Nelson County High School                                  Hy-Tek's Meet Manager
                            Hillbilly Run - 10/7/2006                            
                                  Nelson County                                  
 
Event 1  Girls 5k Run CC JV
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Weihe, Courtney           12 South Oldham                                    
  2 Fry, Logan                 9 Sacred Heart                      1             
  3 Julian, Clare             10 Sacred Heart                      2             
  4 Murphy, Sara              10 Sacred Heart                      3             
  5 Eager, Chase              10 Sacred Heart                      4             
  6 Bland, Amanda              9 Pleasure Ridge Park               5             
  7 Jacob, Kristen            10 Sacred Heart                      6             
  8 O'Conner, Jennifer        10 Sacred Heart                      7             
  9 Graham, Ann Marie         10 Sacred Heart                      8             
 10 Beltz, Cynthia             8 Pleasure Ridge Park               9             
 11 Nieto, Morgan              9 South Oldham                                    
 12 Williams, Bethany         11 Mercy Academy                    10             
 13 Lipe, Clare               10 Sacred Heart                                    
 14 Yates, Lindsey            11 Mercy Academy                    11             
 15 Fussenegger, Amy          12 Mercy Academy                    12             
 16 Bell, Morgan               9 Central Hardin                   13             
 17 Cox, Jessica              11 Central Hardin                   14             
 18 Wright, Maddie            10 Sacred Heart                                    
 19 Shubert, Jessica          11 Lou. Christian                                  
 20 Caci, Maria               10 Sacred Heart                                    
 21 Sanders, Brittany          7 Pleasure Ridge Park              15             
 22 Baker, Alexandra          09 Walden                                          
 23 Daly, Rose                11 Sacred Heart                                    
 24 Lopez, Stephanie          11 Eastern                                         
 25 Warner, Ellen              9 Sacred Heart                                    
 26 Lewis, Kristen             8 Bullitt East                                    
 27 Schilling, Riley          12 Sacred Heart                                    
 28 Caci, Ashley              11 Sacred Heart                                    
 29 Price, Marlee             11 Lou. Christian                                  
 30 Yu, Jessica               11 Male                             16             
 31 Sanders, Heather          10 Pleasure Ridge Park              17             
 32 Carpenter, Katie           9 Male                             18             
 33 Parman, Amanda            12 Eastern                                         
 34 White, Shelby              8 Bardstown                        19             
 35 Long, Rachel              11 Central Hardin                   20             
 36 Goodman, Laura            10 North Hardin                                    
 37 Coppola, Brit             11 Sacred Heart                                    
 38 Coleman, Katie            11 Sacred Heart                                    
 39 Hodge, Sarah              10 Mercy Academy                    21             
 40 Boice, Jessica            11 Mercy Academy                    22             
 41 Priddy, Rachel             9 Central Hardin                   23             
 42 Finnegin, Tess            12 Sacred Heart                                    
 43 Weakley, Amber            12 Central Hardin                   24             
 44 Pigneri, Stephanie        12 Sacred Heart                                    
 45 Fisher, Laura             11 Central Hardin                   25             
 46 Duplessis, Maddie          9 Sacred Heart                                    
 47 Gahafer, Emily             9 Doss                             26             
 48 Willinger, Andrea         12 Sacred Heart                                    
 49 Lewis, Stepheny            9 Doss                             27             
 50 Mims, Caitlin             11 Mercy Academy                    28             
 51 Payton, Emily             10 Sacred Heart                                    
 52 Peters, Irina             12 Bullitt East                                    
 53 Wetterer, Laura              Sacred Heart                                    
 54 Pugh, Lauren                 Jeffersontown                                   
 55 Land, Rachael             09 Nels                             29             
 56 Boone, Erica              12 Nels                             30             
 57 Kaelin, Brittany           9 Sacred Heart                                    
 58 Shoemaker, Danielle       12 Lou. Christian                                  
 59 Logan, Amy                12 Walden                                          
 60 Bloom, Grace              11 Walden                                          
 61 Cogan, Kathleen           11 Sacred Heart                                    
 62 Disney, Elizabeth         10 Pleasure Ridge Park              31             
 63 Gross, Courtney           10 Mercy Academy                    32             
 64 Miller, Amber             09 Nels                             33             
 65 Verdow, Shannon           11 Nels                             34             
 66 Martin, Rachel            10 Lou. Christian                                  
 67 Hunt, Katie               11 Doss                             35             
 68 Land, Tessa               10 Nels                             36             
 69 Cosby, Olivia             10 Male                             37             
 70 Gates, Tess               11 Sacred Heart                                    
 71 Reece, Natasha               Jeffersontown                                   
 72 Gibson, Brittany          11 Doss                             38             
 73 Watson, Stephanie         10 Male                             39             
 74 Rock, Jordan               9 Male                             40             
 75 Silva, Megan              10 Doss                             41             
 76 Lawrence, Lauren          10 Nels                             42             
 77 Edmonson, Casey           FR Spencer County                                  
 78 Hardin, Emilee            09 Nels                             43             
 79 Rogers, Tara              FR Spencer County                                  
 80 Schlich, Mary Elise        9 Sacred Heart                                    
 81 Canon, Candace             9 Bardstown                        44             
 82 Boylan, Kristen           11 Central Hardin                   45             
 83 Saunders, Lizzy            7 Bardstown                        46             
 84 Mueller, Annie            11 Sacred Heart                                    
 85 Godfrey, Allie             9 Male                             47             
 86 Bumpous, Erin              9 Mercy Academy                                   
 87 Lanham, Talor              7 Bardstown                        48             
 88 Braun, Emily               9 Sacred Heart                                    
 89 Hicks, Sarah               7 Bardstown                        49             
 90 Carey, Laura               9 Male                             50             
 91 James, Kristie            09 Nels                                            
 92 Shain, Brittany           10 Nels                                            
 93 Brussell, Lizzy           11 Nels                                            
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sacred Heart                 16    1    2    3    4    6    7    8          
   2 Mercy Academy                76   10   11   12   21   22   28   32          
   3 Pleasure Ridge Park          77    5    9   15   17   31                    
   4 Central Hardin               94   13   14   20   23   24   25   45          
   5 Male                        150   16   18   37   39   40   47   50          
   6 Nelson County High School   162   29   30   33   34   36   42   43          
   7 Doss                        167   26   27   35   38   41                    
   8 Bardstown                   206   19   44   46   48   49                    
 
Event 2  Boys 5k Run CC JV
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Dempsey, Matt                Saint Xavier JV A     17:14.56    1             
  2 Mann, Thomas              FR Saint Xavier JV A     17:24.90    2             
  3 Saldana, Matt             JR Saint Xavier JV A     17:28.79    3             
  4 Yates, Clay               12 Saint Xavier JV A     17:36.41    4             
  5 Stucki, Eric              11 Male                  17:36.91    5             
  6 Carroll, Richard             Saint Xavier JV A     17:37.69    6             
  7 Orr, Adam                    Saint Xavier JV A     17:39.11    7             
  8 Kinny, Eddie                 Saint Xavier JV A     17:39.81    8             
  9 Houchins, Tate            10 Male                  17:40.15    9             
 10 McGee, Michael               Saint Xavier JV A     17:42.13                  
 11 Bibb, Jeff                   Saint Xavier JV A     17:46.95                  
 12 Hillenbrand, Matt         FR Saint Xavier JV A     17:54.13                  
 13 Riedl, Michael               Saint Xavier JV A     17:57.58                  
 14 Wilson, Austin               Saint Xavier JV A     17:58.85                  
 15 Conder, Kevin             11 Butler                18:00.62   10             
