Southwestern High School                                   Hy-Tek's Meet Manager
                      Southern Harrier Classic - 9/16/2006                       
                          Host: Somerset & Southwestern                          
                            G.E. Course Somerset Ky.                             
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Girls 2K Run CC Elem
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jenkins, Andrea           06 Pulaski County         7:05.00    1             
  2 Lawless, Preslie             Adair County           7:23.00    2             
  3 Moser, Shianne            06 Pulaski County         7:29.83    3             
  4 Harvey, Tiffany           06 Mercer County          7:37.57                  
  5 Davis, Ally               06 Barren County          7:40.64    4             
  6 Keltner, Katie               Adair County           7:44.28    5             
  7 Goff, Katie               04 Southwestern           7:53.92    6             
  8 McAlpin, Kennedy          06 Pulaski County         7:55.31    7             
  9 Pierce, Courtney          06 Barren County          8:03.74    8             
 10 Thomas, Brandi            06 Pulaski County         8:06.96    9             
 11 Stalcup, Ansley           04 Clinton County         8:15.87   10             
 12 Neal, Hannah              03 Clinton County         8:19.32   11             
 13 New, Sydney               03 Pulaski County         8:22.24   12             
 14 Stephens, Rachel             Adair County           8:23.60   13             
 15 Keltner, Alex                Adair County           8:24.86   14             
 16 Keith, Sydney             04 Wayne County           8:25.27   15             
 17 Isaacs, Hannah            06 Pulaski County         8:29.75   16             
 18 Schoolcraft, Rachel       05 Southwestern           8:35.62   17             
 19 Reeves, Bethany           04 Somerset               8:39.20   18             
 20 Nelson, Katie                Danville               8:39.91                  
 21 Birge, Bailey             05 Barren County          8:40.19   19             
 22 Saidon, Sydney            04 Somerset               8:44.33   20             
 23 Turpin, Briana            04 Danville               8:44.82                  
 24 Scott, Christina          06 Barren County          8:45.59   21             
 25 Langford, Cori            03 Clinton County         8:46.50   22             
 26 Coffey, Kellen            05 Rcms                   8:47.00                  
 27 Crowder, Leanne           03 Southwestern           8:48.95   23             
 28 Harris, Anna              06 Adair County           8:49.27   24             
 29 Turpin, Chandra           05 Southwestern           8:54.28   25             
 30 Goodman, Jordan           04 Clinton County         8:55.31   26             
 31 Houchens, Megan           06 Barren County          8:58.63   27             
 32 Ingram, Peyton            03 Pulaski County         9:01.89   28             
 33 Russell, Trista           06 Barren County          9:05.75   29             
 34 Burton, Marissa           06 Pulaski County         9:11.93                  
 35 Childress, Emily          03 Rcms                   9:12.75                  
 36 Combs, Skye               02 Southwestern           9:13.15   30             
 37 Soma, Bianca              04 Clinton County         9:13.77   31             
 38 Willis, Katelyn              Adair County           9:18.39   32             
 39 Absher, Hannah               Adair County           9:19.77   33             
 40 Fisher, Allie             02 Southwestern           9:20.40   34             
 41 Hayes, Allyson            05 Southwestern           9:23.77   35             
 42 Nixon, Ashton                Adair County           9:24.05                  
 43 Martin, Aliza                Adair County           9:27.20                  
 44 Crowell, Allie            04 Mercer County          9:29.78                  
 45 Cain, Rachel              04 Rcms                   9:31.18                  
 46 Ramsey, Lydia             05 Wayne County           9:36.08   36             
 47 Brown, Hannah             03 Danville               9:37.78                  
 48 Yanders, Molly            03 Pulaski County         9:38.94                  
 49 Bell, Michaela            06 Wayne County           9:42.21   37             
 50 Isaacs, Haley             03 Pulaski County         9:46.89                  
 51 Kemp, SammyJo                Adair County           9:54.85                  
 52 Asberry, Lindsay          05 Clinton County         9:58.05   38             
 53 Lake, Hannah              06 Somerset              10:02.80   39             
 54 Owens, Beth                  Adair County          10:03.80                  
 55 Cook, Taya                03 Clinton County        10:04.32   40             
 56 Bell, Ashtyn              03 Wayne County          10:06.81   41             
 57 Dalton, Danielle          04 Clinton County        10:07.33                  
 58 Roberts, Jaylan           02 Pulaski County        10:09.58                  
 59 House, Kristen            04 Pulaski County        10:15.63                  
 60 Burchett, Whitney         06 Clinton County        10:23.07                  
 61 Johnson, Katie            06 Barren County         10:28.44   42             
 62 Childers, Amoreena        05 Pulaski County        10:33.39                  
 63 Kessler, Jerra               Adair County          10:46.00                  
 64 Ingram, Presley           KG Pulaski County        10:49.71                  
 65 New, Samantha             05 Pulaski County        11:04.96                  
 66 Ferguson, Sara Beth          Adair County          11:12.37                  
 67 Coomer, Brooklyn             Adair County          11:23.03                  
 68 Jones, Kylie              03 Wayne County          11:43.50   43             
 69 Prater, Sara                 Southwestern          12:03.80                  
 70 Montgomery, Callie        03 Somerset              12:06.26   44             
 71 Todd, Ashton              01 Pulaski County        12:26.82                  
 72 Rouse, Keely              05 Pulaski County        12:41.83                  
 73 Schoolcraft, Mary         04 Somerset              12:55.85   45             
 74 Calhoun, Jasie            04 Somerset              13:13.03   46             
 75 McCarty, Hillary          06 Clinton County        13:21.58                  
 76 Baugh, Haley              01 Pulaski County        13:27.12                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  
=========================================================================
   1 Pulaski County               32    1    3    7    9   12   16   28          
      Total Time:    38:59.34                                                    
         Average:     7:47.87                                                    
   2 Adair County                 58    2    5   13   14   24   32   33          
      Total Time:    40:45.01                                                    
         Average:     8:09.01                                                    
