1500 Jordan Robinson        Shelby Valley         12:50.50                  
 94 #1222 Josh Wellum          6 Portland Christian    12:50.61                  
 95 #1818 Hunter Boyd            Woodford County       12:51.31   75             
 96 #1785 Zack Higdon            Whitefield Academy    12:52.31                  
 97  #296 Caleb Priddy         7 Central Hardin        12:52.90                  
 98 #1581 James Glover         7 Spencer County        12:53.85   76             
 99  #848 Daniel Myers           Lex. Christian        12:54.68   77             
100 #1066 Eric Krohn           6 North Oldham Middle   12:55.01                  
101 #1766 John Lyon              West Jessamine        12:56.25   78             
102 #1754 Jack Bandy             West Jessamine        12:57.24   79             
103 #1466 Logan Hull           6 Shelby County         12:58.55   80             
104 #1381 Robby Fox            6 Scott County          12:58.84   81             
105 #1556 Matthew Jones       02 Southwestern          12:58.90   82             
106 #1551 Austin English      08 Southwestern          12:59.81   83             
107 #1642 Christopher Molten   7 Sts Peter & Paul      13:02.03   84             
108 #1071 Clayton Morris       6 North Oldham Middle   13:02.66                  
109  #621 John Travis Planck  07 Fleming County        13:03.06                  
110 #1543 Preston Brainard    07 Southwestern          13:04.05                  
111   #80 Miles McMinoway      7 Beaumont Middle       13:04.67   85             
112  #579 Kyle Sherrard        7 Farnsley              13:05.29                  
113 #1634 Anthony Puopolo        St. Xavier JV        X13:06.48                  
114  #474 Andrew Roberts      07 East Oldham Middle    13:11.44   86             
115  #908 Brandon McMahan     07 Meade County          13:11.94   87             
116  #301 Tyler Wade           7 Central Hardin        13:12.80                  
117  #949 Nicky Edwards       08 Model Lab             13:13.40   88             
118   #75 Tanner Hall          7 Beaumont Middle       13:15.47                  
119 #1472 Stuart Orange        6 Shelby County         13:16.93   89             
120 #1452 Sam Adams            8 Shelby County         13:19.83                  
121  #585 Wayne Hester         8 Farnsley              13:20.46                  
122 #1544 Spencer Brainard    05 Southwestern          13:21.42                  
123 #1643 Ryan Molten          5 Sts Peter & Paul      13:22.37   90             
124 #1759 Michael English        West Jessamine        13:22.89   91             
125  #480 Brice Whitworth     07 East Oldham Middle    13:23.40                  
126 #1545 Jordan Carrington   05 Southwestern          13:23.44                  
127 #1468 Chrsitian Lacer      8 Shelby County         13:24.02                  
128 #1058 Jonathan Clausen     8 North Oldham Middle   13:27.90                  
129 #1068 Ryan McMillen        6 North Oldham Middle   13:28.34                  
130 #1462 Blake Harris         6 Shelby County         13:28.70                  
131 #1559 Kyle Lewis          07 Southwestern          13:30.15                  
132 #1075 Will Sack            6 North Oldham Middle   13:31.69                  
133 #1484 Patrick Whitman      7 Shelby County         13:34.15                  
134 #1486 John Zehnder         8 Shelby County         13:39.78                  
135  #595 Tanner Scanlon       7 Farnsley              13:41.17                  
136 #1400 Jake Shaffer         8 Scott County          13:44.03   92             
137 #1412 Alex Allen           7 Seton Catholic        13:45.40                  
138 #1467 Logan Kemper         6 Shelby County         13:45.41                  
139 #1471 Christian Olsson     7 Shelby County         13:46.23                  
140  #680 Jordan Tucker       07 Good Shepherd         13:47.02                  
141 #1874 Tim Grizzell         7 Lincoln County        13:47.34                  
142  #355 David McChesney     08 Danville              13:48.77   93             
143  #463 Zachary Bobbitt     06 East Oldham Middle    13:49.11                  
144  #596 Trey Schad           8 Farnsley              13:51.77                  
145  #574 Chad Adair           6 Farnsley              13:55.16                  
146  #292 Kyle Lucas           7 Central Hardin        13:55.83                  
147 #1920 Tannert Williamson     Shelby County         13:57.67                  
148  #600 Rick Wight           8 Farnsley              13:58.33                  