 16 Ransddell, Jim               Saint Xavier JV A     18:02.46                  
 17 Morris, Matt                 Saint Xavier JV A     18:03.21                  
 18 Puopolo, Anthony             Saint Xavier JV A     18:12.03                  
 19 Wiggington, David            Saint Xavier JV A     18:13.68                  
 20 Weaver, Mark                 Saint Xavier JV A     18:15.29                  
 21 Johnson, Charles           9 Male                  18:17.33   11             
 22 Horrell, Nathan              Saint Xavier JV A     18:18.80                  
 23 Steinbock, Robbie            Saint Xavier JV A     18:21.75                  
 24 Meena, Anthony            FR Saint Xavier JV A     18:26.68                  
 25 Amlung, Nick              10 Saint Xavier JV A     18:27.82                  
 26 Johnson, Kenneth           8 Pleasure Ridge Park   18:28.15                  
 27 Wright, John              SR Saint Xavier JV A     18:28.48                  
 28 Decker, Steven            10 Male                  18:29.23   12             
 29 Dant, Ben                    Saint Xavier JV A     18:34.18                  
 30 Cavanaugh, Ben               Saint Xavier JV A     18:34.88                  
 31 Cook, Brad                10 Male                  18:35.31   13             
 32 Beavin, Sam               FR Saint Xavier JV A     18:35.69                  
 33 Caldwell, Michael          9 Butler                18:36.54   14             
 34 Clark, Kyle               10 Butler                18:38.57   15             
 35 McCaslin, Ian             FR Saint Xavier JV A     18:39.05                  
 36 Graves, Teddy             FR Saint Xavier JV A     18:41.68                  
 37 Zimmerman, Luke           FR Saint Xavier JV A     18:42.42                  
 38 Estes, Mark               10 Doss                  18:44.26   16             
 39 Swain, Ra'Sean             9 Pleasure Ridge Park   18:44.93                  
 40 Hicks, Will               12 South Oldham          18:48.35   17             
 41 Marti, Anthony            09 Saint Xavier JV A     18:48.66                  
 42 Crush, Kelly                 Saint Xavier JV A     18:49.56                  
 43 Williams, Tony            SO Saint Xavier JV A     18:53.89                  
 44 Bolus, Jacob               9 Pleasure Ridge Park   18:55.46                  
 45 Wade, Jackson             10 Butler                18:56.78   18             
 46 Cecil, Alex                  Saint Xavier JV A     19:04.08                  
 47 Frazier, Ryan             11 Male                  19:08.28   19             
 48 Soergel, Matt                Saint Xavier JV A     19:13.89                  
 49 Lyons, Brad               JR Saint Xavier JV A     19:15.96                  
 50 Gibson, Ryan               9 Pleasure Ridge Park   19:21.55                  
 51 Harris, Jeremy            12 Male                  19:22.68   20             
 52 Lucas, Jonathon           10 Butler                19:25.93   21             
 53 Cahill, Billy             11 Doss                  19:26.43   22             
 54 Hicks, Matthew            FR Saint Xavier JV A     19:28.85                  
 55 Pedigo, Josh               9 Butler                19:38.83   23             
 56 Runyon, John              11 Owensboro             19:42.31   24             
 57 Coggins, Reed             11 Lou. Christian        19:44.16   25             
 58 Tatum, Chris              12 Lou. Christian        19:47.22   26             
 59 Robinson, Logan           10 Butler                19:47.77   27             
 60 Knight, Kyle              10 South Oldham          19:51.68   28             
 61 Philly, Jake              11 Eastern               20:00.20   29             
 62 Alberhasky, Austin         9 Male                  20:03.87                  
 63 Cosgrove, Aaron           11 Doss                  20:05.60   30             
 64 Tuttle, Cody              11 Owensboro             20:06.19   31             
 65 Jenkins, Spencer          11 Eastern               20:08.56   32             
 66 Price, Ben                11 Lou. Christian        20:09.94   33             
 67 Ellis, Brice              12 Owensboro             20:10.22   34             
 68 Hoette, Kevin              9 North Hardin          20:13.57   35             
 69 Roberts, Jacob            09 Owensboro             20:15.60   36             
 70 Ball, Tyler               11 South Oldham          20:20.06   37             
 71 Warnell, Richard           9 Butler                20:20.40                  
 72 Carter, Neil              11 Male                  20:20.67                  
 73 Hitt, Russell             10 South Oldham          20:21.55   38             
 74 Trent, Daniel              9 Male                  20:34.82                  
 75 Wheatley, Joseph          11 Nels                  20:41.35   39             
 76 Wescott, Chris            11 North Hardin          20:43.61   40             
 77 Hudson, Brandon           09 Eastern               20:47.74   41             
 78 Casciato, Stephen         12 Lou. Christian        20:53.55   42             
 79 Cain, Chase               10 South Oldham          20:53.95   43             
 80 Herman, Josh              10 Butler                20:54.25                  
 81 Afable, Juan              10 Eastern               20:57.17   44             
 82 Brushway, Matthew         12 Boyle County          21:00.67                  
 83 Smith, Cameron            10 North Hardin          21:01.23   45             
 84 Applegate, Peyton         09 Eastern               21:01.64   46             
 85 Henderson, Shawn           9 North Hardin          21:10.75   47             
 86 Shackleford, Joe          09 Butler                21:11.83                  
 87 Crum, Josh                11 North Hardin          21:12.23   48             
 88 McConnell, Atom           09 DeSales               21:16.09                  
 89 Stone, Jacob               6 North Hardin          21:18.47   49             
 90 Jameson, Taylor            6 Boyle County          21:19.64                  
 91 Hogan, Mike                  Saint Xavier JV A     21:39.58                  
 92 Demic, Alex               10 Male                  21:45.34                  
 93 Gall, Jason               12 Doss                  21:48.37   50             
 94 O'Kane, Marc              10 Lou. Christian        21:48.89   51             
 95 Morris, Jon                9 Butler                21:55.42                  
 96 Francis, Daniel              Saint Xavier JV A     21:56.05                  
 97 Windham, Dennis            9 North Hardin          21:58.75   52             
 98 Lyddane, Alex             11 Owensboro             22:03.86   53             
 99 McCance, Colton           10 Nels                  22:05.24   54             
100 Loch, Sam                 12 Nels                  22:10.27   55             
101 Vernon, Paden             06 Nels                  22:17.21   56             
102 Blanton, Drew             10 Eastern               22:17.79   57             
103 Coomer, Chad               9 Male                  22:18.17                  
104 Tatum, Josh                9 Lou. Christian        22:26.34   58             
105 O'Brien, Devin             9 Butler                22:31.51                  
106 Izer, Josh                11 Nels                  22:34.27   59             
107 Nickel, Derek             11 Doss                  22:41.41   60             
108 Wells, Jesse              09 Owensboro             22:43.71   61             
109 Probus, James             11 Southern              22:49.10   62             
110 Smith, Derrick             9 Butler                22:50.65                  
111 Deshon, Batts             12 Doss                  22:55.56   63             
112 McGee, Reed                9 Lou. Christian        23:06.08   64             
113 Martin, Heath             12 Boyle County          23:09.22                  
114 Erik, Barreras            11 Southern              23:12.68   65             
115 Bowman, Steven             8 Bardstown             23:16.77                  
116 Judd, David                9 Butler                23:17.34                  
117 Berryman, TJ              10 Southern              23:29.70   66             
118 Yount, Ryan               09 Butler                23:33.54                  
119 Do, Travis                09 Bethlehem             23:33.91                  
120 Raley, Jeremy              9 Bullitt East          23:35.90                  
121 Boone, Nick               08 Nels                  23:42.53   67             
122 Grady, Caleb              09 Nels                  23:57.32   68             
123 Evans, Eric                8 Boyle County          24:03.92                  
124 Okruch, Matt              10 Bullitt East          24:53.29                  
125 Osterbach, Nayson         10 Southern              24:57.60   69             
126 Guelda, Nicholas          09 DeSales               25:28.47                  
127 Brutcher, Dewayne         11 Southern              25:31.31   70             
128 Disselkamp, Douglas       09 Nels                  26:36.81                  
129 Nathan, Tony              12 Bardstown             26:53.32                  
130 Mack, Aaron                9 Butler                27:23.81                  
131 Boly, T.J.                09 Bethlehem             27:40.42                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Saint Xavier JV A            16    1    2    3    4    6    7    8          
      Total Time:  1:27:22.35                                                    
         Average:    17:28.47                                                    
   2 Male                         50    5    9   11   12   13   19   20          
      Total Time:  1:30:38.93                                                    