   3 Barren County                79    4    8   19   21   27   29   42          
      Total Time:    42:08.79                                                    
         Average:     8:25.76                                                    
   4 Clinton County              100   10   11   22   26   31   38   40          
      Total Time:    43:30.77                                                    
         Average:     8:42.16                                                    
   5 Southwestern                101    6   17   23   25   30   34   35          
      Total Time:    43:25.92                                                    
         Average:     8:41.19                                                    
   6 Somerset                    166   18   20   39   44   45   46               
      Total Time:    52:28.44                                                    
         Average:    10:29.69                                                    
   7 Wayne County                172   15   36   37   41   43                    
      Total Time:    49:33.87                                                    
         Average:     9:54.78 
 
Event 2  Boys 2K Run CC Elem
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Tyler, Dean               05 Mercer County          6:37.62                  
  2 Crawford, Matthew         04 Pulaski County         6:54.45    1             
  3 Stone, Jacob                 North Hardin           6:55.17                  
  4 Janes, Kasey              05 Auburndale             7:01.25                  
  5 Davis, Joe                04 Clinton County         7:03.69    2             
  6 Brainard, Daniel          05 Southwestern           7:06.43    3             
  7 Browning, Marcus          06 Pulaski County         7:07.09    4             
  8 Davis, John               02 Clinton County         7:14.19    5             
  9 Beard, Ryan               06 Clinton County         7:14.65    6             
 10 Brainard, Spencer         05 Southwestern           7:17.29    7             
 11 Howard, Dylan             05 Barren County          7:31.06                  
 12 Carrington, Jordan        05 Southwestern           7:32.25    8             
 13 Burton, Brad              03 Pulaski County         7:37.62    9             
 14 Bell, Drew                03 Wayne County           7:40.72   10             
 15 Turpin, Nic               06 Southwestern           7:43.07   11             
 16 Jones, Matthew            02 Southwestern           7:43.66   12             
 17 England, Glen             04 Clinton County         7:43.99   13             
 18 Pendleton, Mason          03 Pulaski County         7:45.58   14             
 19 Phelps, John                 Southwestern           7:45.85   15             
 20 Langford, Colin           03 Clinton County         7:47.55   16             
 21 Hill, Baylon              06 Casey County           7:48.27                  
 22 Sutton, Logan             05 Somerset               7:50.35   17             
 23 Scott, Mike               06 Adair County           7:51.51   18             
 24 Van Buren, Michael L      06 Barren County          7:52.58                  
 25 Mckinney, Spencer            Danville               7:54.11                  
 26 McAlpin, Noah             03 Pulaski County         7:55.44   19             
 27 England, Frank            06 Clinton County         7:55.90   20             
 28 Wilkerson, Dylan             Adair County           8:00.58   21             
 29 Back, Colton                 Adair County           8:01.86   22             
 30 Gray, Andrew              03 Pulaski County         8:03.42   23             
 31 Bunnell, Mathew           07 Barren County          8:04.83                  
 32 Austin, Duck                 Southwestern           8:05.56   24             
 33 Weddle, Hagen             05 Casey County           8:08.00                  
 34 Scholl, Chad                 Adair County           8:08.31   25             
 35 Crowell, Jacob            05 Mercer County          8:08.64                  
 36 Davis, Logan              05 Wayne County           8:08.98   26             
 37 Page, Jadeon              04 Clinton County         8:10.85   27             
 38 Stolze, Zack              05 Southwestern           8:19.28                  
 39 Coffey, Leighton          04 Southwestern           8:21.32                  
 40 Radish, Caleb Jon         06 Barren County          8:24.22                  
 41 Keltner, Kylan               Adair County           8:24.66   28             
 42 Castoneda, Kyle              Adair County           8:26.09   29             
 43 Criswell, Jonathan        03 Wayne County           8:26.73   30             
 44 Salyers, Luke             06 Casey County           8:41.72                  
 45 McCracken, Davis          03 Wayne County           8:44.00   31             
 46 Burgett, Derrick          03 Pulaski County         8:45.34   32             
 47 McKinney, Andrew          05 Danville               8:46.26                  
 48 Hines, Austin             04 Pulaski County         8:47.08                  
 49 Duvall, Conner            02 Clinton County         8:48.35                  
 50 Rogers, Hunter            02 Pulaski County         8:49.47                  
 51 Crawford, Riley           01 Pulaski County         8:53.23                  
 52 Choate, Clay              05 Clinton County         8:55.23                  
 53 Burton, Jon-Blake         02 Pulaski County         8:56.33                  
 54 Martin, Shea                 Adair County           8:57.69   33             
 55 Staten, Chandler             Adair County           9:03.42                  
 56 Blevins, Mason            05 Pulaski County         9:05.50                  
 57 Gillilan, Joshua          06 Pulaski County         9:06.86                  
 58 Shoemaker, Grant          02 Wayne County           9:07.45   34             
 59 Matthews, Haley           05 Clinton County         9:17.64                  
 60 Denham, Zeb               04 Southwestern           9:18.52                  
 61 Turpin, Zach                 Southwestern           9:20.98                  
 62 Hall, Jason               04 Pulaski County         9:27.76                  
 63 Wright, Jacob             02 Wayne County           9:32.19   35             
 64 West, Zachary             02 Wayne County           9:36.56   36             
 65 Carrington, Ryan          02 Southwestern           9:36.90                  
 66 Hall, Justin              03 Pulaski County         9:37.48                  
 67 Crowhurst, Daniel         02 Somerset               9:44.71   37             
 68 Day, Austin                  Adair County          10:00.66                  
 69 Cook, Ethan               06 Clinton County        10:00.67                  
 70 Means, Parker             05 Clinton County        10:06.07                  
 71 Wethington, Morgan        06 Casey County          10:10.20                  
 72 Barron, Seth              04 Pulaski County        10:12.75                  
 73 Moser, Caleb              03 Pulaski County        10:14.92                  