149 #1827 Vince Shaw             Woodford County       14:00.66   94             
150  #892 Joey Bishop         08 Meade County          14:01.04   95             
151 #1122 Drew Corman          6 Oldham County         14:03.83                  
152  #358 Spencer McKinney    03 Danville              14:04.81   96             
153 #1479 Samuel Saarinen      6 Shelby County         14:05.50                  
154 #1782 Sawyer Bivens          Whitefield Academy    14:08.37                  
155   #85 Trey White           8 Beaumont Middle       14:09.84                  
156 #1819 Nathan Darland         Woodford County       14:12.20   97             
157   #76 Ben Hempfling        7 Beaumont Middle       14:12.66                  
158 #1121 Zach Cook            7 Oldham County         14:14.32                  
159  #953 James Logue         05 Model Lab             14:16.61   98             
160 #1453 Jared Bentley        6 Shelby County         14:17.36                  
161 #1130 Cory Smith           7 Oldham County         14:19.56                  
162 #1587 Lee Jared Miles      6 Spencer County        14:19.98   99             
163 #1079 Jordan Yates         6 North Oldham Middle   14:20.24                  
164  #357 Andrew McKinney        Danville              14:22.41  100             
165  #679 Connor Slone        04 Good Shepherd         14:23.08                  
166   #81 Jordan Monthie       8 Beaumont Middle       14:23.68                  
167  #106 Sebastian Brown      7 Berea                 14:24.74  101             
168 #1787 Cameron Nalley         Whitefield Academy    14:25.11                  
169 #1375 Kyle Bezold          8 Scott County          14:25.68  102             
170 #1586 Gage Mertz           6 Spencer County        14:26.13  103             
171 #1129 Craig Skinner        6 Oldham County         14:30.75                  
172  #157 Andrew Neal          8 Burgin                14:31.71  104             
173 #1853 Zach Setness         8 East Jessamine        14:35.66                  
174 #1823 Elijah Hack            Woodford County       14:37.55                  
175  #467 Alex Hodges         06 East Oldham Middle    14:39.12                  
176 #1081 Andrew Zimmerman     6 North Oldham Middle   14:40.79                  
177  #111 Ben Robinson         5 Berea                 14:41.03  105             
178 #1125 Thomas Hirn          6 Oldham County         14:41.41                  
179  #347 Dylan Crowe         08 Danville              14:41.80  106             
180 #1073 Nathan Nowacki       7 North Oldham Middle   14:42.09                  
181  #674 Church Gray         04 Good Shepherd         14:43.75                  
182 #1877 Skyler Caudill       7 Lincoln County        14:44.19                  
183  #466 Sean Gibson         06 East Oldham Middle    14:44.72                  
184  #203 Luke Bowling           Cabell Midland        14:45.03                  
185  #844 Will Barker            Lex. Christian        14:45.58  107             
186  #907 Jordan Mattingly    07 Meade County          14:46.03                  
187 #1382 Lynn Graves          6 Scott County          14:46.93                  
188 #1131 Harry Standfer       7 Oldham County         14:47.00                  
189 #1469 Gatlin Miller        7 Shelby County         14:49.80                  
190 #1822 Ben Hack               Woodford County       14:52.40                  
191  #854 Ryan Williamson        Lex. Christian        14:54.00  108             
192 #1784 Dallas Constance       Whitefield Academy    14:54.81                  
193 #1916 Zach Stolze          6 Southwestern          14:56.36                  
194  #846 Ethan Long             Lex. Christian        14:58.74  109             
195 #1418 William Whalen       8 Seton Catholic        14:59.38                  
196  #957 Jack Frisbie        05 Model Lab             14:59.68  110             
197  #476 Bradley Seibert     06 East Oldham Middle    15:00.62                  
198 #1820 Jordan Frantzvog       Woodford County       15:01.00                  
199 #1919 mitchell knuckles      Shelby County         15:01.21                  
200 #1755 Jake Bernard           West Jessamine        15:03.24  111             
201  #909 Jacob Myers         07 Meade County          15:03.40                  
202  #777 Ross Kok             8 John Hardin           15:05.16  112             
203 #1872 Nolan Sanders        6 Lincoln County        15:05.63                  
204  #109 Tory Harkleroad      7 Berea                 15:07.51  113             