         Average:    18:07.79                                                    
   3 Butler                       78   10   14   15   18   21   23   27          
      Total Time:  1:33:38.44                                                    
         Average:    18:43.69                                                    
   4 South Oldham                163   17   28   37   38   43                    
      Total Time:  1:40:15.59                                                    
         Average:    20:03.12                                                    
   5 Christian Academy- Louisv   177   25   26   33   42   51   58   64          
      Total Time:  1:42:23.76                                                    
         Average:    20:28.76                                                    
   6 Owensboro                   178   24   31   34   36   53   61               
      Total Time:  1:42:18.18                                                    
         Average:    20:27.64                                                    
   7 Doss                        178   16   22   30   50   60   63               
      Total Time:  1:42:46.07                                                    
         Average:    20:33.22                                                    
   8 Eastern                     192   29   32   41   44   46   57               
      Total Time:  1:42:55.31                                                    
         Average:    20:35.07                                                    
   9 North Hardin High School    215   35   40   45   47   48   49   52          
      Total Time:  1:44:21.39                                                    
         Average:    20:52.28                                                    
  10 Nelson County High School   263   39   54   55   56   59   67   68          
      Total Time:  1:49:48.34                                                    
         Average:    21:57.67                                                    
  11 Southern High School        332   62   65   66   69   70                    
      Total Time:  2:00:00.39                                                    
         Average:    24:00.08                                                    
 
Girls 5k Run CC varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Turi, Sarah               10 Eastern                        19:01.15     1  
  2 McAtee, Emily             10 Sacred Heart                   19:46.67     2  
  3 Warren, Mandi             11 Central Hardin                 19:49.71     3  
  4 Gimborys, Katarina         8 North Hardin                   19:54.20     4  
  5 Carter, Alex              12 Elizabethtown                  19:57.50  
  6 Talley, Chelsey           FR Spencer                        20:12.79  
  7 Baker, Meghen             11 Central Hardin                 20:24.10     5  
  8 Janes, Natasha            10 Male                           20:42.85     6  
  9 Potts, Ashley             11 Sacred Heart                   20:43.18     7  
 10 Smith, Cassandra          FR Spencer                        20:54.97  
 11 Cho, Miriam               10 North Hardin                   20:58.77     8  
 12 Kent, Emily               12 Mercy                          21:01.32     9  
 13 Bartlett, Adreinne        12 Sacred Heart                   21:10.46    10  
 14 Aramburu, Camila          12 Eastern                        21:12.12    11  
 15 Keller, Taylor             9 Mercy                          21:14.11    12  
 16 Smialek, Ashley           12 Male                           21:20.38    13  
 17 Gibson, Keri              11 Central Hardin                 21:21.33    14  
 18 Ormay, Emily              12 Male                           21:22.26    15  
 19 Snyder, Aubri              8 North Hardin                   21:27.77    16  
 20 Stallings, Dria            9 Lou. Christian                 21:30.01    17  
 21 Bomar, Kate               SO Allen County Sco               21:39.20    18  
 22 Myszka, Ashley            12 Eastern                        21:39.89    19  
 23 Flowers, Lauren           12 Mercy                          21:42.02    20  
 24 Kuklinski, Taylor         4t Elizabethtown                  21:44.32  
 25 Kinny, Annie              10 Mercy                          21:45.31    21  
 26 Leonard, Erin             11 Sacred Heart                   21:50.95    22  
 27 Wade, Tori                 9 Central Hardin                 21:59.19    23  
 28 Dixon, Taylor             11 Lou. Christian                 22:00.81    24  
 29 Reiter, Cory              12 Sacred Heart                   22:02.94    25  
 30 Mattingly, Alicia         11 Grayson CO                     22:07.16  
 31 Schriener, Anna           10 Eastern                        22:09.55    26  
 32 Cardin, Kristin           10 Central Hardin                 22:11.35    27  
 33 Ruhl, Shannon             10 Mercy                          22:14.57    28  
 34 Callen, Laura             10 Male                           22:16.81    29  
 35 Hawks, Ally               12 Butler                         22:17.60  
 36 Catron, Bernadette        09 Atherton                       22:18.27    30  
 37 Rines, Summer             10 Atherton                       22:18.71    31  
 38 Higdon, Olivia               Sacred Heart                   22:21.24    32  
 39 Barbato, Kelsey           11 BOYL                           22:21.73    33  
 40 Mok, Nancy                11 Atherton                       22:24.52    34  
 41 Shaw, Tiffany             12 Panthers                       22:26.18  
 42 Nason, Nicole             12 Male                           22:30.48    35  
 43 Mattingly, Miranda        08 Nels                           22:35.43    36  
 44 Nason, Kelly               9 Male                           22:36.59    37  
 45 Stone, Sadie               9 Lou. Christian                 22:38.37    38  
 46 Baker, Brianna             8 Central Hardin                 22:39.59    39  
 47 O'Daniel, Hannah          09 Marion County                  22:44.87  
 48 Wigginton, Annie          10 Nels                           22:48.60    40  
 49 Johnson, Taji             10 North Hardin                   22:50.47    41  
 50 Hutchins, Lena             6 BOYL                           22:54.39    42  
 51 McConnell, Alex           11 PREA                           22:58.90    43  
 52 Mitchell, Megan           10 Mercy                          23:01.60    44  
 53 Bredar, Trish             11 BOYL                           23:05.19    45  
 54 McGrath, Emily            10 Male                           23:17.96    46  
 55 Karrer, Katie             12 Lou. Christian                 23:25.32    47  
 56 Tolle, Sarah              09 Butler                         23:27.17  
 57 Fowle, Katie              10 Lou. Christian                 23:27.65    48  
 58 Kuklinski, Madison        11 Elizabethtown                  23:33.04  
 59 Grisanti, Anna            12 Mercy                          23:39.46    49  
 60 Sotello, Sara             11 Seneca                         23:40.47    50  
 61 Lozada, Arianna            7 North Hardin                   23:42.47    51  
 62 Lynch, Olivia             11 PREA                           23:43.28    52  
 63 Garmon, Kara              SO Allen County Sco               23:44.31    53  
 64 Beer, Kara                11 Lou. Christian                 23:48.69    54  
 65 Furnish, Nicole           12 Nels                           23:53.06    55  
 66 Nantz, Anna               11 Eastern                        23:54.69    56  
 67 Frierson, Morgan          11 Eastern                        23:56.18    57  
 68 Schrembs, Terra           10 Eastern                        23:58.93    58  
 69 Moore, Hannah             10 Nels                           24:00.60    59  
 70 Hitch, Elena              10 Central Hardin                 24:07.88    60  
 71 Gottlieb, Gwen            10 PREA                           24:09.87    61  
 72 Stovall, Raissa           FR Allen County Sco               24:16.59    62  
 73 Seger, Caroline            9 PREA                           24:19.07    63  
 74 Walker, Samantha          11 North Hardin                   24:25.89    64  
 75 Estes, Lyndsey            10 Atherton                       24:31.17    65  
 76 Perkins, Jessie           10 North Hardin                   24:34.32    66  
 77 Beach, Marla              11 Seneca                         24:40.93    67  
 78 Coulter, Amber            11 Seneca                         24:45.44    68  
 79 Newton, Melanie           12 Nels                           25:01.91    69  
 80 Mattingly, Laura          11 Marion County                  25:16.11  
 81 Seger, Camille             9 PREA                           25:34.71    70  
 82 Peeler, Rachel            SR Allen County Sco               25:40.72    71  
 83 McPerson, Shawna          SO Allen County Sco               25:42.24    72  
 84 Short, Kaile               6 BOYL                           26:01.12    73  
 85 Janssen, Jessica          10 Southern                       26:03.73    74  
 86 Bender, Angel             6t Elizabethtown                  26:06.28  
 87 McKenna, Hannah            9 Grayson CO                     26:09.13  
 88 Weber, Trisha             12 Nels                           26:18.50    75  
 89 Ayers, Jasmine            09 Atherton                       26:18.82    76  
 90 Cubbage, Natalie           9 Grayson CO                     26:22.70  
 91 Franczek, Eva             10 Lou. Christian                 26:32.37    77  
 92 Poat, Ashley              10 Grayson CO                     26:51.98  
 93 Joint, Kody               SO Allen County Sco               26:55.68    78  
 94 Steilberg, Sarah          11 Butler                         27:02.95  
 95 Senter, Josie             FR Allen County Sco               27:04.88    79  
 96 Schneidtmiller, Shelby    11 Seneca                         27:19.73    80  