 74 Riddle, Trevor            06 Clinton County        10:15.88                  
 75 Campbell, Cody            05 Pulaski County        10:38.52                  
 76 Page, Garrett              K Clinton County        10:51.16                  
 77 Cowan, Taylor                Adair County          11:02.89                  
 78 Smith, Zach                  Adair County          11:03.20                  
 79 Goodman, Dalton           01 Clinton County        11:11.83                  
 80 Wilson, John              04 Somerset              11:20.07   38             
 81 Warren, Troy                 Adair County          11:26.28                  
 82 Gibson, Cooper            04 Pulaski County        11:51.90                  
 83 Frost, John               03 Wayne County          12:20.48                  
 84 Shoemaker, Will           KG Wayne County          12:20.91                  
 85 Jones, Jereniah           04 Somerset              15:05.47   39             
 86 Wilson, Andrew            02 Somerset              15:10.98   40             
 87 Buis, Ian                 04 Pulaski County        17:30.94                  
 88 Buis, Blake               01 Pulaski County        18:05.77                  
 89 Buis, Kenton              01 Pulaski County        18:42.23                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   
========================================================================
   1 Southwestern                 41    3    7    8   11   12   15   24          
      Total Time:    37:22.70                                                    
         Average:     7:28.54                                                    
   2 Clinton County               42    2    5    6   13   16   20   27          
      Total Time:    37:04.07                                                    
         Average:     7:24.82                                                    
   3 Pulaski County               47    1    4    9   14   19   23   32          
      Total Time:    37:20.18                                                    
         Average:     7:28.04                                                    
   4 Adair County                114   18   21   22   25   28   29   33          
      Total Time:    40:26.92                                                    
         Average:     8:05.39                                                    
   5 Wayne County                131   10   26   30   31   34   35   36          
      Total Time:    42:07.88                                                    
         Average:     8:25.58                                                    
   6 Somerset                    171   17   37   38   39   40                    
      Total Time:    59:11.58                                                    
         Average:    11:50.32
 
Event 3  Girls 3k Run CC Middle
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Collier, Jill             04 Southwestern          13:45.83    1             
  2 Stratton, Helena          07 Mercer County         14:22.70                  
  3 Hyden, Kendra             07 Pulaski County        14:24.54                  
  4 Hutchins, Lena            06 Boyle County          14:39.25                  
  5 Norris, Laura             08 Southwestern          14:45.99    2             
  6 Collins, Brittany         07 Bell County           14:46.77                  
  7 Lozada, Arianna              North Hardin          14:53.45                  
  8 Janbakhsh, Kayla          07 Southwestern          15:01.94    3             
  9 Lowhorn, Veronica         07 Clinton County        15:29.90                  
 10 Fain, Emma                08 Pulaski County        15:49.20                  
 11 Wallace, Anrera           06 Barren County         15:51.95                  
 12 Acey, Cassie              08 Southwestern          15:55.50    4             
 13 Sidwell, MaKayla          07 Pulaski County        16:02.88                  
 14 Short, Kaile              06 Boyle County          16:16.85                  
 15 Brumbaugh, Cheyenne       08 Boyle County          16:50.25                  
 16 Goff, Chelsea             07 Southwestern          17:07.21    5             
 17 Baker, Cara               08 Pulaski County        17:33.24                  
 18 Zeitz, Elly               06 Cumberland County     18:00.94                  
 19 Payne, Jessica            07 Barren County         18:29.54                  
 20 Neal, Brittany            07 Clinton County        18:38.10                  
 21 Crown-Weber, Cayle        07 Danville              18:43.62                  
 22 Harrison, Katie           07 Barren County         18:58.42                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  
========================================================================
   1 Southwestern                 15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:16:36.47                                                    
         Average:    15:19.30
 
 Event 4  Boys 3k Run CC Middle
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Eads, Michael             08 Pulaski County        11:44.85    1             
  2 Smiley, Brandon           08 Pulaski County        11:46.25    2             
  3 Jones, Jacob              06 Southwestern          12:31.55    3             
  4 Randolph, Andrew          08 Casey County          12:45.32                  
  5 Montgomery, Clay          07 Somerset              12:46.71    4             
  6 Wesley, Jarrod            07 Somerset              12:50.50    5             
  7 Hempel, Karl              08 Danville              12:58.32                  
  8 Ellison, Jordan           08 Casey County          13:03.45                  
  9 Meckes, Max               07 Danville              13:12.45                  
 10 Tounge, Michael           07 Southwestern          13:13.96    6             
 11 Adams, Austin             07 Somerset              13:18.58    7             
 12 Denham, Aaron             08 Southwestern          13:30.13    8             
 13 Bertram, Jared            08 Clinton County        13:39.75    9             
 14 Redmon, Blake                Adair County          13:42.57   10             
 15 St Clair, Nick            07 Pulaski County        13:42.86   11             
 16 Pinkel, DJ                08 Pulaski County        13:45.88   12             
 17 Crowhurst, Michael        07 Somerset              13:55.82   13             
 18 McAlpin, Tucker           08 Pulaski County        14:04.58   14             
 19 Brainard, Preston         07 Southwestern          14:08.74   15             
 20 McIntyre, Landon          07 Cumberland County     14:23.26                  
 21 Workman, Cory             06 Southwestern          14:25.45   16             
 22 Smith, Ethan              04 Cumberland County     14:34.89                  
 23 Denton, Jared                Adair County          14:38.61   17             
 24 Stearns, Corey            04 Monticello            14:38.89   18             
 25 Gibson, Christian         08 Somerset              14:42.68   19             
 26 Evans, Justin             08 Clinton County        14:44.39   20             