205  #152 Nickolas Beckerson   5 Burgin                15:09.45  114             
206  #954 Thomas Loy          08 Model Lab             15:10.00  115             
207 #1124 Kyle Graves          6 Oldham County         15:12.45                  
208  #638 Michael Hurt         5 Frankfort Christian   15:12.75  116             
209 #1220 Michael Tucker       7 Portland Christian    15:14.88                  
210  #293 Mason Miller         7 Central Hardin        15:17.27                  
211  #972 Aaron Shroedl       06 Montgomery County     15:20.75                  
212  #899 Bradley Gable       07 Meade County          15:23.29                  
213 #1866 Shaun Montgomery     3 Centerfield           15:25.14                  
214  #769 Trevor Carr          6 John Hardin           15:25.80  117             
215 #1566 Aaron Stolze        07 Southwestern          15:26.77                  
216 #1387 Tyler Lee            6 Scott County          15:27.19                  
217  #473 Dylan O'Gara        07 East Oldham Middle    15:31.68                  
218  #843 Jeremiah Asberry       Lex. Christian        15:37.94  118             
219  #584 Travis Griswold      7 Farnsley              15:50.46                  
220  #462 Jesse Bishop        06 East Oldham Middle    15:56.02                  
221  #845 Taylor Harris          Lex. Christian        15:56.45                  
222  #853 Logan Taylor           Lex. Christian        15:57.68                  
223  #941 Connor Shafran       6 Model Lab             16:10.40  119             
224 #1768 Jacob Rynkiewich       West Jessamine        16:11.09  120             
225 #1767 Garrett Mohr           West Jessamine        16:16.15                  
226 #1036 Jacob Stefanko       4 North Hardin          16:20.69                  
227   #77 Nick Hempfling       8 Beaumont Middle       16:26.59                  
228  #781 Reagan Morgan        7 John Hardin           16:31.18  121             
229  #850 Cody Neal              Lex. Christian        16:33.50                  
230  #121 Joe Perkins         08 Boyd County Middle    16:38.14                  
231  #108 Gammon Fain          5 Berea                 16:51.91  122             
232 #1641 RJ Hijalda           4 Sts Peter & Paul      16:53.83  123             
233  #642 Bradlee Minks        5 Frankfort Christian   16:58.70  124             
234  #912 David Reese         08 Meade County          17:04.88                  
235  #948 Taylor Dodd         08 Model Lab             17:14.07                  
236  #103 Drake Montero-Smit   6 Berea                 17:24.44  125             
237  #940 Levi Agee           05 Model Lab             17:29.17                  
238  #644 Jared Stephens       4 Frankfort Christian   17:41.64  126             
239 #1475 Bryce Phillips       7 Shelby County         17:43.44                  
240  #469 Tyler Mengelberg    07 East Oldham Middle    18:10.21                  
241  #955 Tanner Marshall     05 Model Lab             18:21.43                  
242 #1269 Collin Alexander    08 Rowan County          18:51.52                  
243  #960 Ronnie Durham       05 Model Lab             19:31.11                  
244 #1762 Corey Hahn             West Jessamine        19:43.46                  
245 #1645 Stephen Scruggs      6 Sts Peter & Paul      20:30.51  127             
246  #637 Nicholas Coleman     2 Frankfort Christian   21:02.09  128             
247  #110 Zack Kopp            7 Berea                 21:34.57  129             
248  #958 Chris Grene          6 Model Lab             21:49.46                  
249 #1644 Byron Pelton         4 Sts Peter & Paul      21:56.37  130             
250   #73 Tyler Cress          7 Beaumont Middle       22:30.37                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 North Oldham Middle          22    1    2    5    6    8   15   23          
      Total Time:    53:30.93                                                    
         Average:    10:42.19                                                    
   2 Meade County                 90    3    9   18   22   38   87   95          
      Total Time:    56:51.03                                                    
         Average:    11:22.21                                                    
   3 Oldham County Middle        142   14   20   31   37   40   58   70          
      Total Time:    59:01.31                                                    
         Average:    11:48.27                                                    