 97 Chen, Tina                09 Atherton                       27:28.84    81  
 98 Ferron, Tatiana           09 Atherton                       27:29.27    82  
 99 Brumbaugh, Cheyenne        8 BOYL                           27:37.50    83  
100 Atkins, Shelsea           FR Spencer                        27:40.96  
101 Bratcher, Courtney        FR Allen County B                X27:58.34  
102 Lagowski, Joann           12 Southern                       28:19.49    84  
103 Boden, Amanda             11 Atherton                       28:28.44  
104 Beams, Kristin            12 Butler                         28:32.14  
105 Hines, Megan              11 BOYL                           28:33.79    85  
106 Hagan, Danielle           11 Seneca                         28:54.03    86  
107 Priddy, Amber             12 Southern                       29:22.23    87  
108 Kobayashi, Erina          09 Atherton                       32:29.22  
109 Williams, Emily           12 Southern                       33:05.76    88  
110 Leake, Johanna            06 Marion County                  34:09.99  
111 Perry, Lindsey            09 Atherton                       34:10.37  
112 Green, Jessica            11 Southern                       35:19.18    89  
113 Foote, Whitney            10 Southern                       35:36.38    90  
114 Mysinger, Emily           JR Allen County B                X36:08.19  
 -- Kleitz, Angela            12 Lou Holy C                          DNF  
 -- Littlejohn, Leanna        12 Nels                                DNF  
 -- Gagel, Erica              12 Lou Holy C                          DNF  
 
Event 3  Girls 5k Run CC varsity
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sacred Heart                 66    2    7   10   22   25   32               
      Total Time:  1:45:34.20                                                    
         Average:    21:06.84                                                    
   2 Central Hardin               72    3    5   14   23   27   39   60          
      Total Time:  1:45:45.68                                                    
         Average:    21:09.14                                                    
   3 Mercy Academy                90    9   12   20   21   28   44   49          
      Total Time:  1:47:57.33                                                    
         Average:    21:35.47                                                    
   4 Male                         98    6   13   15   29   35   37   46          
      Total Time:  1:48:12.78                                                    
         Average:    21:38.56                                                    
   5 Eastern                     113    1   11   19   26   56   57   58          
      Total Time:  1:47:57.40                                                    
         Average:    21:35.48                                                    
   6 North Hardin High School    120    4    8   16   41   51   64   66          
      Total Time:  1:48:53.68                                                    
         Average:    21:46.74                                                    
   7 Christian Academy- Louisv   174   17   24   38   47   48   54   77          
      Total Time:  1:53:02.16                                                    
         Average:    22:36.44                                                    
   8 Atherton                    236   30   31   34   65   76   81   82          
      Total Time:  1:57:51.49                                                    
         Average:    23:34.30                                                    
   9 Nelson County High School   259   36   40   55   59   69   75               
      Total Time:  1:58:19.60                                                    
         Average:    23:39.92                                                    
  10 Allen County - Scottsvill   276   18   53   62   71   72   78   79          
      Total Time:  2:01:03.07                                                    
         Average:    24:12.62                                                    
  11 Boyle County                276   33   42   45   73   83   85               
      Total Time:  2:01:59.93                                                    
         Average:    24:23.99                                                    
  12 Presentation Academy        289   43   52   61   63   70                    
      Total Time:  2:00:45.83                                                    
         Average:    24:09.17                                                    
  13 Seneca                      351   50   67   68   80   86                    
      Total Time:  2:09:20.60                                                    
         Average:    25:52.12                                                    
  14 Southern High School        422   74   84   87   88   89   90               
      Total Time:  2:32:10.39                                                    
         Average:    30:26.08                                                    
 
Boys 5k Run CC varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berry, Derek              12 Sold                           16:17.39     1  
  2 Law, Jacob                10 Sold                           16:24.57     2  
  3 Smith, Neal               09 Owensboro                      16:27.69     3  
  4 Mize, Steve               10 Male                           16:28.58     4  
  5 Long, Brian                  STXA                           16:30.32     5  
  6 Miller, Austin               STXA                           16:32.30     6  
  7 Van Hoose, Sean              STXA                           16:37.16     7  
  8 Lare, Nick                12 Male                           16:38.13     8  
  9 Bowling, Justin              STXA                           16:40.09     9  
 10 Stewart, Steven           11 Grayson CO                     16:41.12    10  
 11 Idstein, Kyle                STXA                           16:42.53    11  
 12 Davis, Delara             10 Panthers                       16:50.39  
 13 Stoller, Dallas           SR STXA                           16:52.18    12  
 14 Johnson, Michael          12 North Hardin                   16:56.04    13  
 15 Becker, Chris             11 Butler                         16:58.46    14  
 16 Hannigan, Scott           SR Saint Xavier Var              X17:01.17  
 17 Thompson, Matt               Saint Xavier Var              X17:03.21  
 18 Van Hoose, Patrick           STXA                           17:03.97    15  
 19 Carden, Justin            12 Male                           17:04.75    16  
 20 Thomas, Tim                  Saint Xavier Var              X17:05.94  
 21 Page, Brandon             11 Lou. Christian                 17:06.60    17  
 22 Burnett, Jared             9 Lou. Christian                 17:09.04    18  
 23 Morgan, Sam               12 BOYL                           17:09.93    19  
 24 Greenwood, Tim            11 Butler                         17:11.87    20  
 25 Anderson, John            11 BOYL                           17:12.65    21  
 26 Fleig, Kevin                 Saint Xavier Var              X17:13.08  
 27 Price, Addison            12 Butler                         17:13.55    22  
 28 Carnes, Jackson           FR Saint Xavier Var              X17:14.04  
 29 Wells, Jordan             12 Owensboro                      17:24.30    23  
 30 Brinkman, Bo                 Saint Xavier Var              X17:26.92  
 31 Hodgson, Matt             12 Male                           17:28.25    24  
 32 Orr, Tyler                   Saint Xavier Var              X17:28.54  
 33 Windham, Bobby            11 North Hardin                   17:29.51    25  
 34 Vancil, Griffin           10 Owensboro                      17:40.34    26  
 35 Estes, Timmy              11 North Hardin                   17:43.52    27  
 36 Doering, Brad             12 Male                           17:44.24    28  
 37 Chesser, Branden          10 Seneca                         17:45.89    29  
 38 Kassel, Jordan            10 Male                           17:47.88    30  
 39 Simpson, Thomas           10 Lou. Christian                 17:49.48    31  
 40 Lewis, Chris              10 Atherton                       17:52.86    32  
 41 Jones, Mitch              12 Eastern                        17:53.45    33  
 42 Smith, Caleb              11 Owensboro                      17:54.01    34  
 43 Sivado, Jon                9 Butler                         17:55.89    35  
 44 Blinkhorn, Jon            10 Lou. Christian                 17:58.58    36  
 45 Drury, Trevor             11 Eastern                        18:03.04    37  
 46 Noe, Robert               11 Southern                       18:07.72    38  
 47 Polson, Josh               9 Butler                         18:08.78    39  
 48 Magnuson, Karl            11 Lou. Christian                 18:09.40    40  
 49 Tartaglia, Chris          12 North Hardin                   18:10.04    41  
 50 Reichmuth, Kasey          12 Panthers                       18:11.98  
 51 Burton, Daniel            11 Butler                         18:12.57    42  
 52 Maddox, Russ              12 Eastern                        18:14.41    43  
 53 LeGrand, Andrew           10 Male                           18:17.95    44  
 54 Wright, Corey                Jeffersontown                  18:20.94  
 55 Palsha, Matt              10 Sold                           18:21.95    45  
 56 Holloman, Brad            12 DeSales                        18:25.96    46  
 57 Pis, Steven               11 Bardstown                      18:29.39    47  
 58 Flores, Marcus            11 North Hardin                   18:31.37    48  
 59 Hosono, Nick              10 Atherton                       18:31.94    49  