 27 Reeder, Chris                Adair County          14:51.13   21             
 28 Evans, Sage               07 Clinton County        14:54.69   22             
 29 Weigel, David             08 Somerset              14:55.74   23             
 30 Ford, Charles             05 Monticello            14:58.34   24             
 31 Coitnor, Patrick          07 Boyle County          15:02.24   25             
 32 Cox, William              07 Clinton County        15:13.99   26             
 33 Lewis, Kyle               07 Southwestern          15:15.64   27             
 34 Dillion, Kelly            07 Barren County         15:28.07   28             
 35 Hall, Colby               08 Somerset              15:30.44   29             
 36 Catron, Eligah            06 Monticello            15:35.28   30             
 37 Brumbaugh, Gavin          05 Boyle County          15:44.07   31             
 38 Anderson, Austin          04 Boyle County          16:13.02   32             
 39 Asberry, Kyle             07 Clinton County        16:20.74   33             
 40 Gagle, Hogan              05 Boyle County          16:26.82   34             
 41 Clark, Kyle               07 Somerset              16:30.92                  
 42 Negaard, Zach             07 Boyle County          16:35.99   35             
 43 Scholl, Chance               Adair County          16:39.84   36             
 44 Crowe, Dylan              08 Danville              16:42.89                  
 45 Harmon, Dowell            07 Danville              16:43.23                  
 46 Wesley, Perry             07 Somerset              16:48.13                  
 47 Thompson, Austin          07 Pulaski County        16:49.18   37             
 48 Ward, Tyler               05 Boyle County          16:58.78   38             
 49 Buis, Trenton             07 Casey County          17:00.58                  
 50 Miniard, Drew             06 Monticello            17:03.41   39             
 51 Reneau, B.J.              07 Barren County         17:04.44   40             
 52 Dobbs, Trent              04 Monticello            17:07.66   41             
 53 Stolze, Aaron             07 Southwestern          17:19.11   42             
 54 Franklin, Eddie              Adair County          17:31.03   43             
 55 Jones, Austin             07 Barren County         18:00.50   44             
 56 Napier, Ethan             07 Barren County         18:51.69   45             
 57 Thomas, Ethan             07 Clinton County        19:47.62   46             
 58 McGinnis, Lee             08 Mercer County         20:27.02                  
 59 England, Seth             07 Barren County         21:32.84   47             
 60 Lawless, Daniel           08 Adair County          24:07.23   48             
 61 Sexton, Aaron             05 Monticello            24:36.64   49             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  
=========================================================================
   1 Pulaski County               40    1    2   11   12   14   37               
      Total Time:  1:05:04.42                                                    
         Average:    13:00.89                                                    
   2 Somerset                     48    4    5    7   13   19   23   29          
      Total Time:  1:07:34.29                                                    
         Average:    13:30.86                                                    
   3 Southwestern                 48    3    6    8   15   16   27   42          
      Total Time:  1:07:49.83                                                    
         Average:    13:33.97                                                    
   4 Clinton County              110    9   20   22   26   33   46               
      Total Time:  1:14:53.56                                                    
         Average:    14:58.72                                                    
   5 Adair County                127   10   17   21   36   43   48               
      Total Time:  1:17:23.18                                                    
         Average:    15:28.64                                                    
   6 Monticello                  152   18   24   30   39   41   49               
      Total Time:  1:19:23.58                                                    
         Average:    15:52.72                                                    
   7 Boyle County                157   25   31   32   34   35   38               
      Total Time:  1:20:02.14                                                    
         Average:    16:00.43                                                    
   8 Barren County               204   28   40   44   45   47                    
      Total Time:  1:30:57.54                                                    
         Average:    18:11.51 
 
Event 5  Girls 5k Run CC Junior Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Bunch, Megan              07 Barren County         22:29.05    1             
  2 Caudel, Chloe             08 Barren County         23:02.38    2             
  3 Brown, Meagan             11 Bell County           23:46.12                  
  4 Hubbard, Cheyenne         08 Knox Central          24:01.76    3             
  5 Haynes, Erica             10 Southwestern          25:01.45                  
  6 Caudel, Leah              07 Barren County         25:11.46    4             
  7 Rutherford, Brittany      10 Bell County           25:20.04                  
  8 Floyd, Jessica            10 Pulaski County        25:30.67                  
  9 Crawford, Sarah           07 Pulaski County        26:03.52                  
 10 Stewart, Samantha            North Hardin          26:15.17    5             
 11 Bowlin, Beth              10 Knox Central          26:15.59    6             
 12 Gray, Hannah              11 Knox Central          26:34.82    7             
 13 Radish, Cassie            08 Barren County         26:43.89    8             
 14 White, Meagan                Adair County          26:45.71                  
 15 Claywell, Laura           09 Barren County         27:02.89    9             
 16 Smith, Stephanie          10 Knox Central          28:39.87   10             
 17 Salley, Brooke            09 Barren County         29:13.31   11             
 18 McKee, Brittney           10 Southwestern          29:36.19                  
 19 Whitehead, Samantha       10 Knox Central          29:37.03   12             
 20 Hurst, Mary               09 Knox Central          30:00.19   13             
 21 Smith, Lisa                  Adair County          30:19.95                  
 22 Merrick, Stephanie           Southwestern          30:20.96                  
 23 Hinkle-Tuck, Courtney        North Hardin          30:48.40   14             
 24 Arnold, Ashley            09 Pulaski County        30:55.88                  
 25 Holmes, Chianta              North Hardin          35:22.12   15             
 26 Rodgers, Whitney             Adair County          38:05.83                  
 27 Walker, Samantha             North Hardin          38:12.06   16             
 28 Cartagna, Katia              North Hardin          39:08.26   17             