   4 Shelby County               149    7   16   32   35   59   80   89          
      Total Time:    58:48.73                                                    
         Average:    11:45.75                                                    
   5 Farnsley                    150   12   21   25   41   51   55   62          
      Total Time:    59:04.39                                                    
         Average:    11:48.88                                                    
   6 Spencer County              176    4   17   30   49   76   99  103          
      Total Time:    59:20.38                                                    
         Average:    11:52.08                                                    
   7 East Oldham Middle          182   26   28   39   42   47   73   86          
      Total Time:  1:00:01.52                                                    
         Average:    12:00.31                                                    
   8 Southwestern                216   19   29   44   56   68   82   83          
      Total Time:  1:00:37.96                                                    
         Average:    12:07.60                                                    
   9 Woodford County             262   13   50   61   63   75   94   97          
      Total Time:  1:01:28.44                                                    
         Average:    12:17.69                                                    
  10 Scott County                283   43   45   54   60   81   92  102          
      Total Time:  1:02:12.91                                                    
         Average:    12:26.59                                                    
  11 Beaumont Middle             304   27   65   69   71   72   74   85          
      Total Time:  1:02:25.43                                                    
         Average:    12:29.09                                                    
  12 Burgin                      308   10   34   46  104  114                    
      Total Time:  1:05:02.25                                                    
         Average:    13:00.45                                                    
  13 Lexington Christian Xc-Ms   336   11   33   77  107  108  109  118          
      Total Time:  1:05:46.94                                                    
         Average:    13:09.39                                                    
  14 West Jessamine              353   52   53   78   79   91  111  120          
      Total Time:  1:03:54.94                                                    
         Average:    12:46.99                                                    
  15 Danville                    361   24   48   93   96  100  106               
      Total Time:  1:06:10.87                                                    
         Average:    13:14.18                                                    
  16 Model Lab                   427   64   67   88   98  110  115  119          
      Total Time:  1:07:34.19                                                    
         Average:    13:30.84                                                    
  17 John Hardin                 473   57   66  112  117  121                    
      Total Time:  1:12:03.10                                                    
         Average:    14:24.62                                                    
  18 Frankfort Christian         530   36  116  124  126  128                    
      Total Time:  1:22:58.18                                                    
         Average:    16:35.64                                                    
  19 Sts. Peter & Paul School    554   84   90  123  127  130                    
      Total Time:  1:25:45.11                                                    
         Average:    17:09.03                                                    
  20 Berea Community School      566  101  105  113  122  125  129               
      Total Time:  1:18:29.63                                                    
         Average:    15:41.93                                                    
 
Event 1  Girls 3k Run CC MIDDLE SCHOOL
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #448 Kami Orrender       07 East Oldham Middle    11:46.05    1             
  2 #1054 Kasey Wattley        8 North Oldham Middle   11:52.51    2             
  3   #68 Amanda Hancock       8 Beaumont Middle       11:52.96    3             
  4 #1046 Caitlin Beyea        7 North Oldham Middle   11:57.38    4             