 60 Goeing, Aaron             11 Seneca                         18:32.56    50  
 61 Cromarty, Chance          11 Sold                           18:33.26    51  
 62 White, Matt               11 Lou. Christian                 18:35.72    52  
 63 Johnson, Derrick          12 Eastern                        18:36.12    53  
 64 Hendricks, Blake           9 BOYL                           18:37.73    54  
 65 Gillenwater, Kyle         JR Allen County Sco               18:38.09    55  
 66 Lile, Patrick             11 Southern                       18:41.93    56  
 67 Durden, Hunter            12 Southern                       18:42.88    57  
 68 Medley, Bradley           12 Nels                           18:43.20    58  
 69 Hepner, Matthew           9t Elizabethtown                  18:46.79    59  
 70 O'Brian, Chris            11 DeSales                        18:48.21    60  
 71 Phillips, Justin          11 Owensboro                      18:48.48    61  
 72 Bell, Josh                11 DeSales                        18:49.49    62  
 73 Simpson, Brandon          12 Panthers                       18:51.68  
 74 Neary, Jake               11 Atherton                       18:52.59    63  
 75 Todd, Joseph              12 Elizabethtown                  18:54.15    64  
 76 Young, Andy               12 Lou Holy C                     18:55.67    65  
 77 Denning, Joel             11 Sold                           18:59.95    66  
 78 Phelps, Matt              12 Nels                           19:00.94    67  
 79 George, William           11 Marion County                  19:01.91  
 80 Blanford, Marc            11 Southern                       19:03.68    68  
 81 Sparks, Ethan             11 Bullitt East                   19:04.74    69  
 82 Hardin, Thad              11 Nels                           19:07.34    70  
 83 Wilder, Brandan           11 North Hardin                   19:08.81    71  
 84 Lynn, Herbie              12 BOYL                           19:11.26    72  
 85 Turner, Isaac             10 Lou. Christian                 19:11.94    73  
 86 Stone, Ben                11 Owensboro                      19:13.68    74  
 87 Giovanetti, Brandon       12 Nels                           19:22.81    75  
 88 Smithson, Greg            10 Eastern                        19:23.86    76  
 89 Clements, Alex            12 Bethlehem                      19:24.55  
 90 Saunders, Patrick         11 Bethlehem                      19:25.53  
 91 Depalma, Tony             11 Seneca                         19:26.28    77  
 92 Berry, Jason               9 Sold                           19:27.16    78  
 93 Harper, Brandon           09 Eastern                        19:34.77    79  
 94 Byrd, Chad                12 Grayson CO                     19:41.07    80  
 95 Mills, Johnny                Jeffersontown                  19:42.83  
 96 Wright, Andrew            10 Grayson CO                     19:45.39    81  
 97 Fraim, Jesse              09 Owensboro                      19:46.64    82  
 98 RockRohr, Zack            SR Allen County Sco               19:49.06    83  
 99 Priddy, Phillip           12 Central Hardin                 19:52.76    84  
100 Harmanson, William        11 North Hardin                   19:56.19    85  
101 Hudson, Brandon           09 Eastern                        19:56.54    86  
102 Castro-Becerra, Jon       09 Atherton                       19:58.60    87  
103 Kays, Jonathan            10 Bardstown                      20:01.02    88  
104 Bettag, Alex              11 DeSales                        20:04.97    89  
105 Kahleifeh, Adam            9 Bardstown                      20:05.80    90  
106 Vance, Stephen            12 Bardstown                      20:08.11    91  
107 Moschetti, Phillip        11 Bardstown                      20:10.35    92  
108 Wheatley, Addison         08 Nels                           20:12.84    93  
109 Foster, Bradley            9 Bullitt East                   20:13.17    94  
110 Foster, Adam              11 Central Hardin                 20:13.55    95  
111 Chiu, Jon                 12 Seneca                         20:20.79    96  
112 Wages, Chris              09 Atherton                       20:24.93    97  
113 Cockriel, Clifton         10 Grayson CO                     20:26.81    98  
114 Meador, John              SR Allen County Sco               20:28.53    99  
115 Morrell, Justin           SR Allen County Sco               20:29.82   100  
116 Stoltz, Blake             11 Lou Holy C                     20:35.04   101  
117 Fluty, Marcus             11 BOYL                           20:36.30   102  
118 Barnes, Kevin             10 Central Hardin                 20:37.04   103  
119 Jett, Ryan                11 DeSales                        20:41.86   104  
120 Bunch, Matt               12 Central Hardin                 20:42.72   105  
121 Finch, Tom                10 Atherton                       20:43.64   106  
122 Parks, Aaron              10 Southern                       20:45.07   107  
123 Smallwood, Jeff           10 Bullitt East                   20:45.97   108  
124 Biddle, Andy              10 Bullitt East                   20:49.03   109  
125 Thompson, Spenser         12 Nels                           20:49.78   110  
126 Book, Greg                10 Central Hardin                 20:50.34   111  
127 Moore, Daniel             11 Nels                           20:53.10   112  
128 Belcher, Kyle             12 DeSales                        21:07.68   113  
129 Wade, Chris                8 Central Hardin                 21:21.94   114  
130 Cotton, Jordan            11 Bardstown                      21:29.80   115  
131 Lewis, J T                11 Bullitt East                   21:33.15   116  
132 Millard, Ryan             12 Eastern                        21:34.48  
133 Ketterer, Scott            9 Lou Holy C                     21:35.07   117  
134 Sullivan, Ian             11 Lou Holy C                     21:44.53   118  
135 Walker, Don               12 Southern                       21:46.71   119  
136 Hamilton, Levi            7t Elizabethtown                  21:50.24   120  
137 Leake, Kevin              10 Marion County                  22:00.66  
138 Starks, Jacob             FR Allen County Sco               22:03.74   121  
139 Murray, John              11 Bullitt East                   22:10.10   122  
140 Baxter, Chris                Jeffersontown                  22:14.89  
141 Brooks, Jose                 Jeffersontown                  22:17.81  
142 Pierce, Brian             11 Bullitt East                   22:23.57   123  
143 Jewell, Justin            11 Seneca                         22:31.62   124  
144 Graham, Barrett           11 Marion County                  22:42.53  
145 Bhatti, Zeeshan           7t Elizabethtown                  22:45.49   125  
146 Pepper, Alex              10 Southern                       22:56.45   126  
147 Hillard, Brent            12 Central Hardin                 23:20.26   127  
148 O'Daniel, Craig           08 Marion County                  26:39.95  
149 Blanton, Patrick          10 Lou Holy C                     28:47.19   128  
150 Pence, Devin               9 Grayson CO                     28:50.22   129  
151 Navarrette, Joshua        6t Elizabethtown                  28:52.03   130  
152 Mattingly, Nick           10 Atherton                       29:04.63   131  
 -- Robinson, Brice           12 DeSales                             DNF  
 
Event 4  Boys 5k Run CC varsity
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Saint Xavier Varsity A       38    5    6    7    9   11   12   15          
      Total Time:  1:23:02.40                                                    
         Average:    16:36.48                                                    
   2 Male                         80    4    8   16   24   28   30   44          
      Total Time:  1:25:23.95                                                    
         Average:    17:04.79                                                    
   3 Butler                      130   14   20   22   35   39   42               
      Total Time:  1:27:28.55                                                    
         Average:    17:29.71                                                    
   4 Christian Academy- Louisv   142   17   18   31   36   40   52   73          
      Total Time:  1:28:13.10                                                    
         Average:    17:38.62                                                    
   5 Owensboro                   147    3   23   26   34   61   74   82          
      Total Time:  1:28:14.82                                                    
         Average:    17:38.97                                                    
   6 North Hardin High School    154   13   25   27   41   48   71   85          
      Total Time:  1:28:50.48                                                    
         Average:    17:46.10                                                    
   7 South Oldham                165    1    2   45   51   66   78               
      Total Time:  1:28:37.12                                                    
         Average:    17:43.43                                                    
   8 Eastern                     242   33   37   43   53   76   79   86          
      Total Time:  1:32:10.88                                                    
         Average:    18:26.18                                                    
   9 Boyle County                268   19   21   54   72  102                    
      Total Time:  1:32:47.87                                                    
         Average:    18:33.58                                                    
  10 Southern High School        326   38   56   57   68  107  119  126          
      Total Time:  1:35:21.28                                                    