 29 Miracle, Alisha           08 Knox Central          41:04.83   18             
 30 Gray, Rita                08 Knox Central          41:11.60                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7 
========================================================================
   1 Barren County                24    1    2    4    8    9   11               
      Total Time:  2:04:29.67                                                    
         Average:    24:53.94                                                    
   2 Knox Central                 38    3    6    7   10   12   13   18          
      Total Time:  2:15:09.07                                                    
         Average:    27:01.82                                                    
   3 North Hardin                 67    5   14   15   16   17                    
      Total Time:  2:49:46.01                                                    
         Average:    33:57.21                                                    
 
 Event 6  Boys 5k Run CC Junior Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Windham, Bobby               North Hardin          18:06.69    1             
  2 Uhliq, Ty                 12 Southwestern          19:29.06    2             
  3 Dalton, Casey             12 Southwestern          19:40.83    3             
  4 Sears, T.W                12 Southwestern          20:08.19    4             
  5 Lewis, Justin             09 Southwestern          20:08.46    5             
  6 Hazelwood, Logan          12 Mercer County         20:29.33                  
  7 Brumley, Justin           10 Pulaski County        20:30.52    6             
  8 Walker, Zak               09 Knox Central          20:37.97    7             
  9 Light, David              11 Southwestern          20:40.70    8             
 10 Wilder, Brandan              North Hardin          20:44.25    9             
 11 Burton, Ben               09 Pulaski County        21:00.87   10             
 12 Martin, Willy             07 Boyle County          21:04.37   11             
 13 Randolph, Brett           12 Southwestern          21:34.64   12             
 14 Smith, Cameron               North Hardin          21:37.33   13             
 15 Hatfield, Andrew          09 Pulaski County        21:41.35   14             
 16 Prather, Adam                Southwestern          21:53.17   15             
 17 Kilgore, Alex             10 Pulaski County        21:56.97   16             
 18 Wescott, Chris               North Hardin          21:57.61   17             
 19 Crum, Josh                   North Hardin          21:57.90   18             
 20 Clinansmith, Kyle         12 Southwestern          22:22.47                  
 21 Moss, Aaron               10 Southwestern          22:25.47                  
 22 Warren, Fred                 Adair County          22:27.04                  
 23 Baker, Joe                09 Rockcastle County     22:28.12                  
 24 Evans, Eric               08 Boyle County          22:32.02   19             
 25 Burgett, Jared            09 Pulaski County        22:33.62   20             
 26 Brushway, Matthew         12 Boyle County          22:41.28   21             
 27 Singleton, Dakota         09 Casey County          22:49.32                  
 28 Negaard, Michael          11 Boyle County          22:50.82   22             
 29 Mangum, Joe               10 Mercer County         23:03.33                  
 30 Melton, Patrick           09 Pulaski County        23:10.04   23             
 31 Young, Aaron                 Southwestern          23:12.37                  
 32 Moore, Jonathan           10 Mercer County         23:12.82                  
 33 Broughton, Dillion        10 Knox Central          23:16.83   24             
 34 Martin, Heath             12 Boyle County          23:33.88   25             
 35 Pennington, Josh          11 Casey County          23:39.53                  
 36 Tuttle, Josh              09 Knox Central          23:48.54   26             
 37 Henderson, Shawn             North Hardin          23:50.47   27             
 38 Rose, Chase               09 Knox Central          24:00.28   28             
 39 Jones, Chris              10 Southwestern          24:02.58                  
 40 Adams, Jordan             10 Pulaski County        24:02.98   29             
 41 Dowell, Steven            09 Pulaski County        24:04.19                  
 42 Jameson, Taylor           06 Boyle County          24:06.02   30             
 43 Frye, Bryson              10 Southwestern          24:09.37                  
 44 Patterson, Sean           09 Knox Central          24:39.31   31             
 45 Melvin, Kyle              07 Paintsville           25:14.98                  
 46 Underwood, Wes            11 Mercer County         25:18.52                  
 47 Gialdini, David              Southwestern          25:42.23                  
 48 Jones, Dillion            09 Knox Central          25:45.44   32             
 49 Smith, Bradley            09 Knox Central          25:47.01   33             
 50 Rodgers, Kyle                Southwestern          25:52.77                  
 51 Fothergill, Taylor           Southwestern          25:54.39                  
 52 Jones, Jesse                 Knox Central          26:02.40                  
 53 Butler, Corey                Knox Central          26:06.05                  
 54 Absher, Tyler                Adair County          26:07.69                  
 55 Thomason, Michael         10 Rockcastle County     26:09.48                  
 56 Childers, Michael         09 Southwestern          29:13.31                  
 57 Messer, Brandon           09 Knox Central          30:25.39                  
 58 Jones, Kent               09 Pulaski County        30:31.29                  
 59 Kidd, Nathan                 Southwestern          30:56.70                  
 60 Lawson, Nakoa             09 Knox Central          30:56.94                  
 61 Murphy, Josh              10 Knox Central          33:42.26                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  
=========================================================================
   1 Southwestern                 22    2    3    4    5    8   12   15          
      Total Time:  1:40:07.24                                                    
         Average:    20:01.45                                                    
   2 North Hardin                 58    1    9   13   17   18   27               
      Total Time:  1:44:23.78                                                    
         Average:    20:52.76                                                    
   3 Pulaski County               66    6   10   14   16   20   23   29          
      Total Time:  1:47:43.33                                                    
         Average:    21:32.67                                                    
   4 Boyle County                 98   11   19   21   22   25   30               
      Total Time:  1:52:42.37                                                    
         Average:    22:32.48                                                    
   5 Knox Central                116    7   24   26   28   31   32   33          