  5 #1873 Emily Frith          8 Lincoln County        11:59.90                  
  6 #1576 Laura Klotz          8 Spencer County        12:06.69    5             
  7  #435 Lissa Gamsky        07 East Oldham Middle    12:08.86    6             
  8 #1110 Teresa Larsen        7 Oldham County         12:16.58    7             
  9   #71 Sammi Leddy          8 Beaumont Middle       12:18.45    8             
 10  #269 Kati Heil           05 Centerfield           12:18.91                  
 11 #1608 Lindsey Hinken       7 St. Henry             12:22.46    9             
 12 #1580 Katrina Westphall    8 Spencer County        12:23.61   10             
 13 #1577 Christina Shawver    7 Spencer County        12:24.89   11             
 14 #1590 Allysa Brady         7 St. Henry             12:25.67   12             
 15  #887 Marley Stanfield    07 Meade County          12:26.07   13             
 16  #882 April Level         07 Meade County          12:36.88   14             
 17  #194 Clara Stephens         Cabell Midland        12:40.01                  
 18  #268 Kalli Heil          05 Centerfield           12:42.76                  
 19 #1814 Morgan Page            Woodford County       12:43.81   15             
 20 #1574 Charliann Garcia       Spencer County        12:44.77   16             
 21 #1594 Courtney Clague      8 St. Henry             12:45.22   17             
 22 #1109 Margaret Grogan      7 Oldham County         12:48.41   18             
 23 #1044 Shelby Adams         6 North Oldham Middle   12:49.09   19             
 24 #1521 Jill Collier        04 Southwestern          12:49.87   20             
 25   #70 Megan Klein          8 Beaumont Middle       12:52.88   21             
 26  #842 Jenna Wooten           Lex. Christian        12:58.11                  
 27 #1809 Anna Ledford           Woodford County       12:59.03   22             
 28 #1810 Catherine Lemay        Woodford County       13:01.19   23             
 29 #1049 Rachel Hill          6 North Oldham Middle   13:01.53   24             
 30  #604 Kelsey Dillon       07 Fleming County        13:03.90                  
 31 #1043 Ashley Adams         8 North Oldham Middle   13:10.03   25             
 32  #735 Cathryn Fischer     05 Henry County          13:10.32   26             
 33  #632 Kirsten Nitz         7 Frankfort Christian   13:12.31   27             
 34 #1407 Mindy Hassur         6 Seton Catholic        13:14.42                  
 35 #1433 Katie Goebel         8 Shelby County         13:15.03   28             
 36 #1880 Alex Bunch           6 Lincoln County        13:18.69                  
 37 #1048 Rachael Grady        7 North Oldham Middle   13:21.04   29             
 38 #1529 Katie Goff          04 Southwestern          13:23.40   30             
 39   #66 Julia Grzech         8 Beaumont Middle       13:23.76   31             
 40 #1115 Elizabeth Riopell    6 Oldham County         13:23.96   32             
 41 #1430 Emily Downs          8 Shelby County         13:26.60   33             
 42 #1370 Anna Wirzba          8 Scott County          13:27.46   34             
 43 #1815 Katie Redeker          Woodford County       13:31.59   35             
 44  #441 Lauren Moore        07 East Oldham Middle    13:32.98   36             
 45 #1047 Blakely Catlett      7 North Oldham Middle   13:33.83   37             
 46  #450 Kaitlin Powell      08 East Oldham Middle    13:34.21   38             
 47 #1609 Lauren Humpert       8 St. Henry             13:34.53   39             
 48  #443 Haley Mullins       06 East Oldham Middle    13:36.92   40             
 49 #1353 Ally Conrad          7 Scott County          13:40.35   41             
 50  #432 Jordan Bates        08 East Oldham Middle    13:42.92   42             
 51 #1573 Shelby Frazier       8 Spencer County        13:43.20   43             
 52 #1045 Liz Bartelt          7 North Oldham Middle   13:45.48                  
 53 #1593 Alana Cahill         8 St. Henry             13:46.02   44             
 54 #1805 Kendal Curtis          Woodford County       13:47.38   45             
 55 #1419 Alyssa Anderson      8 Shelby County         13:48.73   46             
 56 #1113 Abbey Pearson        7 Oldham County         13:49.23   47             
 57  #937 Janie Ward          05 Model Lab             13:49.49                  
 58 #1346 McKenzie Barber      5 Scott County          13:49.76   48             
 59  #841 Becca Kemplin          Lex. Christian        13:50.97                  