         Average:    19:04.26                                                    
  11 Atherton                    328   32   49   63   87   97  106  131          
      Total Time:  1:35:40.92                                                    
         Average:    19:08.19                                                    
  12 DeSales                     361   46   60   62   89  104  113               
      Total Time:  1:36:50.49                                                    
         Average:    19:22.10                                                    
  13 Nelson County High School   363   58   67   70   75   93  110  112          
      Total Time:  1:36:27.13                                                    
         Average:    19:17.43                                                    
  14 Seneca                      376   29   50   77   96  124                    
      Total Time:  1:38:37.15                                                    
         Average:    19:43.43                                                    
  15 Grayson County              398   10   80   81   98  129                    
      Total Time:  1:45:24.61                                                    
         Average:    21:04.93                                                    
  16 Bardstown                   408   47   88   90   91   92  115               
      Total Time:  1:38:54.67                                                    
         Average:    19:46.94                                                    
  17 Allen County - Scottsvill   458   55   83   99  100  121                    
      Total Time:  1:41:29.24                                                    
         Average:    20:17.85                                                    
  18 Bullitt East                496   69   94  108  109  116  122  123          
      Total Time:  1:42:26.06                                                    
         Average:    20:29.22                                                    
  19 Central Hardin              498   84   95  103  105  111  114  127          
      Total Time:  1:42:16.41                                                    
         Average:    20:27.29                                                    
  20 Elizabethtown               498   59   64  120  125  130                    
      Total Time:  1:51:08.70                                                    
         Average:    22:13.74                                                    
  21 Holy Cross - Louisville     529   65  101  117  118  128                    
      Total Time:  1:51:37.50                                                    
         Average:    22:19.50                                                    
 
Event 5  Girls 3k Run CC Middle School
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Klotz, Laura               8 SPEN                  12:29.49    1             
  2 El Rady, Ashley            8 St. Edward School     12:59.06                  
  3 Shawver, Christina         7 SPEN                  13:04.60    2             
  4 Westphall, Katrina         8 SPEN                  13:25.61    3             
  5 Karas, Caterina            7 St. Edward School     13:27.63                  
  6 Garcia, Charliann            SPEN                  13:28.50    4             
  7 Bloyd, Brittany            8 Beth Haven            13:43.49    5             
  8 Flannery, Michelle         8 Cal Middle            13:47.28                  
  9 Ramsey, Caitlyn              Crosby                13:52.47                  
 10 Gorby, Kylie               7 Grayson County        13:56.24    6             
 11 Frazier, Shelby            8 SPEN                  14:02.18    7             
 12 Masden, Brittany           7 Grayson County        14:17.74    8             
 13 Tuell, Katie              08 Walden                14:22.25    9             
 14 Cockriel, Kelsey           5 Grayson County        14:47.15   10             
 15 Crawford, Lauren           7 Grayson County        14:56.32   11             
 16 Reibel, Olivia             7 St. Edward School     14:59.61                  
 17 Bomar, Elizabeth             Allen County Sco      15:15.34   12             
 18 Towery, Addie                Allen County Sco      15:25.01   13             
 19 Mikel, Tabitha             7 Beth Haven            15:45.63   14             
 20 Wolfe, Shelby                Allen County Sco      15:55.65   15             
 21 Corder, Cassidy              Beth Haven            16:01.41   16             
 22 White, Brandie               Allen County Sco      16:02.74   17             
 23 Lee, Samantha              7 Grayson County        16:05.50   18             
 24 Wilson, Brittany             Allen County Sco      16:06.05   19             
 25 Jones, Michelle           07 Walden                16:08.65   20             
 26 Wence, Kya                07 Walden                16:27.81   21             
 27 Franczek, Lana             8 Cal Middle            16:30.45                  
 28 Fowle, Allison             7 Cal Middle            16:32.72                  
 29 Crawford, Claire           7 Grayson County        16:34.01   22             
 30 Walker, Kristina             Allen County Sco      16:36.88   23             
 31 Shell, Trinity            07 Walden                16:43.47   24             
 32 Mikel, Jessica             7 Beth Haven            16:58.60   25             
 33 Lurie, Alyssa             07 Walden                17:13.63   26             
 34 Osborne, Sarah               Beth Haven            17:24.74   27             
 35 Mylor, Hannah              8 St. Edward School     17:31.28                  
 36 Marshall, Erin             7 Grayson County        17:45.09   28             
 37 Cheatham, Gabby           07 Nels                  17:45.65                  
 38 Hall, Jamilyn              7 Grayson County        17:47.95                  
 39 Jamner, Maya              06 Walden                17:51.67   29             
 40 Rucci, Kailyn             07 Nels                  18:32.09                  
 41 Ward, Lauren              07 Walden                18:56.35   30             
 42 Carver, Savannah           7 Grayson County        19:35.81                  
 43 Rosenberg, Lora           06 Walden                19:54.43                  
 44 Dallas, Katelyn            7 Grayson County        20:13.70                  
 45 Dunaway, Dawn                Leitchfield Chri      22:25.79                  
 46 Cash, Kejanay              7 Kammerer              24:13.44                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Spencer Co. Middle School    17    1    2    3    4    7                    
      Total Time:  1:06:30.38                                                    
         Average:    13:18.08                                                    
   2 Grayson County               53    6    8   10   11   18   22   28          
      Total Time:  1:14:02.95                                                    
         Average:    14:48.59                                                    
   3 Allen County - Scottsvill    76   12   13   15   17   19   23               
      Total Time:  1:18:44.79                                                    
         Average:    15:44.96                                                    
   4 Beth Haven Christian Scho    87    5   14   16   25   27                    
      Total Time:  1:19:53.87                                                    
         Average:    15:58.78                                                    
   5 Walden                      100    9   20   21   24   26   29   30          
      Total Time:  1:20:55.81                                                    
         Average:    16:11.17                                                    
 
Event 6  Boys 3k Run CC Middle School
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Bruce, David               7 Butler                11:19.29                  
  2 Kleinjan, Cory             8 SPEN                  11:24.59    1             
  3 Beavin, Zach                 Holy Trinity          11:45.32                  
  4 Berry, Zachary             7 Grayson County        11:54.73    2             
  5 Graves, Zac                8 Cal Middle            12:03.29    3             
  6 Clemons, Brady             7 Grayson County        12:18.38    4             
  7 Meredith, Sam              7 SPEN                  12:21.52    5             
  8 Goeing, Brandon           07 Maryville             12:24.92    6             
  9 Blum, Michael              8 St. Edward School     12:31.80                  
 10 Allard, Jarad              8 St. Edward School     12:34.20                  
 11 Bloom, Matthew            08 Maryville             12:38.18    7             
 12 Deacon, Tyler              8 Grayson County        12:43.18    8             
 13 Karnes, Tyler              8 Cal Middle            12:44.86    9             
 14 Cannon, Clay               8 Grayson County        12:45.13   10             
 15 Finch, Jonathan            7 Cal Middle            12:48.25   11             
 16 Harper, Grant              8 Cal Middle            12:48.62   12             
 17 Glover, Joseph             8 SPEN                  12:51.97   13             
 18 Glover, James              7 SPEN                  12:52.49   14             
 19 Irvin, Nathan             07 Maryville             12:54.14   15             
 20 Lyon, Tanner               7 Cal Middle            12:57.62   16             
 21 Frye, Steven                 Allen County Sco      13:00.18   17             
 22 Thomas, Shawn             08 Farnsley              13:01.55                  
 23 Leasor, Zach                 Crosby                13:09.39                  
 24 Buckles, Daniel            8 Grayson County        13:15.52   18             