      Total Time:  1:56:22.93                                                    
         Average:    23:16.59  
 
 
Event 7  Girls 5k Run CC Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Sneed, Lakia              11 Pulaski County        20:57.44                  
  2 Brown, Kelly              05 Bell County           21:15.51    1             
  3 Gimborys, Katarina           North Hardin          21:19.90    2             
  4 Dollins, Laura            09 Rockcastle County     21:28.64    3             
  5 Dunbar, Kaley             09 Barren County         21:39.43    4             
  6 White, Brooke             12 Bell County           21:59.13    5             
  7 Blank, Rachel             12 Bell County           22:00.53    6             
  8 Hunter, Michaela          06 Rockcastle County     22:05.17    7             
  9 Gibson, Caitlin           08 Bell County           22:07.30    8             
 10 Cho, Miriam                  North Hardin          22:15.72    9             
 11 Collins, Jamie            08 Bell County           22:20.10   10             
 12 Denham, Hayley            10 Southwestern          22:26.00   11             
 13 Belwood, Emily            06 Southwestern          22:31.19   12             
 14 Pace, Diamond             07 Danville              22:33.71                  
 15 Weigel, Katie             12 Somerset              22:52.34   13             
 16 Beals, Catherine          11 Barren County         23:04.24   14             
 17 Haynes, Frankie           08 Southwestern          23:04.78   15             
 18 Snyder, Aubri                North Hardin          23:11.66   16             
 19 Valenzuela, Brittney         North Hardin          23:11.89   17             
 20 Payton, Jerrica           12 Casey County          23:19.18   18             
 21 Lee, Jenna                10 Casey County          23:27.55   19             
 22 Eaton, Elizabeth          09 Southwestern          23:41.20   20             
 23 Barbato, Kelsey           11 Boyle County          23:51.70                  
 24 Crowder, Casey            08 Southwestern          23:54.55   21             
 25 Crowell, Loran            11 Mercer County         24:01.40                  
 26 Kerr, Maria               09 Somerset              24:11.21   22             
 27 Cornett, Lauren           08 Somerset              24:23.72   23             
 28 Beaty, Kaitlyn            10 Barren County         24:29.76   24             
 29 Gabbard, Deana            09 Rockcastle County     24:31.03   25             
 30 Reeves, Sarah             08 Somerset              24:49.44   26             
 31 McPherson, Emily          11 Southwestern          24:55.84   27             
 32 Hobbs, Sarah              12 Bell County           25:02.08   28             
 33 Perkins, Jessie              North Hardin          25:06.63   29             
 34 Crowell, Jessica          09 Mercer County         25:09.86                  
 35 Windham, Chandler            North Hardin          25:14.69   30             
 36 Riddle, Danielle          10 Clinton County        25:19.34                  
 37 Roberts, Cortney          12 Clinton County        25:28.01                  
 38 O'Daniel, Hanna           09 Marion County         25:50.94                  
 39 Phillippe, Callie         11 Casey County          25:54.95   31             
 40 Bullock, Courtney         11 Rockcastle County     25:59.36   32             
 41 Tyler, Amber              10 Mercer County         26:04.88                  
 42 Cowan, Rae                10 Casey County          26:10.93   33             
 43 Will, Lanie               09 Danville              26:17.65                  
 44 Steber, Kayla             08 Danville              26:25.04                  
 45 Rowe, Kristen             11 Cumberland County     26:31.68   34             
 46 Ousley, Kathryn           11 Paintsville           26:36.18   35             
 47 Baldwin, Susan            11 Paintsville           26:43.66   36             
 48 Burns, Laura              10 Boyle County          26:56.80                  
 49 McIntyre, Kendra          10 Cumberland County     27:10.87   37             
 50 Meckes, Maddie            10 Danville              27:31.27                  
 51 Fletcher, Laura           11 Cumberland County     27:36.24   38             
 52 Walker, Samantha             North Hardin          27:46.45   39             
 53 Rayburn, Megan            09 Casey County          28:26.20   40             
 54 Kincer, Morgan            12 Rockcastle County     28:30.61   41             
 55 Cybriwsky, Laryssa        11 Paintsville           28:34.03   42             
 56 Johnson, Jasmin           08 Rockcastle County     28:35.74   43             
 57 Burchett, Samantha        09 Clinton County        28:36.95                  
 58 Simmons, Ashley           10 Cawood                29:01.02                  
 59 Craine, Chesley           11 Barren County         29:16.79   44             
 60 Mattingly, Laura          11 Marion County         29:19.33                  
 61 Grubbs, April             10 Cawood                29:25.76                  
 62 Childers, Ally            10 Somerset              29:35.56   45             
 63 Bunch, Danielle           10 Barren County         29:53.80   46             
 64 Salley, Alyce Salley      12 Barren County         30:03.45   47             
 65 Murphy, Erika             12 Cumberland County     31:11.82   48             
 66 Johnson, Haley            09 Cumberland County     31:12.19   49             
 67 Money, Natasha            10 South Laurel          31:12.58                  
 68 Beckman, Jasey            12 Somerset              31:50.49   50             
 69 Cox, Courtney             09 Paintsville           31:50.88   51             
 70 Bullock, Kristen          08 Rockcastle County     32:01.96   52             
 71 Martin, Brittany          10 South Laurel          34:39.45                  
 72 Smith, Eryn               09 Cumberland County     36:57.33   53             
 73 Davidson, Taylor          09 Cumberland County     37:20.14   54             
 74 Witten, Emily             10 Paintsville           41:41.00   55             
 75 Ward, Kristina            10 Paintsville           41:57.00   56
 76 Hobbs, Hannah             09 Bell County            DNF             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  
=========================================================================
   1 Bell County                  30    1    5    6    8   10   28   DNF            
      Total Time:  1:49:42.57                                                    
         Average:    21:56.52                                                    
   2 North Hardin                 73    2    9   16   17   29   30   39          
      Total Time:  1:55:05.80                                                    
         Average:    23:01.16                                                    
   3 Southwestern                 79   11   12   15   20   21   27               
      Total Time:  1:55:37.72                                                    
         Average:    23:07.55                                                    