 60 #1808 Alisha Kennedy         Woodford County       13:53.29   49             
 61 #1613 Laurell Moore        8 St. Henry             13:56.19   50             
 62  #459 Grace Whitworth     06 East Oldham Middle    13:56.89   51             
 63 #1117 Tavi Wallace         7 Oldham County         13:58.66   52             
 64 #1441 Haleigh Olsson       7 Shelby County         14:02.81   53             
 65  #444 Hannah Mullins      06 East Oldham Middle    14:03.90                  
 66 #1055 Lindsey Wattley      6 North Oldham Middle   14:04.52                  
 67  #571 Jenna Numan          7 Farnsley              14:06.44   54             
 68  #572 Brittany Rice        6 Farnsley              14:06.70   55             
 69 #1857 Rebekah Henderson    7 East Jessamine        14:07.59                  
 70  #568 Audrey Garrison      8 Farnsley              14:10.79   56             
 71 #1595 Kelly Coburn         6 St. Henry             14:11.08   57             
 72 #1816 Rachel Redeker         Woodford County       14:12.91   58             
 73 #1442 Elizabeth Sharber    6 Shelby County         14:13.45   59             
 74  #567 Kendra Bolton        6 Farnsley              14:14.59   60             
 75 #1365 Meghan Staats        6 Scott County          14:14.84   61             
 76 #1747 Sayre McKenzie         West Jessamine        14:18.06   62             
 77  #874 Emily Gempler       07 Meade County          14:19.30   63             
 78  #670 Suzanne Van Arsdal  08 Good Shepherd         14:20.70                  
 79  #740 Aly Stanley         04 Henry County          14:21.16   64             
 80  #438 McKenzie King       06 East Oldham Middle    14:21.63                  
 81 #1440 Lindsey Miller       8 Shelby County         14:27.56   65             
 82   #63 Sarah Disario        8 Beaumont Middle       14:30.54   66             
 83  #663 Ashleigh Luebbers   05 Good Shepherd         14:31.78                  
 84 #1598 Sarah Edmondson      7 St. Henry             14:32.60                  
 85   #65 Arial England        8 Beaumont Middle       14:34.58   67             
 86  #566 Jennifer Ashby       7 Farnsley              14:35.10   68             
 87 #1429 Erin Daugherty       6 Shelby County         14:36.05   69             
 88 #1614 Sierra Moore         7 St. Henry             14:38.51                  
 89 #1538 Rachel Schoolcraft  05 Southwestern          14:40.01   70             
 90 #1368 Morgan Watkins       8 Scott County          14:40.54   71             
 91 #1518 Cassie Acey         08 Southwestern          14:41.95   72             
 92 #1435 Jasmin Herbert       8 Shelby County         14:42.25                  
 93 #1358 Jessica Hayes        8 Scott County          14:42.49   73             
 94 #1436 Abby Lauer           7 Shelby County         14:42.99                  
 95 #1447 Taylor Webb          6 Shelby County         14:43.49                  
 96  #930 Hayley Hunt         04 Model Lab             14:43.71                  
 97 #1112 Paige McKinney       8 Oldham County         14:45.52   74             
 98  #669 Lily Snapp-Baker    04 Good Shepherd         14:46.10                  
 99  #876 Rebecca Harman      07 Meade County          14:46.60   75             
100  #736 Darci Goddard       08 Henry County          14:50.75   76             
101 #1744 Ouree Lee              West Jessamine        14:51.66   77             
102 #1812 Emily Meads            Woodford County       14:54.06                  
103  #436 Courtny Gorman      06 East Oldham Middle    14:59.07                  
104  #628 Rebecca Cook         2 Frankfort Christian   15:01.68   78             
105  #839 Addison Arnold      06 Lex. Christian        15:02.42                  
106  #765 Alana Westover       8 John Hardin           15:02.69                  
107 #1604 Sierra Harlen        6 St. Henry             15:03.64                  
108  #840 Morgan Downs           Lex. Christian        15:06.38                  
109 #1114 Paige Rietveld       8 Oldham County         15:06.77   79             
110 #1264 Kellen Coffey        5 Rockcastle Co.        15:07.15                  
111  #871 Alexis Cox          07 Meade County          15:10.00   80             
112  #458 Olivia Weidemer     06 East Oldham Middle    15:14.36                  
113  #761 Rachel Kersey        8 John Hardin           15:18.54                  
114  #439 Cynthia Leaton      06 East Oldham Middle    15:18.99                  
115  #732 Krista Deburger     06 Henry County          15:21.89   81             