 25 Cannon, Carter             7 Grayson County        13:25.00   19             
 26 Saltkill, Tyler           07 Maryville             13:32.48   20             
 27 Saltsman, Jaime            8 Grayson County        13:39.56   21             
 28 Simpson, Clayton           8 Cal Middle            13:42.28   22             
 29 Lefan, Jonathon            8 Cal Middle            13:44.49   23             
 30 Llewellyn, Will           07 Walden                13:46.71   24             
 31 Dockery, Dakota           08 Maryville             13:50.19   25             
 32 Cornett, Tyler             8 Cal Middle            13:50.89                  
 33 Gorby, Brooks              8 Grayson County        13:52.15                  
 34 Upton, Tyler               8 Grayson County        14:00.44                  
 35 Dearing, Forest           06 Walden                14:02.94   26             
 36 Baxter, Alex               7 Grayson County        14:31.35                  
 37 Goodman, Aaron            06 Walden                14:31.85   27             
 38 Blankenship, Bradley         Allen County Sco      14:33.81   28             
 39 Wade, Tyler                7 Central Hardin        14:34.94                  
 40 Allard, Justin             8 St. Edward School     14:36.86                  
 41 Dickinson, Simon           7 Kammerer              14:43.34                  
 42 Owens, Scott                 Allen County Sco      15:04.12   29             
 43 Mertz, Gage                6 SPEN                  15:06.40   30             
 44 Altman, Dan               07 Walden                15:06.85   31             
 45 Holloway, Guy             06 Walden                15:08.22   32             
 46 Brumbaugh, Gavin           5 Boyle County          15:11.05                  
 47 Jones, Matt               08 Walden                15:15.97   33             
 48 Jamner, Rob               06 Walden                15:24.34   34             
 49 Gagle, Hogan               5 Boyle County          15:25.83                  
 50 Shelton, Scott               Allen County Sco      15:26.78   35             
 51 Ward, Tyler                5 Boyle County          15:27.85                  
 52 Miles, Lee Jared           6 SPEN                  15:36.28   36             
 53 Negaard, Zach              7 Boyle County          15:40.88                  
 54 Cole, Jeremy                 Maryville             15:51.74   37             
 55 Everton, Christian         7 Grayson County        15:58.07                  
 56 Karas, Michael             8 St. Edward School     16:13.39                  
 57 Milliner, Caleb              Leitchfield Chri      16:53.26                  
 58 Miller, Steven             7 Kammerer              17:20.63                  
 59 Meador, Wesley               Allen County Sco      17:28.53   38             
 60 Sanders, Josh              8 Central Hardin        17:49.30                  
 61 Robertson, Matt           07 Walden                18:57.37                  
 62 Rucci, Josh               08 Nels                  19:58.35                  
 63 Crain, Dylon               6 Kammerer              19:58.55                  
 64 Childress, Jacob             Leitchfield Chri      24:17.96                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Grayson County               42    2    4    8   10   18   19   21          
      Total Time:  1:02:56.94                                                    
         Average:    12:35.39                                                    
   2 Christian Academy of Loui    51    3    9   11   12   16   22   23          
      Total Time:  1:03:22.64                                                    
         Average:    12:40.53                                                    
   3 Spencer Co. Middle School    63    1    5   13   14   30   36               
      Total Time:  1:04:36.97                                                    
         Average:    12:55.40                                                    
   4 Maryville Elementary Scho    73    6    7   15   20   25   37               
      Total Time:  1:05:19.91                                                    
         Average:    13:03.99                                                    
   5 Walden                      140   24   26   27   31   32   33   34          
      Total Time:  1:12:36.57                                                    
         Average:    14:31.32                                                    
   6 Allen County - Scottsvill   147   17   28   29   35   38                    
      Total Time:  1:15:33.42                                                    
         Average:    15:06.69                                                    
 
Event 7  Girls 2000 Meter Run CC elementary
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Heil, Kati                05 Centerfield            7:40.17    1             
  2 Burnett, Sarah Beth        6 Cal Middle             7:40.51    2             
  3 Heil, Kalli               05 Centerfield            7:59.87    3             
  4 Riley, Jessica            05 Centerfield            8:06.29    4             
  5 Klump, Kelly              04 Centerfield            8:11.00    5             
  6 Byrd, Jessica              5 St. Edward School      8:12.12    6             
  7 Elliot, Hannah             6 St. Edward School      8:18.06    7             
  8 Gilliland, Alex           05 Centerfield            8:22.69    8             
  9 Pierce, Olivia             6 Cal Middle             8:26.08    9             
 10 Brewer, Lauren            05 Centerfield            8:30.29   10             
 11 Grams, Kailey             05 Centerfield            8:33.80   11             
 12 Phelan, Meghan             6 St. Edward School      8:39.96   12             
 13 Bentsen, Kamilla          05 Centerfield            8:40.84                  
 14 Daley, Kelsey             04 Centerfield            8:42.03                  
 15 Lawson, Ally               6 Cal Middle             8:45.23   13             
 16 Mudd, Kendall              6 St. Edward School      8:45.64   14             
 17 Crenshaw, Shelby          04 Maryville              8:45.92   15             
 18 Franke, Hannah             6 Cal Middle             8:46.61   16             
 19 Schneider, Savanah         6 St. Edward School      8:47.62   17             
 20 Orrender, Kassidy         04 Centerfield            8:48.64                  
 21 Bean, Emily                5 St. Edward School      8:54.60   18             
 22 Gaw, Sarah                05 Maryville              8:57.24   19             
 23 Lancaster, Kirsi           6 Cal Middle             8:57.83   20             
 24 Griffin, Samantha            Centerfield            8:59.48                  
 25 Beeler, Katie              6 Grayson County         9:01.37   21             
 26 Reidling, Emily            5 St. Edward School      9:02.46   22             
 27 Sanders, Shelby            6 Grayson County         9:03.37   23             
 28 Johnson, Erica            06 Maryville              9:05.55   24             
 29 Shifflett, Alyssa         06 Maryville              9:06.42   25             
 30 DeMarco, Rosemary         03 Walden                 9:06.78   26             
 31 Potter, Brooklyn          04 Centerfield            9:15.20                  
 32 Henning, Katie             7 Grayson County         9:19.08   27             
 33 Cubbage, Christina         5 Grayson County         9:30.08   28             
 34 Hottois, Jessica          06 Maryville              9:34.80   29             
 35 Brian, Taylor                SPEN                   9:44.56                  
 36 Pierce, Sarah             03 Clarkson Elementary    9:47.81   30             
 37 Campoamor, Nadya             Maryville              9:49.33   31             
 38 Bloom, Courtney           05 Maryville              9:57.81   32             
 39 Holloway, Sarah           05 Walden                 9:59.42   33             
 40 Carothers, Lily           05 Walden                10:03.25   34             
 41 Busam, Mikayla            05 Maryville             10:04.43                  
 42 White, Grace                 Leitchfield Chri      10:12.64   35             
 43 Goeing, Megan                Maryville             10:19.08                  
 44 Petrey, Kathryn            6 Cal Middle            10:20.68   36             
 45 Arnold, Sarah              6 Cal Middle            10:22.99   37             
 46 Brooks, Kiara             03 Clarkson Elementary   10:35.93   38             
 47 Masden, Kaylee               Grayson County        10:40.90   39             
 48 Goff, Ellen                6 Grayson County        10:53.79   40             
 49 Filburn, Ashton              Caneyville Eleme      10:55.54                  
 50 Wagner, Amantha            6 Cal Middle            10:59.58                  
 51 Arndell, Kenzie              Caneyville Eleme      10:59.93                  
 52 Hayes, Katie                 Leitchfield Chri      11:02.29   41             
 53 Bray, Madelyn             03 Walden                11:02.78   42             
 54 Tomes, Courtney              Leitchfield Chri      11:04.53   43             
 55 Baxter, Megan                Leitchfield Chri      11:09.94   44             
 56 Gorby, Grace                 Lawler Elementary     11:12.47                  
 57 Sanders, Haley               Lawler Elementary     11:14.86                  
 58 Goff, Elizabeth              HW Wilkey Elemen      11:21.14                  
 59 Shell, Autumn             04 Walden                11:21.37   45             
 60 Tighe, Harper             05 Walden                11:52.92   46             
 61 Hayes, Kourtnee              Leitchfield Chri      11:54.32   47             
 62 Clemons, Bailey              Leitchfield Chri      11:56.93   48             