   4 Rockcastle County           108    3    7   25   32   41   43   52          
      Total Time:  2:02:34.81                                                    
         Average:    24:30.97                                                    
   5 Somerset                    129   13   22   23   26   45   50               
      Total Time:  2:05:52.27                                                    
         Average:    25:10.46                                                    
   6 Barren County               132    4   14   24   44   46   47               
      Total Time:  2:08:24.02                                                    
         Average:    25:40.81                                                    
   7 Casey County                141   18   19   31   33   40                    
      Total Time:  2:07:18.81                                                    
         Average:    25:27.77                                                    
   8 Cumberland County           206   34   37   38   48   49   53   54          
      Total Time:  2:23:42.80                                                    
         Average:    28:44.56                                                    
   9 Paintsville                 219   35   36   42   51   55   56               
      Total Time:  2:35:25.75                                                    
         Average:    31:05.15  
 
Event 8  Boys 5k Run CC Varsity
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Wigge, Kaelin             12 Butler                17:10.67    1             
  2 Morgan, Sam               12 Boyle County          17:19.22    2             
  3 Jones, Trevor             10 Southwestern          17:23.34    3             
  4 Hempel, Ross              11 Danville              17:33.38    4             
  5 Joplin, Adam              12 Somerset              17:34.70    5             
  6 Denham, Eric              12 Southwestern          17:55.53    6             
  7 Johnson, Michael             North Hardin          17:59.69    7             
  8 Price, Addison            12 Butler                18:00.29    8             
  9 Belwood, Jacob            11 Southwestern          18:03.40    9             
 10 Greenwood, Tim            11 Butler                18:04.55   10             
 11 Fouch, Patrick            10 Rowan County          18:06.36   11             
 12 McQueen, Craig            10 Pulaski County        18:07.44                  
 13 Rhode, Sabastian          10 Southwestern          18:14.60   12             
 14 Brown, James              07 Bell County           18:17.68   13             
 15 Daniel, Matthew           12 Rowan County          18:26.10   14             
 16 McCutchen, Derek          11 Monticello            18:26.93   15             
 17 Anderson, John            11 Boyle County          18:32.34   16             
 18 Faulkner, Colby           12 Knox Central          18:39.98   17             
 19 Uchida, Keita             12 Mercer County         18:44.56   18             
 20 Weddle, Nolan             09 Casey County          18:46.43                  
 21 Estes, Timmy                 North Hardin          18:50.56   19             
 22 Hempel, Bryon             09 Danville              18:52.59   20             
 23 Messer, Josh              12 South Laurel          18:53.04                  
 24 Whiles, Seath             09 Southwestern          18:57.28   21             
 25 Henry, Matthew            11 Somerset              19:01.05   22             
 26 Rink, Chris               12 Southwestern          19:01.31   23             
 27 Burton, Daniel            11 Butler                19:05.92   24             
 28 George, William           11 Marion County         19:22.02                  
 29 Hartlage, Josh            10 Butler                19:26.05   25             
 30 Flores, Marcus               North Hardin          19:28.21   26             
 31 Holloman, Brad            12 DeSales               19:29.88   27             
 32 Crawford, Andrew          10 Pulaski County        19:31.64                  
 33 Mangum, Jim Bob           11 Mercer County         19:32.24   28             
 34 Sites, Jeremy             11 Somerset              19:33.57   29             
 35 Reeves, Jonathan          11 Somerset              19:36.93   30             
 36 Beals, Campbell           10 Barren County         19:39.17   31             
 37 Peyton, Derek             09 Monticello            19:46.74   32             
 38 Grey, Jamie               12 Danville              19:50.20   33             
 39 Steber, Cole              10 Danville              19:50.87   34             
 40 Ward, Chris               12 Knox Central          19:51.19   35             
 41 Conder, Kevin             11 Butler                19:55.92   36             
 42 O'Brian, Chris            11 DeSales               19:58.62   37             
 43 Janbakhsh, Daniel         11 Southwestern          19:58.87   38             
 44 Betencourt, Andrew           North Hardin          20:01.54   39             
 45 Moore, Jonathon           09 Pulaski County        20:03.75                  
 46 Browning, Allen           12 Pulaski County        20:06.47                  
 47 Broughton, Nathan         11 Knox Central          20:06.82   40             
 48 Bell, Josh                11 DeSales               20:07.17   41             
 49 Vaughan, Darin            10 Rowan County          20:08.51   42             
 50 Kirkland, Jeffrey         10 Mercer County         20:08.94   43             
 51 Tartaglia, Chris             North Hardin          20:14.95   44             
 52 Bell, Tyler               11 Monticello            20:22.91   45             
 53 Gray, Lewis               12 Knox Central          20:25.64   46             
 54 Cox, Aaron                12 Paintsville           20:28.03   47             
 55 Cybiwsky, John            09 Paintsville           20:28.36   48             
 56 Marsee, Brad              09 Knox Central          20:38.50   49             
 57 Patterson, JP             12 Somerset              20:41.88   50             
 58 Clouse, Nathaniel         12 Corbin                20:47.15   51             
 59 Hensley, Adam             12 Bell County           20:48.33   52             
 60 Ward, Brandon             11 Rowan County          20:50.59   53             
 61 Lynn, Herbie              12 Boyle County          20:52.74   54             
 62 Olson, Todd               12 Corbin                20:54.96   55             
 63 Harmanson, William           North Hardin          20:59.29   56             
 64 Metzger, Ryan             09 Barren County         20:59.54   57             
 65 Williams, Reid            12 Danville              21:05.26   58             
 66 Fluty, Marcus             11 Boyle County          21:06.46   59             
 67 Lee, Scott                11 Bell County           21:08.71   60             
 68 Adams, Tyler              11 Somerset              21:25.31   61             
 69 Middleton, Hunter         07 Cawood                21:25.65   62             
 70 Lauderdale, Colin         10 South Laurel          21:30.97                  