116 #1351 Kaitlyn Cassady      8 Scott County          15:22.29   82             
117  #648 Emmy King            6 Franklin County       15:23.98                  
118 #1211 Janae Wellum         4 Portland Christian    15:24.39                  
119 #1356 Chloe Golding        6 Scott County          15:24.79                  
120   #67 Danielle Guiterrez   8 Beaumont Middle       15:25.65   83             
121 #1108 Katilyn Eyle         6 Oldham County         15:26.34                  
122   #72 Emily Macfarland     8 Beaumont Middle       15:27.38                  
123 #1528 Chelsea Goff        07 Southwestern          15:32.57   84             
124 #1855 Daylei DeKrey        7 East Jessamine        15:35.60                  
125 #1438 Nettie Melanson      7 Shelby County         15:36.35                  
126 #1522 Skye Combs          03 Southwestern          15:37.74   85             
127 #1878 Shelby Meece         7 Lincoln County        15:39.19                  
128  #612 Mary Beth Plummer   07 Fleming County        15:42.60                  
129 #1209 Jazmin Trejo         7 Portland Christian    15:47.31                  
130 #1803 Allie Boyd             Woodford County       15:49.57                  
131  #739 Hannah Roberts      06 Henry County          15:50.19   86             
132 #1053 Claire Sinnott       6 North Oldham Middle   15:56.78                  
133  #624 Kristin Brooks       3 Frankfort Christian   15:57.11   87             
134 #1876 Olivia Crawley       8 Lincoln County        16:01.00                  
135  #442 Rebecca Morris      07 East Oldham Middle    16:02.26                  
136 #1050 Amanda Jack          6 North Oldham Middle   16:04.06                  
137  #569 Peggy Kennedy        6 Farnsley              16:04.42   88             
138  #631 Anna Meador          8 Frankfort Christian   16:05.81   89             
139 #1118 Lauren Williams      6 Oldham County         16:10.89                  
140  #625 Katelyn Chalk        7 Frankfort Christian   16:13.08   90             
141 #1208 Hannah Gathof        7 Portland Christian    16:13.56                  
142  #970 Emily Watkins       06 Montgomery County     16:16.64                  
143  #451 Rachel Prater       06 East Oldham Middle    16:17.64                  
144 #1524 Leanne Crowder      03 Southwestern          16:18.01   91             
145  #457 Ashlyn Tew          07 East Oldham Middle    16:19.70                  
146  #633 Brittany Parris      7 Frankfort Christian   16:20.43   92             
147  #455 Lucy Sipp           07 East Oldham Middle    16:20.70                  
148 #1746 Allison Lyon           West Jessamine        16:25.29   93             
149 #1612 Bethany McNabb       7 St. Henry             16:25.71                  
150 #1813 Kelsey Miller          Woodford County       16:35.76                  
151  #934 Hanna Richardson    08 Model Lab             16:44.39                  
152 #1423 Jordan Blase         7 Shelby County         16:47.93                  
153 #1262 Rachel Cain          4 Rockcastle Co.        16:48.15                  
154 #1263 Emily Childress      3 Rockcastle Co.        16:54.08                  
155  #645 Marci Beason         6 Franklin County       17:02.07                  
156 #1111 Anna Mallek          6 Oldham County         17:16.70                  
157 #1426 Courtney Carter      7 Shelby County         17:22.30                  
158 #1439 Lauren Milburn       7 Shelby County         17:26.45                  
159 #1434 Lauren Greenwell     6 Shelby County         17:32.26                  
160  #875 Elizabeth Geren     07 Meade County          17:48.71   94             
161 #1410 Jenny Terrazas       5 Seton Catholic        17:53.28                  
162 #1804 Megan Bratcher         Woodford County       17:54.35                  
163  #886 Emily Spink         07 Meade County          17:56.10   95             
164 #1446 Jill Stella          6 Shelby County         18:00.92                  
165  #627 Christina Coleman    2 Frankfort Christian   18:09.69   96             
166 #1777 Christina Ford         Whitefield Academy    18:12.32                  
167 #1450 Lauren Wood          6 Shelby County         18:21.20                  
168  #931 Chelsea Marshall    08 Model Lab             18:51.50                  
169 #1638 Olivia Pelton        5 Sts Peter & Paul      18:52.57                  
170  #629 Sarah Hurt           8 Frankfort Christian   18:57.40                  
171 #1742 Kiley Gravatt          West Jessamine        19:00.62   97             