 63 Decker, Jodi              04 Clarkson Elementary   12:07.91   49             
 64 Clemons, Brynn               Leitchfield Chri      12:17.53   50             
 65 Geheber, Lakota           04 Clarkson Elementary   12:20.17   51             
 66 Jackson, Taylor            6 Cal Middle            12:22.00                  
 67 Baxter, Kayla             04 Maryville             12:41.47                  
 68 Dodson, Skylan            04 Maryville             13:00.18                  
 69 Dunaway, Tara                Leitchfield Chri      13:01.70                  
 70 Vincent, Courtney         04 Clarkson Elementary   13:12.35   52             
 71 Pendergest, Shelby           Leitchfield Chri      13:14.28                  
 72 Smith, Shannon               Leitchfield Chri      13:18.69                  
 73 Nair, Priya               05 Walden                13:21.20   53             
 74 Hudson, Katarina          04 Clarkson Elementary   13:21.97   54             
 75 Perkins, Machala          05 Clarkson Elementary   14:09.77   55             
 76 Strader, Emily            05 Clarkson Elementary   14:27.07                  
 77 Dittmeier, Nikki          05 Walden                15:38.72                  
 78 Busam, Elizabeth          01 Maryville             17:07.37                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Centerfield                  21    1    3    4    5    8   10   11          
      Total Time:    40:20.02                                                    
         Average:     8:04.01                                                    
   2 St. Edward School            56    6    7   12   14   17   18   22          
      Total Time:    42:43.40                                                    
         Average:     8:32.68                                                    
   3 Christian Academy of Loui    60    2    9   13   16   20   36   37          
      Total Time:    42:36.26                                                    
         Average:     8:31.26                                                    
   4 Maryville Elementary Scho   112   15   19   24   25   29   31   32          
      Total Time:    45:29.93                                                    
         Average:     9:05.99                                                    
   5 Grayson County              138   21   23   27   28   39   40               
      Total Time:    47:34.80                                                    
         Average:     9:30.96                                                    
   6 Walden                      180   26   33   34   42   45   46   53          
      Total Time:    51:33.60                                                    
         Average:    10:18.72                                                    
   7 Leitchfield Christian Aca   210   35   41   43   44   47   48   50          
      Total Time:    55:23.72                                                    
         Average:    11:04.75                                                    
   8 Clarkson Elementary         220   30   38   49   51   52   54   55          
      Total Time:    58:04.17                                                    
         Average:    11:36.84                                                    
 
Event 8  Boys 2000 Meter Run CC elementary
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Meek, Terran              05 Walden                 7:12.67    1             
  2 Sheryak, Connor            6 Cal Middle             7:12.89    2             
  3 Pursley, Kyle             05 Maryville              7:44.89    3             
  4 Oshenbein, Dallas         03 Maryville              7:55.34    4             
  5 Byrd, Spencer              6 Grayson County         8:05.51                  
  6 Pate, Jordan              04 Maryville              8:23.22    5             
  7 Mills, Aaron              05 Maryville              8:23.63    6             
  8 Terry, Aaron              04 Centerfield            8:26.02    7             
  9 Weiss, Matthew             6 Cal Middle             8:27.01    8             
 10 Leese, Evan               04 Centerfield            8:30.59    9             
 11 York, Hunter              05 St. Edward School      8:34.37                  
 12 Hayes, Jaz                06 Maryville              8:35.11   10             
 13 Bauldauf, Jake            04 Centerfield            8:35.45   11             
 14 Platt, Lucas              05 Centerfield            8:35.86   12             
 15 Hellman, Austin           06 Maryville              8:36.30   13             
 16 Thixton, Sean             04 Maryville              8:37.54   14             
 17 Korfhage, Max             05 St. Edward School      8:38.01                  
 18 McCreary, Dakota          05 Maryville              8:38.32                  
 19 Dunnavan, Ricky           04 Maryville              8:38.75                  
 20 Griffin, Willie           05 Centerfield            8:52.37   15             
 21 Harris, Corbin               Leitchfield Chri       8:59.76                  
 22 Cahill, Justin             6 Grayson County         9:01.83                  
 23 Turner, Tyler             02 Maryville              9:03.97                  
 24 Wunsch, Jake              05 Walden                 9:05.51   16             
 25 Crane, Adam                6 Cal Middle             9:06.18   17             
 26 Perkins, Chance           04 Clarkson Elementary    9:06.63   18             
 27 McAlpin, Sam              03 Walden                 9:10.65   19             
 28 Schieman, Paul            05 Walden                 9:17.46   20             
 29 Hicks, Caleb               6 Cal Middle             9:18.18   21             
 30 Thomas, Camden            04 Centerfield            9:18.75   22             
 31 Matthews, Jason            6 Cal Middle             9:21.66   23             
 32 Matthews, Jonathan         6 Cal Middle             9:21.97   24             
 33 Montgomery, Shaun         03 Centerfield            9:23.44   25             
 34 Burden, Alex              05 Clarkson Elementary    9:26.07   26             
 35 Spear, Ben                05 Walden                 9:37.25   27             
 36 Yaden, Dylan                 Caneyville Eleme       9:44.56   28             
 37 Pinuelas, Frankie         05 Maryville              9:46.44                  
 38 Standafer, Blake          05 Walden                 9:47.20   29             
 39 Bryant, Jordan            06 Clarkson Elementary    9:52.99   30             
 40 Potter, Colton            01 Centerfield           10:10.66                  
 41 Yaden, Taylor                Caneyville Eleme      10:29.25   31             
 42 Milam, Alexander             Caneyville Eleme      10:33.12   32             
 43 Burden, Aaron             02 Clarkson Elementary   10:44.35   33             
 44 Manion, Tyler             06 Clarkson Elementary   10:47.21   34             
 45 Escue, Austin                Caneyville Eleme      10:47.84   35             
 46 Fulkerson, Brodi          06 Clarkson Elementary   10:48.81   36             
 47 Decker, Blake             06 Clarkson Elementary   10:56.22   37             
 48 Pierce, Kevin             06 Clarkson Elementary   10:56.94                  
 49 Orrender, Kolton          01 Centerfield           10:58.72                  
 50 Bruce, Eli                02 Maryville             11:18.47                  
 51 Kopf-Moore, Alexander     03 Walden                11:26.15   38             
 52 Spears, Micah                Caneyville Eleme      11:28.86   39             
 53 Gill, Grant                6 Cal Middle            11:59.06   40             
 54 Garrett, Adam             03 Walden                12:22.66                  
 55 Hudson, Timmy             03 Clarkson Elementary   12:42.64                  
 56 Busam, Corey              05 Maryville             13:14.06                  
 57 Noe, Dakota               05 Maryville             13:16.06                  
 58 Vaughn, Johnny               Leitchfield Chri      13:32.90                  
 59 Boggs, Sam                   Leitchfield Chri      14:16.00                  
 60 Vincent, Andrew           06 Clarkson Elementary   14:36.02                  
 61 Burgin, Chris              6 Cal Middle            15:03.15                  
 62 Pursley, Kevin            01 Maryville             19:23.94                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Maryville Elementary Scho    28    3    4    5    6   10   13   14          
      Total Time:    41:02.19                                                    
         Average:     8:12.44                                                    
   2 Centerfield                  54    7    9   11   12   15   22   25          
      Total Time:    43:00.29                                                    
         Average:     8:36.06                                                    
   3 Christian Academy of Loui    71    2    8   17   21   23   24   40          
      Total Time:    43:25.92                                                    
         Average:     8:41.19                                                    
   4 Walden                       83    1   16   19   20   27   29   38          
      Total Time:    44:23.54                                                    
         Average:     8:52.71                                                    
   5 Clarkson Elementary         141   18   26   30   33   34   36   37          
      Total Time:    49:57.25                                                    
         Average:     9:59.45                                                    
   6 Caneyville Elementary       165   28   31   32   35   39                    
      Total Time:    53:03.63                                                    
         Average:    10:36.73