 71 Alexander, John B         11 Barren County         21:40.85   63             
 72 Reynolds, Josh            08 Rowan County          21:47.12   64             
 73 Overbay, Adam             10 Bell County           21:49.27   65             
 74 Will, Joe                 10 Danville              21:57.30   66             
 75 Elliott, Matthew          10 Bell County           21:57.76   67             
 76 Bettag, Alex              11 DeSales               22:18.39   68             
 77 Napier, Erin              11 Barren County         22:25.29   69             
 78 Turner, Joseph            10 Cawood                22:32.26   70             
 79 Jett, Ryan                11 DeSales               22:38.36   71             
 80 Hoette, Kevin                North Hardin          22:39.43   72             
 81 Raispis, Ed               09 Boyle County          22:42.64   73             
 82 Duncan, Tyler             11 Monticello            22:45.75   74             
 83 Bass, Tyler               10 Paintsville           22:55.77   75             
 84 Bosse, Isaac              10 Mercer County         22:56.64   76             
 85 McMaine, John             12 Mercer County         23:01.23   77             
 86 Bodner, Daniel            12 Danville              23:05.20   78             
 87 Rehberg, Jared            10 Danville              23:06.55                  
 88 Grey, Jamel               09 Danville              23:10.35                  
 89 Collett, Elliott          10 Rowan County          23:14.03   79             
 90 de Guzman, Nick           12 Paintsville           23:22.97   80             
 91 Smiddy, Oddie             10 Corbin                24:29.49   81             
 92 Borders, Jonathan         12 Paintsville           24:32.04   82             
 93 Phillips, Jared           10 Danville              24:35.92                  
 94 Broadhurst, Harrison      09 Monticello            24:40.36   83             
 95 Hensley, James            10 Cawood                24:42.27   84             
 96 Leake, Kevin              11 Marion County         24:52.43                  
 97 Tinnell, James            10 DeSales               24:53.52   85             
 98 Dzugan, Nick              10 Corbin                24:58.55   86             
 99 Vanhoose, Jerrad          10 Paintsville           25:44.22   87             
100 Lemaster, Tyler           10 Paintsville           25:48.51   88             
101 Staton, Kyle              10 Clinton County        26:10.53                  
102 Scott, Jordan             12 Barren County         26:15.53   89             
103 Smith, Blake              09 Clinton County        27:50.79                  
104 Hubbard, Matthew          10 Cawood                28:13.34   90             
105 Guelda, Nicholas          09 DeSales               28:26.42   91             
106 Bargo, Cody               10 Cawood                28:46.90   92             
107 Niekirk, Richard          09 Cumberland County     29:34.23                  
108 Johnson, Joe Paul         09 Barren County         29:34.47   93             
109 Lebanion, Jacob           09 Corbin                31:28.28   94             
110 Cox, Josh                 12 Corbin                31:33.88   95             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   
=========================================================================
   1 Southwestern                 51    3    6    9   12   21   23   38          
      Total Time:  1:30:34.15                                                    
         Average:    18:06.83                                                    
   2 Butler                       68    1    8   10   24   25   36               
      Total Time:  1:31:47.48                                                    
         Average:    18:21.50                                                    
   3 North Hardin                135    7   19   26   39   44   56   72          
      Total Time:  1:36:34.95                                                    
         Average:    19:18.99                                                    
   4 Somerset                    136    5   22   29   30   50   61               
      Total Time:  1:36:28.13                                                    
         Average:    19:17.63                                                    
   5 Danville                    149    4   20   33   34   58   66   78          
      Total Time:  1:37:12.30                                                    
         Average:    19:26.46                                                    
   6 Rowan County                184   11   14   42   53   64   79               
      Total Time:  1:39:18.68                                                    
         Average:    19:51.74                                                    
   7 Knox Central                187   17   35   40   46   49                    
      Total Time:  1:39:42.13                                                    
         Average:    19:56.43                                                    
   8 Boyle County                204    2   16   54   59   73                    
      Total Time:  1:40:33.40                                                    
         Average:    20:06.68                                                    
   9 Mercer County               242   18   28   43   76   77                    
      Total Time:  1:44:23.61                                                    
         Average:    20:52.73                                                    
  10 DeSales                     244   27   37   41   68   71   85   91          
      Total Time:  1:44:32.42                                                    
         Average:    20:54.49                                                    
  11 Monticello                  249   15   32   45   74   83                    
      Total Time:  1:46:02.69                                                    
         Average:    21:12.54                                                    
  12 Bell County                 257   13   52   60   65   67                    
      Total Time:  1:44:01.75                                                    
         Average:    20:48.35                                                    
  13 Barren County               309   31   57   63   69   89   93               
      Total Time:  1:51:00.38                                                    
         Average:    22:12.08                                                    
  14 Paintsville                 332   47   48   75   80   82   87   88          
      Total Time:  1:51:47.17                                                    
         Average:    22:21.44                                                    
  15 Corbin                      367   51   55   81   86   94   95               
      Total Time:  2:02:38.43                                                    
         Average:    24:31.69                                                    
  16 Cawood                      398   62   70   84   90   92                    
      Total Time:  2:05:40.42                                                    
         Average:    25:08.09