172  #565 Ciara Anderson       7 Farnsley              19:28.08   98             
173 #1354 Leah Floccare        6 Scott County          19:38.21                  
174   #62 Lilian Cravens       8 Beaumont Middle       19:53.03                  
175 #1539 Jordan Troxtle      07 Southwestern          21:13.32                  
176 #1207 Collins Crisi        7 Portland Christian    22:17.12                  
177  #737 Ashley Keeling         Henry County          22:20.10   99             
178  #730 Katherine Buckler   01 Henry County          24:54.07  100             
179 #1532 Melanie Hurst       07 Southwestern          25:39.88                  
180  #452 Brittany Roe        08 East Oldham Middle    25:43.26                  
181  #456 Courtney Spoon      06 East Oldham Middle    25:52.78                  
182 #1748 Claire Mynear          West Jessamine        25:52.78  101             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 North Oldham Middle          74    2    4   19   24   25   29   37          
      Total Time:  1:02:50.54                                                    
         Average:    12:34.11                                                    
   2 Spencer County               85    5   10   11   16   43                    
      Total Time:  1:03:23.16                                                    
         Average:    12:40.64                                                    
   3 East Oldham Middle          121    1    6   36   38   40   42   51          
      Total Time:  1:04:39.02                                                    
         Average:    12:55.81                                                    
   4 St. Henry                   121    9   12   17   39   44   50   57          
      Total Time:  1:04:53.90                                                    
         Average:    12:58.78                                                    
   5 Beaumont Middle             129    3    8   21   31   66   67   83          
      Total Time:  1:04:58.59                                                    
         Average:    12:59.72                                                    
   6 Woodford County             140   15   22   23   35   45   49   58          
      Total Time:  1:06:03.00                                                    
         Average:    13:12.60                                                    
   7 Oldham County Middle        156    7   18   32   47   52   74   79          
      Total Time:  1:06:16.84                                                    
         Average:    13:15.37                                                    
   8 Shelby County               219   28   33   46   53   59   65   69          
      Total Time:  1:08:46.62                                                    
         Average:    13:45.33                                                    
   9 Meade County                245   13   14   63   75   80   94   95          
      Total Time:  1:09:18.85                                                    
         Average:    13:51.77                                                    
  10 Scott County                255   34   41   48   61   71   73   82          
      Total Time:  1:09:52.95                                                    
         Average:    13:58.59                                                    
  11 Southwestern                276   20   30   70   72   84   85   91          
      Total Time:  1:11:07.80                                                    
         Average:    14:13.56                                                    
  12 Farnsley                    293   54   55   56   60   68   88   98          
      Total Time:  1:11:13.62                                                    
         Average:    14:14.73                                                    
  13 Henry County                333   26   64   76   81   86   99  100          
      Total Time:  1:13:34.31                                                    
         Average:    14:42.87                                                    
  14 Frankfort Christian         371   27   78   87   89   90   92   96          
      Total Time:  1:16:29.99                                                    
         Average:    15:18.00                                                    
  15 West Jessamine              430   62   77   93   97  101                    
      Total Time:  1:30:28.41                                                    
         Average:    18:05